Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Yakovlev

ZEGARKI RADZIECKIE - INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, MITY

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Yakovlev

Mołnia to 1 kw. 1947,

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oto mi chodziło czy pierwsze (nawet w małej ilości) były jeszcze w 1946 czy 47. No to cieszę się jedną z najstarszych Mołni bo ja też nigdy nie spotkałem żadnej 1-47 oprócz mojej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

W tym opracowaniu ciekawa jest Mołnia ze stron 39-40. Ta "górnicza" z zakręcanym deklem. Ostatnio ktoś taką trafił i pokazywał na ruskim forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykły kompresor, nie widzę w nim niczego „dla ubogich” ;).

 

Jak już go kiedyś zdobędę to chyba juz nic nie bedzie w stanie go przebić, poważnie, chyba nie istnieje rzadsza amfibia :).

.

A którą wersję chcesz zdobyć? :) manual czy automat?

post-27093-0-90439800-1508697637_thumb.jpg

post-27093-0-45946500-1508697646_thumb.jpg


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkie omówienie mechanizmów, w które wyposażone były zegarki opisane w  dostępnym na oficjalnej stronie fabryki katalogu z roku 1968. (Drugi katalog).

W poprzednim katalogu, z roku 1961, znajdowały się zegarki pod różnymi nazwami jak Pobieda, Majak czy Newa; posiadały one dwa-trzy  niemal identyczne typy kopert chromowanych i złoconych, oraz kilka typów tarcz różniących się nazwą zegarka - majak i rakieta, różniły się tylko napisem na tarczy.
W katalogu z roku 1968 znajdują się już tylko zegarki pod wspólną nazwą Fabryki - Rakieta. Brak różnorodności w nazwie rekompensuje większe zróżnicowanie w stylistyce poszczególnych modeli, jak również w samych mechanizmach. Jeśli chodzi o  estetykę wyglądu poszczególnych modeli katalog prezentuje duży wybór rodzajów kopert, wzorów tarcz i wskazówek, w tej różnorodności można także dostrzec większą ilość oferowanych typów mechanizmów. Katalog nie oferuje już werku 2602 znanego z Pobiedy i nie posiadającego t.zw. antywstrząsu, natomiast jest jak najbardziej dostępny werk 2603, występujący w rakietach posiadających subsekundę, występuje on w wielu wzorach tarczy, natomiast w jednym typie koperty (w kilku wariantach kolorystycznych oraz z ozdobnym ringiem szkła lub bez ozdó B), dziś określanej jako garniturowa -poniżej przykład rakiety 2603 w kopercie z ozdobnym ringiem.

IMG_20170430_082215.jpg

Znany z poprzedniego katalogu mechanizm 2609, występował w kilku typach kopert, w tym także w kopercie z nietypowym jak na tamte standardy rozstawem uszu 20mm. przykładem może być poszukiwany i ceniony przez kolekcjonerów model rakiety zwany potocznie "Atom" (foto). 
Przedstawiłem akurat ten model także z powodu jego ponad czasowego oblicza tarczy i kompozycji indeksów godzinowych, na które składają się zarówno indeksy nakładane 12,4 i 8 jak i narysowane linie, z których każda swym początkiem i końcem a także przecięciem się, wskazuje położenie pełnej godziny. Ten model tarczy w innych już kopertach jest dostępny w ofercie Fabryki do chwili obecnej i cieszy się popularnością.
HPIM3941.JPG
 
Katalog z roku 1968 oferuje także mechanizmy zupełnie nowe i nie występujące wcześniej w ofercie. Najpiękniejszym jest niewątpliwie rakieta 2209. kryjąca w sobie 23 łożyska rubinowe. Mechanizm ten występuje w kopertach delikatnych, zarówno chromowanych jak i złoconych, w t.zw. "kostkach jak i bardziej tradycyjnych okrągłych; ale jednocześnie jest oferowany w kopertach złotych. Mechanizm jest wyposażony w mechanizm naciągu sprężyny ukryty pod tarczą, dzięki czemu po otwarciu koperty widać jedynie pięknie ukształtowane mostki kryjące przekładnię chodu, bęben sprężyny i pracujący balans.
CropperOutput-1556206895.jpgIMG_20170507_082438.jpg
 
Mechanizm który jest najpopularniejszy, najpowszechniej stosowany (produkowany również obecnie), oraz znany ze swojej niezawodności, to nowy w tym czasie produkt nazwany 2609.N ( ros. 2609 H), jak poprzednik 2609, 2609N posiadał centralną sekundę oraz wskazówki godzinową i minutową, jednakże zastosowano nowe rozwiązania w budowie płyty głównej i mostków. mechanizm nie jest już tak ładny jak poprzednik, jednakże jest bardzo trwały i niezawodny, co bardzo zwiększyło jego popularność, która trwa do dziś.
 
