Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Degustatorr Noir

Klub Miłośników Zegarków OMEGA

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli serwisant zignoruje zalecenia producenta i z oszczędności w czas i zakup drogich narzędzi wypuści nieszczelnego bubla to poniesie tego konsekwencje w postaci kosztów związanych z wymianą mechanizmu czy nawet zegarka 

Odbiorca nie musi się znać na serwisie i nie powinien w ogóle się nad tym zastanawiać - oddaje zegarek i potem go odbiera, ma spełniać wymagania zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji, gwarancji, i na tarczy wszelkie odchyłki powinny skutkować reklamacjami i to niezależnie od ceny zegarka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... o głębokości 300M.

Zejdźmy (...) pod wodę i zostańmy przy tych 10-20M

 

 

Dla ścisłości- jeśli rozmawiamy o głębokościach to zdecydowanie używamy "m", czyli jednostki miary jaką jest metr. "M"- dla klasy wodoszczelności.

 

Zgodzę się z Tobą, że nic nie upoważnia serwisu, tym bardziej AUTORYZOWANEGO SERWISU do pomijania testów na poziomie przewidzianym przez producenta dla danego modelu. Test Planet Ocean na poziomie 100M to po prostu żenada. Chyba, że klient miał jasno powiedziane, że zegarek może być upośledzony względem założeń fabrycznych.

Edytowane przez gustaw6666

Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

link za link, miałem na myśli burzę a nie rozgraniczenie ciśnień - czyli na jedno wychodzi:

http://forums.watchuseek.com/f281/water-resistance-myth-vs-reality-239664.html

 

w pamięci pozostawiam sobie jednak nadal, że to tylko i aż użytkownicy forum - może z olbrzymią wiedzą, ale jak widać część tej wiedzy oparta jest na własnych doświadczeniech - np sunnto

ale to zagmatwanie z poplątaniem też nie wyjaśnia, dlaczego kilku producentów stosuje koperty monocoque

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do kolegi który jest fachowcem, może wyjaśni w temacie ( podalem link).

Wywołany do tablicy spróbuję się troche powymądrzać na temat uszczelnień, naprężeń i testów zwiazanych z zegarkami. Oczywiście na tyle na ile sie znam. Wierzę że są koledzy którzy na ten temat znają szczegółowo problematykę i jeśli maja coś do dodania to proszę o reakcję a jeśli cos przekłamałem - o uwage.

Podstawowe drogi przecieku np. wody do wnętrza zegarka to:- obsada szkiełka, mocowanie dekla, miejsce wprowadzenie ruchu czyli wałek naciągowy (ustawczy) z koronką i ewentualne boczne przyciski. I kazde z tych miejsc uszczelnia sie specyficznie. 

Szkiełko najczesciej wklejane klejem tworzącym w miare elastyczną spoinę,ewentualnie z dodatkową mikrouszczelką. Zamykane dodatkowo mechanicznie by zbyt łatwo nie wypadło . Dla 30 bar nadciśnienia szkiełko musi byc odpowiednio wytrzymałe , więc odpowiednio grube i z właściwego materiału. Zwykle stosuje się ceramiczne lub szafirowe, ze względu na znakomicie wyższą wytrzymałośc. Przy szkiełku o średnicy ~40mm i przy cisnieniu 30 bar nacisk wynosi około 380 kG (~3700N). Podobny nacisk jest wywierany na dekiel. Wadą uszczelnieniu dekla jest gdy dokręcany dekiel przesuwa sie względem uszczelki w końcowej fazie kalecząc ją .Stosuje się tu dodatkową ,obrotowo nieruchoma, przekładkę przyciskana przykręcanym deklem. Jesli tak nie jest powierzchnie stykajace się z uszczelką muszą być b. gładkie by ją nie uszkodzić.Z uszczelnieniem tych elementów nie ma zwykle problemów gdyz nadciśnienie dociska elementy do korpusu koperty tworząc dodatkowa siłę sprzyjajacą uszczelnieniu. Gumowym uszczelkom głównie szkodzi ozon pod wpływem którego guma parcieje i sie kruszy. Że dostęp ozonu jest tylko z zewnątrz więc destrukcja gumy przebiega powoli. Nie ruszane takie połączenia mogą pracowac nawet dziesiatki lat bez utraty szczelnosci. Sądzę że poważne firmy stosują tam uszczelki polimerowe odporne na ozon.

