Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Dascola

Galeria Gustava Beckera

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdziłem i mam zdjęcia mojego - niestety nie mam wymiarów ,.... te będą w sobotę .

Mechanizm nieco inny , bo ażurowy i trzy młoteczki , ale P48   ( nooo , z innych lat będzie ) , ale skrzynia chyba taka powinna być .

gb dąb-crop (Copy).jpg

IMG_8404 (Copy).JPG

IMG_8406 (Copy).JPG

IMG_8411 (Copy).JPG

IMG_8413 (Copy).JPG

IMG_8410 (Copy).JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem do SKARBNICY WIEDZY  i proszę ... wszystko wiadomo ...

IMG_4580.jpeg

IMG_4581.jpeg

IMG_4582.jpeg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Sprawdziłem i mam zdjęcia mojego - niestety nie mam wymiarów ,.... te będą w sobotę .

Mechanizm nieco inny , bo ażurowy i trzy młoteczki , ale P48   ( nooo , z innych lat będzie ) , ale skrzynia chyba taka powinna być .

 

 

 

 

 

 

 

Taka nie. To nie jest model skrzyni z lat 1910-11, jest o kilkanaście lat (to chyba katalog z 1924 r.) młodszy...


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ten mechanizm występował już w katalogach 1912 roku. Wprawdzie na rysunkach na cztery młotki i pręty ( ale  pisze się o wersji trzech gongów (?) ... więc może był - albo źle tłumaczę ... 

ten model werku był produkowany do lat (chyba) nawet 30-tych (jest w niedatowanych późnych katalogach GB - np NR 11 i 14)

Skrzynie miały wymiar długość 77-83 cm.

 

Zrzut ekranu 2023-09-18 o 14.42.28.png

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się... ale mam w takiej skrzyni mechanizm P48 - więc sądzę, że coś koło tego , czyli coś podobnego, kolega powinien szukać dla swojego mechanizmu. Można patrzeć w katalogu z 1912 roku za czymś podobnym .... w każdym razie za dość długą skrzynką, bo wahadło takie jest. 

PS .... noo , a kolega Leskos i ja także , znalazłem ten ażurowy mechanizm z gongiem .

Fakt , że kolega pokazał nam mechanizm pełnopłytowy , na który jeszcze nie natrafiłem

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za lekturę poczytam, wymiary pobrałem ile wystają, przeszlifowałem tylko troszkę od czoła, ale jeśli mam szlifować do skasowania wytarć bocznych noo to będę musiał co najmniej milimetr jak nie więcej i tu zastanawiam się czy nie założe palet od od dawcy mam podobny wychwyt  i wstępnie wyglądają że będą pasowały, jedynie muszę dopasować kąty, na tą chwilę chodzi ale bez obciążenia wahadłem😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, nie mamy zdjęcia, więc trudno powiedzieć.  Ale całkiem możliwe, że powierzchnia impulsu wyglada o niebo lepiej , a także powierzchnie spoczynku , nie są aż tak zniszczone , jakby się ze zdjęcia wydawało. Więc może być dobrze. 

Ale nie ma zdjęcia, więc to tylko takie zgadywanki. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LESKOS napisał(-a):

Piotrze, ten mechanizm występował już w katalogach 1912 roku. Wprawdzie na rysunkach na cztery młotki i pręty ( ale  pisze się o wersji trzech gongów (?) ... więc może był - albo źle tłumaczę ... 

ten model werku był produkowany do lat (chyba) nawet 30-tych (jest w niedatowanych późnych katalogach GB - np NR 11 i 14)

Skrzynie miały wymiar długość 77-83 cm.

 

 

 

Leszku. Ale ja pisałem o roku wyprodukowania tego konkretnie werku - wychodzi po numerach seryjnych 20178885 circa 1910-11 rok, oraz skrzyni pokazanej przez Mariusza, która jest o te 14 lat młodsza. Ale przy rekonstrukcji zegara opierając się tylko o werk można to właściwie pominąć. 

 

7zjmxc.jpg.19cc669e0469727f1ee2cbbe631ed00e.jpg

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, w tym sensie się w 100% się zgadzamy😉. Myślę, że dobór skrzyni , jest rzeczą wtórną bo takich (gabinetowych) na rynku wtórnym jest naprawdę sporo. Problemem będzie zdobycie gongu, tarczy, dopasowanie do skrzyni i do mechanizmu. 

Mechanizm to też spory problem bo łożyska (głownie czopy) w kiepskim stanie ale i cała reszta też. 

