Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

QuadrifoglioVerde

Ankieta dot. wyboru wizji Zegarka klubowego 2015

Możliwy jest wielowybór ( jeśli więcej niż 1 opcja wam odpowiada )  

133 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł chce zrobić klubowy zegarek -jest szansa na wyjątkowy , niepowtarzalny, jednostkowy, niszowy i polski zegarek za 2 lata. Można się spiąć , i zorganizować fundusze-a może nawet jakieś raty dałoby się podpiąć pod projekt-mogę pomóc . Uważacie, że nie warto podkręcić śrubkę? Argumenty - taniej będzie więcej chętnych są co roku! Wyjątkowo powinno być , klubowo! No chyba, że wartość klubowa jest nieistotna , ale wtedy forumowy zdaje egzamin!

Ale co wg mnie powinno być najważniejsze-klubowo czyli w atmosferze miłośników czyli bez hejtowania .

To nie do końca.  Po prostu trzeba zrozumieć, ze nie każdy ma sakiewke pełna kasy i szasta nią na lewo i prawo. Po prostu dla niektórych kwota powyżej 6k jest zaporowa i tyle. Dla mnie także. I nie chodzi o to, że przez ponad rok bym jej nie uzbierał. Pewnie tak ale po prostu z róznych względów nie wydam tyle na zegarek. Pewnie jak ja mysli sporo osób a sporo pewnie nie jest w stanie takich pieniędzy w ogóle odłożyć. Czy tak trudno to zrozumieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł chce zrobić klubowy zegarek -jest szansa na wyjątkowy , niepowtarzalny, jednostkowy, niszowy i polski zegarek za 2 lata. Można się spiąć , i zorganizować fundusze-a może nawet jakieś raty dałoby się podpiąć pod projekt-mogę pomóc . Uważacie, że nie warto podkręcić śrubkę? Argumenty - taniej będzie więcej chętnych są co roku! Wyjątkowo powinno być , klubowo! No chyba, że wartość klubowa jest nieistotna , ale wtedy forumowy zdaje egzamin!

Ale co wg mnie powinno być najważniejsze-klubowo czyli w atmosferze miłośników czyli bez hejtowania .

Nie do konca sie zgodze. Mileibysmy szanse na taki wyjatkowy i niepowtarzalny zegarek o jakim piszesz gdybysmy przeznaczyli okolo 20 tys. na zegarek klubowy. Wtedy mielibysmy od Pawla regulatora z wlasna modyfikacja i wyrafinowana tarcza. Za 6 tys. bedziemy mieli najtanszy zegarek z kolekcji, ktory opiera sie na jezeli dobrze kojarze najubozszej wersji Unitasa (oczywiscie bez jakichkolwiek modyfikacji) i tarczy porcelanowej, ktora jezeli chcielibysmy dodatkowo modyfikowac to zapewne cena jeszcze by podskoczyla. Dlatego nie dorabialbym tutaj jakiejs dodatkowej ideologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Napisałem też ze czekam na propozycje

 

Od początku jest wola, żeby była opacja zegarka od Ciebie, więc zapytam się na jakie propozycje Ty oczekujesz. ...

Do tej pory zegarki klubowe powstawały w ten sposób ,  że tworzyliśmy projekty na jakiejś tam bazie ,a to producent określał co może , a czego nie. 

Ty jak na razie poza tym , że tarcze chcesz produkować dla Patka nic od siebie nie zaproponowałeś.


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Już tłumaczę; czy w imię znalezienia jak największej liczby  chętnych mamy wybierac coraz tańsze (dostępne dla potencjalnie większej liczby użytkowników) zegarki?  Bo takie odniosłem wrażenie i dlatego to 5x. Pewnie w stosunku do Davosy też by się znalazło coś Xx tańsze.  Też napisałem ,że jest to moje subiektywne zdanie bo nie chcę nikomu do portfela zaglądac. 

