Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie  :)

Znajoma podrzuciła mi kilka zegarków kieszonkowych po jej zmarłym mężu i poprosiła o pomoc w podjęciu decyzji co z nimi dalej robić.  Będzie chciała je sprzedać. Jak stwierdziłem każdy z nich chętnie zobaczyłby  ręce zegarmistrza podczas czyszczenia i mniejszych lub większych napraw.

 

Jeśli chodzi o  leciwe kieszonki,  jestem totalnie zielony i nie w temacie. 

Nie proszę o o żadną wycenę, ale o podpowiedź czy wśród tych kilku sztuk jest coś szczególnie ciekawego i wartego inwestowania w czyszczenie i naprawy. Może sam coś od niej odkupię. Będę wdzięczny za każdą informację  :D

 

Remontoir 6 Rubis w srebrnej kopercie. Werk sygnowany RM.

post-46446-0-82408900-1528312590_thumb.jpgpost-46446-0-19485700-1528312693_thumb.jpg

 

ELGIN . Werk sygnowany Elgin Natl Watch C.O na 7 kamykach. Po numerze seryjnym ustaliłem rok produkcji na 1918.

post-46446-0-63324800-1528313032_thumb.jpgpost-46446-0-64805400-1528313099_thumb.jpg

 

Chyba FRANKEL, a przynajmniej tak sądzę po sygnaturze na werku  NRFF. Srebrna koperta.

post-46446-0-92712300-1528313370_thumb.jpgpost-46446-0-82151700-1528313534_thumb.jpg

 

 

 


Marudzę wiem, ale  jeszcze tylko chwilę  :D

 

FILS ROSSKOPF PATENT AUTENTICO

 

post-46446-0-87982100-1528313867_thumb.jpgpost-46446-0-98629800-1528313949_thumb.jpg

 

ZENITH w srebrnej kopercie

 

post-46446-0-57191400-1528314069_thumb.jpgpost-46446-0-53785300-1528314149_thumb.jpgpost-46446-0-94065000-1528314224_thumb.jpgpost-46446-0-50708900-1528314350_thumb.jpg

 

Będę wdzięczny za każdą informacje  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymęczone sztuki - niestety Zenith także, choć dla mnie ładny ;)

 

Ode mnie zestaw mieszany - warto zwrócić uwagę na te mniejsze, u nas mniej popularne.

 

0173b0747f1f50c5gen.jpg

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po obejrzenie serialu "The Alienist" moją uwagę przykuła dewizka Pana, który na zdjęciu stoi z prawej stron. Przeszukałem kilka portali aukcyjnych, ale niczego podobnego nie znalazłem. Oczywiście nie chodzi mi o konkretny wzór tego łańcuszka, ale zastanawia mnie, czy w ten sposób w ogóle nosiło się zegarek? Przyznam szczerze, że oglądałem sporo filmów i seriali, w których zegarki na dewizkach były podstawowym elementem charakteryzacji bohaterów, jednak z czymś takim spotykam się po raz pierwszy.

post-99308-0-16253000-1529092395_thumb.jpg

 

Swoją drogą na internecie lub na giełdach staroci często widuję dewizki, jak poniżej. Czy one były stworzone właśnie do takiego stylu noszenia?

post-99308-0-63875100-1529092492_thumb.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że  będę jeszcze cylindry naprawiał...

 

Pierwszy po wymianie złamanego cylindra o średnicy 0.62... upierdliwy ;)

 

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że  będę jeszcze cylindry naprawiał...

 

Pierwszy po wymianie złamanego cylindra o średnicy 0.62... upierdliwy ;)

 

 

 

Gratulacje ale kto mato robić jak nie Ty - w końcu jesteś mistrzem ;) .

 

W/g mojej miarki do cylindrów i suwmiarki to jest to rozmiar "0" a bywają jeszcze mniejsze czyli "00" i "000"

 

post-27334-0-42068900-1529260610.jpg

 

Jak się udało wymienić cały cylinder i zegarek po tej operacji poszedł to miałeś sporo szczęścia

bo zwykle przy tych zegarkach "to na dwoje babka wróżyła" są one stare i często były wiele razy

robione i wystarczy że jakiś wcześniejszy "macher" coś niedokładnie podmienił np. nie miał tego 

kalibru cylindra i dał odrobinę większy i cała robota jest na nic bo albo nie trzyma czasu albo się zatrzymuje.

