Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Lamela

identyfikacja roczniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na portalu aukcyjnym pojawił się taki roczniak

hd_item_3068119_cefcd4de68.thumb.jpg.bf39ce7950db18a507ccbc5738391ec9.jpg

 

Nie widać żadnej sygnatury, za to ma dosyć ciekawe wahadło - wygląda jak kompensacyjne

 

hd_item_3068119_66daa5fced.thumb.jpg.9a7b71c5756d6d8131072f6a1713552c.jpg

 

Obudowa troszkę nietypowa (szczególnie kolorem) - czort wie co to za materiał. Na urodę rzec można dyskusyjna, chociaż po odświeżeniu może być niczego sobie.

Jest też zdjęcie mechanizmu 

 

hd_item_3068119_691bb55f3f.thumb.jpg.64ccdb1aa7c7ffbaabb73e3938f734bb.jpg 

 

i z boku

 

hd_item_3068119_c3c1525b86.thumb.jpg.3cf941a0d56bb43410d38dad19b9087c.jpg

 

Czy wie ktoś / coś na temat tego egzemplarza - producent, datowanie, wartość jako unikatu.

Za mało wiem o roczniakach, chciałbym go przytulić ale obawiam się wtopy...

Dziękuję i pozdrawiam,

Jerzy

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phillip Hauck. Bimetaliczne wahadło zastrzeżono w kwietniu 1906 roku. Nasz forumowy Grzegorz chyba ma taki zegar.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy wartosc jako unikatu -  powalczymy 😆 licytuje goscia

zegar jest od 4 dni  ma aukcji

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No  ładny roczniak ,wahadlo z kompensacja na  bimetalu,Fibo ma  chyba z takim wahadłem ,ja  mam tez  gdzieś  jeden czy dwa  ..DRGM 276288  z 1906 roku(Waldek,Dziadek,Kamil,Mariusz, też pewnie mają  w  swoich zbiorach)

IMG_20220508_081857.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Lamela napisał(-a):

 [...] datowanie [...]

 

1909.

Górna i dolna część obudowy wygląda mi na doróbkę i całość na pomalowaną, żeby kolor grał. Ale może się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, janekp napisał(-a):

No  ładny roczniak ,wahadlo z kompensacja na  bimetalu,Fibo ma  chyba z takim wahadłem ,ja  mam tez  gdzieś  jeden czy dwa  ..DRGM 276288  z 1906 roku(Waldek,Dziadek,Kamil,Mariusz, też pewnie mają  w  swoich zbiorach)

IMG_20220508_081857.jpg

 

 

Ale czy w takiej mosiężnej obudowie typu "four glass", bo o nią też się pytał @Lamela ?


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Anansi napisał(-a):

Phillip Hauck. Bimetaliczne wahadło zastrzeżono w kwietniu 1906 roku. Nasz forumowy Grzegorz chyba ma taki zegar.

Dzięki za informację. Podążyłem tym śladem i trochę poczytałem o tej konstrukcji - zawsze się człowiek uczy 🙂. Na NAWCC jeden z kolekcjonerów trochę narzekał na ten ciekawy i fajnie wyglądający balans (nazywany chronometrowym), podobno jest trudny do wyważenia i ma tendencję do "tańczenia". Trudno się dziwić, zwis na włosie to nie solidne dwupunktowe łożyskowanie...

8 godzin temu, Wojtek796 napisał(-a):

 

1909.

Górna i dolna część obudowy wygląda mi na doróbkę i całość na pomalowaną, żeby kolor grał. Ale może się mylę.

Bym polemizował. Może jest jakoś przyczerniona / spatynowana, ale w internetach znalazłem coś takiego

images.jpg.309518cd2cde48b35a9d33fd1bfa7eeb.jpg

Wygląda na identyczną (charakterystyczny daszek, dół i nóżki), ale trochę naturalniejszy kolor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Lamela napisał(-a):

Bym polemizował. Może jest jakoś przyczerniona / spatynowana, ale w internetach znalazłem coś takiego

images.jpg.309518cd2cde48b35a9d33fd1bfa7eeb.jpg

Wygląda na identyczną (charakterystyczny daszek, dół i nóżki), ale trochę naturalniejszy kolor

 

Nie było co daleko szukać, tylko w tym dziale. To się patynuje, jeżeli ktoś ma wolę, to to pucuje:

 

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Anansi napisał(-a):

 

Nie było co daleko szukać, tylko w tym dziale. To się patynuje, jeżeli ktoś ma wolę, to to pucuje:

 

 

Zgadza sie ze jest -duzy i maly.

To doskonaly sprawdzian kto czyta i kto pamieta co przeczytal.

 

9 godzin temu, Wojtek796 napisał(-a):

 

1909.

Górna i dolna część obudowy wygląda mi na doróbkę i całość na pomalowaną, żeby kolor grał. Ale może się mylę.

nic nie jest dorobka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja Wam go tu dyskredytuję, żebyście taniej kupili, a Wy ...

