Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
SIRLUKE1

Klub Miłośników Zegarków Steinhart

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze się prezentuje, tym bardziej, że nie  ma przerwy między paskiem, a kopertą, wiadomo o co chodzi.

 

Co to za guma?

 

To pasek Horido, oznaczony jako 010. Cokolwiek by to nie oznaczało :)


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerwa jest na pewno, kwestia perspektywy ;)

 

Nie jest tak źle. Choć z tą perspektywą to dobra uwaga. Guma ma 5 mm grubości i przez to ta przerwa nie jest tak widoczna. Ale z drugiej strony, gdy jedna część paska zachodzi na drugą, jest dość grubo. I to się czuje :)


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez dramatyzmu. Nie po to producent dał możliwość dokręcania, aby mogło to szkodzić mechanizmowi.

Oczywiście nie powinno się tego robić codziennie, ale nakręcenie raz na jakiś czas (nawet do maksymalnego naciągu sprężyny) niczego złego nie zrobi.

 

Rzuć okiem na budowę mechanizmu i "pogłówkuj" jak działa... dokręcanie ma służyć wzbudzeniu mechanizmu po jego całkowitym zatrzymaniu (rozkręceniu sprężyny) a nie do "całkowitego" nakręcania zegarka z naciągiem automatycznym.

 

Ile trwa naciągnięcie sprężyny na max łatwo się przekonać w zegarkach z wskaźnikiem naciągu - np Orient M-force "nakręca się" przy pomocy wahnika, przy normalnym domowym użytkowaniu - czyli bez szaleństw, 4,5h - wiec po cholerę kręcić koronką? Wzbudzenie tego mechanizmu to kilka ruchów zegarkiem...

Dokręcanie koronką mechanizmu automatycznego można spokojnie porównać do mieszania herbaty w szklance mieszadłem zamocowanym do wiertarki... raczej się nie napijesz.  

 

 

Woytec cholernie jestem ciekaw pierwszego i trzeciego :)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem na budowę mechanizmu i "pogłówkuj" jak działa... dokręcanie ma służyć wzbudzeniu mechanizmu po jego całkowitym zatrzymaniu (rozkręceniu sprężyny) a nie do "całkowitego" nakręcania zegarka z naciągiem automatycznym.

 

Ile trwa naciągnięcie sprężyny na max łatwo się przekonać w zegarkach z wskaźnikiem naciągu - np Orient M-force "nakręca się" przy pomocy wahnika, przy normalnym domowym użytkowaniu - czyli bez szaleństw, 4,5h - wiec po cholerę kręcić koronką? Wzbudzenie tego mechanizmu to kilka ruchów zegarkiem...

Dokręcanie koronką mechanizmu automatycznego można spokojnie porównać do mieszania herbaty w szklance mieszadłem zamocowanym do wiertarki... raczej się nie napijesz

Niestety siedzę na wczasach i mam net tylko w komórce (lipa z oglądanie mechanizmów) , wiec jeśli możesz to wyjaśnij technicznie w czym szkodzi dokręcanie koronką Soproda A10. Ja ani w zegarkach na etą, ani innych nie widziałem uwagi o niedokręcaniu, bo to szkodzi, mimo istnienia możliwości dokręcania. Ba w którymś, na pewno m.in. w jakimś seiko (bodaj premier), widziałem zapis, aby po zatrzymaniu, a przed założeniem dokręcić go na full koronką. No ale ze mnie fachowiec nie jest więc jeśli byłbyś tak uprzejmy wyjaśnił mi tę kwestię. Bez enigmatycznego, że szkodzi, bo to mieszanie herbaty wiertarką.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale właśnie o to chodzi.  Kolokwialnie pisząc mechanizm jest tak zbudowany, że aby nakręcić sprężynę, trzeba użyć małej siły (wachnik). Jak dokonuje się tego ręcznie w werku powstaje cyklon :)

To tak jak np w Eta 7750 - ale pewnie o tym wiecie - nie należy zmieniać daty koronką, pomiędzy godzinami 8 po południu a 2 rano, ponieważ może to uszkodzić zębniki daty i datownika.

