Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

A zegarrra pokażesz? :rolleyes:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pokażę, ale na razie w rozsypce i u mistrza w naprawie werk, ale już "uleczony". A skrzynka się składa do kupy bo tu dziura tu obity... Myślę, że w przyszłym tygodniu prapremiera po remonciku. Skrzynia najprostsza z najprostszych. Taki ubogi biedermeier bez "zawirowań" jakichkolwiek. 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki niezawodnemu działaniu i pomocy Bartka (Longcase1) mechanizm został naprawiony i usprawniony, a teraz śmiga aż miło. Powoli składam zegar do kupy. Biedak wymagał sporej koncepcji bo jest dość nietypowy, a sporo w nim brakowało, nawet wieszaka i paru rzeczy ...  Trochę to zatem taki składak ale mnie to nie przeszkadza.  Będzie zapewnie chodził jak każdy chodzik przez miesiąc ... może dłużej . Na razie poglądowo (skrzynia to ta z pieczątką) powieszony na szybko - testowo, skrzynia jeszcze nie do końca zrobiona  :wacko: , wahadło testowo zawieszone. Koronkę też trzeba dorobić... ;)

 

post-92919-0-94282600-1537555629_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie sprawdziły się moje przewidywane usterki:-)

Witam, a co było namieszane w mechaniźmie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a co było namieszane w mechaniźmie? :)

 

Ponad to te tulejowanie może być też powodem zatrzymywania się i jest ordynarnie zrobione. Pytanie czy zostały zachowane odległości od osi bo z tym też różnie bywa.

Na moje oko są za duże spoczynki i mam wątpliwości co do kątów impulsu, jak na zegar miesięczny są za duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy błąd był w zazębienu koła pośredniego. Zęby się nasadzały to właśnie skutek niewłaściwego tulejowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy błąd był w zazębienu koła pośredniego. Zęby się nasadzały to właśnie skutek niewłaściwego tulejowania

Dziękuję za informację. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia poskładana do kupy. ;) Zegar wisi pracuje wszystko pracuje pod wagą 1380g co jak na miesięczny , nie jest dużą wagą. Ruch jak przystało na wiedeńczyka ^_^  Ciekawostką jest system zawieszenia . Niestety nie było oryginalnych sanek ale te dorobione i zrobione dopasowane przez Bartka sprawdzają się. Złamane wahadło wróciło po rekonwalescencji do pracy . Ciekawostką jest miejsce jego zawieszenia (taka mini zagadka) , a i całość chyba nieźle prezentuje ... ;)

W ramach eksperymentu obraz ruchomy ...   :rolleyes:

post-92919-0-18977900-1537624467_thumb.jpg

post-92919-0-68316000-1537624497_thumb.jpg

post-92919-0-34470400-1537624523_thumb.jpg

post-92919-0-93413000-1537624551_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wieszak na mostku kotwicy też jest dorabiany?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, był w oryginale. Na nim zawiesza się wahadło...

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne że kolejny egzemplarz został ocalony przed degradacją i w dodatku cieszy oko :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, był w oryginale. Na nim zawiesza się wahadło...

To wiem. Ale ciekawe jest to wycięcie, nie pod hak, ale końcówkę podobną do mocowania bagnetowego.

 

Drzewiej bywała zwykła dziurka i pętelka na wahadło:)

post-6402-0-24078300-1537629999_thumb.jpgpost-6402-0-46987800-1537630012_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zaciekawiły mnie takie rozwiązania i przypadkiem trafiłem. Rzadko się je spotyka, takie rozwiązania w zasadzie się nie powtarzają się i każde się różni, choć zasadę mają jedną. To zawieszenie bagnetowe jest w sumie zagadką , ale Bartek to sprytnie rozwiązał (doświadczenie  ;) ).

Idzie ładnie czysto, słychać równe uderzenia palet (przez mój stetoskop - bo głuchawy jestem :P). Powiem że w rzeczywistości prezentuje się lepiej niż na zdjęciach.

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przefajnowaliście ten wieszak. Tam powinien być zaczep w skrzyni, na mechanizm i wsjo. Tak jak w Brettluhr. Elsner&Petrovitz tak robili...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie , nie da się tak bo hak w skrzyni musiałby odstawać na 15mm, albo trzeba by było skracać dolne bolce. Nie, te proporcje odległości. Pewnie można byłoby go osadzić osobno podobnie jak i gniazda na dolne podpory , ale to tak nieprofesjonalnie wyglądałoby ...  ;)  

 

Ps. No i nie wiem czy nie trzeba by tego powyżej odszczekać, bo znalazłem właśnie przez przypadek prawie identyczny mechanizm ... Josefa Elsnera - różnica nieznaczna w mostku....

 

 

post-92919-0-06524700-1537646491.jpeg

post-92919-0-47035400-1537646524_thumb.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przefajnowaliście ten wieszak. Tam powinien być zaczep w skrzyni, na mechanizm i wsjo. Tak jak w Brettluhr. Elsner&Petrovitz tak robili...

 I długo nie pociągnęli z tym niefunkcjonalnym anachronizmem. Taki pojedynczy wieszak, na dodatek wkręcony w stare drewno rączo by się na świat wyrwał :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że mechanizm z pełną tarczą i starszy ... ale coś w tym jest .

post-92919-0-88045300-1537646838.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już trochę takich skrzyń widziałem. W holenderskich ofertach głównie. Ale może to ta "praskrzynia". Powinien już mieć w skrzyni mosiężne talerzyki pod dolne kolce.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 I długo nie pociągnęli z tym niefunkcjonalnym anachronizmem. Taki pojedynczy wieszak, na dodatek wkręcony w stare drewno rączo by się na świat wyrwał :)

No ale ten nowy wieszak to jednak wydziw IMO.... Te pojedyńcze wieszaki mogły być mocowane poprzez dodatkową blachę od strony pleców.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za sto lat to będzie klasyk ...  ;)  i przełom w dziedzinie konstrukcji wieszaków wieszakowych - zobaczysz.   :D  :D  :D.

Ps. O ile panowie zbudowali w swojej karierze sporo pięknych zegarów to najsłabszym punktem było zawieszenie ...

Fakt jednak Krzychu , nie poprawia się historii ...  ;)  

post-92919-0-34419000-1537688407.jpeg

post-92919-0-79780000-1537688416.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, to będzie fałszowanie historii... Ale mną się nie przejmujcie, ważne, że podoba się inwestorowi... :)

 

z18813276Q,Odnowiona-polichromia-i-odnow

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.