Świetnie - reklama działa - wczoraj dwadzieścia parę euro, dziś 130.

Może jeszcze podbić?

Żartuję oczywiście.

 

Napisałem tak, bo zaniepokoiły mnie m.in. te miejsca zaznaczone nieporadnie na zdjęciach

Chyba, że te elementy są ruchome i po prostu nierówno się komuś ustawiły.

No i ta patyna, taka wszędzie równa, Za szybkami też. Wokół tarczy też. Wskazówka minutowa też jakby nie pasowała. Sama tarcza też dziwna (zamiennik?).

No, kurczę chłopaki, robię co mogę!

 

 

 

Hauck1.png

Hauck2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wojtek796 napisał(-a):

To ja Wam go tu dyskredytuję, żebyście taniej kupili, a Wy ...

Świetnie - reklama działa - wczoraj dwadzieścia parę euro, dziś 130.

Może jeszcze podbić?

Żartuję oczywiście.

 

Napisałem tak, bo zaniepokoiły mnie m.in. te miejsca zaznaczone nieporadnie na zdjęciach

Chyba, że te elementy są ruchome i po prostu nierówno się komuś ustawiły.

No i ta patyna, taka wszędzie równa, Za szybkami też. Wokół tarczy też. Wskazówka minutowa też jakby nie pasowała. Sama tarcza też dziwna (zamiennik?).

No, kurczę chłopaki, robię co mogę!

 

 

 

Hauck1.png

Hauck2.png

Ja dałem swoją ofertę parę dni temu ,teraz ktoś próbuje przebić.Mam kilka zegarow Haucka z tym wahadlem.

To jest najbardziej popularne wahadlo kompensacyjne stosowane w roczniakach.

Oczywiście że po takiej reklamie na forum można zapomnieć o niskiej cenie :D.

Kto zobaczyl to odrazu w internet i szuka gdzie jest.

Masz stare dane , teraz ten zegar z prowizja I wysyłka kosztuje około 300 funtów czyli około 340 euro.:D

 

 

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On ma ciekawy/rzadko wystepujący włos, bo Horolovar 0,114 mm ale "extra long" bo 160 mm. Akurat z takim się aktualnie męczę. Miałem długi 0,124 ale z fosforobrązu i bardzo spieszył, więc go pocieniałem papierkiem i niestety urwałem u góry. Teraz czekam na właściwy(jest w drodze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Anansi napisał(-a):

 

Nie było co daleko szukać, tylko w tym dziale. To się patynuje, jeżeli ktoś ma wolę, to to pucuje:

 

 

Widać najciemniej pod latarnią 😀

9 godzin temu, old time napisał(-a):

Ja dałem swoją ofertę parę dni temu ,teraz ktoś próbuje przebić.Mam kilka zegarow Haucka z tym wahadlem.

To jest najbardziej popularne wahadlo kompensacyjne stosowane w roczniakach.

Oczywiście że po takiej reklamie na forum można zapomnieć o niskiej cenie :D.

Kto zobaczyl to odrazu w internet i szuka gdzie jest.

Masz stare dane , teraz ten zegar z prowizja I wysyłka kosztuje około 300 funtów czyli około 340 euro.:D

 

 

No i po co się wychylałem... Tisze budiesz - dalszie jediesz 🤔. Ot, konsekwencja braku wiedzy lub cena za naukę. Ale to nie ja podbijałem cenę (jeszcze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się,  ja to licytowalem tak jak dużo innych - uda się tanio kupić to kupię a jak nie to będzie inny.

Ja już odpuszczam ,powodzenia jeśli się zdecydujesz

 

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar wycofany z aukcji - dziwna sprawa.

1 raz  cos takiego widze w domu aukcyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, całkowicie zniknął z obserwowanych, bez żadnego komentarza. Rozwiązał mi sie problem - licytować czy nie i na ile sobie ewentualnie pozwolić 🤔.

Ki czort ?

4 godziny temu, old time napisał(-a):

Zegar wycofany z aukcji - dziwna sprawa.

1 raz  cos takiego widze w domu aukcyjnym.

Skoro licytowałeś, czy dostałeś jakiś komentarz wyjaśniający ? - tak z czystej ciekawości, jakie są procedury w tym domu aukcyjnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem włos 0,114 extra long (patrz Terwilliger), założyłem go, ale zegar dalej spieszy ponad 1 godz/doba (ciężarki max na zewnątrz). Wahadło tylko ok. 2 mm nad talerzem, czyli niżej już nie można. Co jest?  Nie znalazłem wagi wahadła, bo nie ma go w Passmore. Jaka powinna być? Chociaż nie  ma w nim

niczego do odjęcia. Dziwna sprawa. Wydaje się, że włos powinien mieć ok. 0,108-0,110 mm.

