Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy - znawcy werku Pobiedy 2602. Mam takie pytanie: sporo zegarków, które widzę na rynku ma przesuwkę niemal maksymalnie przesuniętą w kierunku "-". Z centralnym położeniem przesówki spieszą się o około 200 sekund na dobę. Jaka jest najczęstsza przyczyna takiego stanu?  Co się dzieje w tych werkach, że wraz z wiekiem tak przyspieszają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem (zupełnego amatora)  mają tak nie tylko Pobiedy ale wszystkie mechanizmy które najczęściej nie zaznały serwisu. 

Tak na chłopski rozum :)  ( I z dużym uproszczeniem oczywiście)

Śpieszy to znaczy że balans pracuje szybciej a robić to może z jednego powodu>  syf na łożyskowaniu.  Ponieważ ten syf działa jak hamulec to za każdym jednym wahnięciem przyśpieszy odrobinę nadejście teoretycznego punktu >martwego<  w którym balans zatrzymuje się i zaczyna rozbieg w drugą stronę.   Ponadto syfu przybywa w całym mechanizmie to rosną straty na przekładni i impuls napędzający balans jest coraz słabszy.   W związku z czym amplituda jego drgań nieustannie maleje.  Mała amplituda= mała prędkość balansu=  mała zgromadzona w nim energia (teoretycznie okres drgań nie ulega zmianie- ale teoria nie uwzględnia łożyska  :) ).  I ten hamulec ma coraz łatwiejsze zadanie i mechanizm coraz bardziej przyśpiesza.  

A zdawałoby się że powinien zwalniać.

 

ed;   serwis typu wykąpanie całości w benzynie w zasadzie temu sprzyja :)

Edytowane przez kokop

Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem (zupełnego amatora) mają tak nie tylko Pobiedy ale wszystkie mechanizmy które najczęściej nie zaznały serwisu.

Tak na chłopski rozum :) ( I z dużym uproszczeniem oczywiście)

Śpieszy to znaczy że balans pracuje szybciej a robić to może z jednego powodu> syf na łożyskowaniu. Ponieważ ten syf działa jak hamulec to za każdym jednym wahnięciem przyśpieszy odrobinę nadejście teoretycznego punktu >martwego< w którym balans zatrzymuje się i zaczyna rozbieg w drugą stronę. Ponadto syfu przybywa w całym mechanizmie to rosną straty na przekładni i impuls napędzający balans jest coraz słabszy. W związku z czym amplituda jego drgań nieustannie maleje. Mała amplituda= mała prędkość balansu= mała zgromadzona w nim energia (teoretycznie okres drgań nie ulega zmianie- ale teoria nie uwzględnia łożyska :) ). I ten hamulec ma coraz łatwiejsze zadanie i mechanizm coraz bardziej przyśpiesza.

A zdawałoby się że powinien zwalniać.

 

ed; serwis typu wykąpanie całości w benzynie w zasadzie temu sprzyja :)

Przewróciłeś mój świat do góry nogami. Przekonany byłem, że syf=spowolnienie chodu:)

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Najcześciej brudny zegarek będzie spieszył ;)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałbym prośbę o identyfikację do jakich modeli mogą pasować te rozmiary szkiełek.post-60685-0-57762300-1499670222_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewróciłeś mój świat do góry nogami. Przekonany byłem, że syf=spowolnienie chodu:)

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Panowie ale nie generalizujmy, bo bardzo często jest też tak że zasyfiony werk w okolicy bębna sprężyny powoduje zwalnianie pracy do chwilowych przestojów całego werku. Śpieszenie będzie występowało tak jak piszecie w momencie zabrudzonych łożysk osi balansu.


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem (zupełnego amatora)  mają tak nie tylko Pobiedy ale wszystkie mechanizmy które najczęściej nie zaznały serwisu. 

Tak na chłopski rozum :)  ( I z dużym uproszczeniem oczywiście)

Śpieszy to znaczy że balans pracuje szybciej a robić to może z jednego powodu>  syf na łożyskowaniu.  Ponieważ ten syf działa jak hamulec to za każdym jednym wahnięciem przyśpieszy odrobinę nadejście teoretycznego punktu >martwego<  w którym balans zatrzymuje się i zaczyna rozbieg w drugą stronę.   Ponadto syfu przybywa w całym mechanizmie to rosną straty na przekładni i impuls napędzający balans jest coraz słabszy.   W związku z czym amplituda jego drgań nieustannie maleje.  Mała amplituda= mała prędkość balansu=  mała zgromadzona w nim energia (teoretycznie okres drgań nie ulega zmianie- ale teoria nie uwzględnia łożyska  :) ).  I ten hamulec ma coraz łatwiejsze zadanie i mechanizm coraz bardziej przyśpiesza.  

