Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

QuadrifoglioVerde

Polacy! Wy przeklęci barbarzyńcy !!

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu prężna Polska gospodarka wysokich technologi produkowała na export tylko mietły z chrustu i krasnale ogrodowe z gipsu.

Może już nie pamiętasz tych czasów, ale praktycznie wszystko co jeździło było naszej produkcji. Jelcz, San, Star, Nysa, Żuk, FSO ... I to co latało, Iskra, wilga, Mi,

Teraz nie ma się czym podniecać, pozostały tylko montownie i tubylcy jako rezerwuar taniej siły roboczej oraz rynek zbytu.

Musisz wierzyć mi na słowo, że ludzie wtedy też byli szczęśliwi i relatywnie żyło się na podobnym poziomie, pomijając oczywiście wąską kastę dorobkiewiczów.


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze zafascynowanemu niemiecką estetyką polecam zapoznanie się z polskimi tradycjami designu. Od Spółdzielni Ład, poprzez wzornictwo przemysłowe wczesnego PRL, aż po Rygalika dzisiaj. Podrzucę artykuł żeby oszczędzić czasu na googlowanie.

 

https://culture.pl/pl/artykul/polskie-wzornictwo-xx-wieku

 

Edit: literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okres PRL-u to były piękne czasy, szkoda że się już nie wrócą.  :)


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze zafascynowanemu niemiecką estetyką polecam zapoznanie się z polskimi tradycjami designu. Od Spółdzielni Ład, poprzez wzornictwo przemysłowe wczesnego PRL, aż po Rygalika dzisiaj. Podrzucę artykuł żeby oszczędzić czasu na googlowanie.

 

https://culture.pl/pl/artykul/polskie-wzornictwo-xx-wieku

 

Edit: literówki

 

Doskonale o tym wiem, ale gorzej było ze stosowaniem tego na masową skalę. To, że Polska wychowała paru świetnych designerów to rzecz wiadoma ale nie mieli oni wielkiego wpływu na masową estetykę. O ile PRL jeszcze się bronił bo wszystko było pod centralną kontrolą to to co stało się po roku 90tym wywołuje tylko wymioty. Żaden kraj tak ne zniszczył własnego dorobku jak my. Brak szacunku nie tylko do powojennych modernistycznych założeń, ale także do zabytków. Brak szacunku do czegokolwiek. Koniunkturalizm.

 

Co do Nysy, Tarpana, Żuka - te wyroby motoryzacyjno-podobne były przestarzałe już w momencie wprowadzania do produkcji. Rozwiązania techniczne były z lat 30tych. Obdarzanie tego obiektywnie ocenianego złomu technicznego estymą jest śmieszne. Były, bo coś być musiało aby wozić ludzi, towar, były zrobione z musu a nie z pasji czy aby zarobić pieniądze. Paliwożerne, awaryjne, o fatalnych właściwościach jezdnych i ogólnej jakości. Ja rozumiem, że NASZE, że SENTYMENT, ale było z nimi tak jak z Trabantem...jak tylko granica się otwarła to produkcja stanęła i nikt tego nie chciał kupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się tak uogólnia i jeszcze nakłada na to bieżącą propagandę , to niezawodnie wychodzi coś na kształt pierdolenia kotka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żuk bazował na Warszawie, która była kopią przedwojennego Forda A.

 

Spryskiwacze szyby uruchamiało się nożnie nadeptując energicznie lewą nogą pompkę, szyby boczne były odsuwane i zakręcane śrubką, miał trzy biegi do przodu z nietypowym rozmieszczeniem, a dymiący silnik pomiędzy fotelami.

 

 

Teraz można się z tego śmiać, ale nie tak dawno był to mój samochód do pracy...


