Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
chrono-craze

Klub Miłośników Zegarków ROLEX

Recommended Posts

Nie no, o konkurowaniu z 5-cio i w szczególności 6-ciocyfrowych Explorerów z Submarinerami i GMT z tego samego okresu (póki co) nie ma mowy, tak jak piszesz. Dlatego myślę, że chwilowo po prostu się zatrzymają cenowo na osiągniętym ostatnio poziomie, czyli około 23-25k (nie biorę pod uwagę możliwości hiperinflacji ;)

Jednocześnie co do konkurowania z Subem na rynku kolekcjonerskim, ciekawy przykład stanowi Explorer ref. 1016. Submarinera z tego samego okresu dostaniesz między 40-60k, a to co się stało z tym małym niepozornym zegareczkiem cenowo, to jest prawdziwy kosmos.

ng6mnrm.png

Explorerowi w jego cenie , oprócz uroku, zawsze będzie pomagała jego umiarkowana podaż produkcyjna oraz ich liczba na wtórnym która jest stosunkowo niska. Niektóre roczniki są wiec jak wino z dobrego starego rocznika, w sensie ceny.

1. Niezależny, legendarny i ceniony ekspert.
  2. Promotor merytorycznej dyskusji.
  3. Mentor i coach.

Właśnie z ciekawości odwiedziłem chrono24 i jest tam wysyp Explorerów w cenach 25k+, a sześciocyfrowe i po 40k. Czy takie ceny utrzymują się od dłuższego czasu? Jak dla mnie to co najmniej dziwne.

2 minuty temu, poiuyt napisał(-a):

Właśnie z ciekawości odwiedziłem chrono24 i jest tam wysyp Explorerów w cenach 25k+, a sześciocyfrowe i po 40k. Czy takie ceny utrzymują się od dłuższego czasu? Jak dla mnie to co najmniej dziwne.

Wysyp to może za dużo powiedziane. Bez patrzenia w chrono obstawiam że explorerow w totalu (tak jak pewnie milgausow) jest znacznie mniej od pozostałych modeli króla .

3. Mentor i coach.

Posted (edited)

Przed pandemią Explorera można było dostać już od 16k. Już w 2020-tym chodziły między 19-23k, a teraz cena za egzemplarz w b.dobrym stanie trzeba liczyć te ~25k. Powoli dochodziło do tego, że chociażby w Europie cena standardowa za b.dobry stan to było między 26-30k, a i oferty powyżej zaczęły się pojawiać na Chrono24. Teraz nikt przy zdrowych zmysłach nie zapłaci więcej niż za nowego, więc to się unormuje, ale to realne ~23-25k podejrzewam już nie zmaleje, bez względu na premierę - inna sprawa, że minie rok, dwa, zanim rynek się jako tako nasyci nówką, przecież wszyscy się rzucili na zapisy ;) 

Edited by MasterMind

ng6mnrm.png

Posted (edited)

Hmmm... czy Europa i Stany rzuci się na nowego expa 36mm w stali a co więcej bi colour? Myśle że to produkt (głównie) na rynki azjatyckie ... 

Edited by Maserati

3. Mentor i coach.

1 godzinę temu, nicon napisał(-a):

Rolex też się chwali nowym lepszym, dłużej świecącym chromalightem, ciekaw jestem jakichś testów czy jest faktycznie jakaś istotna różnica. Do tej pory zarówno chromalight jak i SuperLuminova to nie było mistrzostwo świata.

Jejku - ale z Ciebie malkontent... jak typowy Polak - zawsze zle 😉

Bedac np. w hotelu wieczorem odkladam zegarek na szafke przy lozku pod wieczorna lampka i cos czytam. Potem ide spac, wylaczam swiatlo i zegarek swieci tak, ze czasem mnie nawet denerwuje przy zasypianiu. W nocy jak sie przebudze bez problemu odczytuje godzine a jeszcze nad ranem daje wystarczajaco swiecace indexy, abym mogl zobaczyc w polmroku ktora godzina. No ale moze jestem zbyt malo wymagajacym klientem i mi to wystarcza 😊

Powiedz mi prosze zatem kiedy moc lumy w subie Ci nie wystarczala a jakis inny zegarek radzil sobie w tych samych okolicznosciach lepiej? Pytam powaznie 😎

4 minuty temu, Maserati napisał(-a):

Hmmm... czy Europa i Stany rzuci się na nowego expa 36mm w stali a co więcej bi colour? Myśle że to produkt (głównie) na rynki azjatyckie ... 

Rzucą się tylko pasjonaci z małymi nadgarstkami, dla których 39mm to nie było to, a stare 36mm miało wady (chociażby bransoletę). Europa i Stany rzucą się na 39mm jako dyskontynuowany model, więc tu się zacznie El Dorado - pytanie jak długo potrwa, bo coś czuję w kościach, że Rolex przywróci za rok/dwa większy rozmiar na nowym werku, w 40/41mm.