A zdawałoby się że powinien zwalniać.

 

ed;   serwis typu wykąpanie całości w benzynie w zasadzie temu sprzyja :)

 

Pierwszy raz słyszę tak rewolucyjną tezę. Serio. W moich doznaniach z zegarkami gdy zegarek brudny to zazwyczaj się późni. I tak bywało zawsze. W zasadzie wyróżniam trzy przypadki gdy się spieszy bazując na mym skromnym dorobku. Pierwszy to sklejony włos. Rzecz oczywista. Skraca się długość włosa i takie tam. Drugi przypadek to skrzywiony włos, przekoszony jak to mówią i piszą.  Trzeci raz miałem ze sprężyną z werku wostok 2409. Długo zajęło mi zdiagnozowanie. Sprężyna musiała w jakiś sposób szybko i mocno się rozprężać w nieznany mi sposób. Po wymianie na inną było już ok. W sumie jest czwarty, zazwyczaj związany z werkami wostoka 24xx. Mocowanie włosa w półmostku też możemy przesuwać. czasami też wystarczy nieznacznie przesunąć w lewo o ile pamiętam bez ruszania wajchy i też będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz słyszę tak rewolucyjną tezę. Serio. W moich doznaniach z zegarkami gdy zegarek brudny to zazwyczaj się późni. I tak bywało zawsze. W zasadzie wyróżniam trzy przypadki gdy się spieszy bazując na mym skromnym dorobku. Pierwszy to sklejony włos. Rzecz oczywista. Skraca się długość włosa i takie tam. Drugi przypadek to skrzywiony włos, przekoszony jak to mówią i piszą.  Trzeci raz miałem ze sprężyną z werku wostok 2409. Długo zajęło mi zdiagnozowanie. Sprężyna musiała w jakiś sposób szybko i mocno się rozprężać w nieznany mi sposób. Po wymianie na inną było już ok. W sumie jest czwarty, zazwyczaj związany z werkami wostoka 24xx. Mocowanie włosa w półmostku też możemy przesuwać. czasami też wystarczy nieznacznie przesunąć w lewo o ile pamiętam bez ruszania wajchy i też będzie dobrze.

 

Obserwując znany portal aukcyjny i ilość Pobied z przesówką maksymalnie odchyloną w stronę "-" mam jednak wrażenie, że to jakiś objaw zużycia samego werku, może pewnego rodzaju zmęczenie włosa? Jakaś wada konstrukcyjna lub coś w tym stylu.. Dwie takie sztuki czekają na przegląd, obawiam się tylko, czy moja wiedza i umiejętności pozwolą na zidentyfikowanie przyczyny... 

Edytowane przez Arkadiusz_16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwując znany portal aukcyjny i ilość Pobied z przesówką maksymalnie odchyloną w stronę "-" mam jednak wrażenie, że to jakiś objaw zużycia samego werku, może pewnego rodzaju zmęczenie włosa?. Dwue takie sztuki czekają na przegląd, obawiam się tylko, czy moja wiedza i umiejętności pozwolą na zidentyfikowanie przyczyny... 

 

Znajdz półmostek z osią i włosem gdzie jest wszystko ok. powstawiaj do tych co są podejrzane. niech pochodzi  dzien, dwa i zobaczysz czy to brud czy włos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwując znany portal aukcyjny i ilość Pobied z przesówką maksymalnie odchyloną w stronę "-" mam jednak wrażenie, że to jakiś objaw zużycia samego werku, może pewnego rodzaju zmęczenie włosa? Jakaś wada konstrukcyjna lub coś w tym stylu.. Dwie takie sztuki czekają na przegląd, obawiam się tylko, czy moja wiedza i umiejętności pozwolą na zidentyfikowanie przyczyny... 

Zmęczenie włosa powinno dać objaw późnienia werku gdyż balans będzie pracował z mniejszą amlpitudą. Śpieszenie będzie raczej efektem albo pogiętego włosa lub jego sklejenia


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmęczenie włosa powinno dać objaw późnienia werku gdyż balans będzie pracował z mniejszą amlpitudą. Śpieszenie będzie raczej efektem albo pogiętego włosa lub jego sklejenia

 

też tak uważam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też tak uważam

Skoro tak piszecie to tak jest. Włos na moje oko jest ok, pozostaje kwestia wyrażenia.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak piszecie to tak jest. Włos na moje oko jest ok, pozostaje kwestia wyrażenia.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

Skoro tak piszecie to tak jest. Włos na moje oko jest ok, pozostaje kwestia wyrażenia.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Zapytam tylko czy dobrze odtłuściłeś włos ?? Może "kleić" tylko w trakcie pracy !


