Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
chrono-craze

Klub Miłośników Zegarków ROLEX

Recommended Posts

Guest McIntosh

Fascynująca dyskusja o kolorkach.  :)

Macie jakieś przemyślenia nt. porównania użytkowego mechanizmów 31xx vs 32xx, ale bazujące na własnych doświadczeniach?

Wreszcie jakieś ciekawe pytanie. Chętnie poczytam co wynika z doświadczeń miłośników Roleksa zwłaszcza, że sam jestem fanem kalibru 3235, który przez jakiś czas miałem przyjemność użytkować za pośrednictwem Datejusta.  :) Początki co prawda nie były łatwe, ale później werk pokazał dokładność działania jakiej oczekiwałem od Roleksa.

Edited by McIntosh

Macie jakieś przemyślenia nt. porównania użytkowego mechanizmów 31xx vs 32xx, ale bazujące na własnych doświadczeniach?

Mam - i szczerze? Ja nie widzialem zadnej roznicy. No - moze SD na nowym mechanizmie dluzej po kupnie robil wiecej niz norma (przez kilka pierwszych dni +5-8 s/dobe), jednak pozniej wszystko w normie. Ok - dluzej trzymal - jednak jako jednozegarkowiec nie bylo to dla mnie znaczace.

Edited by artme

Guest McIntosh

Mam - i szczerze? Ja nie widzialem zadnej roznicy. No - moze SD na nowym mechanizmie dluzej po kupnie robil wiecej niz norma (przez kilka pierwszych dni +5-8 s/dobe), jednak pozniej wszystko w normie. Ok - dluzej trzymal - jednak jako jednozegarkowiec nie bylo to dla mnie znaczace.

Wartości odnoszące się chociażby do efektywności wychwytu oraz naciągu "mówią" co innego.

Edited by McIntosh

Ja mam ambiwalentne odczucia.

Bezsprzecznie plusem 32xx jest rezerwa chodu w pakiecie z należytą skutecznością naciągu. Jak nosiłem Pepsi co najmniej kilka dni ( nawet bez biegania, skakania ani aktywnego dopingu w kotle na stadionie Startu Gniezno ), to potem mogłem robić nawet 2 dni przerwy dla innych zegarków, a GMTM miast lokować w rotomacie - odkładać na optymalną dla minimalizacji odchyłki pozycję.

Natomiast w kwestii precyzji chodu to absolutnie nie widzę, aby 31xx pozostawał choćby krok z tyłu.

Edited by gustaw6666

Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

Szczerze mówiąc to dyskusja o kolorach miała większą temperaturę bo były ku temu jakieś powody. Rozmowa o dokładności werków Rolexa to zawsze „ nuda”.

Jak byś nie odkładał - zawsze mieści się w zakładanych granicach. A jak się akurat nie mieści to ...po dwóch tygodniach już się mieści...

Nie mogę znaleźć filmiku, ale oglądałem kiedyś jak tłumaczyli z czego wynikają te kolory w Pepsi i jak je robili. Ogólnie Rolex uparł się, że jego ceramiczne bezele będą jednoczęściowe. Trzeba było więc najpierw "nałożyć" jeden kolor i dopiero potem drugi, na połowie bezela. Teraz nie chcę pomieszać kolejności kolorów, ale bodajże najpierw robią kolor niebieski, który ma dodany czerwony pigment. Delikatny, bo delikatny, ale choćby dlatego niebieski w Pepsi, odróżnia się od tego w Batmanie. Gdyby nakładali czerwony na taki niebieski jak w Batmanie, wychodziłby właśnie fioletowy. Stąd w Pepsi te kolory tak dziwnie wychodzą. Z tego co mi wiadomo Rolex jest obecnie jedyną firmą, która takie kombinacje kolorów jest w stanie zrobić w 1 częściowym bezelu ceramicznym. 

Szczerze mówiąc to dyskusja o kolorach miała większą temperaturę bo były ku temu jakieś powody. Rozmowa o dokładności werków Rolexa to zawsze „ nuda”.

Jak byś nie odkładał - zawsze mieści się w zakładanych granicach. A jak się akurat nie mieści to ...po dwóch tygodniach już się mieści...

Nie zgadzam się - mój Ex1 od 6 tygodni ma stałe +3s/d :-)

Nie mogę znaleźć filmiku, ale oglądałem kiedyś jak tłumaczyli z czego wynikają te kolory w Pepsi i jak je robili. Ogólnie Rolex uparł się, że jego ceramiczne bezele będą jednoczęściowe. Trzeba było więc najpierw "nałożyć" jeden kolor i dopiero potem drugi, na połowie bezela. Teraz nie chcę pomieszać kolejności kolorów, ale bodajże najpierw robią kolor niebieski, który ma dodany czerwony pigment. Delikatny, bo delikatny, ale choćby dlatego niebieski w Pepsi, odróżnia się od tego w Batmanie. Gdyby nakładali czerwony na taki niebieski jak w Batmanie, wychodziłby właśnie fioletowy. Stąd w Pepsi te kolory tak dziwnie wychodzą. Z tego co mi wiadomo Rolex jest obecnie jedyną firmą, która takie kombinacje kolorów jest w stanie zrobić w 1 częściowym bezelu ceramicznym.

