Skocz do zawarto艣ci
Szukaj w
  • Wi臋cej opcji...
Znajd藕 wyniki, kt贸re zawieraj膮...
Szukaj wynik贸w w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuj臋 馃槉

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Taraj napisa艂(-a):

obraz.thumb.png.2a5dfe236e6165116d578b279e735d9e.png

Mo偶e taka z Timepolu . www.timepol.pl

T臋 spr臋偶yn臋 te偶 znalaz艂em i przeanalizowa艂em. Wej艣膰 - wejdzie, szeroko艣膰 i d艂ugo艣膰 OK, ale znacznie grubsza. Jak na szybko policzy膰, to sztywno艣膰 jest o ponad 40% wi臋ksza od orygina艂u. Ciekawe, czy nie mia艂bym turbo-bicia i wiatraczek by sobie z ni膮 poradzi艂. No i drogo, za te pieni膮dze zam贸wi艂em ca艂y taki sam mechanizm, mo偶e wystarczy wyczy艣ci膰 i podmieni膰聽馃檪.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Witajcie,

potrzebuj臋 porady. Dosta艂em od znajomej co艣 co u niej wisia艂o na 艣cianie "chyba stary barometr"馃榿 . To co艣 podczas remontu spad艂o

st艂uk艂o przedni膮 szyb臋 i wymaga naprawy. Po rozebraniu werku z ty艂u tarczy聽 okaza艂o si臋 , 偶e tam kiedy艣 by艂 jaki艣 mechanizm .

To "co艣" wygl膮da mi na stary (zapewne szklany) barometr cieczowy聽 Torricellego z przek艂adni膮.

Czy kto艣 spotka艂 si臋 z czym艣 podobnym? Wskaz贸wka jest bardzo starannie wywa偶ona.

antyk1.thumb.jpg.f32ba37da52eabbb38ca56914d887e17.jpg

antyk2.thumb.jpg.59bacc649377f8fe65258e802d290a18.jpg

antyk3.thumb.jpg.2270044d9ed405361d3bd3f05176f44b.jpg

antyk4.thumb.jpg.f324ac0d540f8743da00b3bd8b893a4a.jpg

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

uszkodzilem spr臋偶yn臋 podczas ukladania w b臋bnie - eta 2873聽

gdzie w Polsce mog臋 kupi膰 ?聽

Na ebayach si臋 nie znam, na chinskich nie wiem co kupi臋..聽

Mo偶e kto艣 doradzi od czego dopasowa膰- mo偶e s膮 kompatybilne od innej聽ety?聽

uff..聽

Kowalskie paluchy..聽

20240122_212624.jpg

Edytowane przez zadra

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

D偶em dobry

Powr贸ci艂em na grupy 艂ono.

Znacie mnie, znow potrzebuj臋 pkmocy.

Ot贸偶 otrzyma艂em takiego trupa.

Pkm贸偶cie zidentyfikowa膰 producenta i oszacowac rok produkcji aby mnie zmotywowa膰 do reanimacji tego pacjenta

20240206_132157.jpg

20240206_132228.jpg

20240206_105503.jpg

20240206_105538.jpg

20240206_105527.jpg

20240206_105510.jpg

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Mnie sie podoba.... bo mozna si臋 "wy偶y膰", przywracaj膮c go do 偶ywych :)


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzin臋 temu, mkl1 napisa艂(-a):

Mnie sie podoba.... bo mozna si臋 "wy偶y膰", przywracaj膮c go do 偶ywych :)

Dlatego go capn膮艂em

Edytowane przez Sir Gresek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
38 minut temu, Sir Gresek napisa艂(-a):

Dlatego go capn膮艂em

Ja bym nie capn膮艂 ( dla siebie) - ta skrzynka to by艂oby dla mnie zbyt du偶e wyzwanie.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Nie wiem ,, kto on " - ale fajny

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
17 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

Ja bym nie capn膮艂 ( dla siebie) - ta skrzynka to by艂oby dla mnie zbyt du偶e wyzwanie.

