Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wintergreen

Użytkownik
 • Content Count

  578
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Wintergreen

 1. Jak dziewięć ? lat temu byłem mocno krytyczny wobec tych zegarków tak teraz uważam je za ciekawe elementy historii "polskich" czasomierzy. Mea culpa... Oczywiście nadal nie bardzo wierzę w wątki o emigrantach od Andersa ani tym bardziej o limitach po 20 sztuk o czym pisze tekst z linka #7. Na to ostatnie zachowało się zbyt wiele egzemplarzy a także sporo dziewiczych tarcz. To były według mnie przejawy miejscowej inicjatywy, lub jak kto woli podróbki Atlantica. Podobieństwo nazwy i logo nie mogło być przypadkowe... Przed epoką dostępności zegarków radzieckich i tych składanych w Polsce, na wygłodzonym zegarowo rynku, w odciętym od krajów kapitalistycznych i zniszczonym przez wojnę kraju pojawiły się takie rzemieślnicze ersatze. Wg mnie to coś, co kolekcjoner "polaków" powinien mieć...
 2. Wiem, że na Fb Bartek Alex Szymańsk (admin grupy o zegarkach ZMP Błonie) i oferował niedawno hurtową ilość wskazówek - podobno NOS.
 3. To "dużo negatywnych maili" to chyba dowód na siłę oddziaływania forum Przynajmniej w jakiejś części. A już się martwiłem, że w dobie wszechdominacji Facebooka forum to przeżytek....
 4. Chyba, że uznać te ca. 1000 sztuk polskich mechanizmów z Błonia. Importowane w nich były rubiny, włos i o ile pamiętam tyle...
 5. Obawiam się, że wiedział: Poljot. Tylko aby drożej sprzedać usunął stare napisy i nadrukował Błonie Super, 17 RUBIS ANTICHOC, MADE IN POLAND - czyli komplet z tego co posiadał przygotowane do renowacji innego zegarka.
 6. Skoro kolega Gigoris1 zawiódł, to drugi dzisiaj
 7. Zawsze dobrze jest się czegoś więcej dowiedzieć. Dziękuję
 8. W. Goldman http://www.zydzipolscy.pl/photo,id,3340.html
 9. Bardzo to ciekawe - jako mieszkaniec Lublina cieszę się z każdej takiej informacji Tutaj go jeszcze nie pokazywałem
 10. Dodam, że dokładniejsze zdjęcia pozwolą powiedzieć coś więcej ale system nastawiania godziny za pomocą przycisku z boku koperty wskazuje, że sam mechanizm pochodzi gdzieś z przełomu XIX i XXw.
 11. To nie jest oryginalna tarcza do tego zegarka, tylko serwisówka - dorabiana przez jakiegoś rzemieślnika. Całość to prawdopodobnie przeróbka zegarka kieszonkowego na naręczny - wiele takich powstało około połowy XX w.
 12. TabaQ na tym i na tamtym forum są tematy o przedwojennych. Co ciekawe, jest tam pokazany też J. Zegrze w identycznej kopercie, ale uszkami przylutowanymi tak, że obróconej o 90 stopni i z takim samym mechanizmem. To kolejny dowód na to, że polscy sprzedawcy używali "katalogowych" elementów szwjcarskich. Możesz też ściągnąć informacje na temat Lilpopów http://mazowsze.hist.pl/37/Almanach_Muzealny/798/1997/27325/
 13. Szczerze mówiąc, sam ja też nie jestem niczego pewny (może napiszą coś inni) i na wszelki wypadek kupiłem swego czasu Bałtyka z tą tarczą w obu złoconych kopertach a nawet w typie III, choć tę ostatnią kombinację uważam za najbardziej wątpliwą. Generalnie Bałtyk w kopercie III to dość tajemniczy temat. Natomiast co do takiej koperty to chyba były i takie. Dodatkowo wskazówki tutaj wyglądają mi na zbyt wąskie a godzinowa też na zbyt krótką. Zawsze warto zapytać sprzedającego, skoro to ktoś od nas.
 14. Albo co bardziej logiczne, Poljot...
 15. Koperta i reszta może oprócz koronki jest ok. To późniejszy model z drugiej połowy okresu produkcji. Te w kopercie typ 2 miały mechanizm 16 kamieni i nacięcia na godzinie 3,6,9,12 trochę innego kształtu - prostokątne a nie zaostrzone.
 16. Kupię mechanizm 2416 Pojota (automatyczny, 29 kamieni) http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&Poljot_2416 zależy mi przede wszystkim na balansie. Proszę o wiadomość na PW.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.