Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
lort

Nietuzinkowy zegarek do 6 k EUR (25-26 k PLN)

Recommended Posts

Guest McIntosh

Dokładnie z tym się zgadzam, tak jak ze Słowackim i Mickiewiczem, nie ma żadnego przeciwwskazania żeby jednego uznać za grafomana a drugiego za wielkiego twórcę i na odwrót. Na jedno i drugie stwierdzenie znajdą się argumenty.

Nie no, tu już trochę poszedłeś po bandzie :). Mnie chodziło o ocenę zegarka tylko na poziomie wyglądu. Do oceny mechanizmu można jednak przyłożyć obiektywne kryteria niezależnie od tego czy zegarek się podoba czy też nie.

Nigdy nie rozumiałem tego typu stwierdzeń. Do AP RO trzeba dorosnąć, do PP Nautilusa trzeba dorosnąć, do Roleksa trzeba dorosnąć itd. Czyli uznać, że skoro tak wielu chwali, to musi być dobre? Zegarek powinien się przede wszystkim podobać i tu nie ma żadnych świętości.

Tu niekoniecznie chodzi o wmówienie sobie, że skoro dany model jest drogi i uznawany za kultowy/piękny/atrakcyjny itp. to znaczy, że ja też tak muszę zacząć myśleć.

Raczej, patrząc po sobie, wygląda to tak, że po pierwsze im więcej śledzę i oglądam zdjęć to oswajam się z określonym wyglądem i zaczynam go z czasem oceniać inaczej. Zresztą to działa także w drugą stronę - swego czasu szalenie podobał mi się IWC Aquatimer, a teraz już mi przeszło  :)

Co więcej, zmienia się też postrzeganie danej marki. Jeszcze kilka lat temu nie powiedziałbym pewnie nic dobrego na temat Rolexa - uważałem, że to ostentacyjne zegarki dla ludzi ze złotymi grubymi kietami na szyjach :D  A teraz mam do tej firmy zupełnie inny stosunek i jak dobrze pójdzie sam kiedyś będę jakiegoś miał. 

I ja tak rozumiem dojrzewanie do określonych zegarków, zwłaszcza tych bardziej charakterystycznych.

Guest McIntosh

Raczej, patrząc po sobie, wygląda to tak, że po pierwsze im więcej śledzę i oglądam zdjęć to oswajam się z określonym wyglądem i zaczynam go z czasem oceniać inaczej.

Ja natomiast raczej nie kształtuję swoich ostatecznych poglądów w oparciu o zdjęcia zegarków. Ostatnio na przykład przekonałem się, że nowe wersje Overseas, które bardzo podobały mi się na zdjęciach, na żywo mnie już nie zachwyciły. Rolex z kolei jest mi firmą obojętną. Wielokrotnie oglądałem zegarki tej firmy na żywo i właściwe poza Datejust II i może Yacht-Master, reszta nie specjalnie przypadła mi do gustu. Jestem natomiast pod wielkim wrażeniem designu i jakości wykonania zegarków Lange, które na żywo prezentują się fenomenalnie. Podobają mi się też zegarki Panerai, ale wolę je oglądać w gablocie niż na swoim marnym nadgarstku. Przy obwodzie około 19 cm nie mam czego szukać w ofercie Panerai. Nawet jeżeli znajdę model o odpowiedniej średnicy koperty, to z kolei grubość jest dla mnie nie do zaakceptowania. To samo dotyczy IWC Big Pilot. Zegarek bardzo mi się podoba, ale nie mógłbym go nosić, bo czułbym się głupio z patelnią wielkości 46 mm na ręku. O wersjach Heritage to nawet nie ma co wspominać. Co do dojrzewania, dojrzewanie do zegarka jest mi obce. Jak od razu "czasomierz" nie przypadnie mi do gustu, to żadne oswajanie z wyglądem nie pomoże.

Guest McIntosh

W odniesieniu do powyższego posta, dzisiaj na żywo widziałem Vacheron Constantin Ref. 4500S. No i muszę przyznać, że ten zegar pozamiatał mną kompletnie. Zastanawiam się co dalej z tym robić. Pierwsza myśl - kupić. No ale poczekam chwilę. Jak mi za jakiś czas nie przejdzie, to będę miał drugiego Vacherona. Zegarki... co za pasja .

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja natomiast raczej nie kształtuję swoich ostatecznych poglądów w oparciu o zdjęcia zegarków. Ostatnio na przykład przekonałem się, że nowe wersje Overseas, które bardzo podobały mi się na zdjęciach, na żywo mnie już nie zachwyciły.

