Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tarant

Freiburg nieznany - zapomniane firmy, sygnatury.

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojej strony cicho , bo na nic takiego w temacie , nie trafiłem . Ale rozglądam się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę jeszcze do sygnatur pokazanych przez Kolegę, sygnaturę Endlera, ale bez środka, tylko Schutz Marke. 

IMG_20200622_151637.jpg.5926db473dd281635a84b0cc777b9996.jpg

Podobno Endler stosował taką w wyższej numeracji. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam tu, bo umówiliśmy się, że poprzedni wątek jest Borussyjny. 

Moja NieMinerwa miała taki wieszak:
MRB4.thumb.jpg.469b9e1904c8143537e149990b6ea731.jpg


Przypomnę, że przez NieMinervę rozumiemy ten przypadek:

MRB3.jpg.eafe038050bdbd712c8ed0c0cd235b1d.jpg

MRB2.thumb.jpg.4eff7a8943accd20a9fa8f3ba8f4adff.jpg

 

 

 

Dziś zobaczyłem REFORMa z takim wieszakiem:

 

129036044_10224705460729186_5915407501093263514_o.thumb.jpg.0abbcf956d19ffa10635267b716d29f5.jpg

 

... zaryzykuję twierdzenie, że ten chyba jest odrobinę późniejszy. Niemniej co do tego, że jest to wspólna baza od-Uranijna to nie mam wątpliwości. 
Kilka przypadków REFORMów na takim wieszaku mam. Ale ani jednego mech Urania, ani z sygnaturą Urania-REFROM. Zbiory mam skąpe w tym obszarze, więc nie okopuję się we wnioskach.
Na chwilę obecną zakładam, że 'ta' NieMinerva (MBR) mogła pojawić się +/- około 1910 roku.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś na FB pojawił się taki zegar:

 

140119227_2614072822201154_3372721555884511545_n.thumb.jpg.a1da14425d8eef703f638a72b34ad3e6.jpg140419356_2614072458867857_5330173555543619453_n.thumb.jpg.dc7148a278480b0cbef39414a8de6842.jpg

 

 

Na gongu widnieje S&J.. co sugeruje Sölch&Jäckel. Mechanizm wygląda na lata 30te, a skrzynia jest gabinetowa. Natomiast układ kół - wydaje mi się, że mocno nawiązuje do EXACTów. 

 

 

mzGoH-gnYd4.thumb.jpg.69ce88937fcfac13fcd553ec88d606ac.jpg

 

Naturalnie jest sporo różnic, ale to chyba kilkanaście lat różnicy też między nimi. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to transporterek. Chyba jest taki sam / identyczny (?). 
Więc sobie tak myślę, że te EXACTy - to chyba mogły być przez Sölch&Jäckel robione... z jakiejś przyczyny pod inną marką, podobnie jak REFORMy. (i może NieMinerva - też ?).
Oczywiście wniosek jest nie do obrony na podstawie jednego przypadku, bo nie wiadomo czy akurat S&J to na 100% Sölch&Jäckel, ... i czy ten transporterek nie pojawił się tam przypadkiem,
ale będę wypatrywał kolejnych..... może coś się okaże (?).

Takie tam spostrzeżenia... 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w temacie... Taki zegar na ogłoszeniu. Jest tabliczka 'okazyjna'. Chociaż mało czytelna to z opisu zegara wynika że stoi tam 1923. Więc jeżeli tak jest, to mamy tu mechanizm o konstrukcji REFORM ale już chyba bez napisu (bo nie rzuca się w oczy szczególnie), wieszak taki jak pokazany wcześniej  przy REFORMIE i bardzo podobny do NieMinervy... w zasadzie taki sam, tylko wzorki odrobinę inne. Transporterek wygląda na kończący się bardzo podobnie / tak samo jak w poście poprzednim (ten będzie starszy). 
Więc sobie na ten moment układam to tak: 
W 1923 już raczej chyba nie pojawiały się napisy REFORM, ale były charakterystyczne transporterki z oczkiem - nadal. Były takie za Uranii... i to chyba od-Uranijny pomysł. I jeśli przyjmiemy, że ten zegar jest z 1923 - to wyjdzie że w tym okresie też takie jeszcze były. 

