Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Matt2405

Klub Miłośników Zegarków Audemars Piguet

Rekomendowane odpowiedzi

Mariusz,

nadal jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, zwłaszcza tam gdzie ten sam efekt można osiągnąć w prostszy sposób. Nie twierdziłem jak pamiętasz, ze Gyromaxa 8 punktowego nie da się dokładnie wyregulować tylko ze łatwiej to powinno sie dać osiągnąć przez mniejsza ilość punktów regulacji.

Bardziej utożsamiam stosownie 8 punktów przez AP z chęcią odróżnienia sie od innych (Patek, JLC, Lange) niż z większa skutecznością regulacji.

Ale super ze taka dokładność daje sie osiągnąć w kalibrze AP. Dla mnie to jednak istotny parametr zegarka mechanicznego.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak , Im mniej punktów regulacji , tym regulacja prostsza zapewne .

Ale przecież tę operację wykonuje się sporadycznie przecież , stąd znaczenie tego uproszczenia w sumie niewielkie .

Teoretycznie natomiast im więcej punktów regulacji tym regulacja może być bardziej dokładna i stabilna .

A praktycznie czy to ma jakieś znaczenie ?

Zakładam , że Patek zoptymalizował rozwiązanie w fazie projektu i już .

Edytowane przez LMed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Mariusz,

nadal jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, zwłaszcza tam gdzie ten sam efekt można osiągnąć w prostszy sposób. Nie twierdziłem jak pamiętasz, ze Gyromaxa 8 punktowego nie da się dokładnie wyregulować tylko ze łatwiej to powinno sie dać osiągnąć przez mniejsza ilość punktów regulacji.

Tomek,

na kwestie upraszczania należy spojrzeć szerzej. Mnie na przykład trudno jest ocenić dlaczego podstawowy kaliber 3120 zawiera (przy najbardziej podstawowych wskazaniach) aż 280 części. Tutaj trzeba by pogadać z pracownikami laboratorium Audemars Piguet, aby zrozumieć jakie koncepcje przyświecały podczas projektowania mechanizmu. Przy okazji warto nadmienić, że pierwsze wersje werku zawierały 278 części. Później, w toku różnych poprawek, ich ilość wzrosła.

 

Bardziej utożsamiam stosownie 8 punktów przez AP z chęcią odróżnienia sie od innych (Patek, JLC, Lange) niż z większa skutecznością regulacji.

Ja dostrzegam w tym coś więcej, a mianowicie chęć nawiązania do historii. Pierwszy Gyromax miał 8 punktów regulacyjnych na dwuramiennym kole balansowym.

 

Ale super ze taka dokładność daje sie osiągnąć w kalibrze AP. Dla mnie to jednak istotny parametr zegarka mechanicznego.

Też się cieszę choć nie jest to dla mnie kluczowa cecha w zegarku mechanicznym. Jak już kiedyś napisałem na forum - gdyby precyzja pomiaru czas była dla mnie kluczowa, to kupiłbym HEQ. W takim przypadku wystarczyłby mi w zupełności Citizen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-> LMed

 

Kiedyś WatchTime popełnił testy m.in. Patek Philippe Calatrava 5123R na kalibrze 215PS oraz Richard Lange A.L&S na kal. L041.2. Pierwszy z Gyromaxem na 8 pkt, drugi z Gyromaxem na 6 pkt. Oba osiągnęły podobne wyniki zarówno na komparatorze chodu jak i z obserwacji na ręku tj. Średnia odchyłka dzienna nie przekroczyła 0,2 sek/dobę a max nie przekroczyło 3 sek/dobę. Jak widać sama ilość ilość punktów regulacji nie determinuje skuteczności regulacji.