To oczywiste, że tak naprawdę ocenić można zegarek na żywo, ale tak się składa że nie zawsze ma się taką możliwość. Ja np. zobaczyć AP nie miałem okazji, a Vacherona kilka sztuk - te które są w Złotych Tarasach.

Gratuluję wyboru. Piękny zegar. Jak napisałeś do mnie, że zamówiłeś książkę o Royal Oak, to byłem prawie pewien, że wybierzesz AP. Ale...

Nigdy nie rozumiałem tego typu stwierdzeń. Do AP RO trzeba dorosnąć, do PP Nautilusa trzeba dorosnąć, do Roleksa trzeba dorosnąć itd. Czyli uznać, że skoro tak wielu chwali, to musi być dobre? Zegarek powinien się przede wszystkim podobać i tu nie ma żadnych świętości. Nie ma nic złego w subiektywnej opinii, że design Royal Oak jest słaby albo że w ogóle jest do niczego. Nie każdemu musi się podobać i bardzo dobrze. Dzięki różnym gustom i przemyśleniom, mamy tu o czym dyskutować  :).

dla mnie jest to jak najtrafniejsze stwierdzenie....i dotyczy ono nie tylko zegarków.

jak zobaczę moje fascynacje zegarkowe kilkanaście lat wstecz to "mam lekkie mdłości" :)

podobnie ma się rzecz dotycząca ubioru, wyposażenia wnętrz itd.

człowiek zagłębia się w jakiś temat, zaczyna poznawać tajniki, szczegóły i tak wyrabia sobie inny punkt spojrzenia.

jego opinie stają się bardziej świadome.

cena zegarka nie ma tu żadnego znaczenia.

nie twierdzę że Royal Oak odrzucał mnie na początku mojej pasji.

raczej to była zdystansowana ciekawość.

lubię wyraziste projekty, industrialne i inżynierskie podejście.

Tu niekoniecznie chodzi o wmówienie sobie, że skoro dany model jest drogi i uznawany za kultowy/piękny/atrakcyjny itp. to znaczy, że ja też tak muszę zacząć myśleć.

Raczej, patrząc po sobie, wygląda to tak, że po pierwsze im więcej śledzę i oglądam zdjęć to oswajam się z określonym wyglądem i zaczynam go z czasem oceniać inaczej. Zresztą to działa także w drugą stronę - swego czasu szalenie podobał mi się IWC Aquatimer, a teraz już mi przeszło  :)

Co więcej, zmienia się też postrzeganie danej marki. Jeszcze kilka lat temu nie powiedziałbym pewnie nic dobrego na temat Rolexa - uważałem, że to ostentacyjne zegarki dla ludzi ze złotymi grubymi kietami na szyjach :D  A teraz mam do tej firmy zupełnie inny stosunek i jak dobrze pójdzie sam kiedyś będę jakiegoś miał. 

I ja tak rozumiem dojrzewanie do określonych zegarków, zwłaszcza tych bardziej charakterystycznych.

podzielam te zdanie jeżeli chodzi o ogół :)

do Rolexa nadal sie nie przekonałem, no może do modeli vintage

4 rocznica od ostatniego postu minęła 2 dni temu, to może czas odkopać wątek :)

Odkopanie tematu bez zdjęcia zegarka, będącego bohaterem wątku, się nie liczy ;)

I'm not myself, but not dead and not for sale...

odkopujemy wątek bo trzeba poszukać czegoś nowego

A to zmienia postać rzeczy - warunki jak poprzednio?

I'm not myself, but not dead and not for sale...

A to zmienia postać rzeczy - warunki jak poprzednio?
W wolnej chwili coś napiszę

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Kryterium nietuzinkowości, bardzo łatwo mierzalne :) swoją drogą nadal pozostaje

Zbliżają się moje 18 urodziny haha, kawalerki w Przasnyszu nie zamierzam kupować, więc może uczcić to zegarkiem

Budżet nie jest tak istotny, jakkolwiek to zabrzmi.

Jestem ciekaw, co w oczach użytkowników może być tym nietuzinkowym zegarkiem.

Jako bazę możemy przyjąć budżet narzucony te 4 lata temu (w temacie)

Dorzućmy jeszcze jedne kryterium – zegarek powinien trzymać cenę, lub jak niektórzy wolą to nazwać nie tracić tak szybko na wartości.

Wcale nie oznacza to, że wybór zawężony jest do Rolexa.

Dodatkowo nie jestem wielkim fanem Rolexa, a uwłaczająca farsa w wykonaniu Rolexa/Kruka z kolejkami do kolejki na Professionale mnie zupełnie nie bawi i nie interesuje.

Przeczytałem sobie cały założony przez mnie temat. Ciekawa lektura i opinie sprzed 4 lat.

