Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

I mechanizm z wybitym kwartałem i rokiem produkcji.

post-57210-0-51255600-1410210668_thumb.jpg

post-57210-0-16161200-1410210670_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i Дружба z 1959 r. 

 Bardzo ładnie dobrałeś kolor :) Intryguje mnie ten otwór w tylnej pokrywie (przy kluczu do nakręcania mechanizmu chodu). Pierwszy raz widzę coś takiego :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też po raz pierwszy coś takiego widzę. Chyba nie jest wykonany w fabryce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością otwór był "dorobiony" , też pierwszy raz się z taką zmianą spotkałem. Może trudności w odkręceniu pokrętła, wymusiły na poprzednim posiadaczu wywiercenie otworu celem zablokowania bębna.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością otwór był "dorobiony" , też pierwszy raz się z taką zmianą spotkałem. Może trudności w odkręceniu pokrętła, wymusiły na poprzednim posiadaczu wywiercenie otworu celem zablokowania bębna.

Mogło tak właśnie być - zapadka wyhaczyła się ze swojej sprężynki i kluczyk nie dał się odkręcić (obracał się z wałkiem w obie strony). Z tak błahej przyczyny nie można było zdjąć pokrywki i ktoś pewnie zrobił ten otwór, aby móc zablokować wałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bardzo prawdopodobne, że przyczyną wywiercenia otworu była uszkodzona zapadka. Czy są na niej jakieś ślady naprawy lub rysy od blokowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm był uszkodzony prawdopodobnie przez siłowe próby odkręcenia pokrętła. Koło zębate na osi minutowej było zerwane i obracało się swobodnie, co może wskazywać, iż zapadka puściła, a  cała siła odkręcania została przeniesiona właśnie na to koło. Po wymianie tego elementu zegarek pracuje bardzo stabilnie.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy, nigdy takiego nie spotkałem. Może to być składak z zegarka podróżnego i podstawki od typowego budzika, ale równie dobrze może i takie wychodziły fabrycznie. Może któryś z kolegów, będzie miał coś więcej do powiedzenia.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak obstawiał oryginał. Gdyby to był składak, to podstawka powinna mieć w środkowej części otwory na śruby lub chociaż jakiś zamaskowany ślad po nich. Równie dobrze podstawka mogłaby pochodzić z tzw. Pioniera, ale tam w obu wersjach (węższej i szerszej) były inne wymiary, poza tym w Pionierach częściej spotkać można było czarne podstawki.

Wątpliwości rozwiałoby zdjęcie podstawki od spodu - szczególnie okolice śrub mocujących całą górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..."dla dobrego towarzystwa cygan dał się powiesić"  :) właśnie zalicytowałem ten budzik, mam nadzieję, ze nie podbijecie :D. Jak kupię to postaram się pokazać szczegóły, by można było rozstrzygnąć czy to oryginał czy składak. Jeśli ktoś inny go kupi mam nadzieję, że też będziemy mogli poznać szczegóły.  


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest mądra decyzja! Poświęcasz się nie tylko dla siebie, ale też pro publico bono :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, jesli to składak, nie wielka strata, jeśli oryginał, to bardzo rzadki. Może ktoś podpowie przed rozstrzygnięciem.  :)  :D


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno niczego nie pokazywałem, ale dzięki jednemu z kolegów forumowiczy udało się kupić w pakiecie wiele ciekawych budzików.

Pokazany poniżej jest w oryginalnym stanie z bardzo ciekawym lakierem (masa perłowa). Mechanizm znakowany 2 kwartał 1965 r.

Oczywiście po czyszczeniu i smarowaniu. 

post-57210-0-72160900-1413657424_thumb.jpg

post-57210-0-52851000-1413657427_thumb.jpg

post-57210-0-61910300-1413657433_thumb.jpg

post-57210-0-88520300-1413657437_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się zaś udało kupić w NOS ( papiery itd... ) jeden z ostatnich egz. wyprodukowany  23.08.91

Paskudny z urokiem ...

post-41508-0-68766200-1413660700_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno niczego nie pokazywałem, ale dzięki jednemu z kolegów forumowiczy udało się kupić w pakiecie wiele ciekawych budzików.