Piszę chyba prawidłowo "zębniki" a nie zębatki :) ?, lubię ułatwiać sobie życie, ja po studiach technicznych jestem :) 

A potrawkę z "udek" zajęczych wolę a nie "skoków" jak to myśliwi mówią :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety siedzę na wczasach i mam net tylko w komórce (lipa z oglądanie mechanizmów) , wiec jeśli możesz to wyjaśnij technicznie w czym szkodzi dokręcanie koronką Soproda A10. Ja ani w zegarkach na etą, ani innych nie widziałem uwagi o niedokręcaniu, bo to szkodzi, mimo istnienia możliwości dokręcania. Ba w którymś, na pewno m.in. w jakimś seiko (bodaj premier), widziałem zapis, aby po zatrzymaniu, a przed założeniem dokręcić go na full koronką. No ale ze mnie fachowiec nie jest więc jeśli byłbyś tak uprzejmy wyjaśnił mi tę kwestię. Bez enigmatycznego, że szkodzi, bo to mieszanie herbaty wiertarką.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Wrócisz z urlopu to sobie sprawdzisz... jak pogrzebiesz sam to Ci się bardziej utrwali  :)  i nie chodzi o Soproda ale o każdy automat z opcją dokręcania...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dziecko, wiem ale nie powiem. Mam wrażenie, że sam do końca nie wiesz o co chodzi z dokręcaniem i zgrywasz tajemniczego eksperta. Od mieszania herbaty również.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez rradek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś był grzeczny to bym Ci napisał a tak też wolę sobie herbatę pomieszać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś był grzeczny to bym Ci napisał a tak też wolę sobie herbatę pomieszać ...

Byłem grzeczny, nawet wyjaśniłem czemu sam nie dam rady poszukać, no ale tobie nie wystarczyło, wolisz zgrywać pseudonauczyciela. Życzę smacznej herbaty.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.jpg

Szwajcarska ;)

Jeśli nic mądrego nie potrafisz napisać, to przynajmniej nie troluj.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pasek Horido, oznaczony jako 010. Cokolwiek by to nie oznaczało :)

 

Dzieki za info :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dziecko, wiem ale nie powiem. Mam wrażenie, że sam do końca nie wiesz o co chodzi z dokręcaniem i zgrywasz tajemniczego eksperta. Od mieszania herbaty również.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Jakby Ci się chciało to byś sam sobie wyszukał, na tym forum był ten temat wiele razy poruszany... a faktycznie na urlopie jesteś i masz dostęp tylko do neta tylko w telefonie choć nic nie pisałeś że masz bana na inne tematy... czyżby lenistwo?  :D  

 

A ekspertem w temacie zegarków nigdy nie byłem i pewnie nie będę - ale... czytać umiem :)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lenistwo, po prostu net jest tak kiepski, że ten wątek odświeża mi się kilka minut, nie mówiąc o przeszukiwaniu forum, czy sieci. Ale ok, nie chce mi się juz czytać twoich powodów, dlaczego nie chcesz powiedzieć. Na każdym forum są tacy bezuzyteczni forumowicze, norma. Masz rację w jednym, poszukam sobie po powrocie.

 

EDIT No trochę ci przydałem wad, bo nie zauważylem, że dołączył do Ciebie Burns, czy jakoś tak i odpisałem jemu jako tobie.

Tak czy siak, tematu nie ma co ciągnąć.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez rradek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Na każdym forum są tacy bezuzyteczni forumowicze, norma.

 

Podobnie jak na każdym forum są tacy którzy wypisują nie sprawdzone wcześniej informacje... choć dostęp do tych informacji jest ogólny. Takie zachowanie ma nawet swoja nazwę ;)

 

Tak na szybko:

 

Nie da się zacytować bo temat zamknięty: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/121283-nakr%C4%99ca%C4%87-rzadko-czy-wcale/?hl=%2Bdokr%C4%99canie+%2Bkoronk%C4%85&do=findComment&comment=1474660

 

post 13 użytkownik pmwas:

 

"Podczas dokręcania większości automatów przekładnia automatycznego naciągu, w tym znajdujące się na jej początku sprzęgiełka automatu pracują z ogromna prędkością, co przy częstym dokrecaniu w oczywisty sposób prowadzi do ich zużycia. A ze w 2824 są one malutkie, szybciej ulegają zużyciu. Po prostu wyciera się zapadka i przestaje "łapać".