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale o tym wiem, ale gorzej było ze stosowaniem tego na masową skalę. To, że Polska wychowała paru świetnych designerów to rzecz wiadoma ale nie mieli oni wielkiego wpływu na masową estetykę. O ile PRL jeszcze się bronił bo wszystko było pod centralną kontrolą to to co stało się po roku 90tym wywołuje tylko wymioty. Żaden kraj tak ne zniszczył własnego dorobku jak my. Brak szacunku nie tylko do powojennych modernistycznych założeń, ale także do zabytków. Brak szacunku do czegokolwiek. Koniunkturalizm.

 

Co do Nysy, Tarpana, Żuka - te wyroby motoryzacyjno-podobne były przestarzałe już w momencie wprowadzania do produkcji. Rozwiązania techniczne były z lat 30tych. Obdarzanie tego obiektywnie ocenianego złomu technicznego estymą jest śmieszne. Były, bo coś być musiało aby wozić ludzi, towar, były zrobione z musu a nie z pasji czy aby zarobić pieniądze. Paliwożerne, awaryjne, o fatalnych właściwościach jezdnych i ogólnej jakości. Ja rozumiem, że NASZE, że SENTYMENT, ale było z nimi tak jak z Trabantem...jak tylko granica się otwarła to produkcja stanęła i nikt tego nie chciał kupować.

Rozumiem Twój punkt widzenia, z drugiej strony są pierwsze sygnały odradzania się potencjału polskiego designu. Warto to zauważyć i docenić?

 

Z jeszcze innej strony skoro występujesz z pozycji krytyka i eksperta, a sam tworzysz przedmioty użytkowe, dlaczego Twoje produkty mają raczej wtórny design? Z całego potencjału mesjanizmu niemieckiej estetyki wyszły koncepty Vratislavia Tudor, kilka odmian Autavii, King Seiko i finalnie Vratislavia Reverso?

 

Koniunkturalizm?

post-31273-0-45636300-1528549136_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekałem aż ktoś personalnie pojedzie, wisiało to w powietrzu, więc cieszę się, że wreszcie ktoś to mi wyrzucił. Chodź zupełnie bez sensu ;-) bo nie jest to w sprzeczności z tym co piszę.

Otóż z dobrych rozwiązań należy czerpać, nie wyważać otwartych drzwi gdy nie jest to potrzebne !  gdyby w przestrzeni publicznej kopiowano dobre rozwiązania, już istniejące ten kraj byłby najpiękniejszym z pięknych. Nas zabija chęć wyróżniania się na siłę i to, że każdy chce się poczuć designerem a niestety nie każdy ma ku temu predyspozycje o wykształceniu nie wspomnę. W Niemczech estetykę pozostawia się specjalistom a u nas babciom ze wspólnot mieszkaniowych. Teoretycznie to u nas jest większa demokracja! ale ona nie zawsze wychodzi niestety na dobre. To nasze odreagowanie wolnościowe zebrało straszne żniwo.


Jak się tak uogólnia i jeszcze nakłada na to bieżącą propagandę , to niezawodnie wychodzi coś na kształt pierdolenia kotka.

 

Jaką bieżącą propagandę ? To ty raczej pier..... od rzeczy i wszędzie widzisz Kaczyńskiego. To się leczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wiedzę, kompetencje i potencjał, zrób z niego kolejny koncept na miarę pierwszego Visa. Masz aspiracje i młodą energię- działaj. Bez emocjonalnego rozstroju. Z klasą. Trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wiedzę, kompetencje i potencjał, zrób z niego kolejny koncept na miarę pierwszego Visa. Masz aspiracje i młodą energię- działaj. Bez emocjonalnego rozstroju. Z klasą. Trzymam kciuki.

 

Ale ten temat nie jest o mnie, ani o zegarkach. Rozmawiamy tutaj o architekturze, zabytkach, przestrzeni która nas otacza. Nie jestem z wykształcenia architektem dlatego nie podejmę się zaprojektowania sobie domu, ale mam poczucie estetyki i wiedzę komu to zlecić aby wyszło dobrze. Jednego takiego człowieka na forum nawet mamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką bieżącą propagandę ? To ty raczej pier..... od rzeczy i wszędzie widzisz Kaczyńskiego. To się leczy.

