Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się że zegar na pewno jest sprzed 1850 roku, skrzynka też, choć wykonywano jej remont i jedna listwa górna boczna w podstawie korony jest wymieniona, był też sklejany, "średnio fachowo" i sporo się namęczyłem żeby ślady po tyn sklejaniu usunąć (klej akrylowy). Całość wydaje się być w dobrym stane. politura została oryginalna, ubytku uzupełniono, całość umyto i odnowiono jedną warstwą z podkładem. Wahadło piękne stare , z oznaczeniami jak na mechanizmie. wymieniłem tylko dolne okucie (pręt gwintowany , bo ktoś zniszczył niefachowo gwintując i do niczego już się nie nadawał. 

Myślę że mu bliżej 1840, ale tu już może fantazjuję. Mechanizmowi bliżej do tego typu chodzików miniatur budowanych w latach 1830-1840. Ale może bardziej doświadczeni koledzy coś więcej powiedzą .

:rolleyes:  


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

170 lat...

Bałabym się na niego spojrzeć a co dopiero odnawiać i uzupełniać (nawet gdybym potrafiła). Drżenie rąk i wysokie ciśnienie gwarantowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełna tarcza to bardzo lubię ,zegar świetnie się teraz prezentuje .

Fajnie będzie kiedyś miał twój wnuczek (wnuczka)jak zostawisz taki spadek w twoim drewnianym domku. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zegar powstał w latach 50 XIX wieku i bardziej ze wskazaniem na drugą połowę lat 50 XIX wieku. Według mnie wzór obudowy nie wskazuje na pierwszą połowę XIX wieku. W latach 1830-1840 to jeszcze w najlepsze( nie zapominajmy również o tym) robiono latarnie. Dodatkowo dodam, że mechanizmy o takiej rezerwie chodu w zegarach wiszących o napędzie obciążnikowym, to z moich obserwacji głównie lata 50 XIX wieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, co do latarń jak najbardziej, ale lata 40, pierwsza połowa , to praktycznie koniec tego stylu. Biedermeier to lata to lata jednak 40-te do późnych lat 50-tych, kiedy na fali krytyki  drobnomieszczaństwa na gwałt dodawano linie łuków i ozdabiano zegary. W drugiej połowie 50-tych lat zdecydowanie stosowano już zdecydowanie bardziej ozdobne skrzynie, zagościły serpentyny , konstrukcje z łukami  pośrodku skrzyni , skrzypce itp. Wydaje mi się po przemyśleniu, że to jednak faktycznie lata 50-te, jak Tomek sugeruje, ale bliżej pierwszej połowy. No cóż poszukam, w materiałach. Wydaje mi się że już kiedyś taką skrzynię z zegarem z pełną tarczą widziałem ... ale to może efekt sklerozy :blink: - a może nie  ;)

:rolleyes:

Ps. Drobny szczegół natury formalnej.  Temat zegarów CK osiągnął pułap ponad 100000 odsłon co mnie  niezmiernie cieszy jako miłośnika tych zegarów  :D  :D  :D


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I de facto jedynego od pewnego czasu autora blogu :P

Ludzie ruszta się, kupujta wiedeńce!


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze ... :(  :wacko:  <_<  :blink:  :ph34r:

 

...  :D  :rolleyes:

ps. kilka ciekawostek czeka w kolejce do remontu i ewentualnego pokazania .

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chwaląc się ja żem to uczynił...mów mi wuju...;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chwaląc się ja żem to uczynił...mów mi wuju... ;)

Chapeau bas,  Wuju !  :D

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lubię tu zaglądać i podziwiać prace pewnego autora blogu, piękne zegary i świetna robota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I de facto jedynego od pewnego czasu autora blogu :P

Ludzie ruszta się, kupujta wiedeńce!

Ja! Ja kupię jak stanieją do pińcet za sztukę! :-D I będę LESowi śmiecić na wątku ;-)

 

Autor - "Ojciec Założyciel" - to uczynił na chwałę wiedeńską swem talentem i kunsztem.

A "Wielki Kontynuator" swem mistrzostwem, by temat nie podupadał i ku podziwianiu dzieł jego inni dostęp mieli..

Zaiste... dzieła ich, ciałem czasu się stały.

:-D :-D

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gośka na rzecznika...  :lol:

To już ośm lat... ja nie mogę... :P

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No żebyśmy za daleko nie odeszli od tematu głównego  ;)

Zacząłem pracę nad bardzo ciekawym zegarem z okresu Alt Deutsch. Zegar jest kwadransowy. Dwie spirale obsługuje jeden młotek na uchylnej osi, dwa grzebienie na jednej osi. Dwie wagi po 2,5 kg, no i gabaryty samego mechanizmu wskazuje że chód może być dłuższy ... 

To taka mała zapowiedź chyba ciekawego wątku w tym temacie  :ph34r:  ;)

Na razie w kwestii uruchomienia i regulacji, ze względu na unikatowość tego mechanizmu i zbyt małe moje doświadczenie, muszę wesprzeć się pomocą mistrza ...  ;)

post-92919-0-26877300-1542275972_thumb.jpg

post-92919-0-47853100-1542275989_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No żebyśmy za daleko nie odeszli od tematu głównego  ;)

Zacząłem pracę nad bardzo ciekawym zegarem z okresu Alt Deutsch. Zegar jest kwadransowy. Dwie spirale obsługuje jeden młotek na uchylnej osi, dwa grzebienie na jednej osi. Dwie wagi po 2,5 kg, no i gabaryty samego mechanizmu wskazuje że chód może być dłuższy ... 

To taka mała zapowiedź chyba ciekawego wątku w tym temacie  :ph34r:  ;)

Na razie w kwestii uruchomienia i regulacji, ze względu na unikatowość tego mechanizmu i zbyt małe moje doświadczenie, muszę wesprzeć się pomocą mistrza ...  ;)

:) Już mnie ciekawi !!!

Czyżby , na przedniej płycie , cienkie sprężynki dociskające dźwigienki , były mosiężne ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być że są z mosiądzu

Nie dalej jak wczoraj był u mnie kwadrans który miał całą klawiaturę na mosiężnych sprężynkach

Edytowane przez longcase1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynalazek to piekielny...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynalazek to piekielny...

Mam nadzieję przekonać się o tym jutro;-))

Ale to fakt... jest wynalazek;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dodajmy, że skrzynia zachowana w pięknym stanie brakuje sterczyn i niewielkiej koronki do zwięczenia góry skrzyni.

post-92919-0-93337200-1542304904_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję przekonać się o tym jutro;-))

Ale to fakt... jest wynalazek;-)

No wiem, wiem, że jesteś nadwornym zegarmistrzem Lecha... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się przekonałem jak bardzo jest zagmatwany;-D

Chodzi mi o sposób odlaliczania godzin i kwadransów na grzebieniach bicia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trafił do Ciebie ...  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam radę:-)

Mam taki pomysł żeby zamieścić mały fotoreportaż z przebiegu naprawy tego mechanizmu. Jeśli ojcowie założyciele się zgodzą oczywiście;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się cieszę na myśl o tym reportażu... Zamieszczaj zdjęcia, będziemy oglądać...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.