Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Dokładność chodu zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Nadmienię w tym momencie, że niedawno nabyta od kolegi Matt2405 Omega Konstelacja na cal. 1120 a więc rzekomo bazującym na 2892-A2, bez problemów i zbytnich starań i gwałtownych ruchów przy noszeniu pracowała ponad 37 godzin.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek z tego, że cal. 1120 w Omedze to efektywniej zmodyfikowana 2892-A2. W większości innych przypadków producenci ograniczają się do zdobienia mechanizmu bez większej ingerencji w jego technikalia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, a u mnie pojawil sie problem. SNZG13K1 noszony ok 10h dziennie, pozniej laduje w rotomacie (tani, popularny Conrad). Przez kilka miesiecy mialem srednio -10s na dobe.

Od niedawna mam ~ -27s na dobe. Jest to zakres nie do zaakceptowania dla mnie. Zegarek mam ponad pol roku, jeszcze nie oddawalem go do regulacji czy przegladu.

Macie pomysl skad tak nagla zmiana ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Jest lato[zmiana temperatury]

-Potrzebny przeglad,oliwienie i regulacja


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast odkładać do rotomatu, przetestuj go jeszcze odkładając go szkiełkiem i/lub deklem do góry. Wynik może się dość znacząco różnić. Jeśli nie to oddaj go do regulacji, a będziesz miał spokój na dłuższy czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanieść do regulacji. 7S26/7S36 bo taki tam prawdopodobnie jest mechanizm mają to do siebie że lubią sie spoźniać. Mój zegarek na 7S26 też się spóźniał -15s/dobę, po wizycie u zegarmistrza spoznia -5s/dobe przy noszeniu. Rotomat nic nie daje,nie niweluje opóźnienia, połozenie zegarka deklem do gory na 1 dobę niweluje opóznienie i po 1 dobie spieszy o 4s. Wniosek nosić Seiko na zmianę z innym zegarkiem a wtedy bedzie chodził  prawie na 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie coraz lepiej.

Omega PO 8500 przez ostatni tydzień średnio +0,85 s/dobę.

Takiego wyniku jeszcze nie miałem, zazwyczaj robiła +1/+2 s/dobę.

Zauważyłem że wynik się poprawia za każdym razem jak power reserve zejdzie do zera i zegarek się zatrzyma.

Po ponownym nakręceniu odchyłki są coraz mniejsze, i tak przez kilka tygodni.

Tarcie? Smary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pogratulować, tak na dobra sprawę to ważna jest odchyłka sumaryczna jaką wykazuje zegarek w normalnych (indywidualnych ustalonych dla każdego z nas) warunkach użytkowania.( czas na nadgarstku, pozycje w pracy, sposób przechowywania w nocy, intensywność nakręcania, dokręcania itp...)Nie ma znaczenia , że w jednej z pozycji będzie miał przysłowiowe "0" , ważne by po tygodniu "noszenia" miał odchyłkę akceptowalna przez nas. Oczywiście IMHO, bo ilu piszących tyle zdań. :)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%.

Dla mnie jeżeli po miesiącu mam mniej niż minutę odchyłki to jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dokladności chodu właśnie o to chodzi aby odchyłka była stała a nie średnią arytmetyczną z kilku czy kilkunastu dni.

Rolex podobno jest tu bezkonkurencyjny(podobno bo nie mam Rolexa), trzyma stalą odchyłkę bez względu ile dni chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odzew. Rotomatu uzywam stricte w celu podtrzymania chodu, zadnej poprawy dokladnosci nie spodziewalem sie po tym zakupie. Czesto na weekend gdzies wybywam w teren, gdzie Seikacza nie biore ze soba z uwagi na grozbe zniszczenia, porysowania etc - irytowalo mnie to, ze gdy wracalem w niedziele, w nocy czekalo mnie ustawianie godziny i daty. 