Z uwagi na mocowanie i ten transporterek - NieMinervę przesunąłbym +/- na ten okres.. tzn. około 1920. Patykiem na wodzie to wszystko pisane, ale tak sobie myślę, że warto takie szczegóły jakoś systematyzować. Coś nowego się 'okaże' - to się to będzie weryfikowało i przesuwało. 
EXACT - poza wspomnianymi wyżej szczegółami - nie idzie obronić jeszcze jako produkt Sölch&Jäckel . Nie przywiązuję się jeszcze do tego wniosku.:)

 

 

 

 

sj2.thumb.jpg.4b728d49f5b529cc646461e94c7d84f9.jpg

Bez nazwy.png

sj1.jpg

sj3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Yahagi napisał:

... EXACT - poza wspomnianymi wyżej szczegółami - nie idzie obronić jeszcze jako produkt Sölch&Jäckel . Nie przywiązuję się jeszcze do tego wniosku.:)

 


Witam!
Miałem podobne myśli:

Pozdrawiam, Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje statystyki w tym temacie są bardzo słabe. Jakoś szczególnie nad S&J się nie pochylałem.

 

Numeracje mi troszkę chyba nachodzą na siebie. 
S&J - niskie numery mam na mech Kienzle. 


Potem mam 74 xxx, 102 xxx, 133 xxx, 19x xxx - ale na mech linkowych - okrutny rozrzut. Konstrukcja od-Uranijna. 

 

Exact - 164 xxx, 187 xxx, ... i jeszcze kilka sztuk aż po 242 xxx - same sprężynowe dla odmiany.  Może to była jednolita numeracja ? Czcionki wydają się pokrywać / być takie same.  

Nie mam Exacta linkowego i nie mam S&J numerowanego na konstrukcji REFORM bądź innej, nie-Kienzlowej. 
Tak czy inaczej - będe się przyglądał tematowi. 

 

Tatyana - jak u Ciebie z numerami ? 

 

  

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie pozycje wrzucam dziś. Nie ma pewności, że to Freiburg, ale sporo cech na to wskazujących. Pierwszy już był (w wątku z orczykiem) ale żeby nie szukać - wklejam ponownie tu:



 

$_57 (3).jpg

$_57 (2).jpg

$_57 (1).jpg

$_57.jpg

$_57 (6).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

I sprężynowy tym razem. Chodzik. Tylko T nabite na plecach. Skrzynia - wtórna. Poza podobieństwem do Endlera (mostek i wskazówki) - nic mi do głowy nie przychodzi. Chyba, że były chodziki FMSy z takim mostkiem i tak dużą płytą. Może ktoś jeszcze coś wypatrzy ??

 

n9erv7axMz6dCLEzmdGMkwIcMzoXHjk8.jpg

mGgVJLaxNIEjk7aMKUqLLLyHNIWphT6D.jpg

kay5pLaxPUWPE79Il8qC6BAHPUEFBTdH.jpg

Ho2TFbaxsmSlojBpo1VIzw-2smAvtLhm.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...teraz dopiero zauważyłem, że są dodatkowe otwory w podstawie tarczy... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam tu, bo wydaje się, że to Freiburg będzie. 

 

Taki wynalazek, jest w PL dostępny, który niczego mi znanego nie przypomina.

1359 - to chyba nr mechanizmu

31359 - to chyba numer patentu. Tylko ja sobie nie potrafię go sprawdzić... coś rowerowego mi wychodzi pod tym numerem. 

 

Mam swojego 'typa' na producenta tego ... ale ciekaw jestem podejrzeń / spostrzeżeń innych. Kto to może być ? 

