Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kumite

Skrzynia biedermeier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zawsze marzyłem o takiej skrzyni i przyszedł czas na realizację tematu. Jednak jest to dla mnie temat nowy, wiedza momentami za krótka. Posiadam do tej skrzyni mechanizm , nie takowy jak w niej jest w rzeczywistości, ale może być i będzie spełniał swoją rolę. Najważniejsze,że jest wykonawca, któremu ufam i wierzę w jego umiejętności. Zbieramy obecnie wszędzie jak najwięcej informacji na temat budowy takich skrzyń. Rodzą się pytania. Jeżeli, ktoś z kolegów może podzielić się wiedzą , bardzo byłbym wdzięczny. Pytania dotyczą:

 

1. Rodzaju drewna z jakiego mogły być budowane

2. Jak gruba mogła być stosowana okleina, chodzi o wczesny okres biedermeier

3. Czy skrzynia była dzielona na części,a potem łączona, rodzaj łączy i w jakich miejscach mogła być łączona

4. Czy w skrzyniach wysokiej klasy aplikacje były drewniane, czy mogły być to odlewy

 

Na razie nasuwają się takie pytania. Temat w razie rozpoczęcia zapewne się rozwinie. Na szczęście odnalazłem trochę fotek tego zegara u kolegi, który będzie wykonywał skrzynię.

 

Będę wdzięczny za pomoc

 

pozdrawiam

piotr

post-67478-0-07058300-1493307039_thumb.jpg

post-67478-0-08444400-1493307053_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z forumowiczów liczyłbym przede wszystkim na Kolegę Leszka   - lusyka.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z forumowiczów liczyłbym przede wszystkim na Kolegę Leszka   - lusyka.

Zapewne, ale jak sądzę każdy z forumowiczów ma jakieś swoje uwagi, bywał w muzeach, miał okazję widzieć z bliska, ma poglądy. Nie chodzi,aby skrzynię odbębnić, tylko zbliżyć się do oryginału na ile to możliwe. Mogę liczyć jedynie na dobrą wolę. P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze zbliżonego okresu mam tylko rosyjską skrzynię. Większość jest z litego mahoniu (?), miejsca oklejona mają dobre 2 mm. Ale to Rosja...

Przypuszczam, że technologia przy takiej stojącej skrzyni była zbliżona do stosowanej w meblach. W każdym razie łatwiej jest poogladać meble z tego okresu niż takie wielkie skrzynie zegarowe. O. Krzysztof  - kiniol miał takich nieco przed oczyma, nawet starszych, ale raczej francuskich.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka  tez  moze  byc  ?

Ppomiedzy  1870  a  1810,niestety  szczegolow  budowy  nie  znam.

post-27388-0-10204300-1493313238_thumb.jpg

post-27388-0-48232000-1493313466.jpg

post-27388-0-52934700-1493313477_thumb.jpg

post-27388-0-90924500-1493313484.jpg

post-27388-0-89842100-1493313491.jpg

post-27388-0-55967400-1493313499.jpg

post-27388-0-22128600-1493313509.jpg

post-27388-0-03714800-1493313518.jpg

post-27388-0-91040900-1493313528.jpg

post-27388-0-03769100-1493313540_thumb.jpg

post-27388-0-66045900-1493313546.jpg

post-27388-0-55185800-1493313552.jpg

post-27388-0-32761100-1493313560_thumb.jpg

post-27388-0-70209700-1493313569_thumb.jpg

post-27388-0-97804100-1493313576.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, widoczki się przydadzą, tym bardziej,że jest i Alojz Loefler na końcu. Zastanawiałem się, czy skrzynia winna być otwarta,a jest przykład oszklonej.

 

pzdr

piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie będziesz robił ze starego drewna? W tym okresie mebel ślepy był wykonany z drewna iglastego. Okleina mahoniowa, a linkowanie z klonu... Jutro będę w Rogalinie to zrobię fotki detali skrzyni stojącego zegara biedermeierowskiego.

 

post-27317-0-03479300-1493314438_thumb.jpg

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze robiono linkowanie  z  akacji rowniez ?