Ale dla wielu klubowiczów, klubowy zegarek to szansa na tańszy zakup niż standardowy zegarek. Sama unikatowość  produkcji w Polsce jest niezauważalna w wątkach  (poza dosłownie garstką klubowiczów). A robienie 10 sztuk klubowego zegarka nie ma sensu. Poza tym jest mocno wyczuwalne, moim zdaniem zbyt ambicjonalne podejście Pawła do tematu już na tym etapie. A w przypadku wyboru Chronos Art trzeba będzie niestety nie raz zacisnąć zęby (wiem bo przerabiałem). Paweł wydaje mi się być w tym względzie zbyt konserwatywny :) . Oczywiście bez urazy dla Pawła, którego szanuję i podziwiam za to co robi. To tylko moje wnioski wypływające z tego co czytam. 


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca.  Po prostu trzeba zrozumieć, ze nie każdy ma sakiewke pełna kasy i szasta nią na lewo i prawo. Po prostu dla niektórych kwota powyżej 6k jest zaporowa i tyle. Dla mnie także. I nie chodzi o to, że przez ponad rok bym jej nie uzbierał. Pewnie tak ale po prostu z róznych względów nie wydam tyle na zegarek. Pewnie jak ja mysli sporo osób a sporo pewnie nie jest w stanie takich pieniędzy w ogóle odłożyć. Czy tak trudno to zrozumieć.

Absolutnie nie trudno to zrozumieć-ale od tego są marzenia! Mogę pomóc z ratami. Co zmieni fakt obniżenia ceny do 3 tyś? Nic! Dalej będzie 30 chętnych! 500 pln -będzie ich 200! Czy 30 czy 200 to w skali zarejestrowanych użytkowników jest mniejszość, czy aby się mylę? Argument popularności nie powinien tu być decydujący! Tak to nie działa! Zegarek klubowy powinien być wyjątkowy , powinien być obiektem westchnień i marzeniem niźli tylko spełnieniem potrzeby zakupu! Nie róbmy z tego pomysłu zegarka z kiosku ruchu! Za 10 zł kupią wszyscy? Nie!

Zegarek klubowy jeżeli ma w ogóle powstać powinien być wyjątkowy- a to chyba znaczy , że niezbyt pop!

Powtarzam się jak widzę więc kończę-ale wolę "zbierać" na taki zegarek marzeń , chyba jestem miłośnikiem czy jakoś tak....


@rtur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dla wielu klubowiczów, klubowy zegarek to szansa na tańszy zakup niż standardowy zegarek. Sama unikatowość  produkcji w Polsce jest niezauważalna w wątkach  (poza dosłownie garstką klubowiczów). A robienie 10 sztuk klubowego zegarka nie ma sensu. Poza tym jest mocno wyczuwalna moim zdaniem zbyt ambicjonalne podejście Pawła do tematu już na tym etapie. A w przypadku wyboru Chronos Art trzeba będzie niestety nie raz zacisnąć zęby (wiem bo przerabiałem). Paweł wydaje mi się być w tym względzie zbyt konserwatywny :) . Oczywiście bez urazy dla Pawła, którego szanuję i podziwiam za to co robi. To tylko moje wnioski wypływające z tego co czytam. 

Dokładnie. Z reguły było tak i obecnie - jak np. Davosa - że w przypadku klubowca to nie dość, ze mamy dedykowany dla nas zegarek to jeszcze był/jest/będzie on tańszy od swojego seryjnego go pierwowzoru. Daleko nie szukajac, tak mialo być z Catorexem na 2013r, ale nie wszyło, tak było ze Squale, tak może być z Davosą. Szczerze mówiąc, ja pierwszy rzuciłem przecież hasło zegarka od P. Pawła bo liczyłem, że tez może będzie na to szansa co z kolei umożliwi zakup zegarka od Niego większej ilości klubowiczów aniżeli mogłoby to nastąpić w drodze indywidualnych zakupów. Czyli podwójna korzyść. Ale jak widać nie wyszło i skoro cena ma być normalna to raz, że dla wielu może być najzwyczajniej w świecie za wysoka, dwa, że wtedy może lepiej zamówić sobie zegarek całkowicie  spersonalizowany.

