Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Zdroker

Klub Miłośników Zegarków ORIS

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bazant

Poruszę jeszcze raz temat śrub w Aquisach.

 

Nie posiadam modelu który ma śruby typu triwing, mam starszą wersję która ma śruby na płaski wkrętak.

 

Pojawiły się zarzuty że Oris zbyt mocno skręca śruby mocujące bransoletę z kopertą. Jestem niemal przekonany skąd są te problemy.

 

Oris opisuje swoje śruby jako "TRIWING". Może to być mylące ze śrubami typu "TRI-WING ®". Podobieństwo zaczyna się i kończy na nazwie i wyglądzie.

 

Zrobiłem grafikę aby przedstawić różnicę pomiędzy "TRIWINGIEM" Orisa a systemem "TRI-WING ®".

 

Zdjęcia z internetu.

 

post-65162-0-79406700-1585575886_thumb.jpg

 

Oryginalne wkrętaki do śrub Orisa mają oznaczenie katalogowe:

 

Śruba 2,5mm - 30 0773X

Śruba 2mm - 30 07731

Śruba 1,9mm - 30 07732

 

System Tri-Wing®

 

post-65162-0-56006200-1585576985_thumb.jpg

 

Gołym okiem widać różnice w kształcie grotów wkrętaków Orisa a grotami "TRI-WING ®". Grot Orisa jest na całej powierzchni płaski a "TRI-WING ®" stożkowy. Inna geometria.

 

Na google udało mi się znaleźć zdjęcia z filipińskiego forum zegarkowego.

Widać że wkrętaki są źle dobrane.

 

Zdjęcia z internetu.

 

post-65162-0-93724000-1585556952_thumb.jpg

 

Reasumując to na dzień dzisiejszy nie ma innej opcji i rozsądnym krokiem jest kupić dwa oryginalne wkrętaki Orisa Triwing i nie mieć problemów, zważywszy że śruby te są w widocznym miejscu.

 

Ten sam problem był już w tym wątku poruszany przy próbach odkręcania śrub w Aquisie z płaskim łbem (wkrętaki precyzyjne z marketu itp.) , napisałem jakiej powinny być wielkości wkrętaki. 

 

Nie posiadam żadnych praw do tych zdjęć, więc niebawem je usunę, zrobiłem tę grafikę tylko i wyłącznie aby pokazać różnicę i zobrazować problem. Bez problemu można to znaleźć na google grafika wpisując "oris tri wing screwdriver" oraz "tri-wing screwdriver".

Edytowane przez bazant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie i na temat.

Dzięki kolego @bazant


"Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta." - Stanisław Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie między innymi dlatego wolę lotniczą serię Orisa :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Dlatego pisałem, że śrubokręt musi być płaski. Musi przylegać cała powierzchnią do śruby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem, że śrubokręt musi być płaski. Musi przylegać cała powierzchnią do śruby

Ale w uniwersalnych kompletach wkrętaków z Castoramy są takie w szpic :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By zrobili jak w Vacheron Constantin Overseas I by nie było problemu z odkręcaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam żadnych praw do tych zdjęć, więc niebawem je usunę, zrobiłem tę grafikę tylko i wyłącznie aby pokazać różnicę i zobrazować problem.

Szkoda usuwać zdjęcia, bo to ważny post i ważne obrazki. Podanie ich źródła (strony internetowej, z której zostały wzięte) załatwia sprawę: użyto ich na prawach cytatu i już.


Omega Planet Ocean XL  |  Omega Railmaster XXL  |  Tag Heuer Carrera Drive Timer  |  Ticino Big Pilot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Ale w uniwersalnych kompletach wkrętaków z Castoramy są takie w szpic :).

I te właśnie sieją wśród śrubek spustoszenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kultowe divery potrzebują kultowych wkrętaków - patrz Panerai ;-)

Edytowane przez desmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Pozwolę sobie wrzucić zdjęcie z innego forum które obrazuje kompletny zestaw do zmiany pasków i bransolet w zegarkach Oris Aquis.

 

https://uhrforum.de/threads/oris-aquis-source-of-life.393910/

 

post-65162-0-19152200-1585576133_thumb.jpg

 

Mamy:

 

- wkrętak Oris Triwing

- uchwyt do bitów

- bit Oris Triwing

- bransoleta

- dwie śruby

 

Zamiast uchwytu i dodatkowego bitu sprawdzi się po prostu zestaw dwóch wkrętaków. Uzupełniłem i edytowałem poprzedni mój wpis bo było kilka nieścisłości i teraz powinno być dobrze. 

 

O ile w moim przypadku miałem możliwość kupienia wkrętaków innej firmy to tak w tym przypadku (śruby Triwing) nie widzę żadnej alternatywy.

Edytowane przez bazant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Nie znam niemieckiego, ale na zdjęciu widzę SoL który jest Aquisem II a to znaczy ze poza śrubokrętem tri wing Orisa do wykręcenia śrub nie jest potrzebne kompletnie nic innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sinnowe imbusiki i Sinnowy śrubkoręcik do demontażu bezela wraz konćowką zaokrągloną do wypychania teleskopów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad przygotowaniem bitu marketowego ("w szpic") poprzez odcięcie tego szpica. Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie wówczas za płytki ??