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Kiedyś WatchTime popełnił testy m.in. Patek Philippe Calatrava 5123R na kalibrze 215PS oraz Richard Lange A.L&S na kal. L041.2. Pierwszy z Gyromaxem na 8 pkt, drugi z Gyromaxem na 6 pkt. Oba osiągnęły podobne wyniki zarówno na komparatorze chodu jak i z obserwacji na ręku tj. Średnia odchyłka dzienna nie przekroczyła 0,2 sek/dobę a max nie przekroczyło 3 sek/dobę. Jak widać sama ilość ilość punktów regulacji nie determinuje skuteczności regulacji.

 

 

Zgadzam się. Jako ciekawostkę podam, że firma Audemars Piguet po raz pierwszy wykorzystała Gyromax w kalibrze 2120 w roku 1967. Mechanizm miał numer 102641  :D. Jeżeli kogoś z Was zainteresuje więcej szczegółów dotyczących rzeczonej mikroregulacji (z wyłączeniem spraw technicznych), to polecam ten artykuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

na kwestie upraszczania należy spojrzeć szerzej. Mnie na przykład trudno jest ocenić dlaczego podstawowy kaliber 3120 zawiera (przy najbardziej podstawowych wskazaniach) aż 280 części. Tutaj trzeba by pogadać z pracownikami laboratorium Audemars Piguet, aby zrozumieć jakie koncepcje przyświecały podczas projektowania mechanizmu. Przy okazji warto nadmienić, że pierwsze wersje werku zawierały 278 części. Później, w toku różnych poprawek, ich ilość wzrosła.

 

 

Ja dostrzegam w tym coś więcej, a mianowicie chęć nawiązania do historii. Pierwszy Gyromax miał 8 punktów regulacyjnych na dwuramiennym kole balansowym.

 

To fakt, dużo. Zazwyczaj trójwskazówkowe mechanizmy z datownikiem mają ok dwustu kilkunastu części max, rzadko więcej.

 

Co do nawiązania do historii to nie jestem pewien czy to dobry argument bo Gyromax to historia Patka a nie AP wiec do jakiej historii tu nawiązywać

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Co do nawiązania do historii to nie jestem pewien czy to dobry argument bo Gyromax to historia Patka a nie AP wiec do jakiej historii tu nawiązywać

Wiem o tym. Nawet podałem odnośnik do opracowania tylko nie przeczytałeś mojego posta, bo piszemy w tym samym czasie :). A co do historii... Drogi rodziny Audemarsów i Audemars Piguet wielokrotnie przeplatały się z historią Patek Philippe. Wszystko znajdziesz na AP Club jak wygrzebię się z pracy nad forum. W następnej kolejności wrzucę opracowania. Natomiast nawiązanie odnosiło się wprost do historii wynalazku Gyromax. Obecnie tylko Audemars Piguet (oraz w nielicznych przypadkach Patek Philippe) stosuje dwuramienne balanse na 8 punktach regulacyjnych.

Edytowane przez McIntosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym. Nawet podałem odnośnik do opracowania tylko nie przeczytałeś mojego posta, bo piszemy w tym samym czasie :). A co do historii... Drogi rodziny Audemarsów i Audemars Piguet wielokrotnie przeplatały się z historią Patek Philippe. Wszystko znajdziesz na AP Club jak wygrzebię się z pracy nad forum. W następnej kolejności wrzucę opracowania. Natomiast nawiązanie odnosiło się wprost do historii wynalazku Gyromax. Obecnie tylko Audemars Piguet (oraz w nielicznych przypadkach Patek Philippe) stosuje dwuramienne balanse na 8 punktach regulacyjnych.

Faktycznie, nie zauważyłem.

Tak pamietam, ze Maciek tez o tym pisał. Jak wrzucisz coś więcej na temat przeplatania się losów obu firm to chętnie poczytam. Może się okaże ze i w Gyromaxie palce maczały obie firmy

W sumie to bym się nie zdziwił bo nad technologią wykorzystującą krzem pracowało wspólnie wiele firm m.in. Patek, Omega, Rolex, JLC i inne. Potem każdy nazwał ją po swojemu i realizuje obecnie wg własnych koncepcji.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Gyromaxa z 8 punktowa regulacja (oprocz tego, ze ciezej go ustawic niz np. z cztero) moze ustawic kazdy zegarmistrz, czy wymaga to nie tylko wiedzy/doswiadczenia a np. odpowiedniego sprzetu?