gallery_68064_2556_777524.jpg
 
Mechanizm posiadał także kilka wersji; zastosowano w nim komplikację która poza wskazaniem aktualnej godziny umożliwiała wskazywanie aktualnego dnia miesiąca 2614.N, oraz dodatkowo dnia tygodnia 2628.N. Wśród innowacji był także zegarek wskazujący czas w formacie 24-ro godzinnym 2623N.
Katalog z roku 1968 przedstawia te nowe typy mechanizmów (poza 2623N) tylko w jednym typie koperty. Nie posiadam takiego zegarka w swoim posiadaniu więc zaczęrpnąłem fotografię bezpośrednio ze strony www.raketa.com z katalogu o którym piszę.
 
MG_7163.jpg
 
Na powyższej fotografii widzimy kwadratową kopertę zegarków z tymi trzema wariantami werków. Dwa najniżej położone zegarki; jeden z mechanizmem 2623N (rakieta dwudziestoczterogodzinna) i drugi z mechanizmem starego typu 2609A - obydwa w tej samej kopercie, stosowanej także z mechanizmem 2603, i 2609N która to koperta, jest stosowana bardzo długo w Petrodorcowej Fabryce Zegarków i jest jedną z bardziej popularnych kopert Rakiet. Poniżej kilka przykładów.
 
IMG_20150901_181837.jpgIMG_20150921_090146.jpg
 
W katalogu nie zapomniano także, podobnie jak w poprzednim, o osobach niewidomych. Przygotowano Rakietę dla niewidomych w nowej wersji; zarówno koperta była inna, bardziej kanciasta, nowocześniejsza i nieco większa od poprzedniczki, jak i mechanizm 2601N był modyfikacją nowego werku 2609N a nie 2603 jak w pierwszej wersji.
 
IMG_20160213_121432.jpggallery_68064_2556_622402.jpg
 
 
Edytowałem lekko post. :)
 
 
 
Po rewolucji październikowej 1917 r. Fabryka Peterhof Lapidary przeszła pod jurysdykcję Ludowego Komisariatu Edukacji RSFSR. Podjęto decyzję o przekształceniu go w pierwszy w kraju ośrodek produkcji kamieni precyzyjnych.

W 1927 r. Zakład wyprodukował płyty okładzinowe do Mauzoleum Lenina.

W 1930 roku firma została przemianowana na Pierwszy Państwowy Zakład Precyzyjnych Kamieni Technicznych (TTK-nr 1). Fabryka wytwarza produkty dla krajowego przemysłu wojskowego.
 
W 1934 r. Powstały rubinowe gwiazdy kremlowskie.

Na początku II wojny światowej ewakuowano TTK-1, podobnie jak wiele przedsiębiorstw w kraju. Wybrano małe miasto Ural Zlatoust [2]. Jednak tylko część robotników opuściła fabrykę, reszta pozostała w oblężonym mieście i walczyła na linii frontu. Budynek fabryki znajdował się bezpośrednio między dwiema liniami frontu i został prawie całkowicie zniszczony. Musiałem pracować w pokojach bez okien i światła. W warsztacie pracowały 33 osoby. Kamienny warsztat zaczął produkować najprostsze produkty - jaspisowe podkładki pod wagi, które służyły jako podpora dla osi.
 
W 1949 r. Fabryka została odbudowana i rozpoczęła produkcję zegarków.

Od 1954 roku firma otrzymuje inną, nową nazwę, Petrodvorets Watch Factory.
 
Od 1961 r. Fabryka produkuje własne oryginalne zegarki pod marką Rocket. Fabryka produkowała zegarki dla cywilów, wojska, marynarki wojennej, polarników, astronautów, okrętów podwodnych. W latach 80. zakład zwiększył swoją wydajność, produkcja zegarków osiąga 4,5 miliona egzemplarzy rocznie. W tym okresie liczba pracowników zakładu wynosi 8 000 osób. Na terenie należącym do przedsiębiorstwa powstały własne szpitale, szkoła, stadion, sklepy, dom kultury. Zakład miał sanatoria dla pracowników i emerytury nad Morzem Czarnym. Nauczano tu nowych kadr na ich własnym uniwersytecie.
 

 



 
Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Mały przerywnik.

