Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Pokazujecie bardzo fajne inteligentne majsterkowanie, a ja zabawiałem się z instalacją elektryczna mojego trzydziestojednolatka.

Instalacja też ważna, ale pokaż całość :P

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazujecie bardzo fajne inteligentne majsterkowanie, a ja zabawiałem się z instalacją elektryczna mojego trzydziestojednolatka.

Czemu zagazowany? ,toż to niechybna śmierć dla tego silnika :unsure: .

Poza tym elegancko wygląda,czekam na całość tego ''dinozaura''.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rirrer dobre mówisz. Tu mosfet chodzi trochę w ułomny sposób.

Pierwotne zawijane samemu z drutu 2.0

Mosfet trochę w dupe dostaje . Stąd ma potężne chłodzenie.

Aczkolwiek układ jest mało wydajny i potrafi łyknąć 5A chwilowo.

Może się kiedyś zabiorę i wsadze mosfeta bardziej przemyślane. Bo schemat tego to z sieci brałem i byłem świadom jego ułomności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Wystarczyło zamiast TL494, skrojonego do potrzeb sterowania tranzystorami BJT wziąć SG3525 gdzie drivery MOSFET są już wbudowane i byłoby dużo łatwiej. Zdaje się, że TL494 i SG3525 nie są zamienne pod względem wyprowadzeń. Trochę szkoda, że dosyć późno przyjrzałem się schematowi, już zrobiłeś płytkę. 

Nawet dla TL494 dodanie układu rozładowującego to raptem jeden tranzystor p-n-p albo po "bogatości" :) dwa czyli n-p-n + p-n-p BC337/BC327 lub coś innego, komplementarnego z Ic≥0.5A i miałbyś dużo lepsze przełączanie MOSFET-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

O dołożeniu rozładowania na dwa tranzystory pnp npn właśnie myślałem .

Ale to może jak mi się zachce zrobić drugą wersję .

Tranzystor na wielkim radiatorze plus chłodzenie aktywne i latało spokojnie 3h :)

Inne sterowanie trafem wn, ale to do celów wyłącznie widowiskowych, lampla plazmowa, drabina jacoba,

Robiłem tak :

post-81019-1526671945,5181_thumb.jpeg

 

Pierwotne wn było podzielone jak widać i załączane na przemian .

Przy drabinie jacoba pakowałem na to 30v. Układ ciągną 6A przy wyładowaniu grubym łukiem i długim na 6cm.

Teraz to chodzi w lampie plazmowej. Żarówka 500w. Zasilanie 20V przy prądzie maks 3A.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez egzo18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu zagazowany? ,toż to niechybna śmierć dla tego silnika :unsure: .

Poza tym elegancko wygląda,czekam na całość tego ''dinozaura''.

bzdura...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy właściwym wyregulowaniu, nie powinno się mu (silnikowi)  nic stać. Bardzo ładnie i równo pracuje. 

post-57210-0-25982200-1526673711_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja walizka na gazie latała jak przecinak. Nima lepszego paliwa.


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z kolegów z tego tematu użytkuje oscyloskop? Jeśli tak to jaki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Czy któryś z kolegów z tego tematu użytkuje oscyloskop? Jeśli tak to jaki ?

 

Prywatnie SDS1202X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 200 Mhz . Nie potrzebuje tyle. Nie kuleje w nim fft? Bo ta marka ma podobno problemy z fft.

Bo jestem na kupnie .

Rigol 1054z jest na tapecie.

Na uczelni pracuję na jakiś starszych tekach cyfrowych .

Edytowane przez egzo18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Nie chodzi o 200MHz gdyż próbkowanie to nadal 1GS/s. Raczej jakość wzmacniaczy wejściowych: charakterystyka amplitudowo-fazowa. Warto by oscyloskop pokazywał to co jest bez dodatkowych udziwnień.

"Przerabianie" oscyloskopu ze 100MHz na 200MHz lub 50MHz na 100MHz to jest raczej leczenie kompleksów. 1GS/s i stosowne twierdzenie o próbkowaniu dosyć jasno określa zakres możliwości tego sprzętu.

Dobre FFT mają oscyloskopy klasy projektowej lub pomiarowo-naukowej. mniej dobre przeznaczone do użytku prywatnego, typowo serwisowego klasy popularnej.

