Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Guest bartek_b

CO TO ZA ZEGAREK? TU PYTAMY O SWOJE ZNALEZISKA

Recommended Posts

3 lata temu dostałem po dziadku taką Slavkę. Z tego co się orientuję zegarek kupiony był w latach '60-'70 i dziadek używał go cały czas aż do '95 kiedy to został włożony do szuflady i zapomniany na 15 lat, po którym to czasie zainteresowałem się nim ja.

Z mojej strony dostał mu się serwis u zegarmistrza starej daty (wymiana jakiegoś elementu w mechanizmie, czyszczenie i nasmarowanie) na początku chodził różnie, teraz się elgancko ustabilizował i w okresie dwóch miesięcy kiedy trzeba przeskoczyć o dzień nie przyspiesza więcej niż minutę.

Czy możecie powiedzieć mi coś więcej na temat tego modelu? Nazwa, opinie, awaryjność, dokładność, na co trzeba uważać?

Nie do końca wcelowałeś we właściwy temat (bo to w dziale "rosyjskim" jest temat z pytaniami o zegarki), ale z racji tego, że jesteś tu nowy (i nie pytasz o wartość zegarka :) ) odpowiem Ci:

Twoja Slava to dość popularny model na mechanizmie 2414; "24" oznacza średnicę mechanizmu, a "14" - specyfikację - w tym wypadku "mechanizm z centralnym sekundnikiem, datownikiem i zabezpieczeniem antywstrząsowym".

Wyprodukowany został zapewne w latach 70-tych; ja mam prawie identyczny egzemplarz, który jest pamiątką rodzinną z grawerką na deklu - z datą 01.05.1975 :)

Oficjalnej ani też potocznej nazwy ten model Slavy nie miał; fabrycznie podawano jedynie wielocyfrowe oznaczenie, które określało specyfikację koperty.

Opinie, awaryjność, dokładność? Wielokrotnie w dziale rosyjskim był poruszany temat typowych usterek Slav na werkach serii 24xx. Podstawowy problem to sprzęgiełko łączące przekładnię chodu z przekładnią wskazań - pewną wadą było to, że cierne połączenie po pewnym czasie stawało się "mniej cierne" - w efekcie mechanizm pracował, ale wskazówki stały w miejscu. Zdarzały się również awarie datownika, a w wersji automatycznej - uszkodzenia elementów "automatu".

Na co trzeba uważać? Na wspomniane awaryjne sprzęgiełko: zbyt częste przestawianie wskazówek może spowodować przedwczesną awarię sprzęgiełka. Jest to o tyle istotne, ze w wersji z pojedynczym datownikiem nie było opcji szybkiego przestawiania tegoż datownika - żeby przestawić datownik trzeba było kręcić wskazówkami :)

Od siebie dodam jeszcze, że model, który posiadasz jest moim zdaniem bardzo udany stylistycznie. Zegarek bardzo dobrze leży na ręce; w Twoim przypadku sugerowałbym wymianę szkiełka i paska (na klasyczny dwuczęściowy bez podkładki), co powinno poprawić walory wizualne :)

Edit: widzę, że post został przeniesiony do właściwego działu, zatem pierwszy akapit można uznać za nieaktualny :)

Edited by sthool

Nie miałem i nie mam zamiaru sprzedawać tego zegarka, nawet mi przez myśl taka zbrodnia nie przeszła!

Podobno gdzieś są jeszcze oryginalne papiery z zakupu, poszukiwania trwają ;)

Faktycznie, bardzo wygodnie nosi się go na ręce, jest odpowiednio ciężki, ale nie ciąży.

Szkiełko idzie do wymiany przy najbliższej okazji.

Czy ten zegarek jest w jakimś stopniu wodoszczelny?

Czy ten zegarek jest w jakimś stopniu wodoszczelny?

Te Slavy miały dekiel dociskany gwintowanym pierścieniem, pod deklem była płaska gumowa uszczelka - zawsze to jest jakieś zabezpieczenie przed wilgocią. Ale już koronka może się przy kontakcie z wodą okazać słabym punktem, więc lepiej uważać i unikać zachlapania, że o zanurzeniu nawet nie wspomnę :)

Witam, może któryś z kolegów wie jaki mechanizm był stosowany w złotym zegarku Poljot z automatycznym naciągiem z lat 70-90 i czy taki mechanizm można by dobrać od innego Poljota i czy będzie pasował do złotej koperty? Dziękuję .Pozdrawiam.Yema

Na przykład taki 2616.2H spotykany także w stalowych poljotach,

problem będzie z odpowiednią tarczą i złotą koronką.

Pierścień mocujący werk też może być inny.

qhh1.jpg

Edited by zbylak

Pozdrawiam,
Zbyszek.