To te w squale, czy steinhart to są dwuczęściowe wkładki?

Nie zgadzam się - mój Ex1 od 6 tygodni ma stałe +3s/d, niezależnie od tego, jak go odkładam. :-) A na poważnie - gdybym go oddał do serwisu i poprosił o ustawienie, to zapewne trzymałby 0 s/d.

Dla mnie jedynym (choć sporym) plusem 3235 jest dłuższa rezerwa chodu - odnośnie pozostałych właściwości to nie widzę różnic. Ale ja dziwny chyba jestem, bo nie mierzę dokładności chodu co do sekundy. Jak zmieniam zegarek (a noszę te 2 Rolki najczęściej, bo nie lubię jak mi zegarki stają) i widzę że czas na GMT Master II i na DJ mam taki sam w minutach to już nie patrzę na sekundnik. Chyba bym zwariował gdybym mierzył odchyłki i porównywał wskazania. No ale jak pisałem ja dziwny jestem, szczególnie jak poczytam wpisy niektórych kolegów tutaj odnośnie precyzji. 

Dla mnie jedynym (choć sporym) plusem 3235 jest dłuższa rezerwa chodu - odnośnie pozostałych właściwości to nie widzę różnic. Ale ja dziwny chyba jestem, bo nie mierzę dokładności chodu co do sekundy. Jak zmieniam zegarek (a noszę te 2 Rolki najczęściej, bo nie lubię jak mi zegarki stają) i widzę że czas na GMT Master II i na DJ mam taki sam w minutach to już nie patrzę na sekundnik. Chyba bym zwariował gdybym mierzył odchyłki i porównywał wskazania. No ale jak pisałem ja dziwny jestem, szczególnie jak poczytam wpisy niektórych kolegów tutaj odnośnie precyzji.

Moim zdaniem jesteś zupełnie normalny.

Uff, dobrze wiedzieć że nie jestem sam, bo już się zastanawiałem jak mierzyć precyzję chodu w Patku bez sekundnika i nie za bardzo wiedziałem jak. Myślałem o przykładaniu suwmiarki do tarczy i patrzeniu na idealne położenie wskazówki minutowej ale dałem sobie spokój  :).

Guest vitriol

To te w squale, czy steinhart to są dwuczęściowe wkładki?

Tak, te ogólnie dostępne, przystępne cenowo, ceramiczne inserty są najczęściej sklejone z dwóch kawałków (stąd przejście kolorów w okolicach 6 i 18 jest wyraźne, ostre).

W tych najtańszych zazwyczaj insert nie jest nawet jednolitą ceramiką - to metal powłokowany DLC w dowolnym kolorze.

Zabawa się zaczyna, gdy chcesz zrobić insert z jednolitej ceramiki i w kolorze innym niż czarny/niebieski/zielony.

Pierwszy ceramiczny czerwony insert zrobił Hublot, Omega pierwszy pomarańczowy, Rolex pierwszy dwukolorowy - jednolita ceramika barwiona dwoma kolorami, rozpoznajesz to przy 6 i 18, gdzie kolor się przenikają.

20181114-100142.jpg

20181114-100157.jpg

Co do mechanizmów, precyzja na tym samym poziomie, długość rezerwy na plus, a mały minusik to w odróżnieniu od starego werku słyszalna praca rotora w nowym.

Może i jestem daltonistą, ale ja tu fioletu nie widzę. Nie porownywałem też swojego pepsi z nowszym wypustem, więc nie chcę się ustosunkowywać który lepszy. Widziałem natomiast zdjęcia i na ich podstawie wolę ten co mam, ale na żywo może być inaczej...

PSX-20191223-093314.jpg

Mariusz

Ja lubię wiedzieć jak chodzi, co nie znaczy, że się jakoś przejmuję, gdy występujące odchyłki są wyższe od standardowych.

Batman po 5 dobach -2s, czyli średnio -0,4s/dobę

post-37089-0-03559300-1577092718_thumb.jpg

Rolex nie robi Batmana i Pepsi na normalnej bransolecie oyster, tylko te jubileee :) ?

Edited by zbyniu70

O ile dobrze kojarzę wcześniejsze wersje były na Oysterach, nowsze wypusty są na Jubilee. Mariusz swojego Batmana ma jeszcze na Oysterze.

Tak jak pisał.

Tylko stalowe

Czyli te mniej ;) dostępne.

Jak ktoś nie lubi jubilee to szybciej będzie miał GMT.

W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Czy jest możliwość kupienia oryginalnego paska skórzanego z klamerką czy zapięciem motylkowym od Rolexa ? tak żeby np. nosić Explorera czy AK na pasku skórzanym ale oryginalnym ?

Oficjalnie te zegarki są sprzedawane na bransolecie i nie ma w ofercie takich akcesoriów jak pasek skórzany do tych modeli. Nie można natomiast wykluczyć, że jakiś oryginalny pasek Rolexa przeznaczony dla Datejusta nie będzie pasował do tej koperty ...

Mariusz