Zrzut ekranu 2023-09-25 131320.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, erzlot napisał(-a):

Otrzymałem włos 0,114 extra long (patrz Terwilliger), założyłem go, ale zegar dalej spieszy ponad 1 godz/doba (ciężarki max na zewnątrz). Wahadło tylko ok. 2 mm nad talerzem, czyli niżej już nie można. Co jest?  Nie znalazłem wagi wahadła, bo nie ma go w Passmore. Jaka powinna być? Chociaż nie  ma w nim

niczego do odjęcia. Dziwna sprawa. Wydaje się, że włos powinien mieć ok. 0,108-0,110 mm.

Zrzut ekranu 2023-09-25 131320.png

 

Wydaje się, że powinien być węższy (mniejszy wpływ) lub cieńszy (znaczący wpływ). Pomierz wzór jaki masz (długość, szerokość, grubość) i skorzystaj z tego wzoru.

969246596_wzr.jpg.38412b2709592028ed584e8c5bf2fc49.jpg

 

Mając pomierzone parametry włosa oraz oraz okres T1 i T2 dla skrajnych ustawień ciężarków balansu wyjdzie ci moment bezwładności J1 i J2. Wtedy możesz sobie wyliczyć - najlepiej h grubość włosa - dla założonego zakresu regulacji okresu oraz długości włosa wynikającej z geometrii zegara. To działa, sam tak wyliczałem i dobierałem włos do mojego roczniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś byłem dobry z algebry, ale to było 60 lat temu. Okres podstawowy to wahnięcie "tam i z powrotem"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lamela napisał(-a):

Faktycznie, całkowicie zniknął z obserwowanych, bez żadnego komentarza. Rozwiązał mi sie problem - licytować czy nie i na ile sobie ewentualnie pozwolić 🤔.

Ki czort ?

Skoro licytowałeś, czy dostałeś jakiś komentarz wyjaśniający ? - tak z czystej ciekawości, jakie są procedury w tym domu aukcyjnym

Tak dostalem email o wycofaniu przedmiotu z aukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, erzlot napisał(-a):

Kiedyś byłem dobry z algebry, ale to było 60 lat temu. Okres podstawowy to wahnięcie "tam i z powrotem"?

Tak, okres wahań to tak jakby czas dwóch wahnięć. Tak więc wahadło sekundowe (o długości zredukowanej 994mm) ma okres 2 sek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, erzlot napisał(-a):

Otrzymałem włos 0,114 extra long (patrz Terwilliger), założyłem go, ale zegar dalej spieszy ponad 1 godz/doba (ciężarki max na zewnątrz). Wahadło tylko ok. 2 mm nad talerzem, czyli niżej już nie można. Co jest?  Nie znalazłem wagi wahadła, bo nie ma go w Passmore. Jaka powinna być? Chociaż nie  ma w nim

niczego do odjęcia. Dziwna sprawa. Wydaje się, że włos powinien mieć ok. 0,108-0,110 mm.

Zrzut ekranu 2023-09-25 131320.png

Sprawdzilem wage 3

- 346 g

-347g

-352 g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki oldtime, moje ma 348 g a więc jest ok. To mam kłopot, bo powiedzmy, że wyjdzie z obliczeń 0,108 mm, to takich włosów o tej długości nie ma.

Zostaje szlifowanie tego 0,114, który posiadam (chociaż z pomiarów wyszło mi, że ma 0,116-0,117 mm). Trochę to zresztą jest sprzeczne z logiką, bo

po to było wahadło z kompensacją, żeby skasować dylatację włosów z brązu. A teraz wahadło skompensuje  (powiedzmy!) zupelnie niepotrzebnie włos, który nie ma prawie dylatacji. Więc chyba tylko wprowadzi błąd. Ale to tylko takie rozważania teoretyczne.

Chyba rozwiązaniem byłoby zastosowanie krótszego włosa i tzw przedłuzki do wahadła, chociaż jej nie mam.

Edytowane przez erzlot
dodattek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam zdjęcia  swojego roczniaka SN  40 xxx .

Ten z licytacji to był oryginał. Cieka po ile poszedł poza aukcją skoro został z niej  wycofany.

Co do "dziwnej" patyny to mój również ma nietypowy kolor.

Moim zdaniem jest to cienka powłoka złota galwanicznego,

która zaszła miedzianą patyną. (Tak jest gdy się złoci mosiądz bez warstwy zaporowej.)

 

1413881279_Hauck4glass2.thumb.jpg.fe4683e3eaf5197ff7918078c63c2caf.jpg

 

186373239_Hauck4glass1.thumb.jpg.9ec04f3e69cd9a8d192420dc56bcfde1.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 duże i 1 mały w takiej obudowie. Też miały dziwny kolor. Odzyskały właściwy wygląd po kąpieli w kwasie i polerowaniu. Te obudowy są zrobione z kiepskiej jakości blachy mosiężne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.