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darujcie OT :)

post-6402-0-41302000-1493314976_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujemy, na pewno z iglastego, coś szukamy starego, trochę jest, porozbieramy, chyba,że to błąd w myśleniu,że stare, to dobre.

Dzięki za informacje, każde ważne. Nurtuje mnie ilość elementów składowych np. jak plecy są składane i czy tradycyjnie część górna skrzyni łączona kołkami z podstawą . Też interesują mnie proporcje, chodzi przekrój góry z mechanizmem do podstawy, tak, aby się to za szybko nie przewróciło. Głębokość skrzyni pod mechanizm to ok 12 cm , szer max 35 razem z wagą ok 1,7kg i wahadłem na 120cm,to  określa parametry góry, Podstawa, tutaj nie wiem, o jakim przekroju,aby układ był stabilny i czy wykonuje się cięższą, z masywniejszego materiału.To takie wstępne zagadnienia. O sposób fornirowania i całą resztę się nie martwię. Kolega sobie poradzi, cholerny pasjonat (uwielbia pracować w baroku) Najbardziej szukam odpowiedzi związanej ze szkieletem konstrukcji, rodzajem drewna i jak to było łączone oraz proporcje przekroju góry do dołu (podstawy). 

 

 

 

pzdr

piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zechcesz robić ze starego drewna, nie licz na pomoc Krzysztofa.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że miał na myśli deski sezonowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że miał na myśli deski sezonowane?

Uwaga do przemyślenia

 

pzdr

piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem aby taki projekt miał sens i aby później nie było nieprzewidzianych niespodzianek, drewno powinno być koniecznie sezonowane. Leszek już zwrócił na to uwagę, zgadzam się z nim całkowicie. Jakość drewna po procesie sezonowania w dzisiejszych czasach pozostawia wiele do życzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujemy, na pewno z iglastego, coś szukamy starego, trochę jest, porozbieramy, chyba,że to błąd w myśleniu,że stare, to dobre.

Dzięki za informacje, każde ważne. Nurtuje mnie ilość elementów składowych np. jak plecy są składane i czy tradycyjnie część górna skrzyni łączona kołkami z podstawą . Też interesują mnie proporcje, chodzi przekrój góry z mechanizmem do podstawy, tak, aby się to za szybko nie przewróciło. Głębokość skrzyni pod mechanizm to ok 12 cm , szer max 35 razem z wagą ok 1,7kg i wahadłem na 120cm,to  określa parametry góry, Podstawa, tutaj nie wiem, o jakim przekroju,aby układ był stabilny i czy wykonuje się cięższą, z masywniejszego materiału.To takie wstępne zagadnienia. O sposób fornirowania i całą resztę się nie martwię. Kolega sobie poradzi, cholerny pasjonat (uwielbia pracować w baroku) Najbardziej szukam odpowiedzi związanej ze szkieletem konstrukcji, rodzajem drewna i jak to było łączone oraz proporcje przekroju góry do dołu (podstawy). 

 

 

 

pzdr

piotr

....... żeby się nie przewróciło, często wąskie skrzynie były górą zabezpieczane do ściany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....... żeby się nie przewróciło, często wąskie skrzynie były górą zabezpieczane do ściany.

Zegary, tak jak pisze kol. lusyk, były mocowane do ściany. Nie rób z drewna rozbiórkowego ze starych szaf, można kupić porządne drewno wysezonowane. Są firmy, które się w tym specjalizują. Kolega jeśli robi kopie mebli, na pewno będzie miał kontakty...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważymy to zagadnienie, stare drewno winno być najlepiej sezonowanym, co do innych pewności nie ma, jak na obecne czasy. Jak się okazuje mój kumpel handluje drewnem. Rozbiera stare stodoły, obrabia deski na wymiar, przygotowuje na wywóz zagranicę, może do niego uderzyć. Drewno około 100 letnie


Zegary, tak jak pisze kol. lusyk, były mocowane do ściany. Nie rób z drewna rozbiórkowego ze starych szaf, można kupić porządne drewno wysezonowane. Są firmy, które się w tym specjalizują. Kolega jeśli robi kopie mebli, na pewno będzie miał kontakty...