 

 W jakim sensie dotyczy wskazówki sekundowej? Czy masz na myśli kwestie dotyczące osadzenia wskazówki?

Nie - mam na mysli, ze przy calosciowym przegladzie wymienia sie czesto wskazowki i czy gdyby wymienili wskazowke w Twoim 15300 na ta juz nowa/inna ksztaltem z 15400, to byloby to ok? Wg mnie nie i mam nadzieje, ze tak Ci nigdy nie zrobia ;)

Edytowane przez artme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Gyromaxa z 8 punktowa regulacja (oprocz tego, ze ciezej go ustawic niz np. z cztero) moze ustawic kazdy zegarmistrz, czy wymaga to nie tylko wiedzy/doswiadczenia a np. odpowiedniego sprzetu?

 

Sama regulacja nie jest skomplikowana technicznie, tu masz linka jak to przebiega:

http://www.timezonewatchschool.com/WatchSchool/Glossary/Glossary%20-%20Balance%20Assembly/Glossary%20-%20Balance%20Assembly%20-%20/Glossary%20-%20Balance%20-%20Gyromax/glossary%20-%20balance%20-%20gyromax.shtml

 

natomiast potrzebny jest zdaje się specjalistyczny sprzęt do pomiarów i analizy wyników tych pomiarów. Mariusz może więcej wyjaśni na tan temat.

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmy Omegi i Roleksa mają regulację balansu z czterema punktami, tak?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z czterema.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy one ( 3135 i 8500 np.) aby nie osiągają lepszej precyzji chodu niźli 3120?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy one ( 3135 i 8500 np.) aby nie osiągają lepszej precyzji chodu niźli 3120?

Trudno taką tezę będzie obronić bo skala produkcji AP jest mniejsza niż Omegi i Roleksa a tym samym ilość przebadanych w testach zegarków. Obserwacje porównawcze są nie wystarczają aby takie twierdzenie wysnuć. Potrzebne by były testy na komparatorze chodu dla porównywalnej ilości próbek.

Na pewno obecny standard Roleksa i Omegi jest bardziej rygorystyczny niż AP, bo zawiera się w przedziale odpowiednio 4 i 5 sekund na dobę. AP mniej rygorystycznie podchodzi do regulacji.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Nie - mam na mysli, ze przy calosciowym przegladzie wymienia sie czesto wskazowki i czy gdyby wymienili wskazowke w Twoim 15300 na ta juz nowa/inna ksztaltem z 15400, to byloby to ok? Wg mnie nie i mam nadzieje, ze tak Ci nigdy nie zrobia ;)

Mariusz,

na pewno wskazówki sekundowej tak nie wymienią, bo ta wskazówka w 15400 jest dłuższa od tej z 15300. Ma w związku z tym inną przeciwwagę. To wszystko jest policzalne więc taka radosna twórczość nie wchodzi w grę.

 

Czy one ( 3135 i 8500 np.) aby nie osiągają lepszej precyzji chodu niźli 3120?

Koncentrowanie się wyłącznie na ilości punktów regulacyjnych jest nieuprawnione. Koło balansowe z kalibru 3120 to inna konstrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. Wiele wskazuje na to, że uzysk wynikający z zastosowania 8 punktów miast 4 może być iluzoryczny tudzież niewielki. A sama istota rzeczy oczywiście dalece bardziej złożona niż ww aspekt.

 

Mariusz, jakie masz spektrum odchyłek w funkcji pozycji zegarka, przy naciagu sprężyny w pobliżu maksimum?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Mariusz, jakie masz spektrum odchyłek w funkcji pozycji zegarka, przy naciagu sprężyny w pobliżu maksimum?