Oscyloskopy projektowe mają dodatkowe funkcje specjalne, których nie ma w klasie popularnej. Nie mniej to już rząd ceny tak ze 3x względem wymienionych i dalej aż do ceny małego samochodu.

FFT używam raczej rzadko. Akurat przekształcenie do dziedziny częstotliwości czasami może dać bardzo ciekawe i nie koniecznie właściwe wnioski. Tym nie mniej doceniam wysiłek wykładowców usiłujących nauczyć sparametryzowanej inżynierii ;) .

Rigol1054z pewien czas używałem i nic złego o nim nie mogę powiedzieć. Oba oscyloskopy mają DPO, które do niedawna było domeną półki wyżej i dosyć często decydowało o wyborze.

Nie wiem czym się zajmujesz, oscyloskop 4. kanałowy raz się przydaje a raz nie? Przy uruchamianiu napędów zasilanych z falowników 3. fazowych np. samochody czy motocykle elektryczne to ułatwia. W przypadku pomiarów urządzeń tego typu zasilanych z sieci 3f już nie koniecznie, te 4 wejścia w Rigolu nie mają izolacji galwanicznej.

W obu przypadkach jest lub istnieje możliwość doinstalowania oprogramowania translatora sygnałów popularnych magistrali i to się mocno przydaje przy naprawie lub uruchamianiu układów z mikroprocesorami.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oscloskop potrzebuje do zabawy z ukadami jak na uczelni. Pętla fazowa, modulacje, układy multi, uni wibratora na 555. Mieszacze częstotliwości ( i do tego fft ), i badanie wszelakiego innego szpeja.

To takie typowe " suche ćwiczenia "

Ale i do typowych napraw. 4 kanały to raczej dla tego tylko, że są . Mogą się przydać aczkolwiek raczej będę pracował na dwa.

 

Nikt przy zdrowych zmysłach ( mam nadzieję) nie mierzy parametrów układów sieciowych oscyloskopem 3 f to już całkiem .. można przez trafo separujące co sam robiłem przy 1f. .. Ale to trochę igranie z ogniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Igranie nie igranie ;) . Jak trzeba to trzeba. W oscyloskopie cyfrowym można mierzyć sygnał różnicowy z dwóch kanałów a następnie wyliczać na bieżąco jego wykres względem masy. Tak by jej nie łączyć z mierzonym układem.

Skoro chcesz się zajmować radiówką to wskazany byłby prosty generator DDS i ewentualnie wobulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiówką nie koniecznie.

Tylko zwyczajnie taki mam teraz materiał na studiach. Zrobię sobie w domu, lepiej zrozumiem czy nawet czasem do sprawozdania czegoś brakuje i późnej męcz się człowiek w spreparowanie oscylogramu. Generator pewnie zbuduje sobie jakiś prosty . A z czasem kupię coś ciekawego albo arbitralny.

Dużo elektroniki naprawiam . Głównie w rodzinie. I to jest wszystko.. radia, wzmacniacze , telewizory starsze . Co się naiwnie. I bez oscyloskopu radzę se . Ale lepiej będzie z ...

 

I czeka na naprawienie przedwojenne radio lampowe serenada, które uratowałem przed koszem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Używanie samego multimetru hartuje umysł, wyrabia pomysłowość. Już tanie multimetry 3 3/4 cyfry mają pomiar wypełnienia i częstotliwości zwykle do 30MHz.

Naprawa starego radia zwykle rozbija się o lampy. Tracą emisję czyli z czasem żarnik traci zdolności do emisji elektronów i nic się z tym zrobić już nie da. Dlatego jak się zabierzesz za radio to warto zdjąć charakterystykę lampom. Jeden miernik w obciążenie, rezystor anodowy drugi na potencjometr dołączony do siatki i zmniejszając wartość ujemnego napięcia blokującego siatki mierzysz napięcie na rezystorze anodowym. Wystarczy ostrożne dlań 30% charakterystyki by określić, zorientować się czy lampa jeszcze pociągnie. Inaczej to już eksponat muzealny.

