Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość bartek_b

CO TO ZA ZEGAREK? TU PYTAMY O SWOJE ZNALEZISKA

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Yakovlev

Była cała masa różnych zegarków, których w żadnym katalogu nie znajdziesz.

Np. taka Beczka wydana na 60-lecie jakiejś autonomicznej republiki ZSRR.

Nie dość, że tarcza okolicznościowa, to i koperta "zdobiona".

 

 

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafał75

Była cała masa różnych zegarków, których w żadnym katalogu nie znajdziesz.

Np. taka Beczka wydana na 60-lecie jakiejś autonomicznej republiki ZSRR.

Nie dość, że tarcza okolicznościowa, to i koperta "zdobiona".

Zajedwabista. Chcę taką. :wub:

Edytowane przez Rafał75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

:) też bym chciał, ale znajdź taką na sprzedaż.

 

Chociaż jakąś dziwną Pobiedę z grawerowanej kopercie mam, ale nie mam pojęcia skąd się wzięła i czy to w ogóle oryginał,

Wskazówka minutowa pewnie od czapy, ale ktoś kiedyś taką widział ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafał75

:) też bym chciał, ale znajdź taką na sprzedaż.

 

Chociaż jakąś dziwną Pobiedę z grawerowanej kopercie mam, ale nie mam pojęcia skąd się wzięła i czy to w ogóle oryginał,

Wskazówka minutowa pewnie od czapy, ale ktoś kiedyś taką widział ?

Jacek weź mnie nie dobijaj. :D Zaś gonitwa za króliczkiem. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

 Zaś gonitwa za króliczkiem. :D

Eee... tam gonitwa. Daj adres na PW to króliczek sam przyjdzie ;)

 

Ale zastrzegam to trup bez balansu, mechanizm 2CzZ, 3-58, dekiel zaciskany.

Dałem fotkę jako ciekawostkę, bo nigdy takiej nie spotkałem, tak więc nie wiem czy to nie radosna twórczość, choć koperta-mechanizm są spójne. wszystko ładnie pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafał75

Jeśli piszesz naserio to adres już masz na pw przy Zarii. :D Werk mam wolny, strzałki też coś by się z tego poskładało. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Jeśli piszesz naserio to adres już masz na pw przy Zarii. :D Werk mam wolny, strzałki też coś by się z tego poskładało. ;)

Serio, serio ;) adres odszukałem. Postaram się wysłać jak najszybciej, może nawet jutro ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki nowy nabytek się trafił z nietypowym werkiem. Ktoś ma jakąś wiedzę na temat takiej kombinacji?

 

 

Skoro poczytałeś to już wiesz, że masz pierwszy 2409 z Petrodworca.

http://forum.watch.ru/showthread.php?t=60558&highlight

Opracowany w Petrodworcu, później oddany do Czystopola i tu już wychodziły te klasyczne Wostoki 2409.

Pierwotnie półmostek balansu wyglądał troszkę inaczej, później został zmodyfikowany do wersji, którą masz Ty.

Można trafić takie z nabitym 2414 zamiast 2409 ale konstrukcyjnie w zasadzie niczym się nie różnią.

Rakiet z tym mechanizmem wyszła niewielka partia Jeszcze takiej nie widziałem na żywo.

W Wostoku nazwali ją "Ракета, не видевшая света", czyli "Rakieta, która nie ujrzała światła (dziennego)"

 

ZAZDROSZCZĘ !!!

 

EDIT:

Te z nabitym numerem 2414 mają podtoczenie od strony tarczy pod tarczę kalendarza, ale z kalendarzem nigdy taka nie wyszła.

 

Półmostek balansu to jedna sprawa, ale zastanawia mnie sam balans. Na pochodzących z Internetu zdjęciach 2409 z Petrodvorca widać balans z ramionami "skośnymi" (nie pokrywają się one z geometrycznym promieniem wieńca). Taki sam kształt balansów można było spotkać w werkach 2409 (bez "A") z Czystopola, a nawet w pierwszych 2409A z wersji fazowanej, ale z mostkami o kształcie identycznym jak w 2409 (miały one bardziej ostre krawędzie). W zegarku Krzysztofa jest natomiast zwykły balans, jaki można spotkać w późniejszych 2409A. Być może przełożono cały komplet "balans-półmostek" zastępując w ten sposób charakterystyczny oryginał z Petrodvorca. W każdym razie zegarek godny pozazdroszczenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

... widać balans z ramionami "skośnymi" (nie pokrywają się one z geometrycznym promieniem wieńca). ...