Zegarek dopiero co wrócił z serwisu więc jeszcze za wcześnie, żeby o tym pisać i wyciągać wnioski. Niestety na nieszczęście serwisu AP przed chwilą wziąłem zegarek pod lupę i zauważyłem coś, co mnie zirytowało. Royal Oak wraca do Francji do poprawki  :angry:. Przy okazji poproszę ich o założenie pierścienia cyfrowego takiego jaki był stosowany w 15300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli był założony w związku z upgrade'm mechanizmu (a innej przyczyny nie potrafię sobie wyobrazić) to nie będzie takiej możliwości. Większym faux pas jest położenie logo na koronce.

 

Jednak ze względu na sposób wykonania pewne cechy traktowałbym jako naturalne. (Avensis vs Scuderia).


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek dopiero co wrócił z serwisu więc jeszcze za wcześnie, żeby o tym pisać i wyciągać wnioski. Niestety na nieszczęście serwisu AP przed chwilą wziąłem zegarek pod lupę i zauważyłem coś, co mnie zirytowało. Royal Oak wraca do Francji do poprawki  :angry:. Przy okazji poproszę ich o założenie pierścienia cyfrowego takiego jaki był stosowany w 15300.

Hmm, a ile czasu czekałeś na zegarek? I mówisz, że jesteś pragmatycznym

jednozegarkowcem...szanuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Jeśli był założony w związku z upgrade'm mechanizmu (a innej przyczyny nie potrafię sobie wyobrazić) to nie będzie takiej możliwości. Większym faux pas jest położenie logo na koronce.

 

Jednak ze względu na sposób wykonania pewne cechy traktowałbym jako naturalne. (Avensis vs Scuderia).

 

Takimi pierdołami nie zawracałbym im głowy. Zauważyłem dziwny refleks światła na wskazówce minutowej. Wyglądało to jak jakieś mikro wyszczerbienie. Wziąłem więc lupę do ręki i dokładnie przyjrzałem się w czym problem. No i faktycznie krawędź wskazówki jest uszkodzona, a wcześniej taka nie była, bo na pewno zauważyłbym to. U mnie to nie przejdzie.

 

Hmm, a ile czasu czekałeś na zegarek? I mówisz, że jesteś pragmatycznym

jednozegarkowcem...szanuję...

 

 

3 tygodnie. Da się wytrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam o chód bo pochylając się nad danymi, które przekazał Mariusz Artme, rodzi się w głowie umiarkowanie budująca konstatacja.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Pytam o chód bo pochylając się nad danymi, które przekazał Mariusz Artme, rodzi się w głowie umiarkowanie budująca konstatacja.

 

To znaczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artme pisał, że jego Royal Oak robi koronką ku górze -3s a uzupelniajac dobę na ręce - +3s. Do tego umieścił wynik badania na wibrografie, który pokazał wynik +6s/d tarczą ku górze.

 

Jakie z tego wypływają wnioski? Że nawet jeśli zbadana pozycja koronką ku górze była najwolniejsza ( zakładając, że leżał aż 12h jest to -6s/d) a tarczą ku górze najszybsza +6s/d - to w najbardziej optymistycznym wypadku największa różnica między pozycjami to 12s.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Podczas normalnego użytkowania zegarek wielokrotnie zmienia swoje położenie. Wnioski wymagają dłuższych testów. Niech zegarek trochę popracuje, wtedy przyjdzie czas na oceny. Nie mniej istotna jest też powtarzalność wyników w dłuższym okresie. Komparator chodu to jednak nie to samo co życie choć amplituda bardzo ładna, beat error super. Co tu chcieć?  :) Pewnie test byłby bardziej miarodajny, gdybyśmy mieli wyniki pracy mechanizmu w różnych pozycjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.