Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

Aż wstyd się przyznać. Racjonalności w tym co zrobiłem nie ma żadnej. Trafiłem na fabrycznie nową wyprodukowaną w latach 60-tych ubiegłego wieku, nigdy nie używaną, jeszcze fabrycznie zakonserwowaną tokarkę i nie mogłem się oprzeć chęci jej posiadania. Na razie ją podziwiam i oglądam ale chyba w sobotę zawinę ją w bawełniane szmaty i wniosę do swojej zegarowni i niech sobie jeszcze jakiś czas poleży. :)

Jak skonczylem 32  lata i troszke kasy zarobilem to kupilem sobie samochod  ,pierwszy  Golfa 2 ,nie mialem prawa  jazdy jeszcze,zaczalem od tylu-nielogiczne ale dazenie do celu.

Przy swojej  tokarce zacialem sie na luzach suportu na srubie ,nie zdazylem tego zrobic ale zawziecie czyscilem wszystko chyba z tydzien.Jesli  to te freazarki  o  ktorych mowiles to trzeba poczekac cierpliwie ..

To  tak jak  z roczniakami,niby nie kupuje ale jak cos ladnego sie pokaze  to cala noc nie spie  i mysle jak go zdobyc.

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

Potrzebuję kupić klocek (niewielki) drewna ostrokrzewu  :wacko:. Mogą być nawet jakieś zżynki, bo detale mają 1/3/12 mm, ale kilkadziesiąt trzeba zrobić. Każda wiadomość cenna  :).

Czy ostrokrzew nadal poszukiwany?

Znalazłem coś takiego, ale w...

Londynie. Kiedyś sprzedawali kawałki ostrokrzewu.

https://www.chillizet.pl/Styl-zycia/Dom/Dzieki-temu-sklepowi-wiadomo-jak-oblowic-sie-tanim-kosztem-Wystarczy-zrobic-to-samo-3881

Tu kontakt do nich:

https://botaniqueworkshop.com/collections/flowers


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odzew, jednak ja poszukuję drewna ciętego z pnia. Anglia by mi była bardzo poręczna, niestety znalazłem sklepy sprzedające sezonowane kawałki Holly wood (swoją drogą fajnie się nazywa) tylko w USA, a to dosyć komplikuje i okropnie podraża zakup. 

Gałęzie świeże, nawet dosyć grube to z powodzeniem wytnę z tych, co mi w ukejskim ogrodzie rosną, jednak córka twierdzi, że do instrumentów potrzebne wysuszone powoli, z pnia. O np. takie: https://www.cookwoods.com/collections/holly

Dzięki za zainteresowanie  :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie drewno go zastępuje?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem... To na "języczki" do skoczków klawesynowych. Jeśli pamiętasz- tam w każdym skoczku jest taka włożona sprężynująca łopatka jakby drewniana, co stabilizuje piórko. I podobno musi być właśnie z tegoż holly. To jest maluśkie i ceniutkie dosyć, myślę że max. 0.4 grube, ugina się tak z milimetr chyba. Więc coś sprężystego, jednak np. bambus jest zbyt "stanowczy". 

Znasz Zuzkę- jak wyczytała sobie ostrokrzew, to trzeba koparki Caterpillar by ją o milimetr przesunąć w uporze. Jak wrócę do domu, to sobie całość oglądnę i może coś wymyślimy...  :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra... A Bruce skąd ciągnie? Pewnie z US...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale córcia nie ma chyba ochoty go o to pytać jakoś. A on sam się nie pali do zdradzania źródeł. Wieszszsz, układziki. Ale chociaż nie chce, to co chwila coś tam jej mówi, bo coraz mniej ma ochotę samemu robić :)

Krzysiu, jaki jest kąt ostrzenia noża do ręcznego hebla? 25 stopni będzie dobrze? Mam dwa niezłej firmy i muszę gdzieś dać do przeostrzenia. Noże proste. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, nie wiem... Są firmy, które ostrzą narzędzia, oni powinni to zrobić lux... http://ostrzenie.eu/

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ostrzenia dłut płaskich i gniazdowych najwygodniej jest użyć szlifierki wolnoobrotowej. Jeśli nie mamy takiego sprzętu, możemy wykorzystać osełkę o kształcie trójkątnym. Pamiętajmy, że dłuto przesuwa się po osełce ostrzem do przodu, czyli w tym samym kierunku, w jakim tnie ono drewno. Szlifując dłuta płaskie lub gniazdowe, uważajmy, aby nie zmniejszyć zanadto kąta nachylenia ostrza. Powinien on wynosić od 15 do 35o. Kąt ostrzy dłut przeznaczonych do drewna miękkiego powinien mieścić się w zakresie 15-25o, a tych do drewna twardego w zakresie 25-35o. W zachowaniu kąta pomoże prowadnik, w którym umieszczamy ostrze podczas szlifowania. Można go stosować zarówno przy ostrzeniu ręcznym, jak i mechanicznym. Najpierw szlifujemy płaską powierzchnię dłuta, równomiernie dociskając do kamienia, a następnie przekręcamy ostrze dłuta i ostrzymy część fazowaną. Na koniec robimy tak zwaną mikrofazę, czyli zeszlifowujemy krawędź tnącą pod kątem o 3-4o większym, niż ma część fazowana, aby ją wzmocnić. Podczas szlifowania dłut dobrze jest użyć wody bądź olejów chłodzących, żeby nie przegrzać ostrza. Do ostrzenia dłut wąskich powinniśmy stosować bardziej miękki kamień niż do dużych i szerokich. Po naostrzeniu dłuto trzeba jeszcze z obu stron delikatnie przetrzeć papierem ściernym o gradacji najpierw 600, później 1200 lub kamieniem szlifierskim o małej twardości. Do ostrzenia żłobaków albo dłut specjalnych także wykorzystuje się osełki o mniejszej twardości. Możemy również użyć miniszlifierki elektrycznej. Montuje się do niej kamienie szlifierskie o różnej średnicy i różnym kształcie. Takim sprzętem poradzimy sobie z wewnętrznymi, krzywoliniowymi profilami dłut. Dobrze naostrzone dłuto powinno z łatwością wnikać w drewno także w poprzek jego włókien. Podane zasady odnoszą się również do ostrzy strugów ręcznych.