 

Myślałem o tej uświadamianej "konieczności" nowego otwarcia, praktycznie na " wszystkich frontach" , krytyki wszystkiego za komuny i po , aż do... teraz.

A my sobie jesteśmy jacy jesteśmy po prostu. To "szkodzi" bardziej niż "nadmiar" demokracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli designu polskiej motoryzacji...

post-6402-0-93018600-1528564477_thumb.pngpost-6402-0-66972000-1528564574_thumb.jpgpost-6402-0-37130600-1528564585_thumb.jpgpost-6402-0-53854600-1528564597_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet nie ma o czym dyskutować, gość (q.v.) ma prawdziwe, dobre i jedynie słuszne poczucie estetyki, dobrego smaku, wyczucie stylu itp. itd. i każdy kto podejmie polemikę jest wyznawcą Kaczyńskiego i co się z tym wiąże idiotą, "ciemną masą" itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i każdy kto podejmie polemikę jest wyznawcą Kaczyńskiego i co się z tym wiąże idiotą, "ciemną masą" itd.

 

Chyba wręcz przeciwnie. Nie czytasz ze zrozumieniem, "wampirku"...  :P


"Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, źle zrozumiałem wpis

wszędzie widzisz Kaczyńskiego.

. Natomiast bardzo mi się nie podoba ciągłe przedstawianie Polaków jako dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo jesteśmy na dnie Europy. Ale to nie znaczy, że nikt od dołu nie stuka ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie można powiedzieć o każdym narodzie bez wyjątku.

Szczerze to podziwiam Waszą krytykę stylów budowy, projektów etc. Gdyż zasadniczo co się komu podoba. Zupełnie inaczej ma się sprawa niszczenia zabytków czy szpecenia istniejacych od lat budowli czy rozwiązań architektonicznych.

Chociaż to też niestety znak czasów i w przyrodzie nowe życie jest kosztem starego.

Ludzie to również zwierzęta i żaden rozum (podobno) niczego tu nie zmieni.

Jeśli ktoś zechce chodzić w skarpetkach i sandalach czy sprzedać opla to niech sobie sprzedaje.

Staram się zrozumieć układ środowiskowy ale też rozumiem druga stronę lub staram się zrozumieć. W kwestii zmian układu sił na polskiej scenie, początkowo byłem sceptyczny i na nie, ale im dalej w las,tym częściej przyznaję że się myliłem, choć w wielu sprawach jest fatalnie, jednak wszystko ma swoje plusy.

Rozchodzi się o to aby te plusy nie przyslonily nam minusów.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... choć w wielu sprawach jest fatalnie, jednak wszystko ma swoje plusy.

Rozchodzi się o to aby te plusy nie przyslonily nam minusów.

Słusznie prawisz.  B)

 


"Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat zatytułowałem prowokacyjnie, ale celowo aby jak największa liczba osób na niego kliknęła.

 

Jesteśmy mordercami, lub przynajmniej potomkami morderców kultury! To jest fakt z którym nie ma co nawet dyskutować i polemizować bo wystarczy się rozejrzeć.

Nie wszystko możemy wytłumaczyć wojną ( większość  pałaców, zamków czy dworów z racji usytuowania w bardzo małych miasteczkach i wsiach uniknęła zniszczeń wojennych ), brakiem pieniędzy czy nie sprzyjającą władzą ponieważ największa dewastacja dokonała się po roku 1990 !!!

