Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Krzysiek_W

DZIAŁ TECHNICZNY

Recommended Posts

5 minut temu, gislan77 napisał:

A czy zatrzymująca się wskazówka sekundnika to powód do zmartwień? Wcześniej tego nie było. A teraz prawie za każdym razem jak szybko trzepnę ręka to wskazówka zatrzymuje się na ok sekundę. Wiem, za bardzo analizuje. Ale mam tak, że jak coś nie funkcjonuje tak jak powinno, to będzie mnie gryzło w środku cały czas. Samo przyspieszenie  w tym wypadku już tak nie denerwowało jak ta wskazówka. 

Może to być powód do zmartwień albo nie. Jeśli przy potrząśnięciu zatrzymuje się cały mechanizm (np w wyniku uszkodzenia jakiegoś czopu) - to tak. Nie jeśli to zatrzymanie wynika z luzu międzyzębnego pomiędzy osią sekundnika, a jej napędem - tam jest "fałszywa" sekunda i takie zatrzymywanie zdarza się 

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

2 minuty temu, mkoch napisał:

Może to być powód do zmartwień albo nie. Jeśli przy potrząśnięciu zatrzymuje się cały mechanizm (np w wyniku uszkodzenia jakiegoś czopu) - to tak. Nie jeśli to zatrzymanie wynika z luzu międzyzębnego pomiędzy osią sekundnika, a jej napędem - tam jest "fałszywa" sekunda i takie zatrzymywanie zdarza się 

Dziękuję. Zauważyłem, że te zatrzymywanie nie ma wpływu na średnią spieszenia się na dobę. Myślałem, że zatrzymywanie się o sekundę, powinno zmniejszyć o te sekundę przyspieszenie na godzinę. A tego nie ma.

Teraz dłużej obserwowałem wskazówkę. Po takim zatrzymaniu wskazówka ma problemy z płynnością tak jakby coś powodowało jej opór. Tak jest przy godzinie 4. Po około dwóch minutach wskazówka jest już płynna. 

Chyba tylko na noc ma sens.

Nadal nie widzę sensu, przecież nie wiadomo w jakim momencie naciągu jest sprężyna. Kiedy odkładasz zegarek może mieć 95% naciągu odkręcisz kilka obrotów, odhaczy się i będzie miała naprzyklad 6% naciągu na całą noc
Kolega Stool pisał że noworuskie Amfibie mają około 40 półobrotów od zera do ponownego odhaczenia czyli od zera.

2 minuty temu, Brat Pit napisał:

Nadal nie widzę sensu, przecież nie wiadomo w jakim momencie naciągu jest sprężyna. Kiedy odkładasz zegarek może mieć 95% naciągu odkręcisz kilka obrotów, odhaczy się i będzie miała naprzyklad 6% naciągu na całą noc emoji846.png
Kolega Stool pisał że noworuskie Amfibie mają około 40 półobrotów od zera do ponownego odhaczenia czyli od zera.

Może przetestuję bez żadnego dokręcania przez kilka dni. Wtedy też będę wiedział, czy w ogóle jest potrzeba dokręcania przy takim trybie pracy jaki mam obecnie. Czyli mało ruchu. 

Posted (edited)

Mam jeszcze pytanie. Bo gdy oglądam dekielek i Wahnik to on bez problemu kręci się w przeciwna stronę (w lewo) ale w prawo ma spory opór. Czy tak powinno być? 

Edited by gislan77

Posted (edited)
2 godziny temu, Brat Pit napisał:

Nadal nie widzę sensu, przecież nie wiadomo w jakim momencie naciągu jest sprężyna. Kiedy odkładasz zegarek może mieć 95% naciągu odkręcisz kilka obrotów, odhaczy się i będzie miała naprzyklad 6% naciągu na całą noc emoji846.png

Dlatego trzeba wyczuć zegarek, ja czasami noszę automat, ale wiem, że jak noszę cały dzień to wystarczy do rana, jak około pół dnia, to dokręcę lub machnę wahnikiem kilka razy i też dotrwa do rana. Jak dokręcam lub nakręcam wahnik to około 5 razy.

