Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tarant

Zegary cieszyńskie: Franke&Gronemann, Johann Franke, Świt, Orjon

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy jak Brać Cieszyńska ma miejsce na ścianach, osobiście bym nie brał. Za moich czasów studenckich, Gliwice, wielkim patriotą Cieszyna i historii był doc. Szuścik, zamiast mechaniki z żarem opowiadał o ziemii cieszyńskej. O zegarach wtedy, nie  miałem pojęcia,ale jednym z pierwszych był cieszyński linkowy Świt i nadal jest w posiadaniu . 

 

pzdr

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie biorę, będę szukał dalej...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic  nowego tutaj  nie odkrylismy ,wiemy ze  istniala  fabryka Franke,Swit  a  pozniej Orjon w  Cieszynie pomiedzy 1931  a  1936  rokiem. .

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/86958-zegar-z-cieszyna/

 

http://aparatyanalogowe.pl/content/zegary

http://www.zegarycieszynskie.pl/news.php

Natrafilem na spis spolek, fabryk z  1938  roku    i  tam wymienia sie  nazwisko A Sabela  jako  wlasciciel Orjona i  adres  firmy Hoenheisera  9  Cieszyn.

 

Ba. Ja nawet odkryłem własny post z 2012 roku, w którym podejrzewałem związek Johanna Franke z sygnaturą FG.

http://www.zegarycieszynskie.pl/forum/viewthread.php?thread_id=38


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To działa nawet mam taki zegar z tą sygnaturą i to wyprodukowany w Cieszynie. 

Niestety mechanizm przyjechał najprawdopodobniej do montażu z wytwórni we Wiedniu.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda podobnie. Masz wahadło?

Natomiast wierzyć się nie chce, że Wenzel Schonberger (czy raczej jego następcy) mógł sprzedawać cudze zegary.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1909 roku ukazał się katalog Johanna Franke.

 

Ciekawostką jest strona poświęcona kształtowi toczeń.

 

post-23456-0-62219900-1514908545_thumb.jpg

post-23456-0-11814800-1514908561_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawostka  o  Franke,zdolny przedsiebiorca byl  wlascicielem  co  prawda  krotko  ale fabryki Erste Karlsteiner  ...

post-27388-0-94253700-1544339489_thumb.png


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o tym już tu pisaliśmy. Dawno, dawno temu...

 

No i jeszcze jedna hipoteza. Franke działał wcześniej razem z niejakim panem Gronemann.
Firma FG powstała w roku 1891. Przejmując między innymi interes Ed(ouarda) Pfeila, onegdaj przedstawiciela firmy Resch.
attachicon.gifFrankeGronemannzalOUUZsept1891.jpg
FG kojarzy się wam taki inicjał? Być może rozszyfrowaliśmy tajemnicę jednej z częściej pojawiających się, anonimowych sygnatur!
attachicon.gifpost-1976-0-01953100-1330788802.jpg

FRANKE & GRONEMANN Teschen
attachicon.gifFrankegronemannoglOUUZ1896.jpg


Firma FG zakończyła działalność w roku 1898. Każdy z panów rozpoczął pracę na własny rachunek. Franke przeniósł się do Inzersdorf pod Wiedniem, nie na długo, ale w 1900 roku jeszcze nie wrócił do Cieszyna. To jest zapewne górna granica datowania zegarów FG.
attachicon.gifFrankezostajeOUUZ.jpg

 

Ogłoszenia z 1900 roku. Chyba rozstali się w zgodzie ;)

attachicon.gifFranke_Gronemann_osobno_1900.jpg

 

attachicon.gifGronemannsolo.jpg

 

 

I jeszcze trzy obrazki. Oficjalna informacja o otwarciu firmy F&G. Zaczyna działalność 1 października 1891.

attachicon.gifF&G1891.jpg

 

Ogłoszenie reklamowe, zamieszczane do lipca 1892 roku. Firma dysponuje fabryką w Karlsteinie.

attachicon.gifF&GKarlsteinOUUZ1892.jpg

 

Ogłoszenie z lipca 1892 roku. Rusza fabryka w Cieszynie.

attachicon.gifF>eschenOUUZJuli1892.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem  sporo z tego wątku z poprzednich stron. Odnowienie wiedzy i  nowe spojrzenie.

Taka hipoteza / pytanie - czy przypadkiem  Resche z  "serii specjalnej" to nie  produkcja Gronemanna, który kupił mechanizmy od  Junghansa, albo na wyprzedaży u Rescha  ok. 1900 r ?

Bogata forma skrzynek serii specjalnej podobna do tych, które Lusyk pokazał 4 lata temu w tym wątku.

 

Numery  na mechanizmach bite w miejscu, w którym nabijał Gronemann.