Jest kasa z unii - budujemy za nie centra kongresowe, stadiony, gigantyczne opery, wskrzeszamy ośrodki kultury lub budujemy nowe, wycinamy tysiące istniejących drzew aby w każdej pipidówie "zrewitalizować"? ( tak to się pięknie nazywa ) główny plac w mieście wykładając go kilometrami nowej kostki granitowej. Ale Dolny Śląsk i jego niesamowite dziedzictwo nadal ginie w oczach, na naszych oczach. Nie bądźcie obojętni. Gdzie jeśli nie na forum pasjonatów zegarków , ludzi o podwyższonej wrażliwości na piękno, sztukę, kulturę, technikę, historię...mamy poruszać takie trudne tematy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego ile tracimy, ile przecieka nam codziennie przez palce. Chwała tym prywatnym inwestorom którzy podjęli w ostatnich latach trud zakupu zdewastowanych zabytków i włożenia w nie astronomicznych kwot! które pewnie do końca ich życia się nie zwrócą! Ale coś po sobie zostawią ! coś dadzą tej ziemi a właściwie oddadzą!

 

Oglądnijcie w skupieniu proszę film zamieszczony na tej stronie:

 

http://www.zabytkidolnegoslaska.com.pl/index.php/zabytki-artykuly/archiwum-wiadomoci/16782-upiorny-dolny-slask

 

Zapraszam do dyskusji.

Tak się zastanawiam, czy nie zatraciliśmy ducha tego wątku ?

Ostatnio odkryłem Dolny Śląsk, jego zabytki i cudowne krajobrazy. I to jest powód, dla którego corocznie tam goszczę. Myślę, że podana strona internetowa pozwoli mi w tym roku dokonać słusznych wyborów :P

Alfa_Romeo_QV.JPG


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowokacja się udała. Dużo osób naklikało. Myślę, że już można zmienić prowokacyjny tytuł?

 

Czy to coś zmieni jeśli założę temat

"Wrocławianie Wy potomkowie przeklętych złodziei!!! i codziennie będę go uzupełniał raportami z wrocławskich komisariatów?

 

Będzie mniej złodziei? Prawdopodobnie nie za to forumowicze z Wrocławia codziennie widząc ten tytuł na pewno mnie polubią za tę społeczną akcje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy nie zatraciliśmy ducha tego wątku ?

Ostatnio odkryłem Dolny Śląsk, jego zabytki i cudowne krajobrazy. I to jest powód, dla którego corocznie tam goszczę. Myślę, że podana strona internetowa pozwoli mi w tym roku dokonać słusznych wyborów :P

 

To bardzo dobry kierunek dla wszystkich którzy lubią codziennie robić wypad gdzie indziej dla tego polecam agroturystyki na dole nie koniecznie w Karpaczu czy Szklarskiej - to na dole wypoczniecie, rozpalicie ognisko i będziecie się cieszyć spokojem sącząc piwko w ciszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowokacja się udała. Dużo osób naklikało. Myślę, że już można zmienić prowokacyjny tytuł?

 

Czy to coś zmieni jeśli założę temat

"Wrocławianie Wy potomkowie przeklętych złodziei!!! i codziennie będę go uzupełniał raportami z wrocławskich komisariatów?

 

Będzie mniej złodziei? Prawdopodobnie nie za to forumowicze z Wrocławia codziennie widząc ten tytuł na pewno mnie polubią za tę społeczną akcje?

 

Demagogiczne chwyty. Przestań czytać ten temat i po zgryzocie :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytwórnia wódek Schirdewanów, budynek z 1865 r.

post-6402-0-01864700-1528625803_thumb.jpg

 

Koło 2004 roku:

post-6402-0-91040600-1528625836_thumb.jpgpost-6402-0-88989400-1528625870_thumb.jpgpost-6402-0-71855700-1528625884_thumb.jpg

 

2017:

post-6402-0-76911300-1528625904_thumb.jpgpost-6402-0-36959700-1528625915_thumb.jpg

 

Ponoć dealer, przepraszam, developer ma się podjąć renowacji obiektu. Zapewne poczeka aż ten się zawali albo będzie kwalifikować się wyłącznie do rozbiórki. Postawi się nowy budynek i makietę dawnej elewacji.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.