 

 

Ok, to już mocna zwielokrotniona opinia

 

Dzięki

piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drewno ze stuletniej stodoły nie jest wysezonowane. Moim zdaniem jest w stanie rozkładu, biologicznej korozji. Poza tym chodzi o pewne zasady renowacji, budowy replik.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drewno ze stuletniej stodoły nie jest wysezonowane. Moim zdaniem jest w stanie rozkładu, biologicznej korozji. Poza tym chodzi o pewne zasady renowacji, budowy replik.

Co do zegarów rozumiem,ale zachód kupuje na potęgę, zapewne na wyposażenie wnętrz.

 

dzięki

piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myśmy to wymyślili. Wiele lat temu kupiłem na francuskim eBayu nową podstawę, konsolę czy jak to nazwać pod zegar Comtoise. Była wykonana z "sapin ancien" Kurde. Okazało się że wyciętą ją z sosnowych desek pożartych przez kołatki. Po profilaktycznym wytruciu miałem wątpliwości, czy drewno jest dość wytrzymałe by utrzymać te kilkanaście kilogramów żelastwa.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, kumite, zapytaj sam siebie, co chcesz zrobić, falsyfikat czy replikę? Robienie skrzynek do zegarów ze starego drewna ma wg. mnie tylko i wyłącznie na celu zafałszowanie historii, po to by podnieść wartość obiektu przy ewentualnej sprzedaży IMO...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie dla siebie. Falsyfikatu nie zrobię, bo i takowego mechanizmu nie mam. Replikę skrzyni jak najbardziej, od początku jestem nią zauroczony. . Zgadzam się z Waszymi opiniami, w sumie z mechanizmem nic nie zrobię innego, skrzyni takowej w oryginale nie dostanę. Temat się zaczął, bo kolega zaczął mieć możliwości i pracuje w końcu na swoim. 

 

Dzięki za wskazówki, jak będzie coś w temacie , to chętnie posłucham

 

pozdrawiam

 

piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Według mojego starego   stolarza, w przenośni i dosłownie (jest w 88 wiośnie życia i jest nadal aktywny zawodowo, bo kocha to co robi),  w okresie biedermeieru jako materiał do skrzyń zegarowych i mebli używano głównie surowca z drewna iglastego. Miejsca widoczne dla oka oklejano fornirem grubości nawet ponad 2 mm, który nazywano obłokiem. Aplikacje wykonywano natomiast tylko drewniane. Ale są to jego słowa, ale tak jak pisałem wcześniej, zawodowo z "nie jednego pieca jadał chleb".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym materiałem na tego typu skrzynki jest płyta stolarska. Płyta stolarska ma dwustronny gruby obłóg, występuje w różnych grubościach, można ją okleić prawie każdym fornirem w dowolnym układzie wzorniczym.

Płyta stolarska to bardzo stara technika łączenia drewna i prawie wszystkie stare ekskluzywne meble wykonane są w tej technice. Obecnie jest produkowana w dużych płytach o różnej grubości i różnych obłogach.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje zegarowe robiono też z tzw gesso (obecnie nazwa używana tylko dla podkładu malarskiego), mieszaniny gipsu, kleju kazeinowego i czegoś tam jeszcze.  


post-6402-0-59168600-1493327718_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Magistr
      Witam!
       
      Niedawno spotkałem się z takim oto Metronem...
       
      PYTANIE : Czy ta skrzynia, wskazówki itd.  (jednym słowem - wygląd zewnętrzny) jest oryginalny?
       
      Pozdrawiam! 
       

    • Przez kumite
      Skrzynia pełne drzewo, jesion. Mechanizm na podstawce drewniane.j Jeszcze nie skończony, skrzynia do poprawy. Ramka oryginalna złocona ogniowo
    • Przez Kudlacz90
      Witam.
      Jako że zaczynam zabawę z zegarami za dużo nie wiem o nich. Mam pytanie o tego Gustava Beckera.
      Czy istnieje sposób na identyfikacje skrzyni, czy jest ona oryginalna. Jeżeli jesteście w stanie to proszę o pomoc.
      http://allegro.pl/zegar-stojacy-z-lat-20-gustav-becker-po-renow-i3562514403.html
      Pozdrawiam
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.