Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Obudowa została rzeczywiście wypolerowana a następnie polakierowana bezbarwnym lakierem. Co do balansu, faktycznie jest biały ale trudno mi określić czy to oryginał czy podmianka z innego modelu.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zasadas, do tej pory spotykałem się z białym wieńcem koła balansowego w mechanizmach z oddzielnym mostkiem na bębnie ze sprężyną chodu. Ciekawe czy tak było oryginalnie u Ciebie, czy ktoś kiedyś strzelił podmiankę?.

 

Jako, że po przeczytaniu tego posta została u mnie zasiana niepewność co do oryginalności całego zegarka uznałem, że można by tu rozwinąć listę pytań :

- czy jesteś pierwszym właścicielem tego budzika?

- kiedy i w jakim salonie go kupiłeś ?

- czy posiadasz oryginalne dokumenty zakupu ?

- jaki budzik ma przebieg ( ile godzin przechodził)?

- czy był regularnie serwisowany - czy jest książka serwisowa ?

- czy był "bity" a jeżeli tak to czy są raporty z milicji lub z policji dotyczące tego zdarzenia, gdzie był naprawiany , czy w serwisie fabrycznym, czy użyto do naprawy oryginalnych części, czy posiadasz dokumenty z naprawy ?

- czy powodem wymiany lakieru obudowy były ubytki lakieru związane z eksploatacją czy też rdzewienie blachy i jej perforacja ( domyślam się że nieoryginalna obudowa na pewno by rdzewiała ) ?

 

 

To oczywiście żart, ale sugerowanie "podmianki" części powinno być poparte konkretami. Rafał K. powinien podać szczegółowo do kiedy fabryka zakładała koła balansu białe, skąd ma tą informację - najlepiej poprzeć jakimś dokumentem. Samo to, że się czegoś nie widziało nie świadczy o tym, że tak nie było. Gdyby Rafał K. posiadał tą informację to łatwo można porównać tą datę z datą produkcji budzika znajdującą się na mostku mechanizmu budzenia.

Budziki MIR produkowano przeszło 50 lat temu więc obecnie znaleźć taki budzik " nie grzebany" - w którym nic nie było robione lub wymieniane jest na prawdę mało prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych dokumentów mówiących o specyfikacji podzespołów używanych w produkcji tych budzików, opieram się tylko i wyłącznie na tym co widziałem i czego się dowiedziałem od zegarmistrzów, którzy oglądali takich mechanizmów tysiące. Nie szukam dziury w budziku przedstawionym przez forumowego kolegę i nie jestem ekstremistą budzikowym :) Uważam tylko, że jeśli człowiek się czymś interesuje, to powinien co nieco na ten temat wiedzieć, więc nie widzę nic złego w tym że chciałbym się dowiedzieć jakie były te budziki wtedy kiedy je produkowano. To taki mój konik. Nie widzę w tym nic złego i nie wiem skąd taka odpowiedź kolego Tomku. Podmianka części nie przynosi temu budzikowi ujmy, bynajmniej jest świadectwem (o ile takowa nastąpiła) , że ktoś tego budzika używał i nosił go do zegarmistrza. A budziki Mir z całą pewnością "nie grzebane" mam dwa, oba mają białe wieńce kół balansowych i oddzielne mostki nad bębnem ze sprężyną chodu, faktycznie trudno już trafić na takie egzemplarze, ale jeśli już są, to nie widzę nic złego w tym, żeby o tym mówić.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz ZZ

czytając twojego posta, zacząłem się zastanawiać nad odpowiedziami na zadawane kolejno pytania i dopiero po pytaniu czy był "bity" odetchnąłem z ulgą :D :D :D.

Choć odpowiadając w tej konwencji :

- nie jestem pierwszym właścicielem, ale kupiłem go od starego dziadka, który jeździł z nim tylko do kościoła w niedzielę;

- wersja eksportowa, kupiony w Peweksie, pełna dokumentacja - była ale uległa mumifikacji ;

- z ustaleniem przebiegu jest mały problem, gdyż budzik był wiele razy kręcony :);

a tak na poważnie to jestem na początku drogi budzikowej i zbyt mało wiem o tych modelach by cokolwiek merytorycznego wnieść do dyskusji.

