Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ulan

Roczniaki, 400 days anniversary clocks, Jahresuhr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ale jesteś szybki !!! Piękna sztuka.

Jak dla mnie, to mahoniowe mają swój niepowtarzalny urok i numer ma bardzo dobry, 1748000 to niezły staruszek w bardzo dobrej kondycji, wyprodukowany w końcówce 1903 roku. To prawie początek seryjnej produkcji roczniaków u Beckera. (Cło bez wielkiej łaski powinni zwrócić, bo zegar ma ponad 100 lat.)

W tych najstarszych roczniakach trafiają się również mechanizmy z wybitą kotwicę nad numerem seryjnym na przedniej płycie.

W przyszłości na ewentualnym spotkaniu ''roczniakomanów'' będzie co pokazać, bo widzę że najładniejsze egzemplarze roczniaków trafiają do Polski.

Ciekawy jest również numer na obudowie ''4'' (bez małego zera) to najmniejszy numer jaki do tej pory widziałem.

Pozdrawiam i gratuluję.

 

 

Dziękuje. Cieszę się Bardzo. Pozdrawiam. R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadek kiedys rozmawialiście z kol.Wuemem na tym forum-i nie tylko o niedobitych numerach seryjnych Gustava Beckera. Czy naprade mieli taki rozgardziasz, czy jest to pomyłka lub celowe działanie iż w moim zegarze numer seryjny z przodu jest zgodny z danymi zawartymi w książkach( i z waszymi ustaleniami datowania zegarów GB), a z tyłu zegara pominieto jedynkę- nie ma nawet śladu po jedynce. Pozdrawiam Rafał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziadek kiedys rozmawialiście z kol.Wuemem na tym forum-i nie tylko o niedobitych numerach seryjnych Gustava Beckera. Czy naprade mieli taki rozgardziasz, czy jest to pomyłka lub celowe działanie iż w moim zegarze numer seryjny z przodu jest zgodny z danymi zawartymi w książkach( i z waszymi ustaleniami datowania zegarów GB), a z tyłu zegara pominieto jedynkę- nie ma nawet śladu po jedynce. Pozdrawiam Rafał.

 

 

Witam, trudno jest dzisiaj powiedzieć dość jednoznacznie, czy niedobite numery na mechanizmach produkowanych u Beckera są wynikiem ogólnego bałaganu czy jak to nazywasz rozgardiaszu w fabryce, raczej chyba nie, bo zdarzało się to mimo wszystko dość rzadko. Należy pamiętać, że zakłady Beckera wyprodukowały ponad 2 500 000 szt mechanizmów i prawie wszystkie były sygnowane i numerowane. Więc mogło się czasem zdarzyć, biorąc pod uwagę kilkudziesięcioletni okres produkcji (wyłączając może kilka lat z początku produkcji gdzie Becker osobiście uczestniczył w procesie produkcyjnym), że pracownicy odpowiedzialni za numerowanie i sygnowanie mechanizmów nie dobili czasem jakiejś cyferki na początku lub na końcu numeru seryjnego. Zdarzało się również ale dość rzadko, że nie były dobite nawet dwie cyfry. Należy również wziąć pod uwagę i to, że wśród tych niedobitych numerach zdarzają się mechanizmy podrobione w sposób bardzo profesjonalny. Bywa i tak, że ktoś przybił sygnaturę Beckera (najczęściej samą kotwicę) na mechanizmie innego producenta pozostawiając jego numerację cztero lub pięciocyfrową. Co by nie było, to niedobita numeracja w roczniakach zdarza się niezwykle rzadko. Chyba dlatego, że roczniakami zajmowała się bardzo mała grupa pracowników i byli to najlepsi zegarmistrze i jedni z najlepszych fachowców w fabryce. Dlatego że samo wyprodukowanie i wyregulowanie roczniaka jest dość trudne w porównaniu z innymi bardziej popularnymi mechanizmami. Każdy egzemplarz był indywidualnie składany, uruchamiany i z powrotem rozbierany, następnie były numerowane wszystkie części i podzespoły ostatnią cyfrą z numeracji seryjnej mechanizmu i ponownie składany i ostatecznie regulowany, a ta ostateczna regulacja trwała nawet kilka tygodni.( w Twoim zegarze wszystkie części powinny być ostemplowane cyferką ''4'') Pracownicy którzy składali i ostatecznie regulowali roczniaki sygnowali prawdopodobnie pierwszą literką swojego nazwiska wahadła od spodu, dopisując dalej rysikiem (zdarzało się czasem że i ołówkiem) numer seryjny z mechanizmu. Oglądając wahadła roczniaków z różnego okresu produkcji dostrzec można, że była to bardzo mała grupa pracowników która składała i regulowała te zegary. Tak na moje oko, patrząc i licząc inicjały na spodzie wahadł, to nie było to więcej niż około 10 do 15 osób. Na przykład, pracownik który się podpisywał na spodzie wahadła pięknym inicjałem ''P'' składał i regulował roczniaki ponad 10 lat. Pracownik z inicjałem ''W'' też składał roczniaki przez kilka lat, itd…. Pozdrawiam

