Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
MasterFan

Dokładność chodu zegarków mechanicznych

Recommended Posts

Guest
Nie wiem czy konstrukcja musiałaby być wadliwa[...]

Jeżeli podajesz, że jednej doby zegarek mógłby opóźnić się 32 sekundy, a następnej przyspieszyć o 14 sekund, to w przeciągu 48 godzin jego niedokładność wynosiłaby 46 sekund. W warunkach prawidłowo działającego mechanizmu, to nie jest możliwe. Nawet firmy, które nie mają dużego doświadczenia w konstruowaniu "mechaników" i robią takie zegarki za kilkaset złotych, piszą o odchyleniach dobowych rzędu 12 sekund, a to i tak w cyklu 48-godzinnym znacząco mniej. Poza tym, duże opóźnienia mogłyby na przykład wynikać z gorszego smarowania, zwiększonych sił tarcia w mechanizmie, ale wówczas byłby to proces stały. Jak wobec tego zegarek miałby później przyspieszyć o kilkanaście sekund :?:. To fizycznie (raczej) nie jest możliwe.

I tak z jednego zartu MasterFana dostalismy caly esej Mavericka (nie bierz tak wszystkiego na powaznie!).

no to podam przykład

Mój Girard Perregaux ( Vintage z dużą datą i fazą księzyca ) po zepsuciu się jednej z nakecarek , zatrzymał się ( co naturalne ) i tak sobie leżał z 2 tygodnie

Miałem ochotę go założyć , więc ustawiłem , nakręciłem i co ??

Jak wielkie było moje zdziwienie kiedy za parę godzin patrzę o tu pół godziny przyspieszył . Nie mogłem uwierzyć , zrobiłem prosty test - stoper w komórce i porównywałem z sekundnikiem zegarka - plus 4 sekundy na minutę !! po prostu niemożliwe , ale tak było

Ustabilizował się dopiero po dobie i teraz jest ok

Czy ktoś miał podobne doświadczenie ?

Guest
no to podam przykład

Mój Girard Perregaux ( Vintage z dużą datą i fazą księzyca ) po zepsuciu się jednej z nakecarek , zatrzymał się ( co naturalne ) i tak sobie leżał z 2 tygodnie

Miałem ochotę go założyć , więc ustawiłem , nakręciłem i co ??

Jak wielkie było moje zdziwienie kiedy za parę godzin patrzę o tu pół godziny przyspieszył . Nie mogłem uwierzyć , zrobiłem prosty test - stoper w komórce i porównywałem z sekundnikiem zegarka - plus 4 sekundy na minutę !! po prostu niemożliwe , ale tak było

No to wcale się nie dziwię, że Vacheron Constantin zrezygnował ze stosowania w swoich zegarkach kalibrów Girard-Perregaux i zastąpił je werkami Jaeger-LeCoultre. Najważniejsze Darek, że zegarek dość szybko się ustabilizował.

To już wiadomo dlaczego MasterFan sprzedał swojego GP :D

Kwarcowy JLC spisuje się znacznie lepiej :idea:

:lol:

Darek, może to był chwilowy wpływ jakiegoś pola magnetycznego?

@ MasterFan

czasem zdrowo jest pożartować

nie na każdy temat, nie na każdy :!:

Michał

tak wielkie przyspieszenie może być skutkiem sklejenia się włosa (np olejem)

możliwe że później, podczas noszenia ponownie sie rozkleił i wszystko wróciło do normy

piotrek

P.S. ale zegarmistrzem nie jestem - choć wydaje mi się że tak duża odchyłka i to w + musiała być spowodowana znacznie większą częstotliwością pracy balansu a więc krótszym włosem

:oops:

nie na każdy temat, nie na każdy :!:

Tak, to chyba już każdy z nas zdążył zauważyć :wink: :twisted:

To już wiadomo dlaczego MasterFan sprzedał swojego GP :)

Co konkretnie masz na myśli, jakie aspekty skłoniły Cię do wyrażenia tej opinii, podaj przykład :?: :lol::):D :twisted:

Marcin

"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Oczywiście miałem na myśli to, że wzorem firmy Vacheron Constantin zrezygnowałeś ze stosowania w swoim zegarku kalibru Girard-Perregaux i zastąpiłeś go werkiem Jaeger-LeCoultre :D

