Skocz do zawartości

Najnowsze tematy

Zdjęcie

1sze auto

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#1 PatrykH

PatrykH
  • Użytkownik
  • 196 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 17:50

Witam.

Zastanawiam się nad zakupem pierwszego samochodu. Myślę o kilku typach - Daewoo Lanos, Saab 900 i, Fiat Barchetta, Suzuki Jimny, Alfa Romeo 147. Co prawda chciałbym kupić benzyniaka i założyć później LPG.

Za Lanosem przemawia cena i podobno tanie części i mała awaryjność

Za Saabem - krokodylem również przemawia wytrzymałość (choć z tym już teraz poodbno różnie bywa) i ciekawy awangardowy wygląd

Za Fiatem Barchettą przemawia Cabrio, wiatr we włosach i te sprawy. Mam 26 lat, nie mam dzieci, więc może to odpowiedni moment na takie szaleństwo?

Za Suzukim - mini jeepem - fajny towarzysz na różne trasy

A za Alfą? Cóż wygląd - jest bardzo stylowa, choć podobno silniki benzynowe sparki bywają awaryjne, skądś ten zły przesąd na ich temat musiał powstać.

Co polecacie zatem? Czy dobry byłby lanos, brzydki, ale oszczędny, a może oryginalny Saab, czy też szalona Barchetta, Suzuki dobry do jazdy w trudnych terenach lub piękna Alfa? Może ktoś z Was ma któryś z wymienionych modeli i chciałby się podzielić frajdą z użytkowania?

Dodam jeszcze, że chciałbym nie ograniczać się do jazdy po Polsce i z domu do pracy i odwrotnie ponieważ lubię podróżować i chciałbym autem przejechać trochę świata

Budżet 10 tysi. 

Pozdrawiam

Użytkownik PatrykH edytował ten post 05 lipiec 2018 - 17:59

• 0

#2 Andrzej Wachowicz

Andrzej Wachowicz
  • Użytkownik
  • 1093 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 18:14

Tak sobie czytam i przytocze tylko niektore co nieco  :)

"1wsze auto,26 lat,LPG,oszczedny,chcialbym przejechac troche swiata"

Moje pierwsze 2 podstawowe pytania:

1. Jakie masz doswiadczenie jako kierowca?

2. Jaki masz budzet?

od tego bardzo wiele zalezy.

pozdrawiam

• 0

#3 Darek1974r

Darek1974r
  • Użytkownik
  • 336 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 18:15

Ja bym brał Barchette - zawsze mi się podobała.

3 lata temu kupiłem mazde MX-5 i żałuję .. że tak późno :)

• 0

#4 PatrykH

PatrykH
  • Użytkownik
  • 196 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 18:19

Doświadczenie raczej małe, choć przejechałem całą Sycylię wynajętym VW POLO, ale to mało. Jeździłem trochę Fiatem Pandą rodziców, poza tym prawo jazdy mam od 4 lat, a budżet to w zaokrągleniu 10 tys., jestem w stanie dozbierać do 12.

• 0

#5 Andrzej Wachowicz

Andrzej Wachowicz
  • Użytkownik
  • 1093 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 18:52

Moim zdaniem powinienes zainteresowac sie samochodem:

Mercedes-Benz CLC 220, diesel,automatik, sportwagen/coupé, W203

nie ma tego samochodu na Otomoto.pl

znalazlem go na Google'ach

https://www.google.b...Tc7EqOjN7B2MtM:

albo szukac go u niemcow

jezeli bylbys zainteresowany to moge go zaargumentowac dlaczego? Jezdzilem nim.

pozdrawiam

• 0

#6 tommly

tommly

Tomasz

• Użytkownik
  • 4169 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 18:52

Ja bym postawił na Jimny, choć to małe ciasne autko i o szaleństwach na autobahnie zapomnij, ale za to bardzo zwinne i dziarskie.

