Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

W stanie zbliżonym do ideału, tyle, że żona zabroniła nakręcać gdyż zbyt donośnie chodzi, no ale jak za 20 zeta miałem nie brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczęściarz, za taką kasę rzeczywiście żal było nie brać, gdyby żona zdecydowała się go wyrzucić, daj znać, chętnie go przygarnę ;) .


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy oceniają jako kiczowate, ale Slava to zawsze Słava i w dodatku wygląda, że w dobrym stanie.

Gratuluję, i niech dobrze budzi :) .

Może faktycznie trochę kiczowate. Niemniej jednak jest ich wielka rozmaitość.

Jeżeli mówimy o kiczu to jak określić wyprodukowany w Polsce plastikowy termometr, którego wzornictwo ewidentnie jest takie samo jak "SLAVA klucz".

post-42128-0-18722700-1373526969_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podróżna Slava rzeczywiście w niezłym stanie. Kiedy wyprodukowana?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego nie mam zielonego pojecia jedynie wiem  ze to juz napewno dziadziu jeszcze na ladnym chodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy odkręcić osłonę mechanizmu i powinno być wszystko jasne :). Na większości mechanizmów jest wybity kwartał i rok produkcji, tak jak na załączonym zdjęciu. Drugi kwartał 1959 r.

powodzenia  

post-57210-0-85708900-1374511534_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zielony to budzik z Erewańskiej Fabryki Zegarków - da się jeszcze zauważyć resztki znaku ECzZ. Składali je z mechanizmem 5671 - moim zdaniem lata 60-te. Były też te modele nieco inną tarczą - czcionka indeksów godzinowych miała podobny ale nieco inny kształt.

Super, dzięki za odpowiedź. Mam budzik z takim samym emblematem na tarczy, ale za to mechanizm Sewani, bądź Witiaź, nie pamiętam dokładnie, a sprawdzić nie mogę w tej chwili.

Od dłuższego czasu nie miałem okazji przeglądać forum, a wpadło mi do pudełka kilka budzików. Być może niedługo będę mógł się przy nich pogrzebać i pokażę efekty. Ten zielony ze zdjęć chcę skompletować i trafi za szkiełko.

 

Swoją drogą, czy zbieracie tylko sowieckie budziki typu sława? Mam dość dużo innych, bardziej "klekoczących" budzików i wydaje mi się, że można by załorzyć oddzielny temat do ich pokazywania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, czy zbieracie tylko sowieckie budziki typu sława? Mam dość dużo innych, bardziej "klekoczących" budzików i wydaje mi się, że można by załorzyć oddzielny temat do ich pokazywania. 

Proponuję sprawdzić na forum - Fora tematyczne  - Zegary - Nasze Budziki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kicha :) .

Poza datą produkcji wszystko się zgadza. 5671 to numer słynnego werku, który można spotkać w budzikach Slawy, ale i innych budzikach niekoniecznie z 2 Moskiewskiej Fabryki Zegarków, której logo widnieje pod numerem modelu mechanizmu. Co do wieku to stawiałbym raczej na lata sześćdziesiąte, ponieważ starsze wersje miały podwójny mostek mechanizmu chodu.

Fajny budzik, niech cieszy. ;)

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przerwy i kolejna Slava po przeglądzie i częściowej renowacji.

post-57210-0-57314000-1377449432_thumb.jpg

post-57210-0-46136700-1377449434_thumb.jpg

post-57210-0-17136500-1377449436_thumb.jpg

post-57210-0-05820100-1377449438_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że rozumiem waszą fascynację budzikami Sława. Wpadły mi ostatnio przypadkiem takie sztuki:

omu.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładne stadko- dwa z tych mam.

Edytowane przez Karolus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak mechanizm pokazać?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy-specjaliści od Slav i innego ustrojstwa na 5671: czy spotkał się któryś z Was z zamykanym zamkiem przesuwki w naszych ulubionych 11-kamieniowych budzikach? Pytam, bo dziś po raz pierwszy takie coś zobaczyłem - podczas demontażu mechanizmu z 4. kwartału 1956 roku. Na przesuwce nie ma nie dwóch kołków (jak to ma miejsce w innych 5671), tylko jest jeden kołek i zamek z nacięciem na wkrętak. Jeszcze bardziej potwierdza się to, że te pierwsze 5671 były najbogatsze, a z każdym kolejnym rokiem produkcji postępowało zubażanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz to pokazać (zdjęcia) ?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz to pokazać (zdjęcia) ?

 Oczywiście :)

 

Kiepskie zdjęcie, na którym porównałem oba rodzaje przesuwek:

1cet.th.jpg

 

Oraz zbliżenie na przesuwkę "nietypową":

3jrm.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Oczywiście :)

 

Kiepskie zdjęcie, na którym porównałem oba rodzaje przesuwek:

1cet.th.jpg

 

Oraz zbliżenie na przesuwkę "nietypową":

3jrm.th.jpg

Moim zadaniem nie jest to nic nadzwyczajnego. Podejrzewam , że najwcześniej produkowane  modele budzików MOSKWA, MIR, DRUŻBA i DOROŻNYJ miały regulator z taką przesuwką i zamkiem włosa . Zamek miał prawdopodobnie zapobiec "zarzucaniu" włosa. Został on zapożyczony ze szwajcarskiego pierwowzoru ale później Rosjanie zrezygnowali z niego. Ramię przesuwki w tym wypadku przechodziło przez otwór w prochówce. W późniejszych modelach ramie było ugięte i pozostawało wewnątrz obudowy.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zadaniem nie jest to nic nadzwyczajnego. Podejrzewam , że najwcześniej produkowane  modele budzików MOSKWA, MIR, DRUŻBA i DOROŻNYJ miały regulator z taką przesuwką i zamkiem włosa . Zamek miał prawdopodobnie zapobiec "zarzucaniu" włosa. Został on zapożyczony ze szwajcarskiego pierwowzoru ale później Rosjanie zrezygnowali z niego. Ramię przesuwki w tym wypadku przechodziło przez otwór w prochówce. W późniejszych modelach ramie było ugięte i pozostawało wewnątrz obudowy.  