Ale co to będzie za przyjemność pokazanie zrekonstruowanego zegara 🙂  

Zrzut ekranu 2023-09-18 o 17.09.27.png

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeszlifowałem obie, jeszcze jedną muszę chyba poprawić -fotki. Śmiejecie się więc nie będę szedł głębiej w las szukając brakujących części bo faktycznie wyjdzie jak skórka za wyprawkę i zrobię jak napisałem na początku daszek deska i już ale ożywię go. Na tą chwilę pięknie chodzi choć na samym widelcu, choć brudny jak ch...a tylko WD dostał by sprawdzić czy ruszy, nawet bije😉 więc chcę żyć, jak się coś trafi okazyjnie to będę zbierał i może za jakiś czas pokażę efekty. Palety szlifowałem na diamentowej tarczy o ziarnie chyba 1000

IMG_20230918_180841.jpg

IMG_20230918_180950.jpg

IMG_20230918_181009.jpg

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziecie się śmiać, w miejsce sprężynki kawałek delikatnej sprężyny napędowej od kieszonkowca wyprofilowanej w kształt litery T w dolną część sprężynki wcisnołem patyczek od loda zaostrzony na dole w niego wbiłem ołówek część z gumką a od strony grafitu wcisnołem zegarmistrzowski uchwyt na iglak z futerkiem, i tak powstało wahadło na szybko, i przy tej wariacji zegar śpieszy 6min i cichutko tyka miarowo już 4 godziny, wiem nie powinienem puszczać go w ruch aale więcej szkody mu nie zrobię jak to co ktoś zrobił z nim, zaraz go zatrzymam, dodam że czyszczenie wychwytu, widelca, mocowania, śrubek i szlifowanie palet zajeło mi cały dzień, ale nie poddaję się! Martwi mnie co zastanę w bębnach bo jak nakręcam niby nie zrywa ale szarpnięcia są takie, fotka wahadła na szybko sklejonego🧐😂🦾

IMG_20230918_215422.jpg

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może podpowiem na przyszłość, swój patent .

Patyczek z drewna - listwa prosta 15x5x 700 mm zakończony haczykiem z metalu . jako serca używam kulki (200-300g) z plasteliny. Długość wahadła mogę ustalić umieszczając kulkę na wskazanym miejscu listwy . Zaczepić o zaczep można na pętelce z nitki (tak kiedyś działały "niciaki" . Działa tak na szybko 😉, a do wyznaczenia faktycznej długości wolę "policzyć ząbki" ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie długośc już jest P48. Nie pamiętam, czy podawali długość całkowitą wahadła , czy dł. zredukowana..

Zredukowana to ząbki....wydaje się trudne, ale jak się ma rozebrany mechanizm to proste :) i skuteczne...

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cha! Wiedziałem że gdzieś w rupieciach coś takiego miałem, znalazłem! To jest ogranicznik by do pleców nie dotykały młotki, cieszę się jak dzieciak bo oryginał fotki, natomiast tą sprężynka na widełkach niwelowała luzy wieszaka od wahadła, fotki

IMG_20230919_100515.jpg

IMG_20230919_101016.jpg

 

 

IMG_20230919_101239.jpg

Edytowane przez graver
Korekta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak ta sprężynka działała ... gdzie były te luzy ... Czy był jakiś element pośredniczący (zwany nieformalnie a popularnie - "transporterkiem" ) ?


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężynka jest oryginalna, znalazłem taki sam mechanizm i także tam jest przykręcona, moim zdaniem ona niwelowała we luz między widelcem a transporterem, może uda mi się odnaleźć ten mechanizm i wkleję.

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na wspomnienia z domu rodzinnego trudno mi było przejść obok zegara Gustava Beckera i kupiłem . Trochę pracy przede mną. Jest konkretny cel na jesienne i zimowe dni.

Gustav Becker Silesia

 

20230920_140727[1].jpg

20230920_140738[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje P48  ma  310mm liczone od osi minutowej do środka soczewki .

Dobrze by było soczewkę mieć w środku tego fazowanego jaja .

Sprawdź jakie wymiary ma skrzynka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, yaro 65 napisał(-a):

Moje P48  ma  310mm liczone od osi minutowej do środka soczewki .

Dobrze by było soczewkę mieć w środku tego fazowanego jaja .

Sprawdź jakie wymiary ma skrzynka.

Otwór pod tarcze 18,5cm, wymiary wysokość 78cm, szerokość 34,5cm, głębokość 18cm, wymiar w środku 58,5x24x12,5cm aukcji podaje tylko te wymiary, więc nie wiem, chyba napiszę by zmierzył  od środka szkła od tarczy do środka elipsy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, graver napisał(-a):

Otwór pod tarcze 18,5cm, wymiary wysokość 78cm, szerokość 34,5cm, głębokość 18cm, wymiar w środku 58,5x24x12,5cm aukcji podaje tylko te wymiary, więc nie wiem, chyba napiszę by zmierzył  od środka szkła od tarczy do środka elipsy. 

Dobry pomysł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wysokość 58,5 w środku, to P48 myślę, że powinno się zmieścić. 

W Twoim przypadku ważna jest głębokość skrzynki. 

Zmierz dokładnie, czy zmieści się Twój mechanizm,

bo ramię od młotków i jeszcze tarcza... 

 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, JASI napisał(-a):

Na wysokość 58,5 w środku, to P48 myślę, że powinno się zmieścić. 

W Twoim przypadku ważna jest głębokość skrzynki. 

Zmierz dokładnie, czy zmieści się Twój mechanizm,

bo ramię od młotków i jeszcze tarcza... 

 

 

Pozdrawiam Jacek 

Na mechanizm, młotki i ogranicznik muszę mieć 12cm więc będzie ok ale czy wahadło 48cm będzie w środku? a czy tarcza w moim była 18stka jak w tej skrzynce, napiszcie czy na bank będzie dobra skrzynka to kupię, odległość w pionie osi otworów na mocowanie tarczy to 85mm,w poziomie 94mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.