 

A z cylindrami już tak jest że coraz mniej do nich części zapasowych a te które są do kupienia na aukcjach

mocno przebrane z najbardziej typowych rozmiarów.

 

W Polsce już chyba nie ma nikogo kto by się podjął dorobienia od podstaw całego cylindra.

 

Ja mam instrukcję jak to się powinno robić "krok po kroku" jak chcesz to mogę Ci podesłać

Jeśli podejmiesz się dorabiać całe cylindry to mój podziw będzie WIELKI !!!!

 

Pozdrawiam 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do wniosku, że cylindra po prostu trzeba czuć... To wbrew pozorom bardzo ciekawa konstrukcja, traktowana przez wielu po macoszemu. Tutaj musiałem jeszcze wytoczyć i spasować piastę wieńca i cylindra z miejscem mocowania włosa... Jeśli masz materiały na temat, to będę wdzięczny za udostępnienie...

Amlituda balansu jest całkiem przyjemna, tyka już drugi dzień i chyba wszystko będzie OK...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do wniosku, że cylindra po prostu trzeba czuć... To wbrew pozorom bardzo ciekawa konstrukcja, traktowana przez wielu po macoszemu.

[...]

Wychwyt cylindrowy to ciekawa konstrukcja, jednak większość zegarków z tym wychwytem to zegarki "dla ludu" czyli niewysokiej klasy ogólniej i dlatego traktowane po macoszemu, a nie ze względu na wychwyt. Ale były też zegarki wysokiej klasy wyposażone w cylinder, nie mówiąc już o rarytasach z rubinowym cylindrem i nikt ich na pewno nie traktuje po macoszemu. :) Sam wychwyt ma swoje niekwestionowane miejsce w historii zegarmistrzostwa i tak prawdę mówiąc jedynym dużym minusem w porównaniu do wychwytów kotwicowych jest to, że nie jest to wychwyt wolny, a spoczynkowy.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do mnie dotarła dziś Iskierka , chyba nie ruszana bo pasy pasują na mostkach, szkiełko tylko pęknięte ale to nie problem

c743b83e01d6a9d1291119e2e13ed815.jpg

A w przyszłym tygodniu powinna dojść Mołnia z tej samej fabryki

82b5e2db43a916ddbe7a67d18d34d946.jpg zdjęcie z ogłoszenia

Edytowane przez rafalczapa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do wniosku, że cylindra po prostu trzeba czuć... 

 

To jest nas dwóch :)

 

... To wbrew pozorom bardzo ciekawa konstrukcja, traktowana przez wielu po macoszemu. ....

 
j / w   :)   :)
 

..... Tutaj musiałem jeszcze wytoczyć i spasować piastę wieńca i cylindra z miejscem mocowania włosa... 

 

Czyli miałem rację było grzebane   :) :) :)

 

.. Jeśli masz materiały na temat, to będę wdzięczny za udostępnienie...

 

Proszę bardzo w końcu znalazłem trochę czasu :)   :)   :)   :)

 

cylinder.pdf

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafił mi się taki oto piękny zegareczek... Koperta ze srebra trzy deklowa.

A mechanizm ku kotwicowy ale.... ???? Suwak do ustawiania godziny zdejmuje blokadę. Z koronki tylko nakręcanie. Kotwica z jednego kawałka metalu bez kamieni a na środku układu wielki rubin w szatonie... Piękny delikatnie pasowany mechanizm z subtelnym ryflowaniem pod kołem balansowym.

A ma ktoś może pomysł jak to przerobić na pasóweczke?

post-78685-0-99938500-1530894673_thumb.jpg

post-78685-0-20238000-1530894710_thumb.jpg

post-78685-0-58481500-1530894742_thumb.jpg

post-78685-0-67588100-1530894761_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo to  barbarzyństwo... Kup mechanizm bez koperty, a nie demoluj ładny i kompletny zegarek...