Wzmacniacz akustyczny odbiornika pobudzisz generatorem np. na NE555. Podobnie z p.cz. 465kHz, przebieg prostokątny z definicji ma całkiem sporo harmonicznych. Dlatego zmodulowana częstotliwością podstawową przebiegu prostokątnego harmoniczna powinna przedostać się przez układ pośredniej częstotliwości a także coś wyprodukować na detektorze.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenne rady

O lampach nic nie uczą już .. A szkoda wielka. Z tym radyjkiem będzie większa zabawa bo tam brakuje części i to dużo .

Przede wszystkim trafo zasilające, którego brak . Brakuje tam trochę lamp . Nie wiem jak stan tych co są ... montaż tego wszystkiego to elementy tego są lutowanie jeden do drugiego. O pcb to tam nie ma co marzyć... sprzęt jest naprawdę wiekowy . Ale wart odratowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wchodzi na lampy. A jakoś brak na naszym forum.informacji o zegarach z przepieknymi nixie czy jak tam je sie nazywa.

 

Reszta co piszecie to dla mnie paragrobularne obejście z zakrzywieniem wstecznym.

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nixie mają klimat .

Chodził ze mną taki zegar do zrobienia. Ale czasu brak i te lampy nie są tanie.

Generalnie lampy są drogie, a nixie szczególnie.

Ciekawa lampa to też tak zwane magiczne oko

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Em11-ani.gif

 

Inne lampy to już typowe elementy. Diody, trioty, tetrody... itd

Edytowane przez egzo18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Lampy, przynajmniej te zwykłe są proste w sposobie działania i diagnostyce. Projektowanie np. wzmacniaczy lampowych nie różni się specjalnie od projektów na tranzystorach JFET.

Najczęściej spotykane lampy w zegarach to VFD (Vacuum Fluorescent Display). Można je spotkać w kuchenkach mikrofalowych, wyświetlaczach "wież" audio.

NIXIE to nieco inny typ lampy tlącej. Jedni lubią te poustawiane frontem do obserwatora cyferki a inni nie.

Ciekawym rozwiązaniem pośrednim były japońskie wyświetlacze gdzie segmenty wykonano z folii elektroluminescencyjnej. Świeciły na żółto, zielono albo zielono-niebiesko.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że musimy uwzględnić dodatkowe zasilanie do żarzenia lampy. Co jest wredne ale tylko trochę . Ale brzmienie lamp to jest to. I nie pseudolampowe wzmacniacze gdzie lampy są na sterowaniu i tylko ładnie wyglądają a pełno tego niestety. Tylko końcówki mocy .

 

 

Dziwi mnie trochę fakt totalnego olewania techniki lamlowej w akademickim nauczaniu elektroniki. W technikum w sumie też . Technik elektronik z papierami a wszystko co wiem o lampach to jest to co uczyłem się na własną rękę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

W lampowym wzmacniaczu wredny to jest do wykonania trafo wyjściowy - głośnikowy.

Nie uczy się o lampach bo z wielu rzeczy trzeba zrezygnować. Zakres programowy nie jest z gumy, ogranicza go ilość godzin nauczania i trzeba się sprężać by przelecieć po łebkach przynajmniej to co konieczne. Wczoraj wyrzucono lampy, dzisiaj zacznie się eksterminować tyrystory a jutro jeszcze coś innego.

Wychodzi się z założenia, że specjalistycznej wiedzy, pod konkretne zastosowanie potrzebujący nauczy się sam.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eksterminacja tyrystorów ... Coś w tym jest. A na przykłąd uczy się o przestarzałym procku 8051

 

Dostałem się dziś do fajnego oscyloskopu

Profesor do studenta :

- Panie ale te oscylogramy to w paincie rysowane !

- Przecież zdjęcie oscyloskopu....

 

Oscyloskop miał zainstalowanego windowsa. Klawiaturę i mysz 5b2978e65955946ee44b5b6b253f6b3d.jpg

Edytowane przez egzo18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotorelacja z montażu napędu w rowerze i hamulców hydraulicznych

post-81019-1528398915,575_thumb.jpegpost-81019-1528398941,947_thumb.jpegpost-81019-1528398953,6776_thumb.jpegpost-81019-1528398982,1944_thumb.jpegpost-81019-1528399026,8579_thumb.jpegpost-81019-1528399061,2755_thumb.jpegpost-81019-1528399120,7327_thumb.jpegpost-81019-1528399131,4487_thumb.jpegpost-81019-1528399102,2916_thumb.jpegpost-81019-1528399140,3319_thumb.jpegpost-81019-1528399146,9294_thumb.jpeg

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam działające na podobnej zasadzie u siebie w aucie


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Tuptak
      Po moim Teściu zegarmistrzu pozostało dużo ciekawych narzędzi i przyrządów. Czu ktoś może mi podpowiedzieć co to i co można z tym zrobić?