A że przy okazji cała reszta zegarka też uległa zmianie to szczegół taki :lol:

Michał

Teraz powinienem strzelić jakiś esej, ale mi się nie chce :twisted: , poza tym neuro, zgadzam się z Tobą i vice versa :wink: :lol:

Marcin

"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Guest
Teraz powinienem strzelić jakiś esej, ale mi się nie chce :twisted:

Może to i dobrze, moje "eseje" w zupełności wystarczą :lol: :wink:. Poza tym, jasne, że pożartować można. Ja sobie żarty z IWC robię na czacie klubowym. Jednak Forum traktuję poważnie i tak też staram się pisać (chociaż też nie zawsze :D).

Guest Ireneusz Paluszek

wynik mojego "pupilka"

stan (dwa lata po okresowym przeglądzie, bez żadnych regulacji)

ORIS Classic Tonneau Regulateur cal. 649 (na bazie Eta 2836-2)

total 7 dni => +28 sek.

średniodziennie => 4 sek.

max odchylenie => +5 sek.

min. odchylenie => +1 sek.

oristonneauregulateur8eb.jpg

Powtórzę się- wspaniały zegarek :!: :D

Wynik również baardzo przyzwoity! :lol:

Marcin

Samuel Butler

Guest Ireneusz Paluszek
Powtórzę się- wspaniały zegarek

Wynik również baardzo przyzwoity!

coż ja mam począć - muszę pięknie podziękować i radować się nadal z udanego zakupu w USA.

BTW

na żywca prezntuje się o niebo lepiej :!:

Tak nawiązując do wcześniejszych postów - otóż mam zegarek, który przed regulacją, naprawą, smarowaniem robił lekko 3-4 godziny na dobę do przodu. Teraz po regulacji jest bardzo dokładny i odchylenia ma rzędu kilku sekund na dobę. A mowa o ponad dwudziestoletnim ruskim ZiMie :lol: Z GP Darka łączy go jedynie lekko kwadratowa obudowa (to jak z porównaniem malucha i mercedesa - tak samo ma 4 koła i kierownicę) :wink:

Radek

Przez ponad 2,5 miesiąca kilka razy zanotowałem odchyłke mojego Aviatora względem zegara sterowanego drogą radiową i otrzymałem taki wykres :P

post-369-0-26618500-1330522359.jpg

Guest pcstud

jak ten trend sie utrzyma zegarek niechybnie stanie... :wink:

Mój historyczny GP (lata 40 ste) ciągle równo -1 minuta na tydzień. Zegarek głównie leży w pudełeczku tarczą do góry.

Heh grzesiek, pokazałbyś jakieś zdjęcia, a nie tak 'na sucho' o swoim GP.

Moje Xezo ostatnio przez dwa tygodnie -45 s. To chyba słabo jak na 2893-2?

Zdjęcia - nie mam cyfrówki, a fotograf woła 30 zł za "pozę" :evil: Ponapastuję znajowych, może ktoś dorobił się cyfraka.

Zgłaszam się z testami swojego ruska:

b_203136.jpg

czyli mechanizm poljot 31681

b_231503.jpg

Zegarek był synchronizowany do peceta który codziennie był synchronizowany do serwera czasu codziennie o 21.00.

Po tym zegarek był nakręcany do końca.

W każdy pomiar powtórzony był 3 razy.

Rezultaty:

+12 noc bokiem na koronce dzien na rece, czasem było +13

+2 24 h na deklu, czasem było +3

+8 24 h na szkiełku, zawsze było +8

+7 noc na deklu, dzień na ręce, czasem było +8.

Wiem że testy nie jakieś hiper profesjonalne, ale przynajmniej czegoś się dowiedziałem o swoim rusku :roll:

Generalnie jest bardzo powtarzalny. I zawsze troche do przodu :twisted:

Rezultaty:

+12 noc bokiem na koronce dzien na rece, czasem było +13

+2 24 h na deklu, czasem było +3

+8 24 h na szkiełku, zawsze było +8

+7 noc na deklu, dzień na ręce, czasem było +8.

Wiem że testy nie jakieś hiper profesjonalne, ale przynajmniej czegoś się dowiedziałem o swoim rusku :roll:

Generalnie jest bardzo powtarzalny. I zawsze troche do przodu :twisted:

A jak się zachowuje podczas normalnego użytkowania ??