Kotwica ma kamienie...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja żartowałem :-D

A co do kamieni w kotwicy, to całość na pewno ma, tylko końce kotwicy przerzucające koło są bez kamieni, na zdjęciu tego nie ująłem jakoś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek ładny, ale wątek tutaj bardziej kieszonkowy niż pasówkowy, tak a propos pytania ;)

 

Widziałem go na aukcji - kotwica kuta, bez kamieni.

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, co Wy tu koledzy za dyrdymały opowiadacie... kotwica ma kamienie kryte. Gdy ją wymontujesz, wtedy zobaczysz...

Wuala... ;)

 

post-27317-0-41742700-1530899444_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż pisze że jako całość ma kamulce ale na ostrzach pusto i tylko wiaterek wieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie rozumiemy... Kamienie są, bo inaczej wychwyt by się zatarł... One są wewnątrz, nie widać ich bez wyjęcia kotwicy. Palety pracują w płaszczyźnie wieńca koła wychwytowego.

 

post-27317-0-64069600-1530903578_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to rozumiem. Mnie chodziło o to że w posiadanych przeze mnie zegarkach końce ramion kotwiczki które pracują na kole zębatym mają umieszczone kamienie. W tym cykadełku nie ma. Za mało precyzji w moim poście ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.. ;)  Tutaj też są w końcach ramion kotwicy umieszczone kamienie, tylko w inny sposób. Ramiona mają poziome nacięcia, równoległe do płaszczyzny wieńca koła wychwytowego, w których osadzono kamienie. W tych kotwicach wychwytu szwajcarskiego, które znasz, nacięcia wykonano prostopadle do płaszczyzny wieńca koła wychwytowego i wtedy są widoczne w zmontowanym zegarku. Ten wychwyt, który możemy oglądać w zegarku pokazanym przez Ciebie jest późną wersją przejściową pomiędzy wychwytem angielskim (spitzenankergang), a wychwytem szwajcarskim...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i o to chodziło - misja edukacyjna spełniona :) 

Często spotyka się to rozwiązanie w zegarkach z przełomu wieków.

A co ze złotą kotwicą w Lange/Glashutte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kotwica z Glashutte ma palety montowane podobnie - pokazywałem to w moich zdjęciach zegarka Assmann;

 

post-2232-0-89661900-1521993887.jpg

 

W latach 20-tych w Glashuette zmieniono kotwicę na typowo szwajcarską.

 

Z innej beczki - dorwałem ostatnio Seikoshę:

 

post-2232-0-21210800-1530953044_thumb.jpg

 

post-2232-0-37059700-1530953054_thumb.jpg

 

"Sekcja" - tutaj:

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/164319-seikosha-precision-japoński-zenith/

 

:)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki - dorwałem ostatnio Seikoshę:

 Czy ona ma coś wspólnego z Seiko ? :P


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano - Seiko, wcześniej Seikosha - o ile wiem to wciąż ten sam producent :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafił mi się taki oto piękny zegareczek... Koperta ze srebra trzy deklowa.

A mechanizm ku kotwicowy ale.... ???? Suwak do ustawiania godziny zdejmuje blokadę. Z koronki tylko nakręcanie. Kotwica z jednego kawałka metalu bez kamieni a na środku układu wielki rubin w szatonie... Piękny delikatnie pasowany mechanizm z subtelnym ryflowaniem pod kołem balansowym.

[...]

FHF, koniec XIX, albo przełom wieków. Może być sygnowany jabłuszkiem ze strzałą pd płytą główną.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FHF, koniec XIX, albo przełom wieków. Może być sygnowany jabłuszkiem ze strzałą pd płytą główną.

Piotrze dziękuję bardzo... Jak zwykle.

Zegarek po wizycie u majstra, tu kropelka tam kropelka tak na wszelki wypadek bo chodzi niemal punktualnie tak +/- 30sek na dobę. Przyznam że mnie zauroczył. Pewnie nic z niego szczególnego, a jednak zauroczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.