 

https://muratordom.pl/remont-domu/sprzet-i-narzedzia/jak-ostrzyc-noze-dluta-siekiere-oselki-reczne-i-elektryczny-sprzet-do-ostrzenia-aa-V9og-6euF-WWqF.html


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się tego nie robiło to lepiej oddać ostrze do fachowca...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile warstw z pyłem pumeksowym się przeciętnie nakłada do zamknięcia porów? Fornir nie wiem jaki (raczej nie orzech) dość porowaty..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile warstw z pyłem pumeksowym się przeciętnie nakłada do zamknięcia porów? Fornir nie wiem jaki (raczej nie orzech) dość porowaty..

Nakładka się tyle by zamknąć pory. Tylko pytanie jaki to gatunek drewna... Mam nadzieję że to nie jest dąb

Edytowane przez longcase1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli do skutku :)

Jest fornir ale czy to dąb - nie mam bladego pojęcia.

Zrobiłam dwie warstwy, może jeszcze ze dwie i koniec :)

Jeśli to dąb to chyba na śmierć się zapumeksuję i efekt będzie żałosny.

Nie będę się kopać z dębem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dąb zawsze zostaje matowy lub półmatowy. Zrobiony na połysk wygląda tragicznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dąb zawsze zostaje matowy lub półmatowy. Zrobiony na połysk wygląda tragicznie

Cholewa.. mam nadzieję że to nie dąb..

Jutro zrobię zdjęcie, może ktoś rozpozna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się tego nie robiło to lepiej oddać ostrze do fachowca...

 

... albo się nauczyć  :rolleyes:

Bo fajnie jest coś umieć (wg mnie).


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz Mariusz o czym piszesz... Do ostrzenia narzędzi potrzebna jest duża ilość specjalistycznego oprzyrządowania i także narzędzi... ;)

Z łapy można naostrzyć nóż do filetowania dorsza, a i tak trzeba to potrafić... :)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholewa.. mam nadzieję że to nie dąb..

Jutro zrobię zdjęcie, może ktoś rozpozna

Jak się ma pumeksowanie  ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma pumeksowanie  ? ;)

PM - prę do przodu ;)

Teraz ze dwa dni schnięcia, potem lekki szlif i politurka właściwa. Czy efekt będzie zadowalajacy - się okaże ;)

Nie wiem czy wiesz Mariusz o czym piszesz... Do ostrzenia narzędzi potrzebna jest duża ilość specjalistycznego oprzyrządowania i narzędzi...

Z łapy można naostrzyć nóż do filetowania dorsza, a i tak trzeba to potrafić... :)

Zwyklego noża kuchennego nie umiem na ostrzałkach czy kamieniach szlifierskich naostrzyć. Zadowala mnie tylko pilnik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) 

Ja , niestety , robię letnie sprzątanie mieszkania :wacko: ,

Rodzinka wyjechała , więc są możliwości i konieczności . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) 

Ja , niestety , robię letnie sprzątanie mieszkania :wacko: ,

Rodzinka wyjechała , więc są możliwości i konieczności .

 

Uuu.. współczuję ;)

Niezakoniecznie przyjemne zadanie ale kiedyś trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu.. współczuję ;)

Niezakoniecznie przyjemne zadanie ale kiedyś trzeba

 

Najlepiej wtedy, kiedy rodzina powróci :D

Wolną chatę można pożyteczniej wykorzystać.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz Mariusz o czym piszesz... Do ostrzenia narzędzi potrzebna jest duża ilość specjalistycznego oprzyrządowania i także narzędzi... ;)

Z łapy można naostrzyć nóż do filetowania dorsza, a i tak trzeba to potrafić... :)

 

Może się dowiedz i wtedy będziesz wiedział - fajnie jest czasami  wiedzieć ;)

 

Ostrzenie noży nie jest zbyt wymagające w porównaniu do wymagań ostrzenia np...  nart :ph34r:


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, naostrz te strugi Piotrowi, wiem, że jesteś w takich sprawach znakomity... :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz  ?

 

Kit wciskasz :P

Mnie pod włos się nie da wziąć, bo żeby kogoś pod włos wziąć to ten ktoś musi mieć włosy :rolleyes:


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.