Faktycznie, nie zwróciłem na to uwagi.

 

I jeszcze trzeba zwrócić uwagę na ładne spasowanie rakietowskich kopert z mechanizmem. Mechanizm z demontowalny od strony szkła.

W Wostoku jest zdaje się pierścień centrujący a mechanizm demontowalny od strony dekla ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kojarzę tylko jeden model Wostoka 2409A, który występował w trójdzielnych kopertach z werkiem montowanym od strony szkiełka (bez pierścienia). Przeważająca część 2409 miała pierścień centrujący.

 

Te prototypowe werki 2409 z Petrodvorca to olbrzymia rzadkość i ciekawostka, ale pierwsze czystopolskie 2409 też są rzadkie a na dodatek  opisane dość enigmatycznie. Zastanawiać może np. podwójna numeracja tych werków - na płycie pod balansem mamy nabity numer 3-cyfrowy , a pod nim drugi numer w formacie 5-cyfrowym.

Inna zagadka dotyczy różnic konstrukcyjnych między 2409 a 2409A - wiadomo (chyba nawet od Ciebie :) ), że inna była rezerwa chodu obu werków, oprócz tego mamy zmiany "kosmetyczne" - np. w 2409A śruba z lewym gwintem ma już potrójne nacięcie, w 2409 jest tylko jedno nacięcie. Ale... mam w swoich zbiorach styrany werk (w zasadzie jego resztki) oznaczony jako 2409A ale posiadający wszelkie cechy werków 2409 (kształt mostków, kosmetyka, stary typ balansu).

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Ale... mam w swoich zbiorach styrany werk (w zasadzie jego resztki) oznaczony jako 2409A ale posiadający wszelkie cechy werków 2409 (kształt mostków, kosmetyka, stary typ balansu).

Musisz w wolnej chwili wrzucić kilka "rozbiórkowych" fotek i krótki opis.

 

No i przypomnę się o 2209 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Napisane jest FIREBIRD.

Wątpię żeby to był radziecki/rosyjski zegarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz w wolnej chwili wrzucić kilka "rozbiórkowych" fotek i krótki opis.

 

No i przypomnę się o 2209 ;)

 

Już od dłuższego czasu przymierzam się do zrobienia takiego zestawienia zmian technicznych i wizualnych serii 2409(A). Udało mi się nawet zdobyć dwa kompletne werki 2409 z Czystopola, mam też sporo odmian werków 2409A - wbrew pozorom zmiany w toku produkcji były częste. Znając podstawowe różnice będzie można uniknąć np. przypadkowego kupna składaka.

Na dobry początek będzie porównanie starego i nowego typu balansu w czystopolskich werkach 2409(A). Z lewej strony mamy pierwotną wersje balansu bardzo podobną do tej stosowanej w prototypach z Petrodvorca - te balanse były na pewno stosowane w werkach 2409 i prawdopodobnie w pierwszych 2409A. Z prawej natomiast jest typowy balans z 2409A - ten kształt balansu został zachowany do dziś (zmienił się tylko kolor wieńca):

 

post-25327-0-55929100-1475924996_thumb.jpg

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taką mołnie7a03f2e30842e90e9579be8445efa854.jpg9935ae259916b79b80cb3d589d67c010.jpg11adb35dd0135f4559f05ee5718ec265.jpg8cc28968c046855d542bba5b06c77140.jpg

Orientuje się ktoś z którego roku to pochodzi i jaka wartość mniej więcej posiada?

 

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taką mołnie

Orientuje się ktoś z którego roku to pochodzi i jaka wartość mniej więcej posiada?

 

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Przed zapytaniem przeczytaj jeszcze raz regulamin który zaakceptowałeś, przede wszystkim podpunkt mówiący o wycenach.