Bed臋 j膮 usi艂owa艂 w my艣l maksymy:

"po pierwsze nie U-szkodzi膰"

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Takie ciekawe i nietypowe "co艣" pojawi艂o sie u mnie do naprawy i uruchomienia

IMG_9549.thumb.jpg.48e723dea9d37a5d20f7f4541fcb0351.jpg

Jest to mechanizm zegarowy nap臋du i sygna艂贸w czasu starego rejestratora optycznego (na papierze 艣wiat艂oczu艂ym) zmian pola magnetycznego Ziemi

3IMG_6815.jpg.5b21eb3b2d06e552c999c17fc2fceeb1.jpg

IMG_6817.thumb.jpg.e6b3467bf29709336e2363deb8a79765.jpg

Konstrukcja z pocz膮tku XX w., a mo偶e jeszcze nieco wcze艣niejsza, o ile wiem u偶ywany by艂 jeszcze w latach 60-tych.

Nie znam producenta, brak jest jakichkolwiek sygnatur - mo偶e po rozebraniu mechanizmu co艣 znajd臋 - by膰 mo偶e jest to produkcja jednostkowa na specjalne indywidualne zam贸wienie. Wyprowadzone dwa nap臋dy - na b臋ben rejestracyjny oraz kardanem do g贸ry na przesuwn膮 karetk臋 z optyk膮.

Nosi jednak znamiona "szlachetno艣ci" wskazuj膮ce na wysok膮 jako艣膰 konstrukcji聽:

- inwarowe sygnowane wahad艂o Rieflera

IMG_9552.thumb.jpg.956efba70a822b9e99dd45fa429ed891.jpg

艂o偶yskowanie ko艂a wychwytowego i kotwicy w wymiennych 艂o偶yskach - szatonach

IMG_9564.thumb.jpg.3acec4c194ee7a65af39e67c4b122762.jpg

S膮dz膮c po 艣ladach na wkr臋tach by艂 z pewno艣ci膮 kiedy艣 naprawiany - mo偶e znajdzie si臋 jaka艣 inskrypcja.

Na razie musz臋 dorobi膰 now膮 zawieszk臋, z tej s膮 tylko strz臋py, potem trzeba b臋dzie zrobi膰 jakie艣 stanowisko i spr贸bowa膰 uruchomi膰 aby zobaczy膰 co mu jeszcze dolega.

No i mycie i polerowanie, musi by膰 na b艂ysk聽馃檪.

IMG_9551.thumb.jpg.b19bc7d8c17efe70a2abd4be303374e6.jpg

Ju偶 si臋 ciesz臋 na t臋 robot臋 ...

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

W pierwszej chwili patrz膮c na same zdj臋cia,

pomy艣la艂em, 偶e to czyja艣 radosna tw贸rczo艣膰.聽

Wygl膮da na to, 偶e by艂 on specjalnie wykonany do tego urz膮dzenia.聽

Bardzo ciekawy unikat.聽

呕ycz臋 przyjemnych chwil przy renowacji.聽

Pozdrawiam Jacek聽


"Na 偶adnym zegarze nie znajdziesz wskaz贸wek do 偶ycia"聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ciekawa pozycja, ale ta cena...聽

To偶 to 1 kartka wychodzi 50 z艂otych...聽

Pozdrawiam Jacek聽


"Na 偶adnym zegarze nie znajdziesz wskaz贸wek do 偶ycia"聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
2 godziny temu, LESKOS napisa艂(-a):

Tej ksi膮偶ki to pewnie nie kupi臋, ale dzi臋ki za plik PDF kt贸ry pobra艂em - b臋dzie co poczyta膰 i poszuka膰 dalszych 藕r贸de艂. Ju偶 na szybko na mapie lokalizacji zegar贸w Rieflera znalaz艂em Warszaw臋 i Krak贸w. Ten krakowski zegar to pewnie zna艂em - do ko艅ca lat 70-tych聽 w Obserwatorium na Wawelu sta艂 w艂a艣nie Riefler jako zegar sygna艂贸w czasu rejestracji sejsmicznej. Czy warszawski to ten kt贸ry jest u mnie - chyba w膮tpi臋, Riefler sprzedawa艂 te偶 same wahad艂a (rok temu mia艂em takie metrowe jako opcja katalogowa w naprawianym Siemens&Halske) ale jeszcze poszperam i mo偶e co艣 si臋 wyja艣ni po rozbi贸rce mechanizmu.

