Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Neisse

Identyfikacja zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór

Planuję zakup zegarka z przedwojennym logiem sprzedawcy z mojego miasta.

Bardzo proszę o informację dotyczące przybliżonego okresu wykonania tego zegarka, producenta i czy jest on oryginalny (bez przeróbek).

Za wszelkie informacje bardzo dziękuję.

Pozdrawiam  

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle co mogę powiedzieć to, że jest to cylinder, kluczyk na 100% współczesny. Dziwnie wygląda mostek balansu i balans tak jakby był dorabiany - nie współgra z resztą mechanizmu. Dziwne ślady na płycie, tak jakby ktoś nieporadnie szlifował pod mostkiem i kołem balansu. Półmostek koła wychwytowego też dziwnie wygląda z dodatkowo niepasującą śrubą do reszty półmostków. Ponadto regulacja jest poza skalą także zapewne jest problem z dokładnością chodu. Mocowanie włosa też ma dziwne przebarwienie. Niestety zdjęcie nie jest idealne. Co do producenta to nie jestem w stanie pomóc. Max Gebek był zegarmistrzem z Nysy. Bardziej znana jest jego córka ale to przez męża. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek "no name" z przed roku 1850, mechanizm Lepine kaliber V. Wszystko wygląda na oryginalne.

Mechanizm wygląda na mocno zmaltretowany, naprawa cylindrów nie jest prosta z powodu tego, że zegarmistrze nie mają już części zamiennych, a i narzędzi do tego przydatnych też brakuje.

Inaczej mówiąc z zakupem bym się zastanowił, chyba ze tanio i mamy zamiar zachować zegarek jako pamiątka w takim stanie w jakim jest.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrze, miło Cię znowu widzieć :) .

Jeszcze są ludzie którzy mają do nich części zamienne

 

20201018_101958.thumb.jpg.3fb5e8e8de604a8eb11b353fb2e239fb.jpg      20210109_174140.thumb.jpg.3d394db6f1ca39b3f6159f13e5cb5c41.jpg

 

I z tego co wiem to w kraju, ba nawet na tym forum jest kilka osób które potrafią to naprawić :) .

Co innego czy z chęcią i uśmiechem na ustach i czy jest to opłacalne :D .

 

Miłego dnia 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kieszonkowe napisał(-a):

Witaj Piotrze, miło Cię znowu widzieć :) .

Jeszcze są ludzie którzy mają do nich części zzamienne

[...]

I z tego co wiem to w kraju, ba nawet na tym forum jest kilka osób które potrafią to naprawić :) .

Co innego czy z chęcią i uśmiechem na ustach i czy jest to opłacalne :D .

 

Miłego dnia 

Roman

Część! Nie zapomniałem o Tobie i innych, tylko nie chciałem podsyłać do was takiej roboty. 🙂 Są oczywiście zegarmistrze, którzy potrafią i mają wszystko aby takie zegarki naprawić, ale moim zdaniem nie wszystko się opłaci naprawiać. Mogę się oczywiście mylić. 😉


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Dziękuję za odpowiedzi w nurtującym mnie temacie. Zegarek nabędę więc jako pamiątke. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr Ratyński napisał(-a):

........., którzy potrafią i mają wszystko aby takie zegarki naprawić, ale moim zdaniem nie wszystko się opłaci naprawiać. Mogę się oczywiście mylić. 😉

 

Masz w zupełności rację z punktu ekonomi to już się nic nie opłaca. Paręnaście (żeby nie powiedzieć "siąt") lat temu już wtedy zegarmistrz powiedział mi że moje cylinderki i kieszonki naprawia dlatego żeby pokazać że potrafi - a nie żeby zarobić. I wtedy zrozumiałem że większe przebicie ma na wymianie baterii czy paska. I tak się zaczęło - żeby mu nie zawracać głowy moimi kieszonkami zacząłem próbować sam naprawiać. Kupowałem narzędzia , części, podręczniki, książki. Zegarmistrz co jakiś czas coś mi podrzucił, podpowiedział. On już od lat już nie prowadzi zakładu ale cały czas jesteśmy dobrymi znajomymi. A u mnie potoczyło się to jak kula śniegowa. Dzięki temu że udało mi się zaprzyjaźnić z dość sporą grupą zegarmistrzów i handlarzy  a oni chyba polubili moje pozytywne zakręcenie zegarkowe moje zbiory są aktualnie dość spore. Utopiłem w tym myślę sporo kasy, której nigdy nie wydobędę, bo mało jest ludzi skłonnych za to płacić tyle ile to jest warte. Ale czy wszystko trzeba robić z punktu widzenia ekonomi.