Uszczelnienie wałka i koronki. Tutaj najczęściej stosuje się uszczelki w postaci O-ringów uszczelniajacych wałek i koronke względem szyjki koperty. To miejsce jest najbardziej narażone na utrate szczelności gdyż musi przenosić ruchy wzdłużne i obrotowe. Dobre uszczelki dają sobie z tym rade pod warunkiem ze nie będą wycierane. Przy analizie tego uszczelnienia ,proszę zauważyć, siła docisku sciśniętego origu musi znacząco przekraczać wartośc siły wynikajacej z ciśnienia. Gdy uszczelka zostanie wytarta lub "siądzie" czyli straci kształt kołowy  siła uszczelniająca maleje i przeciek gotowy. By tego uniknąć niektórzy stosuja uszczelki w kształcie "U" gdzie wargi uszczelki sa dociskane przyłożonym cisnieniem do powierzchni uszczelniajacych, podobnie jak w stosowanych "simmeringach". Lecz z takim uszczelnienie spotkałem się w zegarkach  tylko raz. Nawet takie uszczelnienie może zawieść gdy w okolice uszczelek dostanie się mikroskopijny pył plażowy czy pustynny który świetnie działa jako proszek ścierny. Równie skutecznie działa  pozostały osad z zamulonej wody przy nurkowaniu. Warto tam dobrze wymyć pozostałości.

Dobrym rozwiązaniem są stosowane kołpaczki na koronce które po regulacji,nakręceniu , zakręcane są na występie koperty z zastosowaniem odpowiedniej uszczelki (nie kaleczonej przy dokręcaniu) Takież kołpaczki moga służyć do przykrywania dodatkowych bocznych przycisków.

Gdy uszczelki są już wytarte czy skaleczone niektórzy stosują do uszczelnienia gestych smarów. Działa to tylko na krótki okres czasu gdyz ciśnienie powoli ale skutecznie przecisnie smar do wnętrza i droga do przecieku otworzy sie. 

Sądzę że gdy producent daje gwarancję np na 2 lata na szczelność to przy normalnym użytkowaniu powinna szczelnośc być utrzymana przez okres gwarancji. Tylko co to znaczy w rozumieniu producenta "normalne Użytkowanie"?!

Przechodząc do testów:- Pierwsza pozycja dotyczy zastosowanego cisnienia. Wartość ujemna oznacza że przy teście użyto podciśnienia. Tzn że ciśnienie wewnątrz zegarka było wyzsze niż na zewnątrz. Wartości dodatnie to nadciśnienie w stosunku do wnętrza.

                                          Druga pozycja to sumaryczne odkształcenie pod wpływem przyłożonego ciśnienia. Krótko mówiąc o ile zmieniła sie odległość środka szkiełka do środka dekla. Przy podciśnieniu zegarek nieco "spuchł" (wartość ujemna) przy nadciśnieniu "schudł"- wartość odkształcenia dodatnia. Szkiełko się nieco ugięło , dekiel nieco wklęsły i jeszcze może dodatkowo bardziej ścisnął uszczelkę i troszkę się przesunął. Ta pozycja może świadczyć czy wytrzymałość mechaniczna całości ni zmieniła się.

                                          Trzecia wartośc to wartość szczelności układu. I tutaj szkopuł. Mam przed sobą osiem stosowanych na świecie jednostek nieszczelności i żadna z nich nie opisuje nieszczelności  w takim zapisie jak w świadectwie testu - czyli w %/minutę. Widocznie jest to norma branżowa.  Można byłoby przeliczać domyślnie np 3%/min = 5x 10-4  mola/sek (byłaby to straszna nieszczelność) ale czy to chodzi o ten przelicznik?. Najlepiej porównywać tą wartość z testem początkowym tego zegarka czy zegarka sąsiada.  

Nie wiem jaką metodą dokonują pomiaru nieszczelności, czy helowo spetralną czy np prostą "bąbelkową". Wiedząc możnaby się domyśleć wartości zawartych w jednostce. Ale właściwie po co to komu?.

I to byłoby, narazie, na tyle. 

Pozdrawiam!   Karol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie - dziękuję za chęć i poświęcony czas!

 

Kilka pytań:

"Stosuje się tu dodatkową ,obrotowo nieruchoma, przekładkę przyciskana przykręcanym deklem." - to już chyba nie jest zbyt popularne rozwiązanie ?

 

Co z mitem ciśnienia dynamiczego przedstawionego w linkach powyżej ?