Pozdrowienia,

Jerzy

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
W dniu 14.02.2024 o 22:41, Lamela napisa艂(-a):

Tej ksi膮偶ki to pewnie nie kupi臋, ale dzi臋ki za plik PDF kt贸ry pobra艂em - b臋dzie co poczyta膰 i poszuka膰 dalszych 藕r贸de艂. Ju偶 na szybko na mapie lokalizacji zegar贸w Rieflera znalaz艂em Warszaw臋 i Krak贸w. Ten krakowski zegar to pewnie zna艂em - do ko艅ca lat 70-tych聽 w Obserwatorium na Wawelu sta艂 w艂a艣nie Riefler jako zegar sygna艂贸w czasu rejestracji sejsmicznej. Czy warszawski to ten kt贸ry jest u mnie - chyba w膮tpi臋, Riefler sprzedawa艂 te偶 same wahad艂a (rok temu mia艂em takie metrowe jako opcja katalogowa w naprawianym Siemens&Halske) ale jeszcze poszperam i mo偶e co艣 si臋 wyja艣ni po rozbi贸rce mechanizmu.

Pozdrowienia,

Jerzy

Zr贸b, bardzo prosz臋, osobny temat z tym zegarem. Temat Porady potrzebuj臋 jest fajny, ale strasznie d艂ugi, "o wszystkim" i takie pere艂ki ton膮 w jego odm臋tach. :)


Tolerancja musi by膰 nietolerancyjna wobec nietolerancji. N臎mec z Kr谩lovce

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie ile mo偶e kosztowa膰 rozebranie nasmarowanie i z艂o偶enie mechanizmu聽kwadransiaka napoleon

Pozdrawiam

Screenshot_20230706_123322_Samsung Internet.jpg

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Minimum pi臋膰 st贸wek, ale zwykle nie wystarczy jak przy grach erotycznych rozebra膰, umy膰, z艂o偶y膰 i nama艣ci膰. ;)


Tolerancja musi by膰 nietolerancyjna wobec nietolerancji. N臎mec z Kr谩lovce

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
4 godziny temu, Anansi napisa艂(-a):

Zr贸b, bardzo prosz臋, osobny temat z tym zegarem. Temat Porady potrzebuj臋 jest fajny, ale strasznie d艂ugi, "o wszystkim" i takie pere艂ki ton膮 w jego odm臋tach. :)

OK, jak zdob臋d臋 troch臋 wi臋cej informacji historycznych dotycz膮cych tego mechanizmu, to ulokuj臋 je w oddzielnym w膮tku - chyba 偶e masz spos贸b jak to przenie艣膰 ju偶 teraz w ca艂o艣ci, nie wszystkie opcje forum "rozkminiam".

Ciekawy te偶 b臋dzie pewnie sam mechanizm po rozbi贸rce, z pewno艣ci膮 nie b臋da to k贸艂ka "spod sztancy". Czekam tylko a偶 mi rodzinka z wnukami wyjedzie na narty, b臋dzie czas spokojnie zaszy膰 si臋 w piwnicy聽馃檪.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ostatnio przenosi艂em czy dzieli艂em co艣 w Galerii Beckera i taki b...l si臋 zrobi艂 (jak i przy wcze艣niejszych pr贸bach), 偶e sobie odpu艣ci艂em. Silnik tego forum jest...osobliwy. Takie tematy s膮 nader rozwijaj膮ce. Sam zacz膮艂em szuka膰 wpis贸w o historii magnetometr贸w. Co ciekawe, przodowali w tym Niemcy i...Japonia. A sam zegar - m贸g艂by to by膰 po prostu Riefler, chocia偶 jego wahade艂 u偶ywano nawet do komercyjnych (w por贸wnaniu z t膮 machin膮) cel贸w np w zegarach Lenzkircha.


