Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
EDwatchMaker

Reanimacja! ponowne narodziny! czyli zegarki przed i po "odpicowaniu"

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluje Aronus, udane polowanie. No i ta stalowa koperta, wiedziales?

Czasami pod zszorowanym szkielkiem i farfoclami na tarczy kryje sie piekna sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Aronus, udane polowanie. No i ta stalowa koperta, wiedziales?

Czasami pod zszorowanym szkielkiem i farfoclami na tarczy kryje sie piekna sztuka.

Przypuszczałem, że ma stalową kopertę ale pewności nie miałem, także zaryzykowałem :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio padłem ofiarą... arcymistrza sztuki składactwa ze wschodu. Znalazłem sobie, proszę ja Was, Wołnę z 1957 roku.

 

Wołny z 1957 roku są rzadkie, w necie znajdziecie zdjęcia moze ze trzech. Mamy oruginalną kopertę i, najpewniej, tarczę:

 

e7lx.jpg

 

Tylko w dośc badziewnym stanie. Tarczę właśnei licytuję na alle i jak już wygram to sobie podmienię. Po takiej wymianie może być to całkeim ładny zegarek, ale nie w tym rzecz.

W środku było takie oto toto:

 

5l6h.jpg

 

 

Co myślita?

 

Mostek balansu z Ałmaza. Mostek bębna spreżyny też z Ałmaza, co można rozpoznać po kanciastych brzegach (wszystkich poza zewnętrznym, przeszlifowanym). Płyta główna:

 

cjp9.jpg

 

Też z Ałmaza, bo nie ma nakrywki. Gośc widać ostro pojechał, bo większosc części w środku, jeśli nie wszystkie, to też Ałmaz. Wygląd ana to, że ktoś po prostu przełożył dwa mostki z nakrywkami do mechanizmu Ałmaza, a ze mu się czopy nie mieściły pod nakrywkami, to jednego spiłował, a dla drugiego wygiął oprawkę nakrywki do góry. Naprawdę, pogratulować pomysłowości. Nie wiem, czy gościu się upił, czy naćpał, ale przecież to jakiś dramat.

 

Niemniej, skoro już mam Wołnę z 1957 roku, to postanowiłem przywrócić jej oryginalny wygląd. Tarcza, jak wspomniałem, właśnie się kupuje, a mechanizm aktualnie wygląda tak:

 

c6mw.jpg

 

No ok, szlif na brzegu mostków nie pasuje, ale z drugiej strony - nie pasuje na ok 1/3 wczesnych mechanizmów, które widziałem. Mam więc wrazenie, ze po prostu technologia robienia tych szlifów jeszcze nie była dopracowana, bo przeciez nie sądzę, zeby aż tyle mechanizmów było składanych. Owszem, składaków z różnymi wykończeniami płyt jest sporo, ale spora część wygląda dobrze, wiec pewnie tak to po prostu wtedy było.

Mechanizm odzyskał zatem pierwotny wygląd, choć oczywiscie, jak się przyjrzeć, to widac, ze mostek z datą ma dużo więcej rys niż pozostałe.

Nie jest to pełnowartościowa Wołna z '57 roku, ale do zdjęć się nadaje idealnie :)

 

d0ai.jpg

Efekt finalny:

 

ussr_volna_1957_7.JPG

 

ussr_volna_1957_4.JPG

 

ussr_volna_1957_6.JPG

 

ussr_volna_1957_8.JPG


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

Gdzie kupiłeś pasek na 17mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Allegro.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość D@dik

Ostatnio do użytku doprowadziłem takiego gagatka...

 

liuks0.JPG

 

Tarcza była upaćkana, szkło porysowane, brud w szczelinach a sekunda lekko zwichrowana.... O dziwo koperta nawet w dobrym stanie, a dekiel z tylu tylko z bardzo maleńkimi ubytkami chromu i bardzo ładna koronka  - da się nosić.

 

Rozebrałem toto do rosołu

 

liuks1.JPG

 

...i się nawet okazało, że wielkiej tragedii nie ma... serducho fajnie i dokładnie nawet cyka:

 

liuks2.JPG

 

Po ostrożnym umyciu, ile się dało, tarczy, polerowaniu szkła i wymyciu koperty z brudu zapodałem na pasek i całkiem to na żywo dostojnie wygląda:

 

liuks4.JPG

 

liuks3.JPG

 

liuks5.JPG

 

Zamówiłem ładniejszy pasek do niego i może potem jakimiś sensownymi zdjęciami się pochwalę... czuję jednak, że to już jeden z ulubionych koszulowców jest ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ljuks-usowo :D  :lol:


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum.Wrzucam zdjęcie Rakiety od której zaraziłem sie pasją do mechanicznych zegarków.Znalazłem ją na pchlim targu na Kole w Warszawie pomiedzy kilkoma innymi. Jedynie ten okaz zaczął działać po nakreceniu. koszt 15pln. czyszczenie mechanizmu,smarowanie i nowy pasek 55zł,ogółem 70. dla mnie było warto..

post-65265-0-61994500-1379410811_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

Ten pasek za 55zł? Gdzie takie drogie paski kupujesz? Całkiem fajny można dostać za 25zł (K,Reda)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pasek za 55zł? Gdzie takie drogie paski kupujesz? Całkiem fajny można dostać za 25zł (K,Reda)

pasek, czyszczenie i samrowanie 55zł go kosztowało 


"Nim się odezwiesz pomyśl pierw nieco, bo często słowa jak by z worka lecą!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

A to rozumiem, ale widać, że warto było bo piekna rakieta wyszła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość D@dik

Siadłem dzisiaj przed obiadem do reanimacji łuczka, który wpadł ostatnio... Nieczęsto w tak dobrym stanie koperty się zdarza...