I tyle, tu nie chodzi o jakieś dziwne przepychanki a podejście do tego jak winien być zrobiony klubowiec ,i jaka powienien mieć cenę, w tym. min. względem jego protoplasty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PROSZE NIE BĄDZ ZŁOŚLIWY 

Ja chociaż chcę i mogę a TY ?

Pozdrawia Cię i Brata BARDZO SERDECZNIE 

Ja nie jestem złośliwy. To nie ja napisałem, że dla Patka zrobiłbym tarcze, a dla klubu nie. Dziwnie się składa, że w Klubie jest taka szansa, a u Patka nie będzie nigdy.  Ale to nie mój problem. Jesli Japóczyk by wypalił tarcze zrobi ktos inny. Temat zamknięty.

 

Masz rację ja nie mogę, ale Ciebie poproszę, skoro jesteś zainteresowany produkcją zegarka klubowego, to pokaż co możesz...


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PANIE TIK TAK ja nie wykonuję tarcz, koperit i innych podzespołów innym firmom  Chyba ze będzie to Patek  <_<

Pozdrawiam  :)

 

 

Ja nie jestem złośliwy. To nie ja napisałem, że dla Patka zrobiłbym tarcze, a dla klubu nie. Dziwnie się składa, że w Klubie jest taka szansa, a u Patka nie będzie nigdy.  Ale to nie mój problem. Jesli Japóczyk by wypalił tarcze zrobi ktos inny. Temat zamknięty.

 

Masz rację ja nie mogę, ale Ciebie poproszę, skoro jesteś zainteresowany produkcją zegarka klubowego, to pokaż co możesz...

 

Złośliwy to może i nie. Ale że poczucie humoru i wyczucie dystansu dzisiaj Cię opuściło - to pewne...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kurczę, czy zawsze musi być tak, że jakikolwiek temat nie zostałby założony , to musi dojść do jakiś zgrzytów. Czy to piaskownica a w niej małe dzieci  ;)

Wróćmy może do meritum aby wypalił klubowiec 2015.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie nabyć zegarek jedyny w swym rodzaju i nigdy nie powtórzony przez naszą firmę

Pozdrawiam  

 

Rzeczywiście, tylko że dla mnie to za mało. I co my chcąc wybrac zegarek od Ciebie mamy teraz zrobić...??

 

Paweł siedząc w knajpie w Krakowie pokazywałeś swoje prototypy. Jeden mnie zauroczył, ale jak sam wiesz nie był "dopieszczony". Gdy zapytałem Cię , czy mogę taki zobaczyć , ale jako wyrób finalny gotowy dla klienta, powiedziałeś , że tak, jak zapłacę to go zrobisz....

Oczywiście odpuściłem, gdyż  nie mam w zwyczaju płacić z góry za produkt, który nie wiem jak bedzie wyglądał. Również zegarek klubowy na takiej zasadzie nie ma szans przejść. Nikt nie zapłaci 8 czy 10 k za coś czego nawet bazowego pełnowartościowego produktu nie widział.


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mapisałem co mogę zrobić , jeszcze zatańczyć i zaśpiewać ? <_<

Pozdrawiam  :)

O, to juz nie tylko produkcja dla Patka ale i cytaty prezydenckie. No niewatpliwie juz teraz mamy prestizowa manufakture w Polsce:) To tak gwoli zartu - prosze sie nie urazac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mapisałem co mogę zrobić , jeszcze zatańczyć i zaśpiewać ? <_<

Pozdrawiam  :)

Dziękuję za pozdrowienia :)

Nie pozostaje nic innego niż założyć watek z numerem konta Chronos Art. Skoro wszystko już mamy....


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

Ludzie... ogarnijcie sie....

Jak czytam posty na temat cen, braku elastyczności i ogolnie wszystkiego innego, to zastanawiam się czy osoby je piszące w ogóle mają cień pojęcia o jakimkolwiek procesie produkcyjnym i jego kosztach na poziomach od produkcji jednostkowej przez wszystkie pośrednie do wielkoseryjnej. Proponuje wziać sobie ksiażke z inzynierii produkcji, poczytać wieczorem a potem sprobować zaprojektować sobie byle jaki kształt z metalu i poprowadzić proces jego wykonania. (juz nie chcę pisac o innych sposobach uswiadamiania). Gadać to jest zawsze łatwo.

