Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tarant

Nie jest OK....

Rekomendowane odpowiedzi

Uff, IPN odwalił kawał solidnej roboty , może teraz znajdą czas na kk .

IPN to ludzie w nim pracujący nic więcej, zmieni się ekipa rządząca (prędzej czy później) zmienią się pracownicy IPN i zaczną odkręcać... :D


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

, a już na pewno nie od populistycznego pseudo-historyka Cenckiewicza. 

 

Piotrze, czy ktoś przedstawił dowody obalające twierdzenia i wnioski Cenckiewicza albo kwestionujące rzetelność jego prac? Jeśli tak, to podaj proszę linki. Moim zdaniem rzetelne naukowe dysputy są zastępowane socjotechniką, oskarżeniami, uogólnieniami, stygmatyzacją. W starych dobrych czasach, nikt nie poważył się kwestionować czyichś ustaleń, bez solidnych badań. Dzisiaj wystarczy rzucenie argumentem personalnym. 

IPN to ludzie w nim pracujący nic więcej, zmieni się ekipa rządząca (prędzej czy później) zmienią się pracownicy IPN i zaczną odkręcać... :D

 

Cały wic polega na tym, aby skutecznie odpolitycznić takie instytucje, jak IPN. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na socjotechnice to jest oparta cała kariera pana Cenckiewicza. Który to powinien być nikim więcej niż dziennikarzem śledczym w dzienniku Fakt.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś podważył argumentacją naukową którakolwiek z prac tego historyka? Bo oskarżać jest łatwo, ale uzasadnić już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, czy ktoś przedstawił dowody obalające twierdzenia i wnioski Cenckiewicza albo kwestionujące rzetelność jego prac? Jeśli tak, to podaj proszę linki. Moim zdaniem rzetelne naukowe dysputy są zastępowane socjotechniką, oskarżeniami, uogólnieniami, stygmatyzacją. W starych dobrych czasach, nikt nie poważył się kwestionować czyichś ustaleń, bez solidnych badań. Dzisiaj wystarczy rzucenie argumentem personalnym.

Nic nie potrzeba obalać, bo nic z tego nie wynika, Cenckiewicz tak jak Macierewicz, żongluje sensacyjnymi doniesieniami pod publikę i nic więcej, Rzetelność jest nie do sprawdzenia, bo nie ma do tego dostępu. Przykładowo nie tak dawno sensacyjnie odkrył, że w socjalistycznym wojsku polskim było zatrzęsienie ruskich szpiegów (tez odkrycie), którzy po transformacji zostali zwolnieni do cywila i spokojnie sobie żyją pośród nas, doniósł, że ma dokumenty z danymi personalnymi itd. Odkrył i....i napisał, nic więcej się nie stało, nie ma żadnych doniesień o wydaleniach, aresztowaniach czy cos podobnego. Podobnie ze wszystkim co donosi, ma oczywiście tez osiągnięcia, bo profesorem nie został za teczkę śliwek, ale to co "produkuje" dla publiki to tak jak tarant napisał spokojnie można zamieścić jedynie w brukowej prasie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały wic polega na tym, aby skutecznie odpolitycznić takie instytucje, jak IPN. 

 

Nooo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tak samo jak odpolitycznione będą spółki skarbu państwa, telewizja etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o wypowiedziach Cenckiewicza, lecz o jego pracach naukowych, takich, no wiecie, z podaniem źródeł, przypisami, cytatami ;) 

 

Co do mojej wiary w polityków, to nie mam złudzeń. Niemniej mogę wymagać od polityków tego, by byli przyzwoici i uczciwi. Czy politycy mogą coś odpolitycznić? Dobre pytanie. Na pewno powinni to zrobić, w interesie publicznym. Czy politycy kierują się prywatą? Wielu tak. Ale może być też tak, że pojawią się politycy dalekowzroczni, którzy uniezależnią pewne instytucje od wpływów politycznych. Tak podpowiada też zdrowy rozsądek - demokracja ze swej definicji zakłada zmiany opcji politycznych. Uzależnianie instytucji, które powinny być niezależne, to w dalszej perspektywie strzał w kolano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedną z ciekawszych spraw (dla osób, które ta tematyka w ogóle zajmuje, rzecz jasna) jest to, co z całkiem licznymi wyrokami, na mocy których skazywano osoby publicznie mówiące o działalności Lecha Wałęsy jako "Bolka", określając je mianem kłamców.