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Byłbym zapomniał,

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Mechanizm który jest najpopularniejszy, najpowszechniej stosowany (produkowany również obecnie), oraz znany ze swojej niezawodności, to nowy w tym czasie produkt nazwany 2609.N ( ros. 2609 H), jak poprzednik 2609, 2609N posiadał centralną sekundę oraz wskazówki godzinową i minutową, jednakże zastosowano nowe rozwiązania w budowie płyty głównej i mostków. mechanizm nie jest już tak ładny jak poprzednik, jednakże jest bardzo trwały i niezawodny, co bardzo zwiększyło jego popularność, która trwa do dziś.
 
Mechanizm posiadał także kilka wersji; zastosowano w nim komplikację która poza wskazaniem aktualnej godziny umożliwiała wskazywanie aktualnego dnia miesiąca 2614.N, oraz dodatkowo dnia tygodnia 2628.N. Wśród innowacji był także zegarek wskazujący czas w formacie 24-ro godzinnym 2623N.

Katalog z roku 1968 przedstawia te nowe typy mechanizmów (poza 2623N) tylko w jednym typie koperty. Nie posiadam takiego zegarka w swoim posiadaniu więc zaczęrpnąłem fotografię bezpośrednio ze strony www.raketa.com z katalogu o którym piszę.

 
Na powyższej fotografii widzimy kwadratową kopertę zegarków z tymi trzema wariantami werków.

 

Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem to piękne opracowanie i oczywiście muszę pogratulować Autorowi tego, że podjął się tego trudu  :)

Uzupełnię pewne informacje dotyczące początków odmian serii 26xx z literką N. W przypadku werków bez kalendarza pierwsza seria była oznaczana była jako 2609H (czyli 2609N), późniejsze 2609HA różniły się kilkoma szczegółami - kiedyś pokazywałem to nawet już na zdjęciach, ale myślę, że nie zaszkodzi powtórzyć.

 

Najbardziej widoczna różnica dotyczy zaznaczonego miejsca - w późniejszych 2609HA śruba mocująca werk w kopercie/ringu jest "wcięta"  w mostek, natomiast w 2609H jest z boku mostka. Na zdjęciu widać też nieco inny kształt mocowania włosa:

 

post-25327-0-26434900-1509284774.jpg

 

Po zdemontowaniu tarczy też dostrzeżemy pewne różnice - w 2609H było nieco inne łożyskowanie bębna sprężyny, ale również ten mały mostek kryjący przekładnię wskazań (chociaż to rozwiązanie pojawiało się też chyba we wcześniejszych 2609HA).

 

post-25327-0-59204800-1509284953_thumb.jpg

 

Wersje z kalendarzem pierwotnie nie miały "H" ("N") w oznaczeniu - wzięło sie to z tego, że wcześniej nie było żadnej Rakiety w tej specyfikacji i te oznaczenia (2614, 2628) pojawiły się po raz pierwszy (w przypadku 2609 konieczne było dodanie litery "H" w celu rozróżnienia obu generacji). Późniejsza modernizacja całej serii wymusiła dodanie liter "H" dla wersji z kalendarzem/datownikiem i literki "A" dla wersji bazowej.

 

Co do stylistyki zewnętrznej - te złocone duże kwadratowe koperty były charakterystyczne właśnie dla werków 2609H (i pochodnych, czyli 2614 i 2628), ale trafiłem kiedyś na identyczny model z werkiem 2609HA (co oczywiście mogło być wynikiem przekładki, ale pewności nie ma). Stylistyka w tamtych czasach musiała się trochę rzucać w oczy - np. złocone wskazówki są szerokie i pełne (bez żadnego wybrania na farbę czy przetłoczenia), podobnie jest z wielkimi masywnymi indeksami na tarczy. Smaczku dodaje także ornament wokół szkiełka:

 

post-25327-0-77015300-1509285429.jpg

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marku za uzupełnienie, pamietam, że pisałeś już o tym zróżnicowaniu, jest to świetne uzupełnienie i rozszerzenie do mojego wpisu. Jeśli kiedyś bym chciał to zebrać do kupy,vto mam nadzieję, że będę mógł cię zacytować ? :)

 

Ed.