Pokazany poniżej jest w oryginalnym stanie z bardzo ciekawym lakierem (masa perłowa). Mechanizm znakowany 2 kwartał 1965 r.

Oczywiście po czyszczeniu i smarowaniu. 

To raczej powłoka galwaniczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że to jednak farba. Wygląda rzeczywiście jak techniczny ocynk, al to raczej taki rodzaj malowania.

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej powłoka galwaniczna

 

Mam wrażenie, że to jednak farba. Wygląda rzeczywiście jak techniczny ocynk, al to raczej taki rodzaj malowania.

 

Mam gdzieś w gratach mocno przechodzony dekiel od takiego budzika - sposób wytarcia tej powłoki wskazuje, że to raczej farba. Swoją drogą bardzo oryginalny i ciekawy wzór malowania :) Kojarzy mi się trochę z tzw. farbą młotkową - pewnie technologia malowania była podobna.

 

Mi się zaś udało kupić w NOS ( papiery itd... ) jeden z ostatnich egz. wyprodukowany  23.08.91

Paskudny z urokiem ...

attachicon.gif1.jpg

 

Fajny egzemplarz, ale z tym, że jest to "jeden z ostatnich", to bym nie przesądzał. Wszakże były Slavy, które na tarczy miały "Made in Russia" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że to jednak farba. Wygląda rzeczywiście jak techniczny ocynk, al to raczej taki rodzaj malowania.

Co do obudowy to moim zdaniem racje ma "mechanik". Jest to tzw. krystalit - powłoka galwaniczna wykonywana w procesie cynowania. Cynowany przedmiot następnie podgrzewa się do odpowiedniej temperatury po czym schładza się go w taki sposób aby wywołać krystalizację cyny. Następnie powierzchnia jest lakierowana lakierem bezbarwnym co "wywołuje" obraz kryształów a jednocześnie zabezpiecza powierzchnię przed wycieraniem. W starych egzemplarzach łatwo zauważyć wycierający się a nieraz nawet lepiący się do rąk lakier bezbarwny  w miejscach gdzie ręce najczęściej chwytały budzik. W tych miejscach wyciera się też cienka warstwa cyny co może wywoływać wrażenie że obudowa była malowana farbą perłową.

 

Co do budzika  to mechanizm , obudowa są z lat 60-tych ale co do tarczy to moim zdaniem jest ona młodsza, prawdopodobnie z lat 70-tych a może i późniejsza. Nóżki też są jakby od innego egzemplarza.

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może z obudową jest tak jak napisałeś, bo rzeczywiście w pobliżu pokrętła powłoka jest wytarta i widoczne są trzy strefy. Pierwsza pełna, następna z wytartą wierzchnia warstwą i ostatnia czysty metal, co jakby potwierdzało Twoją teorię. W jaki sposób można technicznie to sprawdzić by być pewnym rodzaju powłoki?


Co do mechanizmu, czy jak kto woli tarczy i lat powstania to podzielam Twoje wątpliwości. Jedno jest pewne mechanizm jest z 1965 r. ale tarcza ma już raczej późniejszy wygląd, choć opisy Slava wyparły pozostałe od 1962-63 r. Może nie tyle kolor nóżek co kolor końcówek (złote) nie współgra z ramką szkła i mocowaniem górnym. Duże prawdopodobieństwo, że jest złożony z wielu, ale masz może podobny model, by spróbować powrócić do pierwowzoru?



"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa na nóżce jest 5/2 czy to moze mieć jakieś znaczenie?. Zdjęcia pokazują stan powłoki na dekielku. 

post-57210-0-72084000-1413714308_thumb.jpg

post-57210-0-70077700-1413714311_thumb.jpg

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.