A jeśli juz zegarek nosimy i dokręcamy jeszcze "dla pewności" czy tak żeby czymś ręce zająć - szybsze zużycie elementu jest pewne.

Są automatu, które można nieco bezpieczniej dokręcać, np Vostok 2416, który ma dodatkowe sprzęgiełko odłączające automat, ale ono też się w końcu zużywa."

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz i to jest jakiś konkret, chociaż nie bez odrobiny złośliwości :) Przyjrzę się temu sprzegiełku w Soprodzie, chociaż jak pisałem, w instrukcjach do automatów widziałem info, żeby nakręcać jeśli zegar stanie, nawet do oporu (w sensie naciągu sprężyny) i dopiero zakładać. Wiec dokręcanie, oczywiście nie codzienne, nie może robić takiej demolki, jak tu obrazowo przedstawiacie.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez rradek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam rzadko dokręcam ale po rozmowie z Santino mówił, że dokręcał ręcznie swojego ML i przy przeglądzie okazało się, że potrzebna była wymiana a czy sprzęgiełka czy zapadki to nie pamiętam bo to jeszcze w tamtym roku w Zgierzu rozmawialiśmy:) 


Pozdrawiam 
Marcin/kornel91 
 

Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Nethuns, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie zatrzyma to wystaczy zalozyc go na minute na reke i potem ustawic i nosic. Nie wiem po co w ogole dokrecac automat.

A jak jest rotomat, to na minute go na rotomat i po problemie.

 

A to co pisza koledzy wyzej to prawda, automatow nie powinno sie nakrecac recznie. Kazde krecenie koronka szkodzi mechanizmowi sprzegielek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jakoś dopadłem w miarę szybki net.

Więc mam pytanie do posiadaczy Soproda do @SIRLUKE1, posiadaczy automatów oraz do osób z większym doświadczeniem...

Czy tak powinien zachowywać się wachnik? (pik waży jakieś 20 mega):

https://drive.google.com/file/d/0B_15RmO7CRlpSURKak1vckY3VHM/view?usp=sharing

Edytowane przez rradek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nadaje się na przyjazd do serwisu. Wachnik w Soprod chodzi wolniej niż w 2824-2, ale chodzi nie stoi w miejscu.

 

Problem tylko w tym, że ja jadę na urlop do końca lipca. Proszę napisz do centrali. Na PW masz podany bezpośredni mail do Ani.

 

Z ciekawości, jak nosisz go cały dzień i nie dokręcasz to się nie zatrzymuje ? Próbowałeś to jakoś sprawdzić ?

 

Czy jak złapiesz go za bransoletę i poruszasz go na boki, to wachnik się kręci ?

 

 

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, noszony jest niedostatecznie nakręcany, bo stopniowo zwalnia aż do zatrzymania. Zajmuje mu to ok tygodnia całodobowego noszenia. Po zatrzymaniu noszenie go nie nakręca, chyba że ostro macham ręką, bo mimo wszystko wachnik się kręci. Myślałem że po prostu anemik ze mnie, ale chyba jednak nie :) Reszta poszła na priv.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja również wrzucę taki przerywnik do dyskusji

 

weeBMNW.jpg


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, noszony jest niedostatecznie nakręcany, bo stopniowo zwalnia aż do zatrzymania. Zajmuje mu to ok tygodnia całodobowego noszenia. Po zatrzymaniu noszenie go nie nakręca, chyba że ostro macham ręką, bo mimo wszystko wachnik się kręci. Myślałem że po prostu anemik ze mnie, ale chyba jednak nie :) Reszta poszła na priv.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

 

Czyli, co bo nie bardzo złapałem. Nosisz go tydzień, codziennie, odkładasz i się od razu zatrzymuje po zdjęciu, czy po jakimś czasie po zdjęciu ? Jeśli zatrzymuje się po czasie, to po jakim ?

 

Łukasz

 

BTW

 

Jan Idealne zestawienie, IMO ;) 

Edytowane przez SIRLUKE1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.