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-6402-0-80551900-1545484276_thumb.jpg


To jest "półminiatura", tarcza 16 cm, wahadło też nieco krótsze, chyba 48 cm. Moim zdaniem to już jest produkt Johanna Franke, zachowujący ciągłosć numeracji firmy F&G. Franke bardzo szybko wprowadził gongi prętowe, więc sądzę, że zegar wyprodukowano w okolicach 1900 roku.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci Piotrze dziękuję !

 

Wahadło faktycznie ma około 50 cm dzięki Tobie już nie jest bezimienny i znam jego historię oraz pochodzenie, a to ma dla mnie znaczenie.

Edytowane przez rafalczapa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jest to zegar Franka?Numer 193xxx.Tarcza 16cm.Jaka jest data produkcii?Dzienkuje!

post-88777-0-12487200-1575650687_thumb.jpg

post-88777-0-31765300-1575650741_thumb.jpg

post-88777-0-00741100-1575650780_thumb.jpg

post-88777-0-95336700-1575650855_thumb.jpg

post-88777-0-69514700-1575650903_thumb.jpg

post-88777-0-86389100-1575650936_thumb.jpg

post-88777-0-34635800-1575650971_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to że to  zegar produkcji Johana Franke z Cieszyna . Podobne modele zamieszczone są w katalogu wydanym w 1910 roku. Wstawiam kilka z podobnej grupy (okolice numeru katalogowego 60-68) symbol na gongu wydaje się zgodny z sygnaturą której używał Franke przez kilka lat po ustaniu  działalności spółki  z Gronemannem (Johan Franke Teschen).

post-92919-0-38195400-1575657494.jpeg

post-92919-0-20969700-1575657503.jpeg

post-92919-0-18633200-1575657512.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzienkuje za odpowiedz, panstwo wie jaki to jest material plyty zegara?Mosiadz to ne jest!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że  znalazł się drugi stalowy.

Ale teraz kompletny, więc nie tylko ja mam takiego.

Pozwolę sobie pobrać zdjęcia jeśli to nie będzie przeszkadzać.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z najwyższych numerów seryjnych zegarów J. Franke. Sądzę, że to produkcja wojenna ~ 1914-16. Płyty nie muszą być stalowe, może to jakiś stop, podobnie jak w niemieckich zegarach z tamtych lat.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że  znalazł się drugi stalowy.

Ale teraz kompletny, więc nie tylko ja mam takiego.

Pozwolę sobie pobrać zdjęcia jeśli to nie będzie przeszkadzać.

Pozwole prosze bardzo!

Jeden z najwyższych numerów seryjnych zegarów J. Franke. Sądzę, że to produkcja wojenna ~ 1914-16. Płyty nie muszą być stalowe, może to jakiś stop, podobnie jak w niemieckich zegarach z tamtych lat.

To jest koncowka produkciji zegarow w zaklade Franka?Jest to stal nemagneticka, mosiadz byla užywana wo fabrykach zbrojenowych na produkciu munície.Wagi tiež stalowe môže cynk zinok?Takich oto zegarow jest w Polsce dužo czi to taky rarita?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze soczewka wahadła, czy jest oryginalna, nie powinno być wcięcia przy patyku?


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze soczewka wahadła, czy jest oryginalna, nie powinno być wcięcia przy patyku?

Tutaj widzialem i soczewke bez wciecia przy patyku, a panstwo wie ile cca zegarow wyprodukowal zaklad J. Franka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze soczewka wahadła, czy jest oryginalna, nie powinno być wcięcia przy patyku?

 

 

Tutaj widzialem i soczewke bez wciecia przy patyku, a panstwo wie ile cca zegarow wyprodukowal zaklad J. Franka?

 

Wg moich obserwacji soczewki zegarów FG i JFT nie mają wcięcia (większość???) u góry soczewki (jak Becker) oraz mają trójkątne wcięcie u dołu soczewki na nakrętkę regulacyjną (jak Resch) :)

Pozwole prosze bardzo!

To jest koncowka produkciji zegarow w zaklade Franka?Jest to stal nemagneticka, mosiadz byla užywana wo fabrykach zbrojenowych na produkciu munície.Wagi tiež stalowe môže cynk zinok?Takich oto zegarow jest w Polsce dužo czi to taky rarita?

Moim zdaniem końcówka, aczkolwiek niewiele wiemy o produkcji w zakładach Frankego już po zakończeniu Wielkiej Wojny, a przed nacjonalizacją fabryki przez Polskę. A czy rarytas? Na swój sposób z pewnością, aczkolwiek jakość materiałów użytych do wojennej produkcji może być stresem dla właścicieli  odnośnie dalszego użytkowania. Oglądaliśmy tu bębny sprężynowych Beckerów wykonane z "szajsmetalu", rozerwane na kawałki...

Edytowane przez tarant

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadasie regulacija soczewky tak jak u Rescha,a bloczky su wedlug panstwa originálne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.