 

nie wiem czy dobrze to napiszę, ale czy siły, wektory tych sił napierające na zegarek naręczny są takie same ? (podczas nurkowania i testu statycznego - pisali gdzieś, że największy nacisk idzie na szkło)

 

Test na 75ATM - czy przy tak olbrzymim ciśnieniu pies nie będzie jednak pogrzebany w uszczelkach, gdzie zegarek to połączenie szkła, stali i gumy - sprężystość ?

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego "namor" ja ci dziekuje za Twój post. W tym szumie ktory sie wywiązał od paru prawie stron to 90% nic nie wnoszącego spamu i wzajemnego obrzucania błotem to czytało sie Twój post bardzo przyjemnie :)


O i T 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pytam tak żeby wiedzieć na przyszłość jak się zachować bo coś mi tu nie pasuje.Zadzwoniłem do jednego zegarmistrza pytając go czy robi test na 300m,bo chodzi o omegę.Oczywiście robię proszę przyjechać tylko prędzej zadzwonić i się umówić.Tak zrobiłem zajechałem i mówię o sprawdzeniu zegarka w środku numery itd.bo już taki mam charakter z muszę sam się przekonać a nie na słowo sprzedawcy od którego kupiłem ten zegarek. No i zegarek ok.ale test zrobił tylko na 5atm.bo mówił ze zegarek może rozerwać.No ale mój zegarek nie ma więcej jak no góra 3-4lata rozumiem o jakiś starszych modelach .wprawdzie nurkuję tylko w wannie i to bez zegarka ale nie o to chodzi ,nie po to zapłaciłem 80zł żeby mieć 5atm.Czy ma rację ,czy nie mógł zrobić choby20atm?To już lepiej brzmi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość raphael1215

Kto z was wykonał zanurzenie powyżej 16m ? Jeśli nikt to o co ten całe to zamieszanie ?

 

Co do zastanawiania się czy można w swoich nurasach bezpiecznie pływać i nurkować: prosty test szczelności do 10 atm u zegarmistrza rozwieje wszystkie wątpliwości. Jeśli zegarek zaliczy taki test to spokojnie można jechać do Egiptu i zanurkować z miejscowym instruktorem na oszałamiające czelusci oceanu czyli 6 metrów ;) ( jak to zazwyczaj bywa podczas takiej atrakcji )

 

Jestem zdania, że przy pierwszym pełnym serwisie ( po 5-7 latach ) zegarka powinien zostać wykonany pełny zakres testów mokry/suchy itp itd do wartości i według norm jakie producent deklaruje. Można też wyczytać w internecie, że Omega gwarantuje dostępność części serwisowych przez okres 20 lat od daty zakończenia produkcji danego modelu. W różnych źródłach piszą też, że Omega przez te 20 lat gwarantuje możliwość utrzymania/doprowadzenia zegarka do parametrów podanych w specyfikacji konkretnego modelu. Na podstawie tego można założyć, że nasz zegarek przy każdym pełnym serwisie w ciągu 20 lat powinien być kontrolowany pod kontem utrzymania swoich parametrów. Jeśli ktoś co wie lub ma info, że to nie prawda to proszę sprostować.

 

W przypadku regulacji zegarka ( co wiąże się z odkręceniem dekla ) np po 2, 3 miesiacach lub roku bezwarunkowo powinna zostać wymieniona uszczelka pod deklem i zrobiony test na 10 atm dla zegarków z oznaczeniem scuba/saturation diver/ proffesional. To samo tyczy się wymiany baterii. Jeśli zmieniamy ją 6 razy w roku ( bo np. lubimy to robić ) to 6 razy powinna zostać też wymieniona uszczelka pod deklem i 6 razy wykonany test szczelności do 10 atm. Tyle w zupełności wystarczy żeby spać spokojnie.

 

I tyle w temacie. Z praktycznego czy użytkowego punktu widzenia dla 99% ludzi na świecie WR 600 m to tylko napis na tarczy czy deklu. Standardowy test do 10 atm wystarczy. No chyba, że mamy specjalistyczne patenty nurkowe, pracujemy jako nurek i lubimy nurkować z naszym zegarkiem (jako backup) to wtedy musimy żądać za każdym razem pełnego testu zgodnego z normami według jakich zegarek został zaprojektowany.