Po zakupie doręczyciel przyniósł mi takiego umorusanego gagatka:

 

lucz_square_3.JPG

 

lucz_square_2.JPG

 

Do śmietnika od razu poleciał też pach o moim "ulubionym" aromacie spoconego papierocha - nawiasem mówiąc nie mam pojęcia czemu ludzie na takim czymś posyłają zegarek...

 

Koperta po kąpieli i szkło po polerce ładnie się zaprezentowało:

 

lucz_square_3_5.JPG

 

Tarcza umyta też ujawniła swój kolor:

 

lucz_square_4.JPG

 

i tym samym rodzinka moich kostek się powiększyła ;-)

 

kostki_radzieckie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Genialna robota z tym Łuczem-kostką :) W jaki sposób przywróciłeś tę zajechaną tarczę do bardzo ładnego stanu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Genialna robota z tym Łuczem-kostką :) W jaki sposób przywróciłeś tę zajechaną tarczę do bardzo ładnego stanu?

Przypuszczam, że wystarczyło porządne czyszczenie - tarcza wyglądała bardziej na zasyfioną, niż zajechaną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość D@dik

Genialna robota z tym Łuczem-kostką :) W jaki sposób przywróciłeś tę zajechaną tarczę do bardzo ładnego stanu?

 

Jak Carlos już obczaił...farta miałem, bo pod warstwą brudu na tarczy nie było strasznego spustoszenia. Standardowo woda + ludwik + waciki i jazda ;-)

Sam w szoku byłem, że dość ładnie zeszły te zabrudzenia. Minimalne ubytki w farbie akurat wyszły na schowanych obrzeżach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Carlos już obczaił...farta miałem, bo pod warstwą brudu na tarczy nie było strasznego spustoszenia. Standardowo woda + ludwik + waciki i jazda ;-)

Sam w szoku byłem, że dość ładnie zeszły te zabrudzenia. Minimalne ubytki w farbie akurat wyszły na schowanych obrzeżach.

Tak czy inaczej zegarek po odpicowaniu prezentuje się naprawdę fajnie. Dobrze, że udało się dość bezproblemowo wyczyścić i że wszystkie ubytki malatury się schowały - pewnie wiedziały, że na odpicowanym zegarku nie ma co się wychylać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rakietowa kostka w prążki dostała nowy pasek a po myciu koperty i polerce szkiełka  otrzymała drugie życie

post-34995-0-57723600-1385807834_thumb.jpg

post-34995-0-05152200-1385807877_thumb.jpg


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość D@dik

Świetna robota Treevill! Widać wyraźnie, że zegar wypiękniał i dostał nowe życie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję pomocy przy reanimacji zegarka. Na 1 fotografii Slava ktora wymaga naprawy.(nie moja, zdjęcie podglądowe) Mianowicie z tego co wiem to kółko centralne jest do wymiany no i wskazókwa sekundnika, bo przepadła gdzieś kiedyś... Na drugim foto Slava która może być dawcą części i tutaj właśnie rodzi się moje pytanie: czy części z tej drugiej nadają się do pierwszej? Obie są na 27 kamieniach, ale nie mam pojęcia w tym temacie i nie chce kupić "dawcy", który tak naprawdę nic mi nie da.

pozdrawiam

post-59486-0-55491100-1387497134_thumb.jpg

post-59486-0-16667500-1387497141_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby nic specjalnego. Ale lubię amfibie z czarnymi wskazówkami.

Zegarek ogólnie w dobrym stanie choć niedziałający.

 

313e4eb4be511d9emed.jpg

 

Zegarka nie można było nakręcić.

Drugim problemem jaki napotkałem to bardzo mocno zakręcony dekiel.

Choć może to i dobrze bo nikt wcześniej nie grzebał w zegarku.

 

e7c4a694b809df0emed.jpg

 

A tu przyczyna niedomagania wykręcona śruba z koła naciągu sprężyny.

 

7e0d4b7896ad753emed.jpg

 

Podgięta wskazówka minutowa zaczepiająca o sekundnik. Tarcza trochę pożółkła.

i taką zostawiam bez czyszczenia.

 

0619bfcf1c3cd1dcmed.jpg

 

Reszta gratów do kąpieli odmładzającej.

 

53d4169915dd684amed.jpg

 

df729e854c500e59med.jpg

 

A to produkt finalny odświeżona nasmarowana. Jeszcze tylko paska brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.