Może coś z Hondy zerknij, jakiegoś fajnego Civica czy Prelude idzie wyrwać w tych pieniądzach. A z Saabów to już pewnie i nowsze 93, np. taki 2.0 turbo:

https://allegro.pl/s...7437221674.html

• 0

#7 PatrykH

PatrykH
  • Użytkownik
  • 196 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 19:01

Dziękuję za propozycję - Ten mercedes nawet przyjemny, poproszę o więcej informacji, może zaczerpnę nową inspirację ;) 

• 0

#8 smc

smc
  • Użytkownik
  • 282 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 19:05

ostatnie chwile na mx-5...polecam. Niestety ja już mam coś innego z racji dwójki dzieci

• 0

#9 Andrzej Wachowicz

Andrzej Wachowicz
  • Użytkownik
  • 1093 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 19:13

tutaj masz historie modelu

https://www.honestjo...ort-coupe-2001/

i jeszcze jedna uwaga, ktora nie zawsze jest oczywista: to jest coupé, ale hatchback nie sedan, co po zlozeniu tylnych foteli daje ci przestrzen ladunkowa prawie jak w kombi/break'u

pozdrawiam

Użytkownik Andrzej Wachowicz edytował ten post 05 lipiec 2018 - 19:16

• 0

#10 łowca

łowca
  • Nowy Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 19:13

Jeździłem  Suzuki Samurajem 1.3  - to auto tylko w teren i do miasta, w trasie męczące mocno (krótki rozstaw osi). MX-5  to małe auto i dla osoby o wzroście 185 za małe i za nisko przebiega przednia górna rama okna (przynajmniej mi to przeszkadzało). Saab 900 to wytrzymałe  auto - ale jak się  ma je od nowości do 15 lat. W zasadzie wszystko zależy od stanu -ale w tym budżecie nie ma  co szaleć  z starymi wypasionymi autami.  Kup coś  nowszego, a  niższej klasy (części i naprawa tańsza, a psuć  się  będzie na pewno, bo  lata lecą... :) 

• 0

#11 Zaman

Zaman
  • Użytkownik
  • 356 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 19:34

Ten Mercedes jest spoko, ale trzeba uważać na zużycie kompresora..poza tym to auto ma trochę mocy, jest dosyć zrywne więc jeśli masz niewielkie doświadczenie jako kierowca to w połączeniu z napędem na tył może to być problem, zwłaszcza zimą...Ale tak, zgadzam się z Andrzejem Wachowiczem, to fajne auto. Problemem może też być znalezienie obecnie zadbanego egzemplarza.

• 0

#12 oprzemyslaw

oprzemyslaw
  • Użytkownik
  • 4568 postów
  • Gadu-Gadu: 7053849

Napisano 05 lipiec 2018 - 19:41

Silników Fiata nie trzeba się bać, jeździłem Punto II przez 17 lat, w zasadzie bez awarii unieruchamiającej auto, drobne naprawy, wymiana oleju, filtry, hamulce, żarówki ;) - tylko naprawy eksploatacyjne. Natomiast Barchettę miał mój znajomy, świetne auto, ale części stosunkowo drogie.
Mój typ to Alfa :) - każdy kiedyś chciał mieć
Tylko zaplanuj po zakupie jakiś remoncik eksploatacyjny, na przygotowanie do codziennej jazdy, więc nie wydaj wszystkiego na zakup.
  • 0

#13 albiNOS 01

albiNOS 01
  • Użytkownik
  • 809 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 19:57

Izba wytrzeźwień dziś przed południem. Pewien jegomość dostaje rachunek i siada na ławkę. Krótka pogadanka, i pytam go, czemu awanturował się w domu. Dowiaduję się, że jego córka kończy kurs prawa jazdy. Tata chce jej kupić coś małego, jakąś skromną 700 -kę. A córka che Audi A4. No cóż, jeszcze nie słyszałem o takim powodzie wyjazdu na izbę.
  • 0