    • Przez Tuptak
      Witam Szanownych Forumowiczów. Po moim Teściu, który był w latach 80 i 90 zegarmistrzem, a naprawiał zegary nie tylko naręczne ale i wiszące, została mi masa narzędzi, przyrządów różnego pochodzenia i zastosowania, o którym często nie mam pojęcia - co ciekawsze w załączniku. Czy ktoś na forum mógłby mi pomóc zidentyfikować i ewentualnie doradzić co z tym zrobić? Niestety zdolności dziedziczy się tylko po rodzicach :-(
       
      Tomasz
       
       

    • Przez cupik
      Witam wszystkich,
       
      Niestety mój Parnis Marina Miliatre GMT przestał chodzić. Żaden ze znanych mi zegarmistrzów nie może nawet do niego zajrzeć, bo nikt nie posiada odpowiedniego klucza. Jeden, powiedział mi, że to musi być klucz nasadowy, jakiś specjalny. 
       
      Czy ktoś wie dokładnie co to ma być? Jakiś model, typ?
      Gdzie to dostać?
       
      Może ewentualne alternatywy, inne sposoby na odkręcenie tego zegarka?
       
       
      Może jest ktoś na forum kto serwisuje w/w zegarek, a usługa nie przekracza jego wartości?
       
      Pozdrawiam i liczę na pomoc.
       
       
    • Przez MasterOfPuppets
      Witam
       
      Piszę do Was, ponieważ mam nadzieję, że taka zaangażowana i zorganizowana grupa jak Wy, będzie w stanie mi pomóc w wybraniu kilku narzędzi do zegarmistrzostwa.
      Czytałem przypięty temat. Polecono tam, by ludzie szukający dobrej jakości produktów, powinni składać całe zestawy z pojedynczo zbieranych "instrumentów".
      Nie chciałbym, by nowo zakupione przedmioty uległy zniszczeniu po wyjęciu z pudełka lub, co gorsza uszkodziły piękne owoce ludzkiej pracowitości, pomysłowości i cierpliwości.
      Z drugiej jednak strony, "świeżak" nie ma rozeznania w jakości produktów i jedynym wyznacznikiem, jakim mógłbym się kierować to wysokie ceny, co nie zawsze jest oznaką klasy towaru.

      Chciałbym z moim sprzętem, być w stanie rozebrać i złożyć zegarek mechaniczny.

      Tempus fugit, więc przechodząc do meritum... 
      Wpierw trafiłem na sklep CONRAD. Od razu rzuciły mi się w oczy dwa zestawy narzędzi załączone w poniższym obrazku.
      Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale po przyjrzeniu się opiniom dotyczącym Bruder Mannesmanna doszedłem do wniosku, że jest to produkt dość niskiej kategorii.
      Nie wiem, jak sprawa się ma w przypadku Toolcrafta.
      Jako drugą opcję, a właściwie trzecią (uwzględniając dwa powyższe rozwiązania) poskładałem własny zestaw (obrazek drugi - KRAINA-CZASU + otwieracz do kopert - CONRAD).
       
      Doradźcie proszę, czy któryś któreś z wymienionych przeze mnie wyjść, jest sensowne. Zależałoby mi na niezbyt wysokiej cenie.
      Sytuacja, w której każdy przedmiot musiałbym kupować w innym sklepie jest nieopłacalna, ze względu na koszty transportu.

      Z góry dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

      Pozdrawiam
       
       
       
       
       
    • Przez Magistr
      Witam!
      Otóż dręczy mnie od nie dawna małe zagadnienie   - jakie trzeba posiadać narzędzia, maszyny itp. , aby móc zrobić mechanizm zegara z metalu (oczywiście w domu, garażu itp.)
       
      Pozdrawiam
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.