Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tarant

Zegary cieszyńskie: Franke&Gronemann, Johann Franke, Świt, Orjon

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Anansi napisał(-a):

 

 

Hamerykę odkryli...

 

 

 

Nadal jednak podtrzymuję, że poza ogromną ilością faktów, wplecione są w nie liczne klechdy...

 

Padre  - Hameryke to co rusz odkrywam. Zabawne bo ciągle tą samą 😁. Ze mnie badacza nie będzie. Nie radzę sobie z katalogowaniem, gromadzeniem, dat, nazw, wniosków. Wszystkie dane i informacje wyglądają u mnie jak skład na złomie. Bałagan i rdza. A pamięć  - olabozia 🤭..

 

8 godzin temu, Yahagi napisał(-a):

Ja mam w archiwum takiego...199 549... najpóźniejszy, jaki widziałem. Może to gdzieś w tym okresie zrobiło się z Frankowania - Świtowanie ?? :


 

_01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

 

No i rozwałkowałeś Tomasz moje dywagacje jak walec "inowagi" 😆.

Dzięki  - wszystko gra i pasuje  - nosz prawie identyczny  🤩.

Kółko ślimaka nawet takie same, a byłam bliska podejrzeń że ono zupelnie z bani,  bo dziwaczne, ramiona gwiazdki takie ostro zakończone. Krój numeratorów różny. Chyba trzaskali różnymi. 

Nawet dojrzewałam do myśli, ze osprzęt bicia zupełnie później ktoś dołożył w miejsce oryginalnego bo stal taka czysta, gładka, a płyty mocno pociemniałe. Tutaj jest tak samo - stal "czysta" , a płyty werku spatynowane w identyczny odcień. Nawet sprężynki z jasnej, jakby świeżej,  nie poniebieszczonej stali..

Hameryka! 😄 Tadam!! 

To jak z Polonezami na początku

lat 90tych. Robili tzw. "przejsciówki".

Mam hybrydę! Ze starszego ojca Frankego i młodziutkiej mamy Świtówny 😆.

 

7 godzin temu, yaro 65 napisał(-a):

A wracając do mechanizmu, 

kołki służące do mocowania końca linki wkręcone powinny być z drugiej strony płyty,

koleżanka pewnie to poprawi w ramach  przeglądu .

20230810_185435.jpg

 

Tak, oczywiście  😁

34 minuty temu, Tatyana napisał(-a):


200 640:

200_640.thumb.jpg.1ed14119c4f704b3756814b6ad897181.jpg2116325729_wall-clock-antique-_57(1).thumb.jpg.a811bc3ba2ec03dfb90e99f49fe92268.jpg735282218_wall-clock-antique-_57(4).thumb.jpg.c15a2c606e9089e03589b9bf7c8470ac.jpg1845793864_wall-clock-antique-_57(2).thumb.jpg.d8b0404c7332d60e2fdf601e0711d928.jpgwall-clock-antique-_57.thumb.jpg.a252f5cd4d09ef9be749d1c774199763.jpgwall-clock-antique.thumb.jpg.ecea3224c74ef369e563ed8ebae34afb.jpg

 

Ajj.. myślałam, że będę mieć najmłodszy numer Frankego, a tutaj żeście mnie przebili az do numeru 200xxx 🤗😁😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokonałam odkrycia! 😃😃

Sprawa techniczna ale ze względu na jego wagę myślę,  że raczej tutaj się nadaje.

 

Mój Franken - Świt to prawdziwy Frankenstein! 

Kolor płyt nie dawał mi spokoju i musiałam się do nich próbnie dobrać i jestem w schocku 😵💫.

 

Czy to możliwe, że zapasy po produkcji JFT, z których korzystał Świt na początku działalności, a dokładnie płyty mechanizmów po J. Franke były z AMELINIUM??! Czy jakiś ekstra kiepski mosiądz?

 

Popatrzcie sami  - łożyska są chyba tulejowane mosiądzem, ale płyty to juz na mosiężne nie wyglądają 😯. Cała reszta osprzętu jest mosiężna.

No i okazało się, że bloczki wag tez nie są mosiężne 🤯. Na zdjęciu porównanie z typowymi bloczkami Świta.

Może to nie jest Świt tylko jakaś schyłkowa bieda-produkcja JFT dla "ubogich"? JFT produkował do samego końca? Do 1920 roku?

Na zdjeciach Tomka, werk 199xxx jest bardzo podobny i śmiem twierdzić, ze jego płyty mogą być z tego samego materiału.

Tak, wiem - same pytania ale może ktoś rozstrzygnie czy to aluminium czy co innego?

 

20230814_201429.jpg

20230814_201348.jpg

20230814_201221.jpg

20230814_201154.jpg

20230814_201611.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko potwierdza teorię, że płyty pochodzą z czasu I wojny światowej, kiedy mosiądz był potrzebny do łusek, a nie zegarów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, cjareck napisał(-a):

To tylko potwierdza teorię, że płyty pochodzą z czasu I wojny światowej, kiedy mosiądz był potrzebny do łusek, a nie zegarów ;)

 

Taki wniosek się nasuwa ale prędzej podejrzewała bym Świta o takie praktyki niż JFT. Na dodatek Tatiana pokazała kwadransowego JFT z nr 200xxx i płyty ma w porządku  - mosiężne 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą być stalowe ... (?) 

sprawdź twardość tej płyty .-  kawałkiem mosiężnego pręta - jak nie porysuje to stal ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że to dowód pomieszania z pokręceniem po przejęciu JFT przez Świt. W magazynach mogły zalegać werki/elementy z oszczędnościowej produkcji wojennej ("szajsmetal"), ale także te wyprodukowane już po zakończeniu Wielkiej Wojny, z mosiężnymi płytami. O tarczach już było.