Edytowane przez arturzbsk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

To Oris nie dołącza do zegarka zestawu potrzebnych śrubokrętów? Trochę dziwne, bo to w tej półce cenowej raczej standard przy rozwiązaniach nietypowych (sinnowe imbusiki) czy nawet standardowych (Doxa Sub).

 

Nie. W zwykłych Aquisach nie. Pewnie dlatego, że nie przewiduje, że będziesz się bawił w zamiany bransy na pasek i odwrotnie.

Rolex, jeszcze droższy też nie dołącza do nowej wersji Pepsi narządzia Bergeona do wyjęcia teleskopów i endlinka (bo otwór jest tak mały, że niczym domowym tego nie zobisz) jak zechcesz zegarek wrzucić na pasek.

Wracając jednak do Orisa....jak kupisz Aquisa w tak zwanej wersji SET (gdzie jest w zestawie bransoleta i pasek kauczukowy) to w zestawie dostajesz wszystkie narzędzia do podtrzymywania śrub, same śruby (chyba dwa zestawy) i oczywiście śrubokręt.

I jak dla mnie to ma sens.

Oczywiście tez bym wolał, żeby dawali do każdego Aquisa, ale nie dają i niestety też będę musiał sobie kupić, ale nie mam zamiaru z tego powodu lamentować.

Edytowane przez Jash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie porównujmy tych wkrętaków do Rolexa, który ma zwykłe teleskopy, małe otwory ale zrobisz to spokojnie bez żadnych dedykowanych Bergeonów.. jak wielu innych zegarkach na bransolecie. Poza tym jak zmienisz już na pasek, to sobie możesz wymieniać paski wedle woli, jedynie zdjęcie bransolety jest upierdliwe.

 

Chciałem kiedyś kupić te wkrętaki i dowiedziałem się w butiku Chrono, że nie ma takiej opcji, że nawet oni sami w salonie który sprzedaje zegarki ich nie mają.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Filip - jak jesteś zdolny manualnie to i owszem igłą to zrobisz. Niestety w Rolexie endlink jest tak ciasny, że jest ciężko. Rozmawiałem o tym z naszym wspólnym kolegą na ostatnim spotkaniu i kaszka z mleczkiem to to nie jest.

Co do Chrono. Nie wiem z kim rozmawiałeś, ale ten śrubokręt jest normalnie do zamówienia w cenie 249zł. Może zamiast pytać następnym razem, zadzwoń do kolegi jak chcesz uzyskać rzetelną informację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. W zwykłych Aquisach nie. Pewnie dlatego, że nie przewiduje, że będziesz się bawił w zamiany bransy na pasek i odwrotnie.

Rolex, jeszcze droższy też nie dołącza do nowej wersji Pepsi narządzia Bergeona do wyjęcia teleskopów i endlinka (bo otwór jest tak mały, że niczym domowym tego nie zobisz) jak zechcesz zegarek wrzucić na pasek.

Wracając jednak do Orisa....jak kupisz Aquisa w tak zwanej wersji SET (gdzie jest w zestawie bransoleta i pasek kauczukowy) to w zestawie dostajesz wszystkie narzędzia do podtrzymywania śrub, same śruby (chyba dwa zestawy) i oczywiście śrubokręt.

I jak dla mnie to ma sens.

Oczywiście tez bym wolał, żeby dawali do każdego Aquisa, ale nie dają i niestety też będę musiał sobie kupić, ale nie mam zamiaru z tego powodu lamentować.

I to jest zdrowe podejście. Tez będę myślał o kupnie paska kauczukowego, a jeśli konieczny jest zakup specjalnego narzędzia do jego wymiany, to tym lepiej. Lubie takie gadżety, bo chyba raczej w tym sensie trzeba traktować takie narzędzia.  


"Jesteśmy architektami swojego przeznaczenia" Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Filip - jak jesteś zdolny manualnie to i owszem igłą to zrobisz. Niestety w Rolexie endlink jest tak ciasny, że jest ciężko. Rozmawiałem o tym z naszym wspólnym kolegą na ostatnim spotkaniu i kaszka z mleczkiem to to nie jest.

Co do Chrono. Nie wiem z kim rozmawiałeś, ale ten śrubokręt jest normalnie do zamówienia w cenie 249zł. Może zamiast pytać następnym razem, zadzwoń do kolegi jak chcesz uzyskać rzetelną informację.

