Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

QuadrifoglioVerde

Budżetowy zegarek forumowy FORMMEISTER w stylistyce "BAUHAUS" - - Ankieta Nr.2

Wybór tarczy wersji Limitowanej do 150 sztuk  

284 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ,że wiele firm zegarkowych to nazwy pochodzące także od imion i nazwisk ,więc może uhonorować któregoś z prekursorów Bauhausu i nazwać zegarek jego imieniem ??

 

Było by super ale tutaj znowu pytanie o kwestie prawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3C, szkło ;)


Dowcip jest bronią, ale nie należy karać za nielegalne posiadanie dowcipu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było by super ale tutaj znowu pytanie o kwestie prawne.

Masz rację , nie pomyślałem ,że zaraz mogą sie odezwać spadkobiercy Gropiusa & Meyera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było by super ale tutaj znowu pytanie o kwestie prawne.

Wydaje mi się, ale tylko wydaje, że imiona i nazwiska nie podlegają prawom autorskim, o ile ktoś wcześniej go nie zastrzegł, a to chyba rzadko się zdarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można to rozwiązać sformułowaniem "Tribute to...", albo jakimś odpowiednikiem. Ale to też tak na czuja się wypowiadam.

 

Co do powyższego to raczej (też na czuja) tak nie jest, nie można wykorzystywać czyjegoś imienia i nazwiska do celów zarobkowych bez zgody tej osoby. Chyba, że się udowodni, że o innego pana XY chodziło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kojarzycie czy ktoś już przez to przechodził i rzeczywiście miał jakieś problemy prawne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

Tak, twórców Copernicusa póścili z torbami krewni Kopernika.<br />A jest ich jak mrówków w mrowisku.<br /><br />A na poważnie, nie ma praw do nazwisk twórców, tych z dawna nieobecnych na tym padole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, twórców Copernicusa póścili z torbami krewni Kopernika.<br />A jest ich jak mrówków w mrowisku.<br /><br />A na poważnie, nie ma praw do nazwisk twórców, tych z dawna nieobecnych na tym padole.

 

Kopernik żył w XV wieku a Walter Gropius w XX :D i jego dzieci wciąż stąpają po ziemi . To nie jest chyba dobre porównanie.

To delikatna materia jeśli sięga się po nazwisko kogoś kto jeszcze 40 lat temu żył. Poza tym nie wiemy czy Panu Gropiusowi na pewno podobał by się nasz zegarek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to mniej ryzykowane niż wykorzystanie krojów czcionek czy schematów, ale z drugiej strony Point tec dogadał się ze spadkobiercami Hugo Junkersa i Ferdynanda von Zeppelina, a zespół muzyczny Led Zeppelin miał jakieś problemy tymi ostatnimi. Szczegółów jednak nie znam, być może wyrażali tylko jakiś sprzeciw ale prawnie nic nie wskórali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie

Panowie przeczytałem artykuł ze Spiegla:

 

http://www.spiegel.de/international/business/the-battle-for-bauhaus-how-a-movement-failed-to-protect-its-name-a-807202.html

 

Na uwagę zasługuje zwłaszcza krótkie streszczenie uzasadnienia niemieckiego sądu:

 

"(...) The term Bauhaus can "no longer be attributed to a specific person, but has become a style concept that is part of the public domain," the judge determined. He wrote that the Bauhaus school had closed, its name had never been protected and the idea of granting the exclusive naming right to museums years after the fact "contradicts principles of commercial law." (...)".

 

Wygląda na to, że możemy swobodnie posługiwać się nazwą "bauhaus" i dowolnie czerpać z symboliki bauhausu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... Wygląda na to, że możemy swobodnie posługiwać się nazwą "bauhaus" i dowolnie czerpać z symboliki bauhausu.

 

Bardzo mnie to cieszy, bo proponowane nazwy: Weimar, Dessau itp. zupełnie do mnie nie trafiały.

Bauhaus to Bauhaus, nazwijmy to wprost, jeśli możemy, a Kolega Norbie znalazł uzasadnienie, że możemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie przeczytałem artykuł ze Spiegla:

 

http://www.spiegel.de/international/business/the-battle-for-bauhaus-how-a-movement-failed-to-protect-its-name-a-807202.html

 

 

Wygląda na to, że możemy swobodnie posługiwać się nazwą "bauhaus" i dowolnie czerpać z symboliki bauhausu.