 

Przy okazji, Andrzej Celiński nie powinien już chodzić do telewizji. Nawet prezenterka TVN24 miała wyraźny problem z opanowaniem jego furii, kiedy "argumentował", że "nikt mu tu nie będzie pieprzyć", etc.


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o wypowiedziach Cenckiewicza, lecz o jego pracach naukowych, takich, no wiecie, z podaniem źródeł, przypisami, cytatami ;)

A co jego prace naukowe maja wspólnego z nieślubnym dzieckiem Wałęsy i tym podobnymi pracami?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedną z ciekawszych spraw (dla osób, które ta tematyka w ogóle zajmuje, rzecz jasna) jest to, co z całkiem licznymi wyrokami, na mocy których skazywano osoby publicznie mówiące o działalności Lecha Wałęsy jako "Bolka", określając je mianem kłamców.

 

 

A to ciekawe pytanie dla prawnika, czy można żądać wznowienia tamtych postępowań. Musiałbym sprawdzić w k.p.c. Wydaje mi się, że nie. Przedmiotem tamtych postępowań były ustalenia faktyczne dokonane na podstawie ówczesnego stanu wiedzy, historycznej również. Patrząc na to z innej perspektywy można powiedzieć, że teraz łatwiej oskarżyć Wałęsę o współpracę z SB niż kiedyś, bo są na to dowody o wartości naukowej. Wówczas ich nie było, co de facto utrudniało dowodzenie, a zatem i osoba formułująca tezy o współpracy Wałęsy z SB winna ostrożniej formułować swe argumenty lub musiała liczyć się z możliwością posądzenia o zniesławienie. 

 

edit: po spojrzeniu w przepisy, znalazłem punkt zaczepienia: art. 403 § 2. k.p.c.: Można również żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.

 

Strona nie mogła skorzystać z tego orzeczenia, bo jego wówczas nie było. Nie ma również ryzyka powoływania się na takie sytuacje w nieskończoność, bowiem możliwość wznowienia jest ograniczona czasowo: 

 

Art. 408. Niedopuszczalność żądania wznowienia postępowania
Po upływie lat pięciu od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana.
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, Andrzej Celiński nie powinien już chodzić do telewizji.

 

Oczywiście . I generalnie miejsce opozycji jest w kabarecie i to pod warunkiem , że jest to kabaret więzienny , jak to usłyszałem w telewizji toruńskiej z ust księdza profesora .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe pytanie dla prawnika, czy można żądać wznowienia tamtych postępowań. Musiałbym sprawdzić w k.p.c. Wydaje mi się, że nie.

I to jest kwintesencja sprawiedliwości lansowanej przez wymiar sprawiedliwości. Szkoda gadać.  


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś podważył argumentacją naukową którakolwiek z prac tego historyka? Bo oskarżać jest łatwo, ale uzasadnić już nie.

 

Żadnej merytoryki ze strony donosicieli bijących pianę i wygłaszających peany na temat konfidenta Bolka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest kwintesencja sprawiedliwości lansowanej przez wymiar sprawiedliwości. Szkoda gadać.  

Piotrze, zajrzyj proszę, uzupełniłem post.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście . I generalnie miejsce opozycji jest w kabarecie i to pod warunkiem , że jest to kabaret więzienny , jak to usłyszałem w telewizji toruńskiej z ust księdza profesora .