Wspomnę jednak tu, nieco odbiegając od tematu, o tym unikalnym (moim zdaniem) pokrywaniu tarcz, soczewek wahadeł i wag tym satynowym, złotym lakierem/powłoką (?). Nie spotkałem się z czymś takim u żadnego innego producenta. Nie wiem jaką technologię stosowano, ale o ile srebrzenia "się wycierają". to te złote elementy wyglądają wciąż jak nowe. 

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, LESKOS napisał(-a):

Mogą być stalowe ... (?) 

sprawdź twardość tej płyty .-  kawałkiem mosiężnego pręta - jak nie porysuje to stal ...

Magnesem jeszcze można ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wojtek796 napisał(-a):

Magnesem jeszcze można ...

 

Stal! Żywa stal! Magnes łapie aż miło, bloczki też 🙂.

Franken-Świt ze stali 🫣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Yodek napisał(-a):

 

Stal! Żywa stal! Magnes łapie aż miło, bloczki też 🙂.

Franken-Świt ze stali 🫣

Bo mało prawdopodobne było, żeby to był znal (sz-metal). Ten raczej do odlewów, a nazwę zawdzięcza ich tendencji do pękania po pewnym czasie. Płyty nie dotrwałyby do "naszych" czasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście spotkałem kilka zegarów ze stalowymi płytami (poszukam w zakamarkach). Chyba pierwszy raz raz zastowowano chyba po wojnie w 1871 gdy ceny mosiądzu mocno poszybowały , ale na krótko, a potem Pierwsza WŚ spustoszyła rynek z mosiądzu i brązu i pojawiły się takie werki.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezdomnego Franka przytuliłam. Niektórzy juz go poznali 🙃.

Taki ładny i biedny  - nie mogłam się oprzeć 🤭. Pod brudem wyziera werk w bardzo dobrym stanie..

 

20230823_175101.jpg

20230823_175141.jpg

20230823_175548.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Lamela napisał(-a):

Nie taki on ci biedaczek...🙂

 

Zegar bez chatki to zawsze trochę biedaczek 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, cjareck napisał(-a):

Znajdziesz mu jakąś, czy będziesz dorabiać od zera?

 

Tylko szukanie jakiejś wchodzi w grę. Musi mieć jakiś klimat Cieszyna przynajmniej z podobieństwa 😊.

Dorabianie od zera mnie jakoś nie porywa...

Póki co,  to wynalezienie mu wahadła jest absolutnym priorytetem 🤔.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiony zegar Franke - Świt, taki wzór skrzynki istnieje w katalogu Świta, na odwrocie jest stempel Frankego i firmy Świt, być może po przejęciu fabryki przestemplowali gotowe zegary z magazynów. Płyty są stalowe, szkło fazowane, na tarczy szkła nie było.

f8.jpg

f1.jpg

f2.jpg

f3.jpg

f4.jpg

f5.jpg

f6.jpg

f7.jpg

f9.jpg

f10.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie było bo łobuzy wybiły ... 😉 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

...nie było bo łobuzy wybiły ... 😉 

😂 no tak, napisałem stan zastany, nie wiem czy była fazowana, wypukła, czy płaska 😁.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Hirek napisał(-a):

nie wiem czy była fazowana, wypukła, czy płaska

Wygląda że była wypukła, jest podcięcie  w drzwiczkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, yaro 65 napisał(-a):

Wygląda że była wypukła, jest podcięcie  w drzwiczkach.

 

Wątpię bardzo.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo,

Mam problem z zegarem wiszącym sprężynowym świt [mechanizm z jednym młoteczkiem bicia]. W zegarze brakuje [zapadnika] urządzenia odliczającego bicie - czyli zegar bije bez przerwy. Zegar jest już po naprawie u zegarmistrza, ale od pół roku zegarmistrz, ani ja nie możemy dobrać tej części. Ten zapadnik można dorobić, ale nie mamy oryginalnego na wzór. Jeśli ktoś z entuzjastów zegarów świt - a sam do takich należę - może pomóc w tej sprawie, bardzo proszę o wiadomość.

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety dziś zegarmistrz, który już pół roku szuka tej części, ostatecznie zdecydował, że zapadnika nie da się dorobić [mimo zdjęcia wyżej, które mu pokazałem] i już. Drugi, też nie chce się podjąć tego zadania (nieopłacalne jak mówi) - a pytałem myślę, że najlepszych fachowców w Łodzi. Gdyby ktoś z forumowiczów dysponował w swoich zasobach takim zapadnikiem do sprężynowego świta, albo częścią mechanizmu z nim to bardzo proszę o wiadomość. Z góry przepraszam Państwa za kłopot i trochę "dziwną" sprawę na forum "świtowców", ale przez ten brak zapadnika , walczę z naprawą mojego pierwszego sprężynowego świta już ponad rok. Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.