 

Pozdrawiam.

Naprawdę zawiedziony jestem poziomem dyskusji i świadomości (spodziewałem się że jednak jest wyższa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Szajmon 

 

Wyluzuj...  <_<

Jak to leciało? Kijem Wisły nie przeskoczysz? 


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szajmon, kazdy tutaj wie jak mocno manufakturowym producentem jest Paweł, dlatego chcąc/mogąc zrobić zegarek klubowy Paweł mógłby dać z siebie coś więcej niż kilka lakonicznych zdań.

Chętnie nabyłbym taki zegarek klubowy , ale forma prezentacji, możliwości zobaczenia i poziom inicjatywny Pawła zupełnie mnie nie przekouje. Relacja Mistrza i motłochu pragnącego jego produkt, który pokornie przyniesie mu projekt i bezwzględnie będzie akceptował żądania Mistrza do mnie zwyczajnie nie trafia. 

 

 

 

 

Kijem Wisły nie

zawrócisz :P


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

Szajmon, kazdy tutaj wie jak mocno manufakturowym producentem jest Paweł, dlatego chcąc/mogąc zrobić zegarek klubowy Paweł mógłby dać z siebie coś więcej niż kilka lakonicznych zdań.

Czekaj... to Paweł chce klubowca, czy klubowicze? 

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/96540-zegarek-klubowy-2015/?p=1071261

 

Myslę, że tu masz obraz bazy, czyli podstawowego modelu od Pawła. Davosa też nie da Ci więcej niż wizerunek podstawowego modelu (chyba że się mylę), dopóki nie zadasz konkretnego pytania (a takie w strone Pawła nie padło o ile dobrze pamiętam). Jedyne konkretne, które padały, to o obnizenie ceny (i do nich odwoływałem się w kwestii poczytania trochę o inzynierii produkcji, bo widze że niektórzy dalej nie zrozumieli na czym polega produkcja manufakturowa - niezależnie od liczby zamówień).

 

Moim zdaniem (ramowo) powinno wygladać to tak (scenariusz pod tytułem "zegarek od Chronos Art"):

 

- Paweł powiedział, że chętnie podjąłby się tematu

- Wstępnie ustala sie na czym mają polegać akcenty klubowe

- pada konkretne pytanie do Pawła czy jest w stanie to zrobić i jak wpłynie na cenę. Oprócz tego jak daleko można puścić wodze fantazji i tez wpływ na cenę.

- wstępna decyzja o wyborze producenta (Chronos-Art)

- burza mózgów w stałym kontakcie z Pawłem i wypracowanie rdzenia projektu

- Potwierdzenie czy faktycznie da/nie da tego osiągnąć + podanie ceny

- decyzja czy jest to cena do zaakceptowania

- dopieszczenie projektu

- Rozpoczecie produkcji.

 

Myśle, że Davosę można mieć w odwodzie, bo proces projektowania bedzie krótszy (jeśli ogranicza sie do tarczy i graweru, to sorry, ale jest to mniejsza filozofia niż na przykład projektowanie do tego jeszcze koperty). A produkcja to już na pewno będzie którsza, bo poleci z taśmy.

 

 

Mam nadzieję że teraz dokładnie wyjasniłem co jest moim zdaniem nie tak w obecnym procesie. 

Myślę, że będą osoby które zgodzą sie z moim poglądem na sprawę. Obecnie jako wzór tego jak powinien byc prowadzony projekt jest to co robi QV z forumowym, budżetowym chrono.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Proponuje wziać sobie ksiażke z inzynierii produkcji, poczytać wieczorem a potem sprobować zaprojektować sobie byle jaki kształt z metalu i poprowadzić proces jego wykonania. (juz nie chcę pisac o innych sposobach uswiadamiania). 

 

tylko po co?