 

 

@Rafał K.

czy mógłbyś umieścić zdjęcia mechanizmów swoich budzików (Mir`ów) :D

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka budzików jeno je pofocić muszę ;)

 

Tak na szybko jeden z chyba rzadziej występujących 11-kamieniowców Sławy pod brandem Nairi:

 

IMG_0771_zps8e8e64d8.jpg

 

IMG_0772_zpsf3b42e8b.jpg

 

a tu razem w parze z naręcznym (na werku poljota)

 

IMG_0774_zps65577b0d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o zdjęcie mechanizmu można prosić?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny ten naręczny, budzik też oczywiście ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można :) - jutro :)

 

Obiecanki, cacanki :)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obiecanki, cacanki :)

oj tam, oj tam - się mi zapomniało na śmierć. Poprawię się i wrzucę fotki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem takie dwa mechanizmy MIR-a. Pierwszy , z podwójnym mostkiem jest starszy. Mam taki podobny z 3 kw. 1954 r. ale mam też z 1 kw. 1958 r. Drugi jest późniejszy .

post-42128-0-48162000-1364315122_thumb.jpg

post-42128-0-02465300-1364315152_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kolekcja jest zbyt mała i jak na razie nie mam mechanizmu z podwójnym mostkiem. Patrząc na te rozwiązania to ten podwójny mostek niewiele zmienia.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na te rozwiązania to ten podwójny mostek niewiele zmienia.

Oj trochę jednak zmienia :) Składanie przekładni chodu jest łatwiejsze, a w przypadku zerwania sprężyny chodu nie trzeba dokonywać niepotrzebnego demontażu przekładni chodu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, argumenty całkowicie zasadne, pomyślałem tylko o całkowitym rozbieraniu, a i tu byłoby łatwiej w dwóch etapach.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji jedno ogólne pytanie. Jak określać wiek zegarka z mechanizmem 5671. Na mechanizmie jest logo firmy i tylko numer werku, chyba,że coś przegapiłem :) ?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie mechanizmu jako 5671 prawdopodobnie pojawiło się dopiero po wydaniu decyzji OH6-126-62 dotyczącej unifikacji w przemyśle zegarmistrzowskim. Końcowa liczba tego znaku może sugerować , że decyzja jest z 1962 r. Od tamtej pory nastąpiło ujednolicenie nazw i oznaczeń np. zegarki z 2 Moskiewskiej Fabryki Zegarków nazywano SLAVA. Od tamtej pory zniknęły nazwy budzików: Moskwa, Mir, Drużba, Pionier, Dorożnyj, Wostok czy Sygnał produkowane do tej pory w tej fabryce. Dopiero później prawdopodobnie w latach 90-tych lub po roku 2000 na tarczach pojawiły się napisy inne niż Slava - MARATHON, OLIMPIC, WILTIC, REDOX, SERKISOF czy Allegro.

Jeżeli chodzi o numery mechanizmów to były tylko na początku ale chyba krótko i chyba tylko w Moskwach . W Mirach nie spotkałem takich numerów.

Do lat 60-tych na mostku mechanizmu budzenia wybijano kwartał i rok produkcji. Podobne bicia spotkałem w niektórych mechanizmach z lat 80-tych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informację, jutro zdejmuję dekle z moich budzików dla weryfikacji danych. Jestem pełen uznania dla Twojej wiedzy, otwartości i chęci dzielenia się nią z innymi.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarła dzisiaj do mnie kolejna Slava. Ale zamiast zrobić jej zdjęcie to od razu zabrałem się za rozkręcanie mycie, bo rzeczywiście była "zakitowana".

Pokażę po złożeniu. To już druga z żółtym kołem balansowym.

post-57210-0-03287800-1364596963_thumb.jpg

post-57210-0-24393100-1364596965_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to potrwało, ale udało się rozebrać, umyć, wyczyścić, złożyć i nasmarować. Kolejny budzik Slava.

post-57210-0-16770200-1365095525_thumb.jpg

post-57210-0-94426400-1365095541_thumb.jpg

post-57210-0-38945800-1365095545_thumb.jpg

post-57210-0-85996600-1365095547_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

b20e0f6d01bbd322med.jpg

 

Dzisiejszy prezencik od sąsiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy też jest na mechanizmie 5671?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób fotkę tylu budzika


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się zdobyć kolejna Slave w stanie naprawdę dobrym. Model z drugiego kwartału 1959 r. z "żółtym" kołem balansowym, oczywiście po smarowaniu gotowy do tik-tak`owania :)

post-57210-0-91804000-1365329561_thumb.jpg

post-57210-0-81822000-1365329563_thumb.jpg

post-57210-0-18669600-1365329566_thumb.jpg

post-57210-0-54213600-1365329568_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.