Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Degustatorr Noir

Klub Miłośników Zegarków OMEGA

Rekomendowane odpowiedzi

No to fajnie, że masz taką możliwość. W takim razie nie zamieniaj ;) Dokup coś innego do Twojej AT, a zobaczysz, że po jakimś czasie ucieszysz się, że jej nie sprzedałeś i znowu będzie cieszyła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja po tygodniu obcowania z nowszą wersją uważam, że jest świetna. Poziome pasy nadają tarczy lekkości, zaletą jest także mechanizm i paski. Generalnie udany model. Nie tęsknię za poprzednią wersją.

a045b96ae4ceefa55727ee9c9d0a9d86.jpg

 

 

iP8


I'm not myself, but not dead and not for sale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na czym stanęło z rezerwą chodu przy włączonym stoperze? Że włączony stoper nie skraca rezerwy jeśli pominiemy jego użycie w ostatniej fazie rozwijania sprężyny. A w czasie pracy stopera energia do jego napędu czerpana jest z mniej energochłonnej dzieki mniejszej amplitudzie pracy balansu.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na czym stanęło z rezerwą chodu przy włączonym stoperze? Że włączony stoper nie skraca rezerwy jeśli pominiemy jego użycie w ostatniej fazie rozwijania sprężyny. A w czasie pracy stopera energia do jego napędu czerpana jest z mniej energochłonnej dzieki mniejszej amplitudzie pracy balansu.

 

 

Tak! Właczony stoper skróci rezerwę chodu ale pod warunkiem ze testujemy go  w stanie gdy stoper jest właczony od poczatku- czyli od nakrecenia sprezyny i zostanie w takim stanie az do zatrzymania. A przynajmniej właczymy stoper w końcowej fazie  wykręcania sie spręzyny. Zegarek w jakimś momencie  stanie! Ale z tego nie wynika ze skończyła sie rezerwa chodu bo stoper zabrał pewna ilość energii spężyny  i dlatego jej brakło na dalszy chód. Poprostu sumaryczny opór jaki stawia mechanizm z właczonym stoperem  jest wiekszy niz moment dostarczany przez "wykreconą" znacznie  sprężynę. Wystarczy  jednak w tym momencie wyłączyć stoper i zegarek ma szansę wychodzić jeszcze te 20% brakujące z rezerwy chodu. Gdybyśmy sprezynę w bębnie jako źródło energii traktowali jak akumulator w komórce to rozumowanie przedstawiane byłoby zasadne gdyż kazda dodatkowa właczona funkcja w nim, pobiera swoja dawke energii i szybciej jej braknie im większy jest pobór.  W zegarkach jest inaczej. Spręzyna udziela zegarkowi energię o mocy będącej iloczynem aktualnego  momentu sprężyny i predkości obrotowej bebna. Że bęben na sztywno jest zwiazany z przekładnią chodu i regulatorem więc prędkość obrotowa jest stała w czasie więc dostarczana moc napędu jest tylko funkcja momentu chwilowego nakręconej sprezyny. Pisze momentu chwilowego gdyż zależy on od stonpia nakręcenia spręzyny . Wyłączając drobne strefy:-poczatkowa i końcową fazę działania sprężyny , to w pozostałym zakresie moment zmniejsza się , w przyblizeniu liniowo az do moment gdy zegarek stanie, gdyz jest on za mały by pokonac opory ruchu mechanizmu i nie starczy go na dostarczenie takich impulsów balansowi by podtrzymać jego wahania. Gdy do działajacego w klasycznym układzie mechanizmu dołaczymy mechanizm stopera to opory ruchu  wzrosną o tyle że dostarczanego przez spręzyne momentu braknie wcześniej np. o te 20%. Wyłaczjąc w tym momencie stoper zmniejszamy opory ruchu mechanizmu i zegarek jeszcze troche moze pochodzić. Oczywiście w stanie pełnego nakręcenia dostarczany moment jest na tyle duży że starcza na wypełnianie wszystkich funkcji i to ze sporym zapasem. Co sie dzieje z nadwyżką energii (momentu)?- jest zużyta na znaczne zwiekszenie amplitudy wahania balansu ,która w miarę wykręcania się spręzyny będzie malała. Włączenie mechanizmu stopera powoduje zauwazalne zmniejszenie sie amplitudy wahań balansu.

Sa jednak takie zegarki(y) które maja wyłączony (np. za pomocą tzw krzyża maltańskiego) z charakterystyki tą dolna część (słabszą) tak że moment dostarczany do samego końca wskazań rezerwy chodu jest wystarczajacy do wypełnienia żądanych funkcji. Ale w tym systemie rezerwa chodu jest "okrojona" od urodzenia. Że jednak firmy lubią się chwalić znaczna rezerwa chodu więc tego systemy nie stosuja. 