 

Czytajmy to co jest napisane, a nie to co jest dla nas wygodne. Cały ten artykuł dotyczy sporu o nazwę Bauhaus. Rzeczywiście wynika z niego, ze można się nią dowolnie posługiwać, bo tej nazwy lata temu nikt nie zastrzegł.

 

Twierdzenie na podstawie tego artykułu, że można dowolnie posługiwać się symboliką Bauhausu to jednak nadinterpretacja. Schematy, kroje czcionek (a wykorzystanie takich elementów proponowano) są objęte prawami autorskimi. Praw autorskich nigdzie się nie rejestruje, one po prostu są integralnym elementem jakiejkolwiek twórczości. Za tym, że można ich używać mógłby przemawiać tylko upływ czasu. Nie wiem jednak jak to jest uregulowane w Niemczech i odnośnie tak specyficznych elementów jak rysunki, schemty czy czcionki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten z grafik został zaczerpnięty z Patka :-), ale jaki wyjdzie to się okaże, będzie sampel.

 

A da rade zrobic tak zeby wyszedl taki jak TEN...

 

http://youtu.be/ywfg8TImQ4s

 

 

Byloby sooooper ... Wtedy biore bez zastanowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie

Schematy, kroje czcionek (a wykorzystanie takich elementów proponowano) są objęte prawami autorskimi. Praw autorskich nigdzie się nie rejestruje, one po prostu są integralnym elementem jakiejkolwiek twórczości. Za tym, że można ich używać mógłby przemawiać tylko upływ czasu. Nie wiem jednak jak to jest uregulowane w Niemczech i odnośnie tak specyficznych elementów jak rysunki, schemty czy czcionki.

Czcionkę bauhausową trzeba po prostu albo kupić albo ściągnąć jakiegoś freeware'a.

I piszemy na deklu:

 

Vratislavia Conceptum

       tribute to

      BAUHAUS

 

(ostatnie 3 słowa właśnie bauhausową czccionką) i po problemie.

Legalnie, bez filozofowania i będzie się podobać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da rade zrobic tak zeby wyszedl taki jak TEN...

 

http://youtu.be/ywfg8TImQ4s

 

 

Byloby sooooper ... Wtedy biore bez zastanowienia

 

Bylby piekny, ale obawiam sie, ze to nie ten projekt.

No i z tego co szukalem to Miyota nie ma takiego ukladu z moonphase w mechaniku.

 

Zaznaczylem 1A, ale jak bedzie ciekawy kolorek to wole 3A.

Dekiel dodatkowy gdyby byl w cenie 20-30zl to mysle, ze nikt by nie kombinowal i bral oba.

Jakies zdobienie (chocby skromny grawer) wahnika wchodzi w gre?

Bo to moze miec znaczenie przy wyborze dekla. Czysta Miyota to nic specjalnego, ale juz z ladnym grawerem/wzorem moze wybor bylby prostszy?

 

Trzymam kciuki za powodzenie projektu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tak będzie 3 wyglądał to ja chętnie z 1 się zmienię;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakies zdobienie (chocby skromny grawer) wahnika wchodzi w gre?

 

 

W pozycji ankiety jest napisane "Przeszklony z widocznym mechanizmem ze zdobionym rotorem"


Dowcip jest bronią, ale nie należy karać za nielegalne posiadanie dowcipu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zauwazylem, ale nie wiem czy to firmowe "zdobienie" typu napis Miyota ;) czy mozemy liczyc na wahnik zdobiony specjalnie dla nas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś wiadomo w sprawie możliwości dokupienia diekielka pełnego / przeszklonego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak "na dziś" to piszę się na 1A i tak też zagłosowałem.

Kusi jeszcze 3A ale małżonwina krzywo patrzy na planowane zakupy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie walczę z producentem o różne szczegóły. Nie chce mi się pisać o wszystkim bo sami wiecie...w pewnych kwestiach i tak mi nie pomorzecie...a w tych których oczekuję pomocy zawsze piszę. Wszystko wynika z tego, że chcę aby wyszło najlepiej jak się da, każdy detal jest ważny, chińczyk czasem robi wielkie oczy, że przesadzam...

To moje pierwsze projekty od zera, to nie są zegarki z katalogu dlatego stopień trudności jest naprawdę duży. Nie idziemy na łatwiznę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.