Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
roberto266

Nasze Budziki

Recommended Posts

Nowy nabytek z aukcji internetowej, kareciak z logiem jaskółki.

Zaryzykowałem kupno tego budzika do naprawy lub ba części, ponieważ miałem w rezerwie komplet kół, szczególnie napędowych.

Budzik uruchomiłem i można powiedzieć , że jest w stanie muzealnym, ponieważ chodzi jak chce a nie jak powinien. Budzik był w stanie zaniechanej naprawy. Płyty były wcześniej rozkręcone i następnie skręcone bez zwracania uwagi, czy zębatki są w łożyskach . Brakowało pręta młoteczka  i włosa balansowego. O takim a nie innym efekcie naprawy zadecydowały części zamienne, jakie posiadam.

Ciekawostką jest cyfra 30 na papierowej tarczy, w prawym dolnym rogu. Zauważyłem ja dopiero przy skanowaniu tarczy dla celów archiwalnych .

Fot. 1 - 4.a. Przed naprawą, po otrzymaniu paczki od sprzedawcy.

5-8. Po częściowej naprawie.

a. Ewetualny dawca.

Skan tarczy z cyfrą 30.

 

Dyskusja na temat tej firmy była już na Forum, s. 195.

 

 

1..jpg

2..jpg

3..jpg

4..jpg

4.a..jpg

5..jpg

6..jpg

7..jpg

8..jpg

Scan — kopia.jpg

a..jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dobra podstawa do renowacji ,obudowa kompletna ,tarcza przyzwoita ,wyklepać ,odrdzewić naprawić prosty mechanizm i fajny blaszak!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taki Junghans ze Szwecji się mi trafił w całkiem fajnym stanie,z 1951r .Wymieniłem tylko stłuczoną szybkę ,konserwacja i smarowanie ,wymyty i trochę poprostowany ale zostawiłem tak lekko poobijanego🙂

IMG_20240112_181820.jpg

IMG_20240112_181856.jpg

IMG_20240112_181835.jpg

IMG_20240112_181815.jpg

IMG_20240112_155306.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gübelin, 15 cm, 15 kamieni, 8 dni ;)

 

20240117_195725_javasabr_lmc17_s23u_v13_sharp.thumb.jpg.c8b9c3570f7ec0afdffa31d254d7e5db.jpg

 

 

W środku tak:
417562686_1856667424792603_8107682141924621940_n.thumb.jpg.b3f91ad016a46188eb55a564fb657d42.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piękny,🙂 takiego jeszcze nie mam😕

Edited by mechanik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwa  budziki oktagonalne   A. Willmann & Co. Patent  DRP 57582 z 24.06.1890 roku dotyczacy przestawiania czasu  w  budziku  wskazowkami w lewo  lub w  prawo . 

 

Digitale Sammlungen: Deutsche Uhrmacher-Zeitung (slub-dresden.de)

 

d0647810-40a1-4963-b93a-e6746eef3667.jpeg

7f925e4c-12ef-4d0f-a3cc-a49e4796964d.jpeg

62185f1e-264f-4762-9893-78e1d2dc6284.jpeg

06ea9287-8ad5-42db-8f1e-997b20187eac.jpeg

Przechwytywanie zawartości sieci Web_21-1-2024_10280_digital.slub-dresden.de.jpeg

938b4149-3466-47e6-a450-1a92e46b0ba0.jpeg

0bd5fc99-63d5-406e-91da-064b8f981489.jpeg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takiego Junghansa dziś nabyłem ,1905r model Veto i ciekawostka, bez pokręteł a jedynie taki sam kluczyk do wszystkich osi .Wykonany z blachy stalowej malowanej na srebrno,takie bardzo proste i oszczędne wykonanie ,żeby chociaż nikiel ☹️ i teraz jak to odświeżyć i czy w ogóle ruszać ?bo byłem pewny że to jakaś domowa srebrzanka😀

IMG_20240121_115127.jpg

IMG_20240121_115058.jpg

IMG_20240121_115013.jpg

IMG_20240121_115001 (1).jpg

Edited by mechanik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetny. Obudowę możesz posrebrzyć, choć wtedy straci swój stary wygląd. Chyba że lekko spatynujesz i zabezpieczysz, przed dalszą oksydacją. Można też spróbować po oczyszczeniu płatkami srebra, ale to będzie bardzo delikatne i jak  też nie zabezpieczysz np. szelakiem to będzie oksydować. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Więc chyba wpierw rozbiorę i wymyję puszkę, zobaczę jak wygląda bez rdzy i brudu 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tym budziku pisałem 4 lata temu w wątku Naprawcy - oprawcy.