 

 

Bez-nazwy-15.jpg

Bez-nazwy-18.jpg

Bez-nazwy-19.jpg

Bez-nazwy-23.jpg

Bez-nazwy-26.jpg

Bez-nazwy-16.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

😳😳 😳😳 😳😳 O kurde ... takiego nie widziałem 🤭🤔


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pępen tuszy czas wytłuszy.

Śmierdź zymedrii!

 

Wcześniej nie zauważyłem, nie wiem czy zauważyliście natomiast, że jak ten idyjota ciężki a chroniczny coś zrobiłem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tarant napisał:

Pępen tuszy czas wytłuszy.

Śmierdź zymedrii!

 

 


Qrczaki... google nie tłumaczy z neverwherańskiego :((

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Yahagi napisał:


Qrczaki... google nie tłumaczy z neverwherańskiego :((

:)

 

Też próbowałam 🤔... Daremny trud 🙄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tarant napisał:

Pępen tuszy czas wytłuszy.

Śmierdź zymedrii!

 

Wcześniej nie zauważyłem, nie wiem czy zauważyliście natomiast, że jak ten idyjota ciężki a chroniczny coś zrobiłem.

A może... 

 

Bęben duży czas wydłuży. 

Śmierć symetrii! 

🤔

Pozdrawiam Jacek 

 

PS 

Hurra - podpięte powoli wracają do normy... 

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba dobre tłumaczenie :)

Coś o mechanizmie / producencie ktoś ? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna przesunięcia mostka kotwicy w bok jest znana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patent dotyczy tego  wynalazku ,tam jest chyba  wyciagane  kolo  wychwytowe  wiadomo  po  co  ....😀😁😆

patent.png

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

🙂Domyśliłem się, chodzi mi o to, czy wiadomo jest dlaczego przesunięto przekładnię chodu tak, że mostek kotwicy nie jest centralnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzy  Beben  to  wymusil  ,trzeba  zobaczyc  po  kolei  kola  i  zebniki  od bebna,  beben wiedza  juz  wszyscy  dla  rezerwy  chodu wiekszej,stad  pogrubione osie  ,wieksze  sily  .Najlepiej rozrysowac  plyte i  naniesc  punkty,wyjdzie  ze inaczej  nie pasowalo  musialaby byc  jeszcze  szersza plyta -tak  tylko  sobie  mysle,ewentualnie  gosc  musialby tak zmienic  beben  napedowy  jak  to  robia  w  przerabianych miesiecznych  ....

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem, bo nie wiem czy już ktoś o tym pisał.

 W starej gazecie ,, Gazeta Zegarmistrzów i Jubilerów" czytałem artykuł o rozporządzeniu w Anglii, nakazującym montowanie we wszystkich zegarach zamawianych przez rząd, do pomieszczeń użyteczności publicznej, mechanizmów tak skonstruowanych. Miało to zapobiec nagminnym kradzieżom, zegarmistrz miał obowiązek zgłosić policji jeśli taki zegar przyniósł ktoś do naprawy, nie z instytucji państwowej. 

Jeśli ktoś posiada tajemną moc, objawiającą się znajomością języka angielskiego, to internety na pewno coś o tym piszą😁.

 

Ps. Gazety były z roczników międzywojennych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli  moja teoria  spiskowa  upadla,no  no ciekawy patent .

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten patent który jest na zdjęciu, to moim zdaniem coś w rodzaju szatona, łożyska dla osi koła wychwytowego, od strony wskazówki sekundowej. Oś koła wychwytowego nie może być równa długości osi minutowej, bo przy jej grubości była by podatna na uszkodzenia. Wskazówka sekundowa musiała mieć dłuższy komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może od siebie tylko dołożę, że stopka wychwytu przypomina Concordię (za wyjątkiem tego haka i widłaka naturalnie <do czego mógłby służyć ten haczyk  ???>). 
Krój czcionki numeratora też pasuje do Concordii.... ale też byłaby to moja pierwsza widziana sprężynowa Concordia... więc nie wiem czy to dobry wniosek. 

... albo to zupełnie nie jest Freiburg... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.