#14 qln

qln
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 20:32

Klasa kompakt HB. Golf, focus, 307, astra. Wygodne uniwersalne samochody. Tanie w naprawie i każdy mechanik Ci ogarnie.
Wygodne dla 2 osób + bagaż, a jak pojawi się dziecko możesz pojeździć trochę zanim kupisz kombi :-).
  • 0

#15 tommly

tommly

Tomasz

• Użytkownik
  • 4169 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 20:38

Klasa kompakt HB. Golf, focus, 307, astra. Wygodne uniwersalne samochody. Tanie w naprawie i każdy mechanik Ci ogarnie.
Wygodne dla 2 osób + bagaż, a jak pojawi się dziecko możesz pojeździć trochę zanim kupisz kombi :-).

Ale to nudne auta, chłopak jest młody, niech trochę zaszaleje :)

• 0

#16 qln

qln
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 20:39

Zależy jakie wersje, są też ciekawe i mocne :)
  • 0

#17 PatrykH

PatrykH
  • Użytkownik
  • 196 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 20:49

Lubię niekonwencjonalne rozwiązania. Ten Merc Coupe Sport jest fajny, MX-5 też super - widziałem przed chwilą na żywo - robi wrażenie. Gdyby 15 lat temu produkowali pierwsze modele Alfy Romeo Spider, albo Forda Mustanga... A teraz ich cena wynosiła 15k zł, nie miałbym problemu z wyborem  :wub:

• 0

#18 eye_lip

eye_lip

JFS

• Sprzedawca Profesjonalny
  • 10656 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 21:08

Popatrz na saaba 9-5 2.0 lub 2.3 turbo. Ja mam 2 sztukę na przestrzeni 7 lat i polecam. Bezawaryjne, świetne zabezpieczenie antykorozyjne, dobrze wyciszony , wygodny, wielki bagażnik.
  • 0

#19 Xpovoc

Xpovoc
  • Użytkownik
  • 2145 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 21:13

Doświadczenie raczej małe, choć przejechałem całą Sycylię wynajętym VW POLO, ale to mało. Jeździłem trochę Fiatem Pandą rodziców, poza tym prawo jazdy mam od 4 lat, a budżet to w zaokrągleniu 10 tys., jestem w stanie dozbierać do 12.

Jeśli jesteś młody i masz 12k na pierwsze auto, to odejmij od tego 1/4 na pakiet startowy i ewentualne niespodzianki w pierwszych tygodniach, zatem realnie masz na zakup maks. 9k. Pamiętaj, że dojdzie Ci do tego jeszcze koszt rejestracji, ubezpieczenia etc. to też zawsze od kilkuset zł do... 1.5-3 tys. (chyba, że będziesz cudował z OC, typu na wujka ze wsi, czy babcię co ma 40 lat prawo jazdy). I teraz są 2 opcje kupujesz rozsądną wolnossącą benzynę FWD i to jak najmłodszą, czyli np. Panda, Grande Punto, Astra, Focus lub szalejesz z RWD/4x4 typu Jimny, Frontera, MX5 etc. ale załóż sobie, że do tych 9k na zakup bardzo szybko dołożysz prawie drugie tyle na serwis, bo w tym budżecie kupisz skatowane i pordzewiałe egzemplarze. Chcesz gazować, więc w tym budżecie znajdziesz rozsądne auta już gazem, ale za 9k nie znajdziesz rozsądnej bazy do gazowania w modelach typu Jimny czy MX5. Moja rada jest taka, żebyś omijał automaty, 4WD, 4x4, skomplikowane silniki i/lub fun cary, a skupił się na tym co może i nie ma polotu, ale nie będzie tykającą bombą finansową na kółkach.

Użytkownik Xpovoc edytował ten post 05 lipiec 2018 - 21:25

• 3

#20 vvv

vvv
  • Użytkownik
  • 474 postów

Napisano 05 lipiec 2018 - 21:23

Merc fajny tylko chyba nie w budzecie 10k za tyle to w208 i bufor na pierwsze naprawy przynajmniej mi sie tak wydaje.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych