Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Mój pierwszy roczniak

Rekomendowane odpowiedzi

Sam wpadłeś na trop , jak Colombo ...... a to ci mordercza maszyna - jak nie muchę , to roślinkę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! 

No i dałem si skusić na pierwszego roczniaka ;) . Kupiłem go od naszego forumowego kolegi , troszkę z pośrednictwem ale "źródło" było "pewne" .

 Zegar Gustawa Beckera z 1925 roku w bardzo dobrym stanie , praktycznie w idealnym stanie, troszkę zakurzony i pokryty patynką. 

No czułem się jak panna młoda przed nocą poślubną 😉 , bo z roczniakiem to miałem kontakt tylko przez szybę i na zdjęciu czyli taka "randka w ciemno".

Roczniak dotarł...  Zgodnie z tym co wiedziałem z książek i  forum rozpakowałem ustawiłem ... Pierwsza próba - po 10 minutach stanął, ale nie dałem za wygraną ... po godzinie udało się na tyle ustawić, że na "brudno" szedł do samego popołudnia dnia następnego. Kąt obrotu wahadła to było jakieś 270 stopni. Chciał nie chciał,  przy zdalnej asyście Bartka i Yodka, rozebrałem ;)mechanizm, umyłem, wypolerowałem... i poszedłem spać. Poskładałem, celebrując każdy element i dokładnie analizując jego zadanie w mechanizmie. Oksydowanie drobiazgów i wskazówek, dopolerowanie itp... 

Drobne poprawki i dziś udało się skończyć . Puszczając wahadło w ruch ustawiłem je tak że kąt obrotu był 320 stopni po lekkiej korekcie samodzielnie wzrósł i utrzymuje się kilka godzin na poziomie 360-370 stopni. udało się tak ustawić, ze na razie idzie dokładnie i trzyma czas. Najważniejsze, że zegar się spodobał nawet mojej żonie.  Na poważnie to i mnie bardzo.

Myślę że nie będzie to ostatni roczniak u mnie w domu.😄

IMG_5343.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, hmm. O ile czułeś się jak panna młoda, to stawanie co 10 minut nie powinno było być problemem...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... no tak Panną młodą nie byłem, a tylko się czułem ... :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo, albo miałeś szczęście, albo jesteś geniuszem. 270 stopni trudno osiągnąć, a ponad 300 w GB to mnie nigdy się nie udało (na włosie 0,102mm). Gratulacje🤗

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 12 godzinach pracy nadal kąt 370-380 stopni... Może u mnie się po prostu dobrze czuję 😉. Mylę że to najprawdopodobniej kwestia prawdopodobnie niwypracowanej sprężyny (może była nowa) i szczęśliwie wykonanej regulacji ... taki traf.:rolleyes: 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Z pewnością dobrze się czuje ! .... W towarzystwie , tak zacnych zegarów , też pokazał klasę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej nie jest to przypadek po 20h to ruch jest racze ustabilizowany ... 

o 8:45 jest 360 stopni (największy opór ze strony wskazówek) . Zobaczymy o 15:15 😉


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy 15:20 ...kąt się zwiększył zdecydowanie (powyżej 370) 

Czyli można i możliwe  ;)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada jakby wlos byl za krotki,bardzo wysoko jest wahadlo-moze tylko na zdjeciu tak to wyglada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie za krótki i pasuje do osłony i blokady wahadła. Jest dokładnie taki jak dla tego modelu, sprawdzałem.  


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam się w podstawie jak w lustrze odbija i tworzy iluzję większej odległości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, fibo napisał:

Tam się w podstawie jak w lustrze odbija i tworzy iluzję większej odległości...

Patrzę na słupek i  wahadło.

Jaka jest odległość wahadła od podstawy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oko poniżej 1 cm 😉 a ile powinno być wg ciebie ?


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, LESKOS napisał:

Na oko poniżej 1 cm 😉 a ile powinno być wg ciebie ?

Nie wiem jak w GB ale 1 cm w mojej opinii to za wysoko.

Na moje zezowate oko ponad 1 cm  jest 😁

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak a ja sprawdziłem w katalogu roczniaków, że ten GB miał jeden nr włosa ... aktualnie stosowany zamiennik to nr 19 czyli Horolowal 0,102 mm. Taki też jest zastosowany wiec długość może być tylko jedna - czyli słuszna skoro zegar pracuje drugą dobę b. poprawnie i trzyma dokładnie czas. Oczywiście można „wystrugać sobie” włos nawet ze struny i kombinować  pozostałymi parametrami w tym długością. Ale oczywiście się nie do końca znam bo jak widać to temat „Mój pierwszy roczniak” aja raczkuję 😉

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze , to nie kombinować , bo można ,, wejść na minę ,, ;)

..... a mój ( no i ale nie GB i inne temu podobne ) , po nakręceniu , zaczął się spieszyć 15 minut na tydzień .:wacko:

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te stare sprężyny tak mają. Tylko skoro dobre i oryginalne, to po cholerę wymieniać na nówkę? Roczniaki IMO są do podziwiania, po nakręceniu na max, przy stuletniej sprężynie zaczynają spieszyć, potem długo pracują równo, a jak spóźniają- trzeba znowu użyć klucza 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można kupić 2 długości włosa.Nawet ta krótsza trzeba czasem skrócić.

Nie namawiam do zmiany włosa tylko zastanawiałem się nad tak dużym obrotem wahadła. 

Osobiście nie lubię jak wahadło jest za wysoko ponieważ w mojej opinii wygląda to źle-mam też w kilku za wysoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie jest tak że możesz bezkarnie zmieniać długość włosa . Praw fizyki pan nie zmieni . Zmiana długości zmienia moment skrętny i nie na  każdej  długość da się wyregulować właściwy chód zegara. W małym zakresie tak, ale 5-6 mm moim zdaniem Może być nie do nadrobienia albo wymagało by znacznego zbliżenia ciężarków regulacyjnych do osi ... skórka nie warta wyprawki. Ale możesz popróbować i podzielić się wynikami eksperymentu... 😉


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj, bo jest bardzo dobrze, co widać na pierwszych Twoich fotkach tego GB.  Z drugim już tak dobrze nie bedzie🙄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, LESKOS napisał:

No raczej nie jest to przypadek po 20h to ruch jest racze ustabilizowany ... 

o 8:45 jest 360 stopni (największy opór ze strony wskazówek) . Zobaczymy o 15:15 😉

Na tym zdjeciu/filmie widac ze ciezarki regulacyjne sa poza dyskiem(moze to tez wina zdjecia ale tak widze) a tak nie powinno byc.

W mojej opinii wlos jest za krotki i dlatego trzeba tak bardzo oddalic ciezarki zeby zegar pracowal wolniej.

Dluzszy wlos pozwoli na zblizenie ciezarkow do srodka wahadla

Nie szukam dziury w calym-pisze o tym co widze na zdjeciach i co w mojej opinii jest niewlasciwe.

Sa tu znawcy GB i moga podac prawidlowa dlugosc zawieszenia.Ja nie jeste  fanem GB i teraz nie posiadam w swojej kolekcji tego modelu

 

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne ... Dziękuje za naprawdę bardzo cenne uwagi:rolleyes:. Temat dyskusji nad długością wahadła uważam z mojej strony zatem za zamknięty. 

Pozdrawiam  

Nie przeciągając materiał porównawczy tego modelu ... różnice znaczące - chyby faktycznie te typy tak mają ... (parę z inernetu)

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

A3742EA8-2568-4A92-8F5A-6B0D28667F39.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.