To nie jest pierwsza edycja zegarka klubowego. Firmy które chciały robić zegarek zawsze przedstawiały koncepcje, możliwości, propozycje etc. Bo taka jest ich rola. Chronos Art jak widać na tym nie zależy albo urąga to ich godności. A klienta naprawdę nie musi obchodzić cykl produkcyjny...


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

 A klienta naprawdę nie musi obchodzić cykl produkcyjny...

 

Myślałem, że na forum są pasjonaci, którzy procesem produkcji zegarka też się interesuja. Widocznie byłem w błędzie. 

Od takich klientów, którzy nie maja bladego pojecia o procesach wychodzą właśnie abstrakcyjne zamówienia w stylu: Zrób mi Pan tu wszystko i jeszcze je**ij tutaj piórko i wiatraczek, a ja panu zapłacę piątaka i wszyscy będą zadowoleni.

 

Niestety prawda jest trochę mniej różowa:

 

Profesjonalnie, szybko, tanio.... wybierz dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moim zdaniem (ramowo) powinno wygladać to tak (scenariusz pod tytułem "zegarek od Chronos Art"):

 

- Paweł powiedział, że chętnie podjąłby się tematu

- Wstępnie ustala sie na czym mają polegać akcenty klubowe

- pada konkretne pytanie do Pawła czy jest w stanie to zrobić i jak wpłynie na cenę. Oprócz tego jak daleko można puścić wodze fantazji i tez wpływ na cenę.

- wstępna decyzja o wyborze producenta (Chronos-Art)

- burza mózgów w stałym kontakcie z Pawłem i wypracowanie rdzenia projektu

- Potwierdzenie czy faktycznie da/nie da tego osiągnąć + podanie ceny

- decyzja czy jest to cena do zaakceptowania

- dopieszczenie projektu

- Rozpoczecie produkcji.

 

 

Pełna zgoda, 

Tylko jesteśmy przy pierwszej kresce i wiemy , że Paweł za mniej niż 6 k nie robi, do czego ma pełne prawo. Mnie prosty zegarek na Unitasie z porcelanową tarczą w ogóle nie rusza. Jeśli od Pawła to widziałbym zegarek z komplikacjami, bo wtedy ma sens dla mnie taki model. Hand made , a nie hand made koperty za 6 k.


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od takich klientów, którzy nie maja bladego pojecia o procesach wychodzą właśnie abstrakcyjne zamówienia w stylu: Zrób mi Pan tu wszystko i jeszcze je**ij tutaj piórko i wiatraczek, a ja panu zapłacę piątaka i wszyscy będą zadowoleni.

Ile razy bedziesz w kolko powtarzal to samo. Przyjmij do wiadomosci, ze nie tylko ty dysponujesz tajemna wiedza co rozni produkcje w wykonaiu Davosy i produkcje wychodzaca spod reki Pawla Jankowskiego. Postulaty obnizenia ceny wynikaly nie z checi obnizenia rangi produktu czy naiwnej wiary, ze cene zawsze mozna zbic o 50%. Cena nie jest jednak jedynym problemem. Jezeli poobserwujesz historie produckji roznych klubowcow lub szczegolnie przytaczanego przez ciebie budzetowego chrono to zobaczysz jak elastycznosc producenta jest wazna. To miedzy innymi dlatego ten ostatni projekt tak dobrze sobie radzi. U Pawla niestety nie widze podobnej checi a nawet tchnicznych mozliwosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

Co ja bedę strzępił klawiaturę...

Z mojej strony EOT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ktoś nam zrobi mechaniczne chrono za 3-4k? Bo dlaczego by nie?  Jak ładnie prosimy i to taka okazja, a i żeby można było z niego zrobić full customa. No chyba że ktoś będzie tak wspaniałomyślny i dla każdego chętnego wyłoży jakąś sumę ze swojej kieszeni, co by było nas więcej chętnych :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że na forum są pasjonaci, którzy procesem produkcji zegarka też się interesuja. Widocznie byłem w błędzie.

+ 1

 

Dokładnie o tym pisałem!


Omega Seamaster 300 M, Certina DS-1 Limited Edition, Atlantic Seahunter 7035, Casio G-Shock GW-9400-1ER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.