Jest jeszcze inny typ mechanizmów zegarowych (zegarkowych) gdzie jedna sprężyna poprzez mechanizm różnicowy (dyferencjał) zasila dwa systemy działajace oddzielnie- np zegary sterujące gdzie jedna galąź dyferencjału zasila mechanizm chodu a druga słuzy do obsługi "komplikacji" np włączania pradu o odpowiednim czasie, wyrywkowego pomiaru czasu, czy zasilania mechanizmu budzenia. W tym przypadku , oczywiście, gdy te komplikacje nie działaja to mechanizm chodu dłużej będzie miał dostarczaną energię i dłużej pochodzi. W tym przypadku włączenie stopera lub innych systemów, integralnie pobierajacych energię , skróci znacząco rezerwę chodu.

 Hej! Karol.

To o czym pisałem na początku ( doświadczeniach na żywym organiżmie z włączonym stoperem od max do min) się potwierdziło,czyli włączony non stop stoper skraca rezerwę, potwierdziło się też to co pisał@Zasadas i @Paweł Bury.

 

Generalnie, wątek był pouczający i pożyteczny, i co najdziwniejsze odbył się bez spięć, choć próby "destabilizacji" były :)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja AT ma dla mnie jedna wade. A mianowicie jest nia bransoleta. Ciensza, bardziej blyszczaca, sprawiajaca tansze wrazenie. Szkoda, bo sama nowa tarcza wg mnie jest również na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja AT ma dla mnie jedna wade. A mianowicie jest nia bransoleta. Ciensza, bardziej blyszczaca, sprawiajaca tansze wrazenie. Szkoda, bo sama nowa tarcza wg mnie jest również na plus.

Wcześniej były głosy że jest za gruba i zbyt masywna do tak eleganckiego zegarka. Wyelegancili ją :) Tendencja w omedze jest teraz do bardziej ostrych i kanciastych bransolet. W nowym Moonie też bransoleta jest mniej zaoblona niz w referencji z przed duzego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie Omega ale chronografy

Ten z czerwonym sekundnikiem Val.7734 z ręcznym naciągiem 

Ten z żółtym to automat ale z dokręcaniem val.7750    nakręcony na maxa 

Teraz test na długość chodu bez włączonego chronografu 

Dam znać ile szły i potem test z obciążeniem 

44 godzina chodu - idą łeb w łeb pewnie do wieczora któryś się zatrzyma bo raczej 50 godzin nie przekroczą

Zdjęcia robione w ciemnicy półki bo nie chciałem ich ruszać (jeden to automat mógłby się dokręcić coś tam) 

post-68206-0-96149500-1513416409_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 lat temu na nią chorowałem i postanowiłem, że będzie moja. Potem wyszły nowe modele i jakoś nie przypadły mi do gustu, a moje hobby zegarkowe musiało zejść na drugi tor. Na szczęście jak to mawiają: „co się odwlecze to nie uciecze”... Za sprawą kolegi z forum mam teraz okazję ponosić ją na nadgarstku. PO 2500.

 

Dzięki Bartek!

 

643ee69dd201b83084d50dec9c092924.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja apeluje do Kolegi powyżej aby te dwa słowa: jedno zaczynające się na pr.....lna/y oraz drugie ep.....ka/e przynajmniej przez 1/2 roku nie używał? Ja już nie daje rady..... Polecam pod choinkę jakieś książki prof. Miodka. Nasz język polski naprawdę jest bogaty.

29efc633d9c50612111a4691c6fece88.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja apeluje do Kolegi powyżej aby te dwa słowa: jedno zaczynające się na pr.....lna/y oraz drugie ep.....ka/e przynajmniej przez 1/2 roku nie używał?

Mnie się zdaje za to, że gościa trzeba konsekwentnie ignorować, bo był proszony sto razy o zaprzestanie pewnych zachowań, a widzę, że złośliwie leci w kulki cały czas...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Szyszkops

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał - gratulacje! Niech się dobrze nosi :)

 

 

iP8


I'm not myself, but not dead and not for sale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piękne. To typowy nieplanowany zakup serduchem i sporo sobie nadwyrężyłem budżet, ale taki rodzynek nie często się trafia i musiałem z nią trochę poobcować na żywo, choćby na jakiś czas. Świetna jest!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się zdaje za to, że gościa trzeba konsekwentnie ignorować, bo był proszony sto razy o zaprzestanie pewnych zachowań, a widzę, że złośliwie leci w kulki cały czas...

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Oczywiście. Każdy atencyjny troll potrzebuje być karmiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc stało się !! Stanęły 

Carrera  po równo 47 godzinach a ten drugi po 49 godzinach i 23 minutach dobre wyniki konkretna rezerwa 

Teraz nakręcam i z zapuszczonym chronografem będą sobie szły - zobaczymy 

Jak zegarki staną to je zresetuje i zmierzę dodatkowy czas jaki przejdą 

post-68206-0-61146000-1513438988_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest po 17 stej ale zegarki ustawiłem na 16 bo coś źle popatrzyłem, znaczenia nie ma ważne że godziny będzie łatwiej policzyć 

Dam znać co i jak  :)

post-68206-0-99449600-1513440753_thumb.jpg

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D widzę, że koledzy pozytywiści starają się delikatnie wpłynąć  na "męcący charakter" naszego kolegi, ale już Adam Asnyk pisał "...daremne żale, próżny trud.."  ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.