Teraz dzięki częściom ze złomu po zegarmistrzu, pozyskanych od Kolegi Hecke budzik odzyskał swoją tożsamość. Jest to budzik jugosłowiański Insa.

Zdjęcia:

1 -2. Stan po przyniesieniu ze złomowiska.

3 - 4. Po naprawie mechanizmu, w zastępczej obudowie. Tylko dekielek jest oryginalny.

5. Części od Kolegi Heckie.

6 - 7. Stan po złożeniu.

 

 

 

 

 

1..jpg

2..jpg

3..jpg

5..jpg

6..jpg

7..jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka krótka relacja z renowacji miniaturki HAU  model Pi kupionej jako nn ,mam już taki budzik ,ale w innej wersji kolorystycznej.

Ogólnie wyglądał dobrze ale wymagał konserwacji i uzupełnień. No ale nie ma tak dobrze😕korozja mechanizmu była mocno posunięta a wręcz zniszczyła część osi i czopów . Musiałem wymienić ich część oraz sprężyny dociskające zapadki bębnów  itp.  Oryginalnie budzik był miedziowany  , wykonany z blachy mosiądzowanej stalowej co po latach i warunkach w jakich przebywał dało ciekawy efekt patyny .

No ale już gotowy i z bliżniakiem niklowanym na półkę🙂

 

IMG_20240203_201618.jpg

IMG_20240205_125136.jpg

IMG_20240203_201740.jpg

IMG_20240205_175829.jpg

IMG_20240206_164331.jpg

IMG_20240206_164045.jpg

IMG_20240206_164004.jpg

IMG_20240206_164222.jpg

IMG_20240206_164252.jpg

IMG_20240206_164206.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roman, a te Westclocki i reszta nie przestały chodzić z zazdrości?


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 stopni Celsjusza

aczkolwiek nie susza


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 9.02.2024 o 23:12, mechanik napisał(-a):

Pełna symbioza😄

 Obudowę tylko umyłeś?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No nie tylko 🙂 uzupełniłem srebrną powłokę preparatem o głupiej nazwie Starwax  Pozłota ! taka pasta w kolorze srebra 🙂 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakież to pomysły mieli na dzwonki , świetny zbiór 👌

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś po odświeżeniu Japy Vainqueur z 1912 r z ładnym mechanizmem ,starannie wykonany i łatwą ewentualną wymianą sprężyny chodu umieszczoną w solidnym bębnie .

Dlatego też pokrętła naciągu bębnów chodu i bicia są różne  ale takie oryginalnie mają być mimo moich podejrzeń🙂 

 

IMG_20240218_200333.jpg

IMG_20240218_200247.jpg

IMG_20240218_200415.jpg

IMG_20240218_200817.jpg

IMG_20240218_200458.jpg

IMG_20240218_200449.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak dla porównania Japy, który kupiłem 10 lat temu. Nie był odnawiany wizualnie.

 

Dodałem następujący opis.

 

Budzik JAPY FRERES & CIE Reg. 19.07.1893

 

 

Budzik produkcji francuskiej, wyprodukowany między 19 lipca 1893 a 6.12.1901 r.

6.12. zalegalizowano nowy znak firmowy.

DSC02250.JPG

DSC02253.JPG

DSC02254.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie pamiętam, czy zamieszczaliśmy kiedyś tę stronkę o francuskich budzikach z XIX wieku. Dość skromna, ale jest i literatura.

http://lesreveilstictac.e-monsite.com/


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.