Jacek, pytałem u źródła bo akurat byłem obok butiku, trudno aby spodziewać się że rzetelna informacja mogłaby być gdzie indziej niż tam;) Następnym razem zapytam poziom wyżej czyli u Ciebie;)


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Filip, sklepu nawet nie będę komentował, bo zachowanie dziwne, więc...........wykręć następnym razem memory 5  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo sklepu chrono w Blue City, taka anegdota:

ostatnio byłem umówiony w tymże centrum handlowym na lunch z moim byłym szefem ale że przyjechałem za wcześnie to stwierdziłem że super okazja wstąpić obejrzeć najnowsza ofertę Orisa. Byłem w zasadzie gotów kupić 65-tke bo się nad nią już kilka razy zastanawiałem. No wiec wchodzę, mówię grzecznie dzień dobry a tu nagle słyszę: przecież widzi Pan ze zajęty jestem bo ceny zmieniam w gablocie. Nie wchodzimy! Zdębiałem:) Pan chyba się zorientował że trochę przesadził i mówi że jak chce coś konkretnego to szybko bo on nie ma czasu...no wiec parsknąłem śmiechem i darowałem sobie :)

Ps a Orisa dalej nie kupiłem bo czekam na te domniemane 65-tki na inhousowym mechanizmie.

Edytowane przez orlis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Jak pracuje w tej firmie ponad 10 lat to w ten ton wypowiedzi nie uwierzę, chłopaki są jacy są ale kultury im odmówić nie można o czym świadczą opinie klientów

BTW
Jeśli chodzi o 65 na własnym werku.....na ten moment będzie Aquis, jeden model w jednym kolorze.

 

gjPiFqK.jpg

 

 

BTW

 

Wracając jeszcze do śrubokręta Orisa, podałem złą ceną. Nie 249zł, a 195zł


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Edytowane przez Jash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Od dłuższego czasu odchodzi się od śrub z płaskim i krzyżowym łbem, potocznie zwanym krzyżakowym (Phillips, Pozidriv)  na rzecz m.in. Torxów, tzw. imbusów. Te nowe są po prostu lepsze, niemal pod każdym względem, kto wkręcał m.in. wkrętarką udarową śrubę z gniazdem Torx a krzyżakiem to bez większych problemów przekona się o wyższości nowych rozwiązań.

 

Orisowski system Triwing (nie mylimy z Tri-Wing®) nie dość że bardzo ładnie wygląda to można skręcać i odkręcać śrubę bez obawy o uszkodzenie koperty. W moim Orisie gdzie śruba jest płaska musiałem przy odkręcaniu uważać aby wkrętak był centralnie i jedną stroną nie rysował koperty, w przypadku Triwinga wkrętak jest z racji swojej budowy wycentrowany i niema możliwości aby uszkodzić kopertę. 

 

Szlifowanie wkrętaków z grotem Tri-Wing® mija się z celem i tak jak wspomniał kolega #Jash możemy wyrządzić więcej szkód niż zyskać korzyści.

 

Grot nie "wypełni" całej powierzchni i miejsca które zostało przewidziane a tylko będzie się stykać punktowo lub na małej części (w zależności jak zostanie dopasowany), efektem będzie to że w pewnych miejscach będą wgniecenia bo cała siła nie będzie rozłożona na całej powierzchni tylko punktowo.

post-65162-0-00298100-1585641996.jpg

Nie wiem czy to dobrze wyjaśniłem ale tak to działa.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash

Dokładnie, lepiej tego napisać nie można :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu odchodzi się od śrub z płaskim i krzyżowym łbem, potocznie zwanym krzyżakowym (Phillips, Pozidriv)  na rzecz m.in. Torxów, tzw. imbusów. Te nowe są po prostu lepsze, niemal pod każdym względem, kto wkręcał m.in. wkrętarką udarową śrubę z gniazdem Torx a krzyżakiem to bez większych problemów przekona się o wyższości nowych rozwiązań.

 

Orisowski system Triwing (nie mylimy z Tri-Wing®) nie dość że bardzo ładnie wygląda to można skręcać i odkręcać śrubę bez obawy o uszkodzenie koperty. W moim Orisie gdzie śruba jest płaska musiałem przy odkręcaniu uważać aby wkrętak był centralnie i jedną stroną nie rysował koperty, w przypadku Triwinga wkrętak jest z racji swojej budowy wycentrowany i niema możliwości aby uszkodzić kopertę. 

 

Szlifowanie wkrętaków z grotem Tri-Wing® mija się z celem i tak jak wspomniał kolega #Jash możemy wyrządzić więcej szkód niż zyskać korzyści.

 

Grot nie "wypełni" całej powierzchni i miejsca które zostało przewidziane a tylko będzie się stykać punktowo lub na małej części (w zależności jak zostanie dopasowany), efektem będzie to że w pewnych miejscach będą wgniecenia bo cała siła nie będzie rozłożona na całej powierzchni tylko punktowo.

attachicon.gifaquis5.jpg

Nie wiem czy to dobrze wyjaśniłem ale tak to działa.

 

Precyzyjnie wyjaśnione i juz nie powinno być niedomówień, przeklinania Orisa itp. 

 

 

Jak pracuje w tej firmie ponad 10 lat to w ten ton wypowiedzi nie uwierzę, chłopaki są jacy są ale kultury im odmówić nie można o czym świadczą opinie klientów

 

BTW

Jeśli chodzi o 65 na własnym werku.....na ten moment będzie Aquis, jeden model w jednym kolorze.

 

 

 

 

BTW

 

Wracając jeszcze do śrubokręta Orisa, podałem złą ceną. Nie 249zł, a 195zł

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

 

Niezmiennie mi się podoba ten model :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.