 

PS. Jest jeszcze jedna ciekawostka w Twoim zegarze, numer seryjny kończy się cyfrą ''4'' wszystkie części powinny być ostemplowane cyfrą ''4'' i numer na mahoniowej obudowie też masz ''4''. Muszę to zapamiętaćsmile.gif

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadek dziekuję za odpowiedz. Masz racje posiadam 2 roczniaki GB. I tak jak napisałeś wszystkie części są stemplowane ostatnią cyfra numeru seryjnego. W tym machoniowym również wahadło posiada numer seryjny napisany ołówkiem i nabite ma 4. W tym zegarze niestety ktoś grzebał widać to po odrębnych częściach( dwóch) lub jak pisałem wcześniej celnikom zegar po prostu spadł. Jednak postanowiłem rozebrać zegar, wyczyściłem naprostowałem jedno z kół zębatych i zegar pracuje- nie regulowałem go jeszcze jednak traci ok 6 minut na dobę. Za jakiś czas oddam zegar do fachowca by jak to możliwe doprowadzić go do stanu orginalnego. Co cieszy mnie wszystkie części sa orginalne. Porównałem też wahadła w moich roczniakach mimo podobnego wyglądu troche się od siebie różnią( jednak obydwa są orginalne) :rolleyes: Dziekuje i pozdrawiam R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziadek czy ten wlasnie podpada pod wybita kotwice na mechanizmie innego producenta czy wg Ciebie jest OK (A moze jednak Junghans?)?

kgrhqrnge9jqudlzrbptmvj.jpg

By janekpysk at 2012-05-20

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadek czy ten wlasnie podpada pod wybita kotwice na mechanizmie innego producenta czy wg Ciebie jest OK (A moze jednak Junghans?)?

By janekpysk at 2012-05-20

 

 

Wg mnie to plyta GB wyprodukowana za Junghansa i to po roku 1932.

Czyli OK - to GB - Junghans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla smaku.

Zdjęcia ze zjazdu w Sydney poświęconego wyłącznie roczniakom....czteroszybkowym :o:

http://www.aussieclo...168%20meet.html

 

 

I jest jedna czarna perelka - bateryjny z centralna sekunda.

 

Toz to nastepne spotkanie tematyczne - bo pamietam ze WueM zamieszczal zdjecia ze spotkania dedykowanego GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bylbym zainteresowany spotkanie z roczniakami.Dajcie znac jakby co.

Czy ma ktos opis czego dotyczyl patent DRP 144688 ? A. Huber twin-loop DRP 144688 (1903).Jakies zdjecie?

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-6402-0-64557300-1338161099_thumb.jpg

post-6402-0-47896200-1338161112_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje Tarant :rolleyes:

Pewnie trudno byloby takie gdzies dorwac?

W zasadzie chodzi o kompensacyjne ,nie wiem czy dobrze mysle ale tam sa dwie sprezyny z bimetalu np.stal i cynk symbol a,wlos i zawieszka w zasadzie bez udziwnien czyli standard.Zmiana temperatury powoduje rozszerzenie lub zwezenie sprezyny a tym samym zmiane formy i zmiane wahan wahadla.Jeden koniec sprezyny przechodzi przez wlos czy sie myle?Przydaloby mi sie foto w realu.Pewnie jego patent tez pozniej inni wykorzystywali bijac ten numer na plytach.Tak wiec plyta z tymi oznaczeniami moze byc innych producentow ale zeby to mialo rece i nogi musi byc z tym wlasnie wahadlem.

 

Sadzilem ze cos zwiazanego z rtecia w kulkach itp. ;) A to byl Grivolaz B)

Znalazlem ten artykul na NAWCC :

http://mb.nawcc.org/showthread.php?69080-Kern-1932-Need-some-information


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie chodzi w tym o zmianę długości czynnej włosa ( oczywiście spowodowanej przez termiczne odkształcenie się "termoregulatora" )

Widzę dwa problemy - jeden to taki, że byłby potrzebny oryginalny włos, a nie to co jest obecnie produkowane i ma inne parametry rozszerzalności, drugi to niedokładność regulacji termicznej zależną od zmiany bezwładności wahadła.

