Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Yakovlev

ZEGARKI RADZIECKIE - INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, MITY

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Yakovlev

Czyli teraz jest u Krisa ;) ?


Pozwolicie Panowie, że dodam ruskim fotkę i ten nr do ich tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież - moje "zasoby" są zawsze do dyspozycji :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taką, króciutką prezentację (po łebkach) pierwszych naręcznych zegarków z petrodworca; wiekszość pewnie to wszystko wie, ale może mniej doświadczonym osobom interesującym sie radzieckim zegarmistrzowstwem przyda się to do czegoś :)

 

 

Rakieta (ros. Paкeтa) – marka zegarków produkowanych od 1961 roku przez Fabrykę Zegarków Petrodworec w Petersburgu -najstarszą fabrykę w Rosji, założoną przez Piotra Wielkiego w 1721 r.

Zegarki Rakieta były produkowane dla dla ludności cywilnej jak i armii czerwonej.

Pierwsze katalogi fabryki dostępne na oficjalnej stronie tejże "http://www.raketa.com"pochodzą z roku 1961./ są tam wymienione takie marki jak Rossija, Majak, Neva, Rakieta, Pobieda, Petrodworec. Zegarki te sygnowane są na mechanizmach logo " ПЧЗ" (ретродворцовый часовый завод - Petrodworcowa Fabryka Zegarków). Wymienione Marki bazują na dwu podstawowych mechanizmach;

 

a. 2609 - Rossija, Rakieta - jest to mechanizm z centralną sekundą produkowany w ZSRR wyłącznie w tej fabryce i wyróżniający się charakterystycznym trójkątnym mostkiem;

 

b. 2603-Majak, Neva, Rakieta, (i nie wymieniony w katalogu Cvet) - mechanizm ten jest najpopularniejszym w tamtym okresie w ZSRR, posiadał mały sekundnik umieszczony poniżej osi wskazówek minutowej i godzinowej.

 

Jego uboższą odmianą był 2602, który pozbawiony był mechanizmu antywstrząsowego na osi balansu przez co był bardziej awaryjny - bazowała na nim głownie Pobieda.

 

Inną odmianą był werk 2601 oparty początkowo wyłącznie na 2603; mechanizm ten posiadały dwa zegarki z tamtego okresu; - Rakieta i Petrodworec, obydwa w wersji dla osób niewidomych. Były pozbawione sekundnika i posiadały otwieraną klapkę ze szkiełkiem, wskazówki były grube, natomiast tarcza posiadała wypukłe oznaczenia godzin, które łatwo można było wyczuć dotykiem.

 

Rasija werk 2609

gallery_68064_3167_531477.jpggallery_68064_2556_36667.jpg

 

 

Pobieda 2602

gallery_68064_3167_517191.jpggallery_68064_2556_224241.jpg

 

 

Rakieta 2603

gallery_68064_3167_505584.jpggallery_68064_2556_821567.jpg

 

Rakieta i Petrodworec dla niewidomych- werk 2601 ( w pierwszej odmianie)

post-68064-0-74299100-1564335673_thumb.jpg

gallery_68064_2556_28821.jpg

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Super !

Przydało by się wydzielić jako osobny temat i podpiąć, coby był szybko i łatwo dostępny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady - nie tylko Jackowi się podoba :)

Ja też czytałem - bardzo dobre opracowanie i oczywiście + ode mnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Przemek,

Dorób jeszcze np. 2209, 2409, 2616 i inne.

Że już o eksperymentalnych, np tym mechanizmie z pełnym mostkiem balansu, nie wspomnę.

 

Dobry temat się zapowiada :) Warto pociągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze w przygotowaniu pozostałe werki Petrodvorca w swych podstawowych odmianach :) a o kilku niewidywanych a istniejących myślę :), ale tylko w obrębie PCzZ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

... ale tylko w obrębie PCzZ :)

Ale ja napisałem powyżej właśnie o werkach PCzZ ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat i jak pisze Yakovlev warto wyodrębnić .

Warto dodać poszczególne odmiany 2609 ze względu na modyfikacje trójkątnego mostku, i nie zapomnieć o 2623.

Oczywiście 2209 musi być.

No a 2409 (a może w wersji/odmianie 2414), jeśli ktoś jest zainteresowany to:

https://newauction.com.ua/offer/chasy_raketa_2409_redkie_kollekcionnye_pozolota_au_20_rrrrrrrrrrrr-i69967820755276.html

 

post-91454-0-42092900-1508138636_thumb.jpg

post-91454-0-45187000-1508138662.jpg

post-91454-0-89880200-1508138677_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

O Mołni słów kilka.

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe jestem pewien tego co czytam?!

Musisz pomóc Jacek.

No. 834 NKMW to pierwsza Moskiewska jak rozumiem czyli późniejszy Złotoust.

Jaki ma związek z Czelabińskiem?

Co to jest GOKO? 

W 1945 powstały pierwsze egzemplarze Mołni? W której fabryce? UWSR 282 - jaka to fabryka?

Tłumacz prosze bo za mało pamiętam ze szkoły  :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Zakład 834 ewakuowany w 1941r. z Moskwy do miasta Zlatoust.

Później jest o tym, że działał w pomieszczeniach miejskiego teatru, wg mnie jakiejś szkoły technicznej (technikum???) i garażach.

17.09.1943 decyzją GLAVWOJENPROMSTROJ postanowiono dostosować do produkcji budynek biblioteki w Czelabińsku i tam przenieść zakład.

 

 

ГОКО to Государственный Комитет Обороны

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

17.09.1943 decyzją GLAVWOJENPROMSTROJ postanowiono dostosować do produkcji budynek biblioteki w Czelabińsku i tam przenieść zakład.

 

 

ГОКО to Государственный Комитет Обороны

1945 a nie 1943. To drobiazg.

Tu nic się nie zgadza - Mołnie z Czelabińska (najwcześniejszą chyba Paweł pokazał) to 1949 rok a z 2MCzZ znane są 1-47 (Krzysiek taką ma)

 

Jak możesz to przetłumacz ostatni akapit pierwszej strony. Nie mogę dojść czego dotyczył plan  500 tr? zrealizowany 20 tr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Технический регламент Т.Г. - techniczny regulamin, coś w rodzaju normy. Plan dotyczył 500 jednostek do wykonania w czerwcu '45 , wykonano 20. Siłą rzeczy nie mogli nic wyprodukować w 1945.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

1945 a nie 1943. To drobiazg.

Tu nic się nie zgadza - Mołnie z Czelabińska (najwcześniejszą chyba Paweł pokazał) to 1949 rok a z 2MCzZ znane są 1-47 (Krzysiek taką ma)

 

Jak możesz to przetłumacz ostatni akapit pierwszej strony. Nie mogę dojść czego dotyczył plan  500 tr? zrealizowany 20 tr?

1943 - decyzja o dostosowaniu pomieszczeń, a w listopadzie 1944 przeniesienie.

 

Ten plan dotyczy kwoty tysięcy rubli wydanych na dostosowanie produkcji nie wyprodukowanych sztuk zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi o zagosporodawanie Biblioteki i innych pomieszczeń - tu jest rok 1945.

Pokaż dalszy ciąg jeśli jest bo narazie to niewiele nowego wnosi to pismo oprócz tego że j. rosyjski zapomniałem dokumentnie chociaz mature zdawałem z ruskiego. Tylko na 3 niestety ale dziś to bym sobie zero postawił  :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.