Dziękuję za informację ,zanabyłem  w lombardzie drogą kupna złota kopertę od właśnie takiego Poljota,niestety mechanizm podobno z niebieską tarczą sprzedający wrzucił do kosza.A lombardu nie interesują elementy niezłote.Podobno było pudełko i rachunek z ZSRR .Smutne to ,że tyle fajnych czasomierzy ląduje w kotle.Pewnie i tą kopertę spotkał by taki los gdyby żona nie weszła obejrzeć kolczyków.Czy koronki były w nich ze złota czy grubo pozłacane? Pozdrawiam.Yema

Dziękuję za informację ,zanabyłem  w lombardzie drogą kupna złota kopertę od właśnie takiego Poljota,niestety mechanizm podobno z niebieską tarczą sprzedający wrzucił do kosza.A lombardu nie interesują elementy niezłote.Podobno było pudełko i rachunek z ZSRR .Smutne to ,że tyle fajnych czasomierzy ląduje w kotle.Pewnie i tą kopertę spotkał by taki los gdyby żona nie weszła obejrzeć kolczyków.Czy koronki były w nich ze złota czy grubo pozłacane? Pozdrawiam.Yema

jeśli to był automat to raczej nic innego niż 23 kamnja tam nie wsadzili i powinien każdy automat pasować bez problemu. Trudniej będzie zdobyć tarczę w stanie bdb, ale jak poszperasz po serwisach aukcyjnych coś zapewne trafisz.

KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Niebieska tarcza? Jeszcze nie widziałem, ale mogła być bardzo ładna...

Koronka złota winna być, pozłacane mają inny odcień. Chociaż to może nie rzucać się w oczy, jeśli koronka będzie cieniutka.

A ile dałeś za kopertę , jeśli to nie tajemnica?

p.s.na fotce przykładowa tarcza:

dscn2616w.jpg

Edited by zbylak

Pozdrawiam,
Zbyszek.

witam kolegów

dziś chciałem sie pochwalic takim oto POLJOTEM na pierwszy rzut oka zwykły 17 kamienowy poljot ale szoku doznałem otwierając go, przez ponad 30 lat naprawiania i sprzedawania zegarkow nie spotkałem sie jeszcze z tego typu poljotem

co w nim niezwykłego? przedewszystkim mechanizm stosowany w POBIEDACH w latach 50-tych ale za to INCABLOK typowo poljotowski , na plycie znaczek pierwszej moskiewskiej fabryki zegarków w jezyku angielskim - 1MWF koperta złocona 20 mikronow szerokosc w uszach 16mm, dekiel stalowy sygnowany od środka angielskim odpowiednikiem pierwszej moskiewskaiej fabryki zegarkow ! początkowo mozna pomyslec ze to jakiś składak lecz napewno nim nie jest wszystko idealnie spasowane od koperty po nóżki w tarczy!

chciałem was zapytać czy kiedykolwiek wy spotkaliscie sie z podobnym poljotem?? i czy wiecie cos wiecej na jego temat?

http://www.iv.pl/ima...12677288023.jpg

http://www.iv.pl/ima...21395231158.jpg

http://www.iv.pl/ima...89986002755.jpg

http://www.iv.pl/ima...44525409674.jpg

Witam .(zbylak niecałe 16 g.) Dzisiaj w antykwariacie znalazłem Wostoka :17 kamieni ,z kalendarzem ,stalowy bezel jak w amfibiach ,produkcja CCCP i ciekawostka plastikowa koperta mocowana na sześć śrub ? Pan niestety nie chciał pokazać "brzuszka" zegarka. Ktoś coś może powiedzieć co to za twór?

Pozdrawiam.Yema  :blink:

Plastikowy komandirski. Mam takie ze dwa. Trochę dziwne ale wdzięczne do kolekcjonowania zegarki ponieważ za często nie występują.

Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

witam kolegów

dziś chciałem sie pochwalic takim oto POLJOTEM na pierwszy rzut oka zwykły 17 kamienowy poljot ale szoku doznałem otwierając go, przez ponad 30 lat naprawiania i sprzedawania zegarkow nie spotkałem sie jeszcze z tego typu poljotem

co w nim niezwykłego? przedewszystkim mechanizm stosowany w POBIEDACH w latach 50-tych ale za to INCABLOK typowo poljotowski , na plycie znaczek pierwszej moskiewskiej fabryki zegarków w jezyku angielskim - 1MWF koperta złocona 20 mikronow szerokosc w uszach 16mm, dekiel stalowy sygnowany od środka angielskim odpowiednikiem pierwszej moskiewskaiej fabryki zegarkow ! początkowo mozna pomyslec ze to jakiś składak lecz napewno nim nie jest wszystko idealnie spasowane od koperty po nóżki w tarczy!

chciałem was zapytać czy kiedykolwiek wy spotkaliscie sie z podobnym poljotem?? i czy wiecie cos wiecej na jego temat?

http://www.iv.pl/ima...12677288023.jpg

http://www.iv.pl/ima...21395231158.jpg

http://www.iv.pl/ima...89986002755.jpg

http://www.iv.pl/ima...44525409674.jpg

Widziałem (na zdjęciach) podobnie skonfigurowane Poljoty w stalowych kopertach na rynek brytyjski, nie jestem pewien czy miały ten kształt incablocka, ale były na 2609 z jakimś systemem przeciwwstrząsowym i na pewno miały opisany po angielsku werk i dekiel, a do tego zamiast 1MCzZ na kole naciągu miały po angielsku napisane "made in ussr", dlatego nie wiem czy to koło naciągu jest OK. Ale świetny zegarek tak ogólnie. Fajne są te stare ruskie eksportowe modele niektóe.

Tu przykład werku na brytyjski rynek identyczny jak twój, ale ma "made in ussr" na kole naciągu:

http://i50.photobucket.com/albums/f306/Chascomm/sportivnie_movt.jpg

Potrzebuje się dowiedzieć jaką wartość ma ten zegarek.Dodam że jest nie noszony od 30 lat.

post-67002-0-21198500-1385471580.jpg

post-67002-0-37340800-1385471595.jpg