Tolerancja musi by膰 nietolerancyjna wobec nietolerancji. N臎mec z Kr谩lovce

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 14:18, Anansi napisa艂(-a):

Zr贸b, bardzo prosz臋, osobny temat z tym zegarem. Temat Porady potrzebuj臋 jest fajny, ale strasznie d艂ugi, "o wszystkim" i takie pere艂ki ton膮 w jego odm臋tach. :)

Za艂o偶y艂em nowy w膮tek p.n. Riefler w Forum / Zegary , kopiuj膮c cz臋艣膰 wcze艣niejszych informacji. Tam te偶 b臋d臋 umieszcza艂 dalsze informacje o post臋pach prac i dociekania historyczne.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

A wracaj膮c do artyku艂u o Rieflerze. Tak mi si臋 wydawa艂o, ze ju偶 go czyta艂em...


Tolerancja musi by膰 nietolerancyjna wobec nietolerancji. N臎mec z Kr谩lovce

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam pytanie do koleg贸w - ale , 偶eby d艂ugo nie pisa膰 , to tak w skr贸cie .

Pokaza艂 si臋 zegar - powiedziane , 偶e Germania z numerem 22XXX . ... niski numer , a skrzynka na m艂odsz膮 wygl膮da . Dosta艂em zdj臋cie ty艂u werku , a tam brak sygnatury , a numer ca艂kiem na dole . Wydaje mi si臋 , 偶e Germania zawsze mia艂a sygnatur臋 , a numeracja by艂a nad tymi ko艂eczkami ,聽

Wi臋c co艣 mi tu nie gra , no , ale nie jestem pewien . Czy by艂y takowe przypadki ?

_20240221_224347.JPG

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
10 godzin temu, PM1122 napisa艂(-a):

Mam pytanie do koleg贸w - ale , 偶eby d艂ugo nie pisa膰 , to tak w skr贸cie .

Pokaza艂 si臋 zegar - powiedziane , 偶e Germania z numerem 22XXX . ... niski numer , a skrzynka na m艂odsz膮 wygl膮da . Dosta艂em zdj臋cie ty艂u werku , a tam brak sygnatury , a numer ca艂kiem na dole . Wydaje mi si臋 , 偶e Germania zawsze mia艂a sygnatur臋 , a numeracja by艂a nad tymi ko艂eczkami ,聽

Wi臋c co艣 mi tu nie gra , no , ale nie jestem pewien . Czy by艂y takowe przypadki ?

_20240221_224347.JPG

Moja z nr 19xxx tez nie ma sygnatury 馃榿.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, Yodek napisa艂(-a):

Moja z nr 19xxx tez nie ma sygnatury 馃榿.

U mnie, jedna te偶 nie ma. Ale numer jest nad tym otworem i ko艂eczkami, a nie na samym dole werku i w dodatku, jakby inny numerator.聽

Przy naszych, to jeszcze inne cechy mechanizmu m贸wi膮, 偶e Germania. A przy tym pokazanym, to nie wiem, bo nic wi臋cej nie pokazano.聽

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.
Uwaga: Tw贸j wpis zanim b臋dzie widoczny, b臋dzie wymaga艂 zatwierdzenia moderatora.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przegl膮daj膮cy   0 u偶ytkownik贸w

    Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w przegl膮daj膮cych t臋 stron臋.

  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

Umie艣cili艣my na Twoim urz膮dzeniu pliki cookie, aby pom贸c Ci usprawni膰 przegl膮danie strony. Mo偶esz dostosowa膰 ustawienia plik贸w cookie, w przeciwnym wypadku zak艂adamy, 偶e wyra偶asz na to zgod臋.