Dawno nie oglądałem "toruńskiej telewizji" (rozumiem, że chodzi Ci o TV Trwam). A co do opozycji, koalicji, itd. - ja nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem żadnej opcji a priori (poza betonową, post-PZPRowską komuną) - ale równocześnie nie lubię fanatyków, z żadnej strony.


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnej merytoryki ze strony donosicieli bijących pianę i wygłaszających peany na temat konfidenta Bolka.

 

Znalazłem ślady dyskusji naukowych n.t. książki SB a Lech Wałęsa. Większość recenzentów określiła ją jako rzetelną. Jednym z historyków kwestionujących  jest prof. Friszke.  Postać znana, ale znowu nie można kwestionować jej argumentów w oparciu o jej sympatie polityczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, zajrzyj proszę, uzupełniłem post.... 

Dużo lepiej, ale i tak mało zachęcająco dla poszkodowanych wyrokiem. W tym przypadku ciekawe, czy do opinii publicznej dotrą jakieś wiadomości o zmianach tamtych wyroków.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepiej, ale i tak mało zachęcająco dla poszkodowanych wyrokiem. W tym przypadku ciekawe, czy do opinii publicznej dotrą jakieś wiadomości o zmianach tamtych wyroków.

 

Te 5 lat to dlatego, że są ograniczenia: ludzka pamięć, etc. Można dyskutować, czy 5 lat to nie zbyt krótko. Chodzi też o pewność co do sytuacji prawnej, takie wyroki wywołują skutki nie tylko w prawie.

 

Czy będą takie wyroki (to nie automat, w sprawach o wznowienie sąd działa na wniosek, nie z urzędu), a jeśli, to czy o nich usłyszymy? Dla mnie jest to sprawa medialna, ale czy dla mediów także? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w d*p... w tyle mam czy Walesa byl TW czy nie byl, pewnie oprocz tego ze byl, odegral tez w historii Polski role ktorej nie mozna pomijac i deprecjonowac, bardziej od tej pseudo-sensacji (znanej od wielu lat) interesuje mnie to co szum medialny zwiazany z 'Bolkiem' ma przykryc i to ze PKB zaczyna leciec na pysk, dla mnie to nie jest OK


Są ludzie, którzy przez całe życie spogladają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają. (A. Czechow)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w d*p... w tyle mam czy Walesa byl TW czy nie byl, pewnie oprocz tego ze byl, odegral tez w historii Polski role ktorej nie mozna pomijac i deprecjonowac, bardziej od tej pseudo-sensacji (znanej od wielu lat) interesuje mnie to co szum medialny zwiazany z 'Bolkiem' ma przykryc i to ze PKB zaczyna leciec na pysk, dla mnie to nie jest OK

 

A czy my dokładnie wiemy, jaka to była rola? W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych faktów, dokumentów, które mogą doprowadzić do weryfikacji wcześniejszych ocen na rolę Lecha Wałęsy. Nie można nikomu zabronić stawiania pytań i weryfikacji ustaleń historycznych.

 

co do PKB, to chyba nie jest tak źle: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb-polski-mateusz-morawiecki-gospodarka,35,0,2248995.html

 

poza tym, PKB niekoniecznie przekłada się na zamożność obywateli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie oglądałem "toruńskiej telewizji" (rozumiem, że chodzi Ci o TV Trwam).

 

Zgadłeś . Ale takie koncesjonowanie opozycjonistów , jak wspominałeś , miałoby chyba jakiś sens .

Bo tak łażą takie łajzy po tych raczej nie polskich telewizjach i opowiadaj banialuki 

Przeszkadzają tylko , a tu trzeba kraj porządkować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadłeś . Ale takie koncesjonowanie opozycjonistów , jak wspominałeś , miałoby chyba jakiś sens .

Bo tak łażą takie łajzy po tych raczej nie polskich telewizjach i opowiadaj banialuki 

Przeszkadzają tylko , a tu trzeba kraj porządkować .

 

Moim zdaniem porządki się zaczęły... ;) Oczywiście ocena tego może zależeć od poglądów politycznych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.