Edytowane przez raphael1215

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ty oj ty. Tomek na pewno nie jest bardziej klockowata niż koperta Pama :). To czy w moonwatchu jest ciekawsze to kwestia względna. Zależy kto co woli 105.003 czy 105.012... ja wole wskazówki alpha jak i nakładane logo. Rozmiar FOISa tez poręczniejszy. Kolor limitki CK widziałbym jako grafitowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto z was wykonał zanurzenie powyżej 16m ? Jeśli nikt to o co ten całe to zamieszanie ?

 

Co do zastanawiania się czy można w swoich nurasach bezpiecznie pływać i nurkować: prosty test szczelności do 10 atm u zegarmistrza rozwieje wszystkie wątpliwości. Jeśli zegarek zaliczy taki test to spokojnie można jechać do Egiptu i zanurkować z miejscowym instruktorem na oszałamiające czelusci oceanu czyli 6 metrów ;) ( jak to zazwyczaj bywa podczas takiej atrakcji )

 

Jestem zdania, że przy pierwszym pełnym serwisie ( po 5-7 latach ) zegarka powinien zostać wykonany pełny zakres testów mokry/suchy itp itd do wartości i według norm jakie producent deklaruje. Można też wyczytać w internecie, że Omega gwarantuje dostępność części serwisowych przez okres 20 lat od daty zakończenia produkcji danego modelu. W różnych źródłach piszą też, że Omega przez te 20 lat gwarantuje możliwość utrzymania/doprowadzenia zegarka do parametrów podanych w specyfikacji konkretnego modelu. Na podstawie tego można założyć, że nasz zegarek przy każdym pełnym serwisie w ciągu 20 lat powinien być kontrolowany pod kontem utrzymania swoich parametrów. Jeśli ktoś co wie lub ma info, że to nie prawda to proszę sprostować.

 

W przypadku regulacji zegarka ( co wiąże się z odkręceniem dekla ) np po 2, 3 miesiacach lub roku bezwarunkowo powinna zostać wymieniona uszczelka pod deklem i zrobiony test na 10 atm dla zegarków z oznaczeniem scuba/saturation diver/ proffesional. To samo tyczy się wymiany baterii. Jeśli zmieniamy ją 6 razy w roku ( bo np. lubimy to robić ) to 6 razy powinna zostać też wymieniona uszczelka pod deklem i 6 razy wykonany test szczelności do 10 atm. Tyle w zupełności wystarczy żeby spać spokojnie.

 

I tyle w temacie. Z praktycznego czy użytkowego punktu widzenia dla 99% ludzi na świecie WR 600 m to tylko napis na tarczy czy deklu. Standardowy test do 10 atm wystarczy. No chyba, że mamy specjalistyczne patenty nurkowe, pracujemy jako nurek i lubimy nurkować z naszym zegarkiem (jako backup) to wtedy musimy żądać za każdym razem pełnego testu zgodnego z normami według jakich zegarek został zaprojektowany.

To czyli zegarmistrz miał rację że zrobił 5atm.bo przy więcej to by musiał wymienić uszczelkę.Tak to rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość raphael1215

Według mnie bał się odpowiedzialności bo nie wiadomo co kto przy zegarku grzebał. Jak by mu podczas testu pękło szkło to by musiał wymienić na własny koszt. A co do wymiany uszczelki. Też powinien to zrobić skoro odkręcał dekiel. Założył z powrotem starą to też bezpieczniej test 5 atm zrobić.

Edytowane przez raphael1215

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raphael pierdzieli bzdury bo nie rozróżnia ciśnienia statycznego słupa wody od normalnych warunków pracy zegarka nurkowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze prosba, pytanie-czemu są powtarzne slowa ktore byly juz powiedziane w tym wątku?, na dokladkę czesto w błednej interpretacji....

 

A wystarczy posłuchać kogos, kto wie, a nie tych co 'im się wydaje'

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość raphael1215

Raphael pierdzieli bzdury bo nie rozróżnia ciśnienia statycznego słupa wody od normalnych warunków pracy zegarka nurkowego.

A jesteś w stanie przewidzieć wszystkie okoliczności, warunki i siły działające na zegarek pod wodą. A co jeśli na głębokości 15 m puszczę pierda i będę miał odrzut, który nada mi prędkość względną 80 km/h. Jakie wtedy siły zadziałają na wypukłe szkło zegarka i jego uszczelnienie ? Zakładając szkło wykonane z szafiru kąt nachylenia zegarka 45 st względem oczu. 120 st względem dna i 180 st względem północnego prądu oceanicznego, który to biegnie obok nas pod kątem nachylenia 340 st względem osi nadgarstka ustawionej równolegle do płaszczyzny powierzchni wody.