Wracając do Rolexa: jak Kuba @Smycel teraz odbierasz Rolexa – czytałeś swój wpis :)

Notatki jakie sobie robiłem od długiego czasu czasu:

GP Laureato – nawet ceramikę przymierzałem, fajny model, ale ciężko z trzymaniem ceny

Bvlgari Octo Finissimo – przymiarka była, bardzo ciekawy model, ale jak wyżej

Reverso – zawsze fascynowała mnie ta linia i pewnie jakiś model by się znalazł

Rolex – jeżeli już to EX II biała tarcza, ale to spory zegarek. To że nie jest aż tak „hot” to tylko na plus

Rolex 2 – Datejust na jubilee, jako przeciwnik bransolet chciałem ją sprawdzić, co zresztą uczyniłem, do tego karbowany bezel, niebieska tarcza, lupka. Ciekawe. Przymierzałem 36 mm. Wygląda całkiem OK, ale miałem uczucie że jednak powinien być większy. DJ 41 nie mierzyłem ale tu Rolex szaleje z cenami i Kruk pewnie z jakimiś czasami oczekiwania

Panerai – kilka razy podchodziłem do marki. czy to Radiomir, czy też Luminor i zawsze miałem wrażenie że szybko mi się znudzi. Chociaż niektóre z modeli dobrze trzymają cenę

Hermes Carre H – ten zegarek na 100% wrzuciłbym do zbioru nietuzinkowych zegarków. Świetnie leżał na nadgarstku jak go przymierzałem. Jednak kryterium trzymania wartości kuleje w mojej ocenie

Grad Seiko – wiadomo klasa, podejść było kilka. Są Grand Seiko które pięknie się prezentują i mechanicznie to są nietuzinkowe zegarki! Jednak pomijając modele limitowane w razie czego zegarek ciężki do zbycia i zapewne z utratą wartości. Wiem zaraz rzucą się na mnie miłośnicy Japan Made z konkretnymi modelami i wykresami jak to poszczególne modele zyskały na przestrzeni lat

Cartier – interesował mnie Tank Basculante, wiadomo takie reverso od Cartiera. Ostatnio wracam myślami do modelu Santos. Pojawił się w propozycjach sprzed 4 lat. Myślę (chyba że ktoś mnie poprawi) że trzymają dobrze cenę

Hublot – estetyka OK, ale nie pasuje mi cała otoczka wokół marki

Ulysse nardin – można znaleźć w ofercie kilka ciekawych modeli. Mi też niektóre z nich przypadły do gustu. Jednak kryterium odsprzedaży ma niskie notowania, to takie szukanie „Nowaka” w stogu siana chętnego do zakupu :)

Glashutte original – model seventies panorama date jest świetny i świetnie leżał na ręce. Niestety polerowane środkowe ogniwa bransolety mnie zniechęcają. Poza tym nie jest to popularna marka, pod stwierdzeniem że jest trochę dziadkowy też bym się podpisał.

Zenith – zafascynowała mnie ceramika i przymierzałem Defy w niebieskiej ceramice na gumie. Tylko myślę że to raczej taki wakacyjniak tylko.

W niższej cenie zainteresowały mnie:

Autodromo Group B Safari

Squale Carbon Blue T 183

Tak więc lista jest długa.

Jak ktoś ma swoje spostrzeżenia to śmiało.

Edited by lort

Ciekawy nawet go przymierzałem. Jednak nie dla mnie i utrata wartości spora.

7 minut temu, lort napisał:

Ciekawy nawet go przymierzałem. Jednak nie dla mnie i utrata wartości spora.

Wymieniłeś całą masę zegarków i myślę, że z tego wszystkiego jeśli nie ustrzelisz limitowanych edycji, to jedynie Rolex czy AP RO spełni oczekiwania braku utraty wartości. 

Z tych wymienionych jakbyś miał dziś decydować, to który byś wybrał? 

Wymieniłeś całą masę zegarków i myślę, że z tego wszystkiego jeśli nie ustrzelisz limitowanych edycji, to jedynie Rolex czy AP RO spełni oczekiwania braku utraty wartości. 

Z tych wymienionych jakbyś miał dziś decydować, to który byś wybrał? 
Masa zegarków ale wiele z nich wyeliminowałem.
Z moimi typami, a takowe oczywiście mam, poczekajmy.