 

Oczywiście - nie można tego uznawać za coś nadzwyczajnego, niemniej jednak wciąż odkrywamy tajemnice najwcześniejszych egzemplarzy 5671 :) Pewnego dnia nasza wiedza na ten temat stanie się na tyle wyczerpująca, że będzie można sporządzić "kalendarium zmian konstrukcyjnych mechanizmu 5671" :)

PS - pisząc "szwajcarski pierwowzór" miałeś na myśli jakiś konkretny werk, który strona radziecka "skopiowała" czy też ogólny sens zamykanego zamka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - nie można tego uznawać za coś nadzwyczajnego, niemniej jednak wciąż odkrywamy tajemnice najwcześniejszych egzemplarzy 5671 :) Pewnego dnia nasza wiedza na ten temat stanie się na tyle wyczerpująca, że będzie można sporządzić "kalendarium zmian konstrukcyjnych mechanizmu 5671" :)

PS - pisząc "szwajcarski pierwowzór" miałeś na myśli jakiś konkretny werk, który strona radziecka "skopiowała" czy też ogólny sens zamykanego zamka?

Moim zdaniem na załączonej fotografii jest szwajcarski budzik  w którym znajduje się werk będący pierwowzorem dla późniejszego mechanizmu budzika SLAVA. W radzieckim mechanizmie zastosowano inną konstrukcję balansu, kotwicy i koła wychwytowego ( wychwyt szwajcarski) oraz dołożono kamieni. W mechanizmie szwajcarskim natomiast był wychwyt kołkowy. Mechanizm z pierwszych takich radzieckich budzików MOSKWA znajduje się w katalogu który był opisywany również na forum : https://plus.google.com/photos/113098239036073221216/albums/5696339340498381441/5696340626661284002?banner=pwa&pid=5696340626661284002&oid=113098239036073221216

Uważam że,  podobieństwa tych mechanizmów są ewidentne.

post-42128-0-44639200-1386160689_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na załączonej fotografii jest szwajcarski budzik  w którym znajduje się werk będący pierwowzorem dla późniejszego mechanizmu budzika SLAVA. W radzieckim mechanizmie zastosowano inną konstrukcję balansu, kotwicy i koła wychwytowego ( wychwyt szwajcarski) oraz dołożono kamieni. W mechanizmie szwajcarskim natomiast był wychwyt kołkowy. Mechanizm z pierwszych takich radzieckich budzików MOSKWA znajduje się w katalogu który był opisywany również na forum

Uważam że,  podobieństwa tych mechanizmów są ewidentne.

 

O widzisz - ja już jakiś czas "siedzę" w 5671 a nie znałem tak dokładnie genezy powstania tego mechanizmu :) Na podstawie detali można stwierdzić, że budzik przedstawiony w katalogu jest czymś pośrednim między tym szwajcarskim werkiem, a klasycznym 5671 (różnice np w półmostku balansu). Katalog pochodzi z 1957 roku - wtedy były już "klasyczne" 5671; najstarszy werk 5671 jaki ja spotkałem jest datowany na 1955 rok. Ciekawe jak długo oba typy budzików były produkowane równocześnie :)

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Katalog pochodzi z 1957 roku - wtedy były już "klasyczne" 5671; najstarszy werk 5671 jaki ja spotkałem jest datowany na 1955 rok. Ciekawe jak długo oba typy budzików były produkowane równocześnie :)

Katalog wcale nie musi przedstawiać aktualnie produkowanych budzików. Mogą być pokazywane starsze modele - patrz zapis strona 4 przedostatni akapit. Co do daty rozpoczęcia produkcji to nie wiem dokładnie kiedy to się stało. Posiadam instrukcję obsługi budzika wyprodukowanego 25.09.1954 r. Instrukcja dotyczy modeli 17B, 18B i 19B a na stopce  drukarskiej jest data  23.06.1954 r. - prawdopodobnie data zamówienia.  Skoro ktoś zamawiał wtedy instrukcję do takich budzików to przygotowania do produkcji musiały być już zaawansowane  lub budziki były już produkowane. W drugiej połowie  1954 r. produkowano już budziki z mechanizmem klasycznym ale z podwójnym mostkiem. Z zapisu w książce " Historia Drugiej Moskiewskiej Fabryki Zegarków" wynika, że w "1953 roku, zaczęło się opracowanie małogabarytowego budzika, który powinien był według podstawowych charakterystyk  odpowiadać światowemu poziomowi analogicznej produkcji" . To z tego okresu musi pochodzić wersja przejściowa mechanizmu. Tak przynajmniej ja uważam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafił mi się  radziecki budzik z pozytywką ECzZ z mechanizmem 5671 ale niestety w trakcie transportu został uszkodzony. 

post-42128-0-24112900-1394308125_thumb.jpg

post-42128-0-17405600-1394308176_thumb.jpg

 

Zmuszony byłem go posklejać .

post-42128-0-50494300-1394308422_thumb.jpg

post-42128-0-77760000-1394308473_thumb.jpg

 

Taki wyszedł efekt po naprawie 

post-42128-0-88943200-1394308762_thumb.jpg

post-42128-0-68044300-1394308789_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.