 

Oczywiście jesteśmy to w stanie obliczyć podstawiająć dane do wzorów. Tylko pytanie po co to potrzebne statystycznemu Kowalskiemu czy nawet profesjonalnemu nurkowi ?

 

Dla mnie pierdzieleniem jest branie pod uwagę i próba obliczania ciśnienia dynamicznego, które może negatywnie ( główne pytanie w jakich tak naprawdę zakresach czy okolicznosciach ) wpłynąć na szczelność zegarka pod wodą na podstawie założeń producenta czy norm. Bezsensowne jest zastanawianie się czy Omega 300m zaleje dopiero na 130m czy może juz zalać ja na 20m bo wystąpi anomalia w postaci nagłego wzrostu ciśnienia dynamicznego. Jeśli ta wartość anomalii na 20 m będzie kosmiczna (a nikt nigdy nie wykluczył takiej możliwości) to zaleje zegarek nawet z WR 1200m. Żeby to miało sens każdy cm kwadratowy zegarka musiał by być wyposażony w czujniki informujące w czasie rzeczywistym o zmianie wartości siły działającej na dany element. Wtedy mamy obiektywne dane na podstawie konkretnych warunków w danej chwili.

 

A tak na poważnie. Przyjmuje się średnie wartość badań i obliczeń plus zapas. Czyli z zegarkiem nurkowym o oznaczeniu WR 100 m możemy bezpiecznie nurkować do głębokości w przybliżeniu 30 m uwzględniając już takie zjawisko jak ciśnienie dynamiczne.

Edytowane przez raphael1215

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy „cywilny” zegarek dla nurków, model nosił nazwę Submariner (ref 6204).

Natychmiast stał się klasykiem i po tylu latach nadal jest wzorem dla wszystkich zegarków używanych przez nurków głębinowych. Miał on bardzo czytelną tarczę i wskazówki. Model Deepsea wypuszczony w 1953 r. miał dość nietypowy wygląd.
Był masywny, o dużych wymiarach (57 mm x 40 mm x39 mm)luneta mogla  być obracana i była wykalibrowana z 5-minutowymi oznaczeniami od 0 do 60. Zegarek przeszedł testy ciśnieniowe do głębokości 600 stóp (około 200 m). Sukces tego zegarka był absolutnie fenomenalny, nawet dziś popyt na ten model przewyższa podaż.

Nowy, większy model (ref 6200)

post-48316-0-87588400-1484005014.jpg

 

został zaprezentowany w niedługim czasie i był wyposażony w cieńszą obudowę i większa koronkę. Był wodoszczelny do głębokości 200 m. Wyniki badań różnych modeli zegarków dla nurków, przeprowadzonych przez Instytut Badań Podwodnych, ogłoszone w raporcie z 26/10/1953 roku potwierdziły, że Submariner jest zegarkiem, którego nie można zastąpić innym modelem przy pracach podwodnych.

Rolex oczywiście wykorzystał ten nowy model i w wyniku prac badawczo-rozwojowych dokonał modyfikacji: stworzył nowy zegarek, który w roku 1959 został przedstawiony jako ostateczny Submariner (ref 5513 lub 5512 z mechanizmem chronometru).

post-48316-0-14015600-1484005230_thumb.jpg

Ta nowa wersja była większa (40mm) i wyposażona w zabezpieczenie polegające na możliwości dokręcenia koronki. Model 5513 cieszył się uznaniem nie tylko Agenta 007, znalazł również zastosowanie w angielskiej marynarce oraz Południowo- Afrykańskich Siłach Obronnych.

Nie tylko siły zbrojne były zainteresowane modelem Submariner. Francuska firma Comex (założona w 1961 roku) zajmująca się badaniem głębin morskich chciała mieć ten model jako standardowe wyposażenie dla swoich nurków. Prace poszukiwawcze źródeł ropy prowadzone na Morzu Północnym otworzyły nowe możliwości dla prac badawczych prowadzonych na dużych głębokościach tzw. Deepsea - uodpornione nurkowanie. Ówczesna technika pozwalała nurkom pozostawać na dużych głębokościach (zwykle 50 m i więcej, nurkowie pracowali również na poziomie 400 m, obecne przepisy zabraniają schodzić poniżej 130 m) przez kilka dni lub nawet tygodni.Fot. Rolex: Deepsea zamocowano do zewnętrznej strony batyskafu „Trieste”, który pracował do głębokości ponad 10 tys. stóp (ok. 3,5 tys. m),

Podczas takiego zanurzenia nurkowie żyli i pracowali korzystając z tzw. dzwonu nurkowego (kabina, którą się spuszcza pod wodę i która ma w środku powietrze). Jeśli pracowali w trudnych lub bardzo niebezpiecznych warunkach przy zerowej widoczności, zegarek zawsze był nieodzownym narzędziem aby określić czas przebywania pod wodą. Zegarek od którego zależało życie ludzkie musiał być super dokładny i absolutnie odporny na ciśnienie na dużych głębokościach.