I tak, też myślę że nowe 36mm to właśnie na Azję i ten bi-color to również pod tym kątem premiera.

ng6mnrm.png

Posted (edited)
53 minuty temu, artme napisał(-a):

Powiedz mi prosze zatem kiedy moc lumy w subie Ci nie wystarczala a jakis inny zegarek radzil sobie w tych samych okolicznosciach lepiej? Pytam powaznie 😎

372 wieszasz sobie na hotelowym wieszaku przy drzwiach wejściowych do pokoju (klamra ma wystarczający otwór). W nocy odczytujesz godzinę z łóżka stojącego 5 metrów dalej. Oczywiście nie zapalasz już światła po 18:00 ponieważ łuna nie pozwoliłaby Ci zasnąć do rana. 🤪

Edited by memento mori

Posted (edited)

Mialem 233 i nie zauwazylem ZADNEJ roznicy w codziennym uzytkowaniu w porownaniu do suba - ale ok... nie badalem zadnymi urzadzeniami porownawczymi 😉

Edited by artme

Posted (edited)

Luma jest podobna wszędzie. Kwestia jej ilości. Ex II czy 372/233 mają jej o wiele więcej niż Sub. Użytkowo Sub ma jej tak jak napisałeś wystarczająco. 

@nicon narzeka bo chciałby zjeść ciastko (nie mieć maxi dial) i mieć ciastko (mocne świecenie). A placuszki w 16610 maławe 🤪

A tak na serio to tylko w nowych Ex II ma być to ulepszone Chromalight czy we wszystkich "od teraz"?

Edited by memento mori

A jakiegokolwiek divera od Seiko ktoś miał z ekspertuff? Chromalight? Z czym do ludu... ;) 

ng6mnrm.png

Posted (edited)

A jakżeby inaczej! Bez budżetowych Seiko w portfolio nie można się określać fanem zegarków. 😉 Ale tam jest Monster i długo długo nic. Sumo i Turtle świecą, ale to już nie to. 

Edited by memento mori

Posted (edited)

Gdzie jest wiadomość o nowej albo lepszej Chromalight. 

4EBB179D-1837-4FED-A219-6B36EBB38AFE.jpeg

Na tym zdjęciu efekt tak niebieski jest pod lampą UV. 

Edited by Markiza

EXPERTEM nie jestem. Ale trochę się znam. 😉

Posted (edited)

@MasterMind Tak - slyszalem, ze luma w R w porownaniu do tej od Seiko jest baaaardzo slaba, tylko chcialbym poczytac o tym jak tak "slaba" luma zawiodla kogos w codziennym uzytkowaniu a nie tylko pomiary ze stoperem, ktora dluzej wytrzyma 😎

Edited by artme

Ja mam inne doświadczenia. Radiomir był bezkonkurencyjny, wszystkie Rolki jakie miałem nie wypadały gorzej niż bieda Mas/Willard.

Przy Seiko luma w Rolku to jest żenujący żart prowadzącego 😭

"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Gdzie jest wiadomość o nowej albo lepszej Chromalight. 
4EBB179D-1837-4FED-A219-6B36EBB38AFE.jpeg.330c863a03eaef9f248a2549531c1533.jpeg

Na tym zdjęciu efekt tak niebieski jest pod lampą UV. 

Tu

b6b46c3f3b192b62de61bff8c7ae0e24.jpg

I tu

50ceb6515d514f64d18f62a987f7ec36.jpg

20 minut temu, Bugs napisał(-a):

Tu

Ciekawe. 
Trzeba to porównać. 

EXPERTEM nie jestem. Ale trochę się znam. 😉

12 minut temu, nixon111 napisał(-a):

Trochę o Exp 1

Czyli wychodzi na to, że kopertę wzięli z OP36, więc wizualnie powinna być trochę masywniejsza.

Świecenie Rolexa jest na poziomie zegarków Steinhart za 400 Euro. Oni mają co poprawiać w tym temacie.

4 godziny temu, MasterMind napisał(-a):

ciekawy przykład stanowi Explorer ref. 1016. .......................................to co się stało z tym małym niepozornym zegareczkiem cenowo, to jest prawdziwy kosmos.

Jest jakiś ludzki powód, że 1016 kosztuje 100kpln ? 

Posted (edited)

...a ktoś może sobie z kolei w internetach napisać, że świecenie Steinharta jest na poziomie Casio Duro za 50 EUR i mają co poprawiać. Zatem skupmy się na faktach. Rozumiem, że masz SubC i obok Ocean 1 i wrzucisz nam jakieś fotki z testów na potwierdzenie?

Edited by memento mori

21 minut temu, Boogie napisał(-a):

Świecenie Rolexa jest na poziomie zegarków Steinhart za 400 Euro. Oni mają co poprawiać w tym temacie.

Jest jakiś ludzki powód, że 1016 kosztuje 100kpln ? 

Jest kilka czynników, które się na siebie nałożyły. Jeszcze jakiś czas temu były o wiele tańsze, ale wraz z pewnym powrotem do mniejszych rozmiarów i rosnącym zainteresowaniem zegarkami vintage, 1016 stał się wysoce pożądany wśród kolekcjonerów (do tego pandemia również miała wpływ na ceny, jak i artykuły o Explorerze np. na Hodinkee).

Explorer to taki Submariner dla mniejszych nadgarstków, a ref. 1016 jest najbardziej kultowym z wintydżowych Explorerów z różnych względów. Długo produkowana referencja, miała kilka wariantów tarcz, ostatni Explorer produkowany bez nakładanych indeksów, ma trytową lumę aplikowaną bezpośrednio na tarczę (tak jak klasyczne Suby z plackami lumy) która (w przeciwieństwie do 14270 na trycie) przebarwia się na wszystkich indeksach równo, często na ładny pomarańcz - niektóre tarcze ładnie się też tropikalizują.

ng6mnrm.png