Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
arek1a2b

zegar astronomiczny Made in Poland

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy zegarmistrz zrobił na zamówienie kolejny już zegar astronomiczny z miesięczną rezerwą chodu.

Bardzo spodobała mi się jego praca i poprosiłem o możliwość pokazania Wam zdjęć jego pracy.

Wszystkie czopy są na malutkich łożyskach kulkowych. Wahadło ma około 5 kg, sam werk 2,5 kg.

Póki co tarcza jest jeszcze w produkcji a skrzynka w gestii nabywcy więc zdjęć nie mam. 

post-61298-0-54544600-1534612449_thumb.jpg

post-61298-0-87986000-1534612454_thumb.jpg

post-61298-0-43893600-1534612458_thumb.jpg

post-61298-0-53516300-1534612462_thumb.jpg

post-61298-0-36954200-1534612467_thumb.jpg

post-61298-0-02768000-1534612474_thumb.jpg

post-61298-0-32433900-1534612485_thumb.jpg

post-61298-0-55024100-1534612490_thumb.jpg

post-61298-0-37877200-1534612495_thumb.jpg

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że to zła kategoria :(

Proszę moda o przemieszczenie i przepraszam za kłopot. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamienie ma jakieś? Łożyska, palety?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łożyska kulkowe, palety chyba stalowe. Koło sekundowe ma własny mostek. Dodatkowy bęben odsadzający obciążnik.

 

post-22303-0-12981700-1534666317_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym palety są z utwardzonej stali. Ale jeśli zleceniodawca ma życzenie mieć je z kamieni nic nie stoi na przeszkodzie. Wykonawca bardzo elastyczny jest. A wszystkie osie do sztuki są na łożyskach kulkowych. 

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na ten temat i patrze i widzę iż nie celowo zrobiłem ogłoszenie.

Proszę odebrać ten temat jako ciekawostkę nie ofertę handlową.

 

 

post-61298-0-65363200-1534700918_thumb.jpeg

post-61298-0-54573200-1534700924_thumb.jpeg

post-61298-0-03692900-1534700929_thumb.jpeg

post-61298-0-22050300-1534700934_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile pan woła?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kółeczko 

post-61298-0-13845200-1534707119_thumb.jpg

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kółeczko 

No i...?  Widzę, że nawet wewnętrzne krawędzie wieńca nie obrobione po drutówce. Jeszcze sporo pracy z tym kółeczkiem jest do wykonania...

Nie na kogo, tylko ile...?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście że zauważyłeś niedoświadczony twórca na pewno wyciągnie wniosek z tej lekcji. 

Może nawet o praktykę błagać będzie u mistrza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, mam to w pompie, ale gdy coś zachwalasz, to może poznaj do końca... ;) Dobra, idę spać, miałem nadzieję, że coś fajnego się objawi, a tu jak zwykle... :)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, mam to w pompie, ale gdy coś zachwalasz, to może poznaj do końca... ;) Dobra, idę spać, miałem nadzieję, że coś fajnego się objawi, a tu jak zwykle... :)

 

I takim sposobem zrobiłeś ze mnie ambasadora, a jako ambasador mam dostrzegać tylko plusy więc się nie dziw.

Objawiania nie będzie, dobrej nocy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym jest wypełniona ta szklana rurka na końcu wahadła? 

Pytam tak z ciekawości. :)

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żadne z tych pytań nie potrafię odpowiedzieć, zachęcę osobę kompetentną aby się wypowiedziała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, no nie róbmy tu debaty narodowej. Zegar widziałem, cena jest bardzo przyzwoita i zdecydowanie przystępna i nijak się nie ma do przytoczonych tutaj (z kosmosu). Jeśli ktoś ma ochotę mogę i jest zainteresowanym zgłębieniem tematu przekazać informacje na priv .

Jak by nie było jest w Polsce niewielu zegarmistrzów produkujących mechanizmy. Nie mogę się wypowiedzieć jako fachowiec , bo po prostu nim nie jestem. Niemniej należy się szacunek dla kogoś komu się chce...

Resztę ustali rynek i opinia użytkownika. Na zegar trafiłem przypadkiem korzystając z usług zegarmistrzowskich, z których byłem i jestem zadowolony. Tyle może ... dla uspokojenia emocji. ;)

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym jest wypełniona ta szklana rurka na końcu wahadła? 

Pytam tak z ciekawości. :)

 

Ponieważ używanie rtęci w UE jest zakazane, jedyna możliwość to mimetic polyalloy znany z T-1000.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wahadle jest stalowy balast z tuleją kompensacyjną cokolwiek by to nie znaczyło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producentów regulatorów astronomicznych w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki (stolarza ;)), a więc każda kolejna inicjatywa jest nader cenna i powinna być wspierana ze strony włodarzy tego forum. Drobne niedogodności można dopracować.
Może do tego zacnego grona dołączy w niedalekiej przyszłości (potencjalny) emeryt z Piaseczna ale musi najpierw stać się wolnym człowiekiem ;).
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)

Poprosiłem Znajomego o przygotowanie materiału na temat produkowanych jego ręką regulatorów. Zamieszczenie go nie będzie chyba problemem, bo okazuje się, że jest członkiem naszego Szacownego Grona. Myślę, że to dobry pomysł. Mam tylko nadzieję że nie zapomniał hasła  :D ... w razie czego Piotr pomoże  B), a materiał może być naprawdę ciekawy.

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów.

Namowiono mnie abym wypowiedział się w związku z wątkiem przedstawionym na tym forum.

Jestem twórcą prezentowanego zegara. Jest to 18 egzemplarz zbudowany w moim warsztacie. Wszystkie części wykonuje sam własnoręcznie bez udziału obrabiarek CNC. Jedyny element to tarcza, której wykonanie zlecam firmie zewnętrznej. Ten konkretny mechanizm jest łożyskowany na 10 łożyskach kulowych, natomiast palety są stalowe. Rezerwa chodu to 40 dni.

Wahadło jest wyposażone w zespół bimetaliczny w celu kompensacji rozszerzalności cieplnej. Wszystkie te elementy są ukryte pod stalową tuleją. Sam pręt niestety nie jest jeszcze invarowy, ale z uporem pracuję nad tym. Mam ponad trzydziestoletnie doświadczenie zawodowe. W mojej wieloletniej pracy zajmowałem się konserwacjami oraz rekonstruowaniem zegarów.

Myślę, że na ten moment wystarczy a jeżeli ktoś jest chętny to zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo nam miło, ze się odezwałeś, Bartku. Oto nasz stary-nowy, oszczędny w postach Kolega realizuje swoją pasję (przeczytałem powitalny wpis sprzed 11 lat) :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt że nie jestem zbyt częstym bywalcem na forum. Mam nadzieję że może to się zmieni. Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)

Myślę że to bardzo dobry "zakup forumowy"  :D  :D  :D  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.