Dlaczego uodpornione oddychanie? Oddychanie powietrzem na dużych głębokościach prowadzi często do „uśpienia” tzw. narkozy azotowej, a to może spowodować utratę przytomności. Azot z powietrza jest bardziej pochłaniany przez tkankę tłuszczową niż wydalany z oddychaniem z uwagi na duże ciśnienie głębinowe. Jeżeli wynurzanie jest zbyt gwałtowne i ciśnienie spada bardzo szybko, wtedy rozpuszczony azot zmienia się w pęcherzyki, a to z kolei może powodować chorobę dekompresyjną.

Aby zapewnić nurkom maksymalne bezpieczeństwo przetrzymuje się ich w komorach ciśnieniowych tak długo, aż część ciśnienia wydychanego gazu (mieszanina tlenu i helu) stanie się równa ciśnieniu przy którym będą pracować. To również oznacza, że nurkowie musza poddać się powolnej dekompresji (czasami trwa kilkanaście dni) przed ponownym wynurzeniem.

We współpracy z Comex, Rolex wynalazł nowe rozwiązanie – zawór odprowadzający hel.
post-48316-0-02712000-1484001371.jpg

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym błocie to nie wiem czy ktoś mający wiedzę zechce dodać jeszcze coś rzeczowego. Jak nie hejt to bzdury o pierdzeniu... Ku uciesze wielu wypada posłuchać rad ecipeci i odejść samoistnie z tak zacnego towarzystwa!

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linka trzeba było wkleić a nie szatkować oryginalny tekst  http://www.motofakty.pl/artykul/rolex-sea-dweller-deepsea.html

Słuszna uwaga.

Przepraszam Panie Adminitratorze, na swoją obronę mam tylko to ze często linki zewnętrzne stają się nieaktywne, a z ciekawostkami tego typu być moze bedzie chciał się zapoznać za lat kilka ktoś przegladajacy forum.....

Dodam ze zdjecia wyszukałem samodzielnie, poza linkowanym tematem.

 

P.S Miło jest pisać wiedząc ze ktoś czuwa i obserwuje...nawet jak sam nic do powiedzenia nie ma, zawsze można liczyć ze wkroczy w odpowiednim momencie, wszystkim życzę takich kolegów.

Mam na myśli oczywiscie wrogów. :)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subtarcze zbyt 'ciasno' rozmieszczone.

Na 'nocnym' zdjęciu wyglada ciekawie.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o "zludzenie optyczne" mi chodzi, zlewa się to w całość przy białym kolorze.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla niektórych zapewne dużym plusem będą stalowe wskazówki.

Tyle złego już o plastikach napisano :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarezerwowałem sobie jednego, choć nie gwarantują dostępności potem ;) 


I'm not myself, but not dead and not for sale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nicon

 

Myślę ze sukces Snoopy'ego zwiazany był mocno z popularnoscią tego typu bohaterów w USA.

Zresztą Omega wiele z popularnosci zawdzięcza amerykanom-Moon na ten przyklad :)

Znałeś to :)- " During the 1980s, Genta obtained special licensing with The Walt Disney Company and distributed a limited edition of Disney character watches to the public; previously, they had been an unofficial private request by one of Genta's repeat customers. The dials consisted of illustrations of Mickey Mouse, Minnie Mouse, Donald Duck, Scrooge and Goofy, with cases made of 18k gold. Designed in Le Brassus, Switzerland, the watches retailed between $3250-$3650 in 1988."

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem powyzej, ale napisze raz jeszcze -Omega gro popularnosci zawdziecza amerykanom, kosmos, snoopy....

 

Popatrz jeszcze tu co się z zegarkami wyprawia :)

https://www.google.pl/search?q=rolex+mickey+mouse&client=tablet-android-lenovo&prmd=isnv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiT4vTnxrfRAhUCWSwKHcCcBw4Q_AUIBygB&biw=1024&bih=600


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.