Ale też nigdy nie przywiązuje wagi do tego czy zatrzymał się w nocy czy nie, gdy tak jest nastawiam prawidłową godzinę i dalej chodzi...😃

Edited by art_69

12 minut temu, art_69 napisał:

Dlatego trzeba wyczuć zegarek, ja czasami noszę automat, ale wiem, że jak noszę cały dzień to wystarczy do rana, jak około pół dnia, to dokręcę lub machnę wahnikiem kilka razy i też dotrwa do rana. Jak dokręcam lub nakręcam wahnik to około 5 razy.

Ale też nigdy nie przywiązuje wagi do tego czy zatrzymał się w nocy czy nie, gdy tak jest nastawiam prawidłową godzinę i dalej chodzi...😃

A co w sytuacji opisanej przeze mnie powyżej. Wahnik lekko kręci się w lewo, a ma opory krecenia w prawo. Czy to normalny objaw? 

Posted (edited)

Taki Łucz. Domyślam się, że czerwona wskazówka to nie sekundnik tylko nastawienie alarmu dźwiękowego, ale w jaki sposób się przesuwa? Koronką da się ustawić tylko godzinę.

DSCN9328.JPG

DSCN9329.JPG

Edited by art_69

3 godziny temu, art_69 napisał:

Taki Łucz. Domyślam się, że czerwona wskazówka to nie sekundnik tylko nastawienie alarmu dźwiękowego, ale w jaki sposób się przesuwa? Koronką da się ustawić tylko godzinę.

trzebą kręcić szkiełkiem :)

8 godzin temu, gislan77 napisał:

A co w sytuacji opisanej przeze mnie powyżej. Wahnik lekko kręci się w lewo, a ma opory krecenia w prawo. Czy to normalny objaw? 

To nie jest normalny objaw. Coś ze sprzęgiełkami albo czymś jeszcze. Ten zegarek nadaje się ewidentnie do serwisu

Godzinę temu, Mawis napisał:

trzebą kręcić szkiełkiem :)

Dzięki! Nie domyśliłbym się. :) Minimalnie poszło ale ciężko idzie i trudno przesunąć

W dniu 25.06.2020 o 11:19, Brat Pit napisał:

Cóż za herezje? O ile mi wiadomo, to sprężyna w automacie nie ma stałego zaczepienia w bębnie, jednak nie oznacza to, że po pełnym naciągnięciu odwija się do zera. Traci zapewne część energii aby ponownie podeprzeć się o wybranie w bębnie jak na poniższej grafice (z sieci):

spring.jpg.7cb27e3b755405e37b94ed166b9b0525.jpg

11 minut temu, Odin napisał:

Cóż za herezje? O ile mi wiadomo, to sprężyna w automacie nie ma stałego zaczepienia w bębnie, jednak nie oznacza to, że po pełnym naciągnięciu odwija się do zera. Traci zapewne część energii aby ponownie podeprzeć się o wybranie w bębnie jak na poniższej grafice (z sieci):

spring.jpg.7cb27e3b755405e37b94ed166b9b0525.jpg

Dokładnie tak jak, masz całkowitą rację

15 godzin temu, mkoch napisał:

To nie jest normalny objaw. Coś ze sprzęgiełkami albo czymś jeszcze. Ten zegarek nadaje się ewidentnie do serwisu

Dziękuję. Czyli jednak skorzystać z gwarancji. Szkoda ☹️. Ale widać, że jednak jest coś na rzeczy. Napisałem w tej sprawie do Poljot Euro. Zobaczymy co dalej.

Edited by gislan77

Gdzie mogę kupić nowe rosyjskie mechanizmy do zegarków? Chciałbym kupić kilka różnych mechanizmów z ręcznym naciągiem aby sobie je skręcać i rozkręcać.

53 minuty temu, bazant napisał:

Gdzie mogę kupić nowe rosyjskie mechanizmy do zegarków? Chciałbym kupić kilka różnych mechanizmów z ręcznym naciągiem aby sobie je skręcać i rozkręcać.

To nie lepiej stare? Chyba, że jesteś bogaty...😉

Chodzi o to abym miał na czym ćwiczyć. Jeśli stary okaże się zepsuty to będę go składał i rozkładał cały rok.