9 godzin temu, lort napisał:

Kryterium nietuzinkowości, bardzo łatwo mierzalne :)

Cena i łatwa odsprzedaż? Zegarki, które wymieniłeś to albo klasyka w rodzaju Tanka, albo zegarki futbolistów w rodzaju Hublota. Chciałbyś - jak każdy - Rolexa, ale nie chcesz czekać w kolejce. Nietuzinkowy - za słownikiem -  wyróżniający się spośród ogółu, rzadko spotykany. Czy któraś z Twoich propozycji spełnia te warunki? :unsure:

Ale Tudora to Ty szanuj!

kolego Zeno. w mojej ocenie każdy z nich wyróżnia się spośród ogółu.

w mojej liście jest więcej klasyków, przeczytaj uważnie. podpowiadam: reverso, Laureato, santos, nawet grand seiko

czy to że Hublota noszą futboliści deprecjonuje te zegarki. napisałem jednak że nie pójdę w tą stronę ze względu na krótką historię i wręcz napastliwą strategię marketingową tej marki.

dobrze przeczytałeś nie będę stał w kolejce do kolejki po Rolexa. jeżeli już coś mnie zainteresuje z ich oferty to rozważę to, ale będąc odpowiednio traktowany jako Klient (odpowiednio w mojej ocenie).

więc nie naburmuszaj się. masz coś ciekawego w twojej ocenie do zaproponowania, to jestem otwarty.

to wątek do wymiany spostrzeżeni, rzucania propozycji, może czegoś ciekawego ja/ktoś inny się nauczy.

nie potrzebuję moralizatorskiego tonu i "wyjeżdżania" mitu ze słownikami

przeczytaj posty sprzed kilku lat. zobaczysz jakie ciekawostki wyszły przy okazji takiej dyskusji.

Z tym Grand seiko to bym nie przekreślal tematu ze względu na spadek wartości.

Fakt, że trzeba czekać na klienta specyficznego (sprzedaż wydłuży się w czasie), ale spadek wartości wcale nie musi być duży jak się tanio kupi (można wykorzystać zjawisko małego popytu, żeby obniżyć cenę zakupu). 

Które modele rozwazales?  

Grand Seiko IMO to dobry kierunek. Jesli kwarc to SBGN 003 / 005, jesli spring drive to:

image.png.c08e9c4c5742b8633759f0986492d50e.png

Ja osobiscie lubie tez klasyke w ich wykonaniu czyli kolekcje Heritage.

Zerknij moze jeszcze na Minase:

https://www.minasewatches.ch/webshop

Nietuzinkowe na pewno, nie wiem jak z odsprzedaza bo sa to wyjatkowo rzadko spotykane zegarki.

na przestrzeni lat kilka modeli Grand Seiko chodziło mi po głowie.

pierwszy który zrobił na mnie wrażenia to Snowflake czyli Spring Drive. gdzie pojawiał się model GMT z jasną (beżową?) tarczą

ostatnio Hodinkee zrobili limitowaną wersję jego: GMT SBGM239

https://limited.hodinkee.com/grand-seiko/

widzę też że w grudniu wypuszczą Hi beat. też limitacja dla nich

https://www.hodinkee.com/articles/grand-seiko-slgh003-hi-beat-60th-anniversary-le-featuring-the-new-dual-impulse-escapement

masz rację @cordi7 Minase są nietuzinkowe! na żywo nigdy żadnego zegarka od nich nie widziałem

No to weźmy tego snowflake sbga211 Na nowego w UE są oferty na 23 000 zł od ręki. Pewnie po twardych negocjacjach jeszcze coś się urwie. 

https://www.chrono24.pl/all/grand-seiko-mens-sbga211g-heritage-spring-drive-watch--id14279111.htm

Na mieście mówią, że Grand seiko ma duży spadek wartosci. Jak to się przekłada na ten model. Są używki za 12-15 tys zł? Czy raczej bliżej 20? (a wtedy chyba lepiej brać nowke za 22-23?.

Mowisz o limitce dla hodinkee z nowym mechanizmem, jak  w SLGH002/3? 

58 minut temu, cordi7 napisał:

Zerknij moze jeszcze na Minase:

https://www.minasewatches.ch/webshop

Nietuzinkowe na pewno, nie wiem jak z odsprzedaza bo sa to wyjatkowo rzadko spotykane zegarki.

52 minuty temu, lort napisał:

masz rację @cordi7 Minase są nietuzinkowe! na żywo nigdy żadnego zegarka od nich nie widziałem

Znajomy z innego forum mial Minase Divido, wedlug jego subiektywnej opinii wykonanie tych zegarkow jest na najwyzszym poziomie, nawet powyzej Grand Seiko.

Z odsprzedaza raczej bardzo slabo. Na minus takze mechanizm bazowany na ETA 2824.

Noszenie zegarka na który mnie nie stać to taki sam przypał jak noszenie podróby.