Stad rotomat, mam temat z glowy po prostu. W zegarku obserwuje jednak systematyczne pogorszenie dokladnosci chodu. Z poczatkowych -5/6s zrobilo sie -10/-11s. Po kilku miesiacach, wlasnie z tydzien temu bodajze, nagle skoczylo do -25s co juz jest slabe. Ustawie deklem do gory na noc, zobaczymy czy bedzie jakakolwiek zmiana. Tak czy siak, czeka go przeglad.

Jeszcze jakis punkt sensowny znalezc musze w Warszawie.

Edytowane przez dgim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%.

Dla mnie jeżeli po miesiącu mam mniej niż minutę odchyłki to jest OK.

Zdecydowanie nawet 3 minuty po miesiącu to jest dla mnie w porządku. Ale oczywiście każdy użytkownik ma swoje preferencje :-) Moja DS-1 zawsze miała stałą odchyłkę -6s, potem zeszła do -4s, by nagle zmienić tryb pracy. Przez kilka tygodni się spieszy a potem późni i tak na zmianę :-) Pewnie niedługo ją oddam do przeglądu. Zegarkowi właśnie stuknęły 4 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie coraz lepiej.

Omega PO 8500 przez ostatni tydzień średnio +0,85 s/dobę.

Takiego wyniku jeszcze nie miałem, zazwyczaj robiła +1/+2 s/dobę.

Zauważyłem że wynik się poprawia za każdym razem jak power reserve zejdzie do zera i zegarek się zatrzyma.

Po ponownym nakręceniu odchyłki są coraz mniejsze, i tak przez kilka tygodni.

Tarcie? Smary?

 

Sądzę, że to zjawisko jest związane z nieidealnym izochronizmem związanym ze stopniem napięcia sprężyny napędowej. W czasie gdy pracuje w końcowej fazie - dochodzi do późnienia co niweluje wcześniejszą odchyłkę wynikającą z regularnego śpieszenia o 1-2 s/dobę.

Edytowane przez gustaw6666

Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi że zaczyna późnić pod koniec naciągu sprężyny.

Raczej jest bardziej dokładny zaraz po starcie po nowym nakręceniu.

A zresztą nie wiem, ważne że jest stabilny chód :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Omega Seamaster 300m (co-axial) W dzien +2s, w nocy odlozona na polke -2s. Od 3 miesiecy bilans 0s. wg jakiegos zegara atomowego ze strony www.

Edytowane przez dtox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo miałem w PO 2500, rewelka.

 

W PO 8500 nie mam takiej pozycji, w której by zwalniała więc cały czas przyspiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Atlantic Wolrdmaster Orginal z lat 70/80, 30 lat na półce w barku. 

 

Przyspiesza ~ 1 minuty na miesiąc. Ponoć to w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..to wychodzi 2 sekundy na dobę - tylko pozazdrościć , taką odchyłkę trudno osiągnąć zegarkom obecnie produkowanym. Aż trudno uwierzyć, ale cuda (egzemplarze)  się zdarzają, bo akurat Originale nie były aż tak dokładne. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Do 2010 r. leżał i stabilizował się w szafie. W 2010 r. był na przeglądzie i wzsystko było sprawne. Zastanawiam się kiedy teraz dać go do smarowania/przeglądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Czy to do mnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Ja zadałem pytanie, a odpowiedź niejasna, niejednoznaczna. 

 

Rozumiem, że aby nasmarować mechanizm należy rozebrać zegarek. Co jaki czas należy to robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz jasna-co 4 do 5 lat.

Sam tego nie zrobisz,bo przed oliwieniem[nie smarowaniem] trzeba go umyć....

Normalnie ,jak z kobietami :D,tylko zegarek rzadziej...

Edytowane przez cook

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kasparov

Fajnie, dzieki. To mam jeszcze czas od "dni" do roku :)

 

Słyszałem takie opinie, że jak nic się nie dzieje, to zegarka nie ruszać. Sam jakoś nie mogę się z tym zgodzić. To tak jakby oddać auto do przeglądu, jak zacznie się psuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.