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tylko czy dobrze odtłuściłeś włos ?? Może "kleić" tylko w trakcie pracy !

Możliwe, że trwa to tak krótko, że nie zauważyłem podczas pracy w powiększeniu? Jeśli tak to spróbuje jeszcze potraktować go acetonem

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem mocowanie klocka włosa i wyąpałem włos wraz z balansem w myjce ultradzwiękowej a później w benzynie 2 razy. Poprzednio spieszył się około 230 sekund przy przesówce położonej centralnie. Obecnie spieszy się około 120 sekund, więc już można próbować wyregulować go przesówką. Ciekawy jestem, czy głębokość osadzenia klocka włosa może mieć wpływ na chód zegarka. Teraz jest troszeczke poniżej poziomu półmostka. Muszę spróbować go troszeczkę wepchnąć głębiej.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może poprzednio włos był lekko krzywy i delikatnie ocierał półmostek lub balans?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem mocowanie klocka włosa i wyąpałem włos wraz z balansem w myjce ultradzwiękowej a później w benzynie 2 razy. Poprzednio spieszył się około 230 sekund przy przesówce położonej centralnie. Obecnie spieszy się około 120 sekund, więc już można próbować wyregulować go przesówką. Ciekawy jestem, czy głębokość osadzenia klocka włosa może mieć wpływ na chód zegarka. Teraz jest troszeczke poniżej poziomu półmostka. Muszę spróbować go troszeczkę wepchnąć głębiej.. 

Uważaj na myjki ultradźwiękowe gdyż potrafią wydłubać kamienie z gniazd jeśli nie są zbyt mocno osadzone

Edytowane przez Goral35

KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/815-wolna-radziecki-zegarek-nareczny-34-mm-i6879546794.html#imglayer

skąd ten zespół naciągu jest? Jak to jest podrutowane? Najciekawsze, że i tak w zespole zęby wyłamane, co jest dość częstą przypadłością, ale z taką podmianką się jeszcze nie spotkałem.


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na myjki ultradźwiękowe gdyż potrafią wydłubać kamienie z gniazd jeśli nie są zbyt mocno osadzone

 

Sporo czytałem na ten temat, pytałem tez o zdanie jubilera-złotnika - ale takiego, który z metali jest w stanie zrobić wszystko a nie prowadzi tylko skup i sprzedaż i dodatkowo hobbystycznie zajmuje się zegarkami. Powiedział, że zegarek w którym myjka ultradźwiękowa słabej mocy wybije kamień i tak by dobrze nie chodził. Generalnie myjek dużej mocy używa nie tylko do czyszczenia z pasty polerskiej, ale również do testowania obsadzenia kamieni. Powiedział, że w zegarkach kamienie obsadzone są dużo mocniej i zdecydowanie powinny wytrzymać. Jeśli się obruszą to od początku były źle obsadzone. Ale hipotez na ten temat jest wiele:)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/815-wolna-radziecki-zegarek-nareczny-34-mm-i6879546794.html#imglayer

skąd ten zespół naciągu jest? Jak to jest podrutowane? Najciekawsze, że i tak w zespole zęby wyłamane, co jest dość częstą przypadłością, ale z taką podmianką się jeszcze nie spotkałem.

Przecież to precyzyjny 2809 z normalnym pólmostkiem balansu, nie widzę tam nic niepokojącego :)


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to precyzyjny 2809 z normalnym pólmostkiem balansu, nie widzę tam nic niepokojącego :)

 

Jedynie ramię przesuwki przestawione jest z drugiej strony regulacji


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie ramię przesuwki przestawione jest z drugiej strony regulacji

Dokładnie powinno być w środku a nie na zewnątrz


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest normalny, popatrzcie na zespół naciągu. Większe koło naciągu jest nieoryginalne. Mocowanie też. Incablock też jest skąds wzięty, nie wiem skąd, ale pierwszy raz taki w Wołnie widzę

 

edytka: kamienie nakrywkowe na półmostku też inne. Nie wiem, skąd taka dziura tam zieje.

Edytowane przez Sursum

Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.