 

Wg mnie jest warta tyle ile waży ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

... Na pochodzących z Internetu zdjęciach 2409 z Petrodvorca widać balans z ramionami "skośnymi" (nie pokrywają się one z geometrycznym promieniem wieńca). Taki sam kształt balansów można było spotkać w werkach 2409 (bez "A") z Czystopola, a nawet w pierwszych 2409A z wersji fazowanej, ale z mostkami o kształcie identycznym jak w 2409 (miały one bardziej ostre krawędzie). W zegarku Krzysztofa jest natomiast zwykły balans, jaki można spotkać w późniejszych 2409A. Być może przełożono cały komplet "balans-półmostek" zastępując w ten sposób charakterystyczny oryginał z Petrodvorca. W każdym razie zegarek godny pozazdroszczenia ;)

Z ciekawości przeglądnąłem na Alle aukcje Wostoków z 2409.

Faktycznie większość ma symetryczny trójramienny balans, w którym ramię jest promieniem osi koła balansowego, ale można tez trafić ten niesymetryczny:

Proszę: http://allegro.pl/zegarek-wostok-356-i6538893920.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości przeglądnąłem na Alle aukcje Wostoków z 2409.

Faktycznie większość ma symetryczny trójramienny balans, w którym ramię jest promieniem osi koła balansowego, ale można tez trafić ten niesymetryczny:

Proszę: http://allegro.pl/zegarek-wostok-356-i6538893920.html

 

Ten z aukcji to jest właśnie bardzo wczesny 2409A - wizualnie identyczny z 2409 (ma nawet podwójną numerację), ale technicznie musiał się chyba czymś różnić. Przypuszczam, że inna była konstrukcja sprężyny napędowej, bo z czegoś musiała się brać różnica w rezerwach chodu obu odmian. Koperta też jest charakterystyczna dla wczesnych Wostoków 2409A - późniejsze miały bowiem nacięcie i dekiel z ząbkiem ustalającym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Ciekawe, muszę podrzucić temat na ruskie forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te początkowe serie popularnych werków to ciekawy temat. Oprócz omawianego Wostoka 2409/2409A podobna sytuacja występowała w przypadku rakietowego werku znanego głównie jako 2609HA (z pochodnymi). Na początku produkcji tego werku była krótka seria oznaczona jako:

2609H - bez kalendarza, litera "H" czyli nasze "N" oznaczałą nową konstrukcję werku o wymiarach i specyfikacji takiej samej jak poprzednik czyli 2609 z trójkątnym mostkiem.

2614 - z kalendarzem, tu w oznaczeniu nie było żadnej litery, ponieważ była to pierwsza Rakieta posiadająca kalendarz, zatem nie miała poprzednika.

Podobnie jak w przypadku Wostoka tu też mieliśmy "przejściówki" czyli werki oznaczane jako nowsze, ale jeszcze ze starymi rozwiązaniami technicznymi.

 

Aha - a na tamtego trupka z aukcji poświęciłem te trzy dychy - przysłuży się do pogłębiania wiedzy na temat wczesnych werków, zatem dzięki za przypadkowe wskazanie aukcji ;)

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

W tym z aukcji śruba z lewym gwintem też ma zdaje się tylko jedno nacięcie, a na mostku 2409A ?

Chyba, że źle widzę ?

 

Napiszesz jak dojdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - widać jedno nacięcie na tej śrubie. To tak na prawdę jest chyba bardzo podobny egzemplarz do tego, którego ja mam w stanie rozkładu po zalaniu i zardzewieniu :) Wszelkie widoczne cechy są takie same. Na moim była nawet taka sama tarcza, tyle, że bardziej zniszczona.

 

Jeśli już zasięgniesz informacji na rosyjskim forum, to może wyjaśni się w jakich kopertach oryginalnie wychodziły czystopolskie 2409. Podejrzewam, że był tylko jeden typ koperty występującej zarówno w chromie, jak i złoconej. Później wprowadzono koperty takie jak ta z aukcji, ale tam montowano już 2409A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.