 

A tak na boku - kupił ktoś z Was rocznicowego Schatza ?... czy poszedł do "obcych"

Czy zauważyliście konstrukcję zapadki w tym zegarze ? - kolejny pomysł Hubera ? ...aż się nie chce wierzyć.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompensacja Twin Loop byla opatentowana jak widac powyzej w 5.04.1902 i rozwiazania te produkowano do 1908.

 

To co zamiescil Tarant na dokumencie patentu jest jednym z rozwiazan: zwiekszenie dlugosci preta stalowego powoduje skrocenie dlugosci druta wahadla.

 

W drugim z rozwiazan - tez twin loop - bylo dodatkowe umieszczenie petli kompensacji na dlugiej galeryjce mosieznej - i to dawalo dodatkowy efekt skrocenia druta wahadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

4960. Ciekawa, rzymska tarcza.

 

post-6402-0-65945900-1338241071_thumb.jpg

 

post-6402-0-20478800-1338241099_thumb.jpg

 

post-6402-0-61001200-1338241152_thumb.jpg

 

post-6402-0-13515800-1338241167_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ten juz kolejny raz jest na aukcji ale zle nie wyglada.Chyba produkcja Junghansa.

Ja dostalem dzisiaj paczke a w niej roczniaka Beckera .

Sygnaturka pod spodem wahadla P (ladny zawijas w starym stylu)i 2 0xx 881 zgodna z numerem na werku.Dziadek moze sprawdzic czy ten Pan podpisywal inne numeracje zeby potwierdzic jego wersje o sygnaturach na spodzie.Liczylem na cos starszego ale jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi to co sie ma.

 

img5973x.jpg

By janekpysk at 2012-05-29

img5972o.jpg

By janekpysk at 2012-05-29

img5971w.jpg

By janekpysk at 2012-05-29

img5970h.jpg

By janekpysk at 2012-05-29

img5974e.jpg

By janekpysk at 2012-05-31

img5977x.jpg

By janekpysk at 2012-05-31

img5976j.jpg

By janekpysk at 2012-05-31

img5978sn.jpg

By janekpysk at 2012-05-31

img5981d.jpg

By janekpysk at 2012-05-31

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny. Ta osłona włosa jest orginalna?. Widzę tak jak ja wstrzymujesz sie sztywno od zkupów B) . Pozdrawiam R.

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestey oslona wlosa dorabiana wspolczesnie podobnie jak dwa zwienczenia na gorce.To jeszcze nie tak zle.

Ulan - widzialem na NAWCC (chyba Twoj? )roczniaka z wahadlem kompensacyjnym twin loop .Masz go jeszcze a moze jakies dobre zdjecie wahadla?

A dzisiaj czyli 06/06/2012 do mnie zapukal nastepny roczniak

img62085184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-06

img62155184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-06

img62165184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-06

img62115184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-06

img62145184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-06

O ile patenty o normalka B) to kotwica mnie interesuje co to jest i z jakiego okresu pochodzi.

Oraz te numerki nabite na spodzie korony (numer serii,koncowka numeru plyty ?).

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie badz taki skromny :rolleyes:

Dziekuje Ulan, poogladam troche sobie .Kilka lat zejdzie zanim znajde swoje wahadlo.

W miedzyczasie dotarl kolejny Becker 2 1xx xxx.

Cos sie wysypaly na zatoce , jak grzyby po deszczu ;

Na razie wystarczy.

img65565184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-16

img65555184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-16

img65595184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-16

img65585184x3456.jpg

By img65575184x3456.jpg

 

img65575184x3456.jpg

By janekpysk at 2012-06-16


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna Janek przestan!:):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku pamięci, jeśli ktoś go nie widział. A może ktoś go kupił ? Przyznać się :angry: !

 

c912431fa42a4b12.jpg

 

85008335610f9007.jpg

 

9a38f9a6422775a8.jpg

 

 

 

bf379fe1805b99f2.jpg

 

b19a960223ed727d.jpg

 

58037124aa4254f3.jpg

 

dfae7b64bf445768.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kupilem ale obydwa mi sie podobaja ,bardziej ten z patentem de Gryutersa .

http://www.twigsdigs.com/cot/collection/02/02.htm

 

Chyba trzeba dzien i noc sledzic aukcje bo cos duzy ruch ostatnio B)


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janku a możesz powiedzieć cos o moim ?? brak numerów sprawdzałem wszędzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.