Gdyby ci ta Rakieta zawadzała, to chętnie przyjmę :D

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marku za uzupełnienie, pamietam, że pisałeś już o tym zróżnicowaniu, jest to świetne uzupełnienie i rozszerzenie do mojego wpisu. Jeśli kiedyś bym chciał to zebrać do kupy,vto mam nadzieję, że będę mógł cię zacytować ? :)

 

Jasne, że możesz to wykorzystać - mogę też porobić i podesłać jakieś lepsze zdjęcia werku 2609H :)

 

Aha - jest jeszcze jedna istotna różnica między 2609H i 2609HA - inne ukształtowanie wewnętrznej powierzchni tarczy - w 2609HA przeważnie nie występowało takie wyfrezowanie:

post-25327-0-08380800-1509286609.jpg

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) mam kilka pudełek werków rakiet w różnym stanie i jestem w 99% pewien, że kilka 2609H by się znalazło, jakoś nie miałem kiedy się zebrać, by to dokładnie przejrzeć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Mam pytanie. Werki o symbolu 2609AH w których latach były produkowane?

2609AH to nie wiem.

 

2609HA od 1975 po dziś dzień ;)

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AH :)  dzięki za odpowiedź :)

 

Dzisiaj wpadło mi w ręce takie cudo...

 

 

69b6aaa0e15617c9med.jpg   

                         8a8d0c8d8486b87emed.jpg

 

Fajnie, że praktycznie do wszystkiego można dorobić ideologię.

Początek produkcji rok 1975, to rok moich urodzin :)

 

Super!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev
...

Początek produkcji rok 1975, to rok moich urodzin :)

 

Super!

Początek produkcji mechanizmu, a zegarek, który pokazałeś jest z lat 80-tych (1983 i dalej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Ale historia zaczęła się w 75-tym :)

Nie, historia tego mechanizmu to wczesne lata 60-te ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy zegarek pojawił się w meranomie z manufaktury "Konstantin Chajkin"

https://meranom.com/ru/putnik-watch/?utm_source=newsletter03112017&utm_medium=email&utm_campaign=putnik

 

a tu  więcej o manufakturze:

http://www.chaykin.ru/manufacture/manufacture#

 

czy ktoś coś wie o ich mechanizmach

 

A tu opis Putnika w angielskim:

"Konstantin Chaykin" Russian Watch Factory present unique development "Putnik" (means Traveller) a watch is made on time indicator construction showing time simultaneously in all time zones of Russia (Patent RU2568337).
It’s a simple design. There is 24 hours turning ring in semi-circular window for eleven time zones, located in the lower part of the dial.
Below it are placed the abbreviated names of Russian cities, representing the time zones in which they are located:
ПТК – Petropavlovsk-Kamchatskiy, Kamchatka time (MSK+9);
МГД – Magadan, Magadan time (MSK+8);
ВЛД – Vladivostok, Vladivostok time (MSK+7);
ЯКТ – Yakutsk, Yakutsk time (MSK+6);
ИРК – Irkutsk, Irkutsk time (MSK+5);
КРА – Krasnoyarsk, Krasnoyarsk time (MSK+4);
ОМС – Omsk, Omsk time (MSK+3);
ЕКБ – Yekaterinburg, Yekaterinburg time (MSK+2);
САМ – Samara, Samara time (MSK+1);
МСК – Moscow time;
КЛГ – Kaliningrad, Kaliningrad time (MSK-1).

Local time is shown by the central hands and isn’t dependable on time zone indicator and could be adjusted separately.
"Putnik" watch could be useful not only on traveling from airport to airport, but in an unfamiliar area, on the turning bezel of "Putnik" watch dealt 360-degree scale solar compass.
It allows the Sun's position and the current time accurately determine the location of the cardinal points.
For this you need to place the watch horizontally and direct the hour hand at the Sun. Then you turn the bezel so that the mark "S" indicating the direction to the South, was halfway clockwise to the 1 hour mark on the dial.
This will be the desired direction to the South.

Technical specifications:
Ronda Powertech 515.24 D Swiss Quartz Movement.
Functions: center hour, minute and seconds hands, date, all Russia time zones display.
Case: diameter 42 mm, thickness 11 mm, stainless steel or stainless steel with black PVD
turning bezel with 360 degree scale solar compass,
polished and satin-brushed case finishing,
solid steel case back with embossed stylized image of the solar compass.
Water resistance up to 100 meters.
Sapphire crystal with anti-reflective coating.
Dial: green, blue or black, decorated with polychrome lacquer, hour indexes and hands with luminouse.
Strap/bracelet: black or blue genuine leather strap with a stainless steel pin buckle with the "Putnik" inscription (or stainless steel with black PVD on the model with black case),
or fabric khaki strap with leather lining and stainless steel pin buckle with "Putnik" inscription (or stainless steel with black PVD on the model with black case),
or stainless steel bracelet with folding clasp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Nie wart tych pieniędzy, tym bardziej, że kwarc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że kwarc, ale tu się chyba płaci za firmę. Bo z tego co widzę na ich stronie to robią piękną jubilerkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.