Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość prezesik2013

Proszę o identyfikację unikatowego zegara - pamiątki rodzinnej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość prezesik2013

Witam wszystkich forumowiczy. Odziedziczyłem po dziadku zabytkowy zegar, bardzo bliski jego sercu. Otrzymał go w spadku od ciotki, która go wychowała. Dziadek określał wiek zegara na ok. 100 lat, jest w rodzinie od wielu lat (odkąd pamiętam). Z szacunku do dziadka i rodzinnej historii zaklętej w jego obudowie czuję się w obowiązku aby zidentyfikować ww. zegar. W zegarze znajdują się oznaczenia, które mogą ułatwić jego identyfikację: DR PATENT 125605 NON PLUS ULTRA 13/104. Proszę o pomoc, za wszelkie informacje i wskazówki będę wdzięczny, gdyż jestem laikiem. Dodam, że zegar jest na chodzie. Jego zdjęcie: http://pokazywarka.pl/ll1tq8/#zdjecie12293069

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą. Ale dlaczego mamy nadużywać naszej wyobraźni i jasnowidzenia ?

 

Zegar powstał po roku 1899, a siedziba firmy (przynajmniej na papierze) znajdowała się na (obecnym) Dolnym Śląsku :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to nr patentu DRP 125605 został zarejestrowany przez Kienzle w1901 r. Niestety nie mam wiadomości czego ten patent dotyczył. Napis "Non plus ultra" (szczyt doskonałości) w obwódce z liści laurowych wskazuje, że zegar powstał w drugiej firmie co do wielkości po Beckerze w Świebodzicach

Firma ta należała do Alberta Willmana . Do roku 1871 był on pracownikiem Beckera. Potem się usamodzielnił. Jest jednak pewne ale. Mianowicie w 1900 r. sprzedał firmę E. R. Schlenkerowi, a skoro na Twoim werku jest patent zarejestrowany przez Kienzle w 1901 r. oznacza to, że firmy Willmana już nie było. Być może firma Schlenker -Kienzle wykorzystała po przejęciu Willmana jego płyty wraz ze starymi sygnaturami.

Moim zdaniem nr patentu wskazuje, ze Twój zegar powstał po 1901 r. Jest to tzw. Freischwinger, czyli zegar z wahadłem na zewnątrz obudowy.

Tego typu zegary były dla ówczesnych dość popularne. W Twoim zegarze środek tarczy nie jest zgodny ze wzorem na wahadle, co sugeruje, ze być może jest ono od innego zegara. Poza tym brak korony oraz dolnych sterczyn. Ogólnie jednak zegar wygląda przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym patencie była już mowa na forum, także ze zdjęciami zegarów. Patent, będacy rozszerzeniem patentu 112316 z roku 1899 (pomieszało mi się), dotyczy usprawnienia pod postacią podwójnego grzebienia w mechanizmie bicia.

Werk jest jak myślę produktem firmy Schlenker & Kienzle i wielce możliwe, że nigdy był w Świebodzicach. O "Willmanie II" , procesach, protestach itd też już było na forum.

DE000000125605A_all_pages.pdf


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd Wy tyle wiecie, ja nawet Junghansa nie umie umieścic w ramach czasowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zdjęć mechanizmu się nie doczekamy :(


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiemy jak otworzyć kasę ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam dylemat co do non-plus-ultra - to był nasz pierwszy kupiony zegar i jest po prostu z nim tzw. - ,,czeski film''' - nikt nic o nim nie wie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam dylemat co do non-plus-ultra - to był nasz pierwszy kupiony zegar i jest po prostu z nim tzw. - ,,czeski film''' - nikt nic o nim nie wie :)

Już teraz wiesz co to non-puls-ultra?  Wypadałoby odwdzięczyć się zdjęciami mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Jaga92
      Drodzy!
       
      Zachwycił mnie brzydal - chodzik, linkowiec. Nie mam pojęcia, cóż to takiego - po tarczy, wskazówkach i werku wydaje mi się, że może mieć coś wspólnego z Cieszynem (Świt? Orion?)...
      Niestety, sygnatura na zdjęciach nieczytelna, a lepszych zdjęć nie będzie.
       
      W katalogach "Świtu" podobnego brak, a znowu wskazówki chyba są już po czasach Pana Franke... Zastanawiałam się, czy to nie będzie coś jeszcze innego - jak choćby Metron, ale wskazówki chyba też nie pasują... 😅
       
      Niewykluczone, że skrzynia jest wtórna, ale nie mam takich informacji - ot, zegar w rodzinie od dawna, nic o przeróbkach nie wiadomo.
       
      Zaklepany dla mnie, więc być może za tydzień lub dwa dodam więcej zdjęć, ale czy macie tymczasem może jakieś typy, cóż to za s(twór)?
       
      Z góry dziękuję za wszystkie próby identyfikacji!




    • Przez PanKriss
      Dzień dobry, jestem nowym użytkownikiem.
      Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji poniższego zegara. Zegar jest moją własnością, sprawny, jednak nie znam jego historii
      Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
      Pozdrawiam
       
       

      Pozdrawiam!






    • Przez czasik
      Dzień dobry 
      Kto już odbił swoją kartę kontroli Czasu pracy🤔


    • Przez Juliv
      Więc tak jestem w posiadaniu takiego o to zegarka po dziadku, mniej więcej z lat 50-60. Raczej nie podróbka bo dziadek był zegarmistrzem. Na tarczy jest napis DOXA a pod nim mniejszy napis ANTI-MAGNETIQUE. Ma czerwoną wskazówkę sekundnika oraz fluorescencyjne wstawki na wskazówkach. Ma 38mm tarcza ma kolor szampański, cyfry, wskazówki i koronka jest złota. Na deklu jest numer 60711 szukałam coś o tym w internecie niestety nic nie znalazłam. Może to numer seryjny. Aha jeszcze rozstaw między uszami to 20mm. Także jeżeli ktoś wie co to za zegarek to może napisać ile może być wart z jakiego roku jest. Dzięki
    • Przez Akubadzia
      Witam, to mój pierwszy post na tym forum, pozwolę więc sobie przywitać się zdjęciami, oczywiście zegara
       
      Właśnie zakupiony po długich poszukiwaniach, nawet jeszcze nie przetarty z kurzu..... 
      W wychwycie brakuje jednej paletki. Reszta wydaje się być ok. Numery zgodne.
      Skrzynia raczej biedna i do tego w stanie ciężkim, brutalnie szlifowana w przeszłości i potraktowana czymś co przypomina lakierobejcę, brak kilku sterczyn. Pracy będzie dużo, ale satysfakcja końca pracy tym większa.
      Jak powiedział Cyceron: "Iucundi acti labores..... Miłe są trudy zakończone..." 











×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.