Dla mnie zegarki są małymi dziełami sztuki mechaniki. I to mnie w nich zachwyca.

 

Miłego wieczoru 

Roman

 

p.s. Biorąc nawet kilkaset złotych za naprawę starego zegarka i siedząc nad nim kilka dni to ekonomicznie się to nie opłaca.

Wymiana baterii 20 zł. Czas usługi 10 minut, 6  wymian w godzinie = 120 zł. Razy 8 godzin = 960 zł.

Masz rację nie opłaca się :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Kieszonkowe napisał(-a):

 

Masz w zupełności rację z punktu ekonomi to już się nic nie opłaca. Paręnaście (żeby nie powiedzieć "siąt") lat temu już wtedy zegarmistrz powiedział mi że moje cylinderki i kieszonki naprawia dlatego żeby pokazać że potrafi - a nie żeby zarobić. I wtedy zrozumiałem że większe przebicie ma na wymianie baterii czy paska. I tak się zaczęło - żeby mu nie zawracać głowy moimi kieszonkami zacząłem próbować sam naprawiać. Kupowałem narzędzia , części, podręczniki, książki. Zegarmistrz co jakiś czas coś mi podrzucił, podpowiedział. On już od lat już nie prowadzi zakładu ale cały czas jesteśmy dobrymi znajomymi. A u mnie potoczyło się to jak kula śniegowa. Dzięki temu że udało mi się zaprzyjaźnić z dość sporą grupą zegarmistrzów i handlarzy  a oni chyba polubili moje pozytywne zakręcenie zegarkowe moje zbiory są aktualnie dość spore. Utopiłem w tym myślę sporo kasy, której nigdy nie wydobędę, bo mało jest ludzi skłonnych za to płacić tyle ile to jest warte. Ale czy wszystko trzeba robić z punktu widzenia ekonomi.

Dla mnie zegarki są małymi dziełami sztuki mechaniki. I to mnie w nich zachwyca.

 

Miłego wieczoru 

Roman

 

p.s. Biorąc nawet kilkaset złotych za naprawę starego zegarka i siedząc nad nim kilka dni to ekonomicznie się to nie opłaca.

Wymiana baterii 20 zł. Czas usługi 10 minut, 6  wymian w godzinie = 120 zł. Razy 8 godzin = 960 zł.

Masz rację nie opłaca się :D 

Niestety taka jest prawda. Ja jeszcze nie mam odwagi robić większych napraw i poważniejsze naprawy wykonuje u mojego zaprzyjaźnionego zegarmistrza, który z wielką chęcią dzieli się ze mną swoją wiedzą. Jak mówi to co robi dla mnie to przyjemność i oderwanie się od tzw. "wkręcania śruby nr 99" ale to wkręcanie (baterie i paski) daje mu chleb, a moje zegarki satysfakcję z zawodu. Satysfakcją rodziny nie wyżywi. Smutne ale prawdziwe i całkowicie się z nim zgadzam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.01.2022 o 13:16, Grigoris1 napisał(-a):

Ho, ho, Piotr! Warto było tu zajrzeć :) 

😀


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2022 o 11:22, Piotr Ratyński napisał(-a):

Zegarek "no name" z przed roku 1850, mechanizm Lepine kaliber V. Wszystko wygląda na oryginalne.

 

 

Pal diabli cylindra - Ciebie dobrze widzieć, Piotrze 😀


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, chronofil napisał(-a):

 

Pal diabli cylindra - Ciebie dobrze widzieć, Piotrze 😀

Dziękuję. 😀


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcia znaków wybitych i wyrytych na wewnętrznej części koperty przedmiotowego zegarka, pod papierową okrągłą etykietką, a także napis wykonany ołówkiem po wewnętrznej stronie samej etykietki. Czy da się na podstawie tych znaków powiedzieć cokolwiek więcej o tym zegarku?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.