Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

Karakal

Użytkownik
 • Content Count

  339
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Karakal

 1. Tak, kiedyś to słowo klucz. Ale skoro kiedyś wszyscy używali zegarków mechanicznych, bo innych po prostu nie było, i skoro kiedyś (albo wtedy) te zegarki były w stanie znieść wieloletnie, codzienne uzytkowanie w powiedzmy normalnych warunkach, to oznacza, że zegarki mechaniczne również dzisiaj są w stanie takie użytkowanie wytrzymać.
 2. Odpowiadając wprost na pytanie autora wątku, powiem, że zegarek automatyczny powinien beż problemu wytrzymać przeciętne aktywności dnia codziennego. Do prac, przy których mogą występować większe wstrząsy, czy uderzenia (wiercenie wiertarką udarową, wbijanie gwoździ, rąbanie drewna itp) proponowałbym zdjąć zegarek mechaniczny.
 3. Żyje na tym świecie już na tyle dlugo, że pamiętam czasy, w których zegarków kwarcowych jeszcze w Polsce nie było, a jeśli nawet już były, to nie były dostępne dla zwykłego Kowalskiego. Wszyscy mieli zatem zegarki mechaniczne i używali ich na codzień w różnych sytuacjach, a zegarki jakoś to znosiły i nagminnie się nie psuły.
 4. Karakal

  Policzmy SEIKO 5

  Paski, które podlinkowałeś moim zdaniem niespecjalnie pasują do Twojego zegarka. Osobiście wybrałbym czarny pasek z czerwonym akcentem (przeszyciem), które pasowałoby do czerwonych akcentów i czerwonego sekundnika zegarka. Miałem kiedyś taka samą piątkę (sprzedałem i żałuje) i ponieważ nie lubię bransolet, dokupiłem do zegarka czarny skórzany pasek przeszyty na krawędziach czerwoną nitką.
 5. Karakal

  Policzmy SEIKO 5

  Miałem kiedyś dokładnie taka piąteczkę, luma była bardzo dobra, świeciła dlugo.
 6. Karakal

  Casio do kwadratu

  Prawdopodobnie, jak to zwykle w życiu bywa, chodzi o pieniądze. Zapewne ktoś w Casio doszedł do wniosku, że skoro zegarki ze słabo czytelnymi (i zapewne tańszymi wyswietlaczami) dostatecznie dobrze się sprzedają, to nie ma sensu stosować lepszych i droższych w produkcji wyświetlaczy, bo podniosłoby to koszty produkcji niekoniecznie podnosząc zyski firmy.
 7. Jeśli ma to być prezent na 50 urodziny, to zastanowiłbym się, czy jasna tacza to dobry pomysł. Sam skończyłem w tym roku 50 lat i powiem, że zdecydowanie łatwiej mi odczytać godzinę, gdy zegarek ma ciemną tarczę i jasne wskazówki. W dobrym świetle problem nie występuje, ale wieczorem, gdy światła jest mniej a oczy są zmeczone, wskazówki zegarka na Jasnej tarczy są gorzej widoczne.
 8. Wybrałbym chrono, bo bardzo lubię chronografy.
 9. Mnie akurat ten timex zupełnie się nie podoba, za to pierwowzór jest bardzo fajny. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu.
 10. Też czasami mam takie wrażenie, że Swatch, mimo, że w wiekszosci przypadkow plastikowy, jednorazowy i względnie tani, jest bardziej szwajcarski, niż niektóre szwajcarskie, znacznie droższe marki. Nie wiem jak współczesne modele, ale wspomniany swatch z połowy lat 90 był zaskakująco dobrze wykonany.
 11. Gdy w 1995 roku, będąc na studiach, kupowałem chronograf swatch (swatch croccante), też wydawało mi się, że to wybitny, szwajcarski zegarkowy brand, tyle że stylizowany tak a nie inaczej I adresowany do młodych ludzi. Ale ja wtedy byłem naiwny.... Inną sprawą, że polprzezroczyst koperta zegarka od tego czasu pożółkła, ale zegarek nadal działa.
 12. Karakal

  Casio do kwadratu

  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. O coś takiego właśnie mi chodziło.
 13. Karakal

  Casio do kwadratu

  Dziękuję za odpowiedzi. Jak widać sprawa nie jest prosta i każda z tych dwóch kostek ma swoich zwolenników. Chciałbym jeszcze zapytać, czy DW-5600 to zdecydowanie starszy model, niż GW-M 5610, powiedzmy poprzedniej generacji, czy są to zegarki tej samej generacji i podobnego okresu.
 14. Karakal

  Casio do kwadratu

  Zamarzyła mi się ostatnio prosta, tania, klasyczna "kostka". Doradźcie proszę, czy lepiej wybrać nowszą, synchronizowaną radiowo GW-M5610, czy bardziej klasyczną DW-5600. ZA GW przemawia synchronizacja radiowa i solar, a za DW lepsze podświetlenie, 24 godzinny timer i wyświetlanie aktualnego czasu w trybie timera i stopera.
 15. Karakal

  Casio do kwadratu

  Fajnie, że przedstawiłeś swój punkt widzenia i napisałeś, jak to wygląda z Twojej strony. To co nam cywilom wmówiono na temat wszelkiego rodzaju wyposażenia taktycznego ma zapewne niewiele wspólnego z rzeczywistością.
 16. Z Timexem to to taka loteria; zależy jak się trafi; może zarówno działać bezproblemowo przez wiele lat, ja i psuć się bez przerwy. Timex to zdecydowanie nie jest marka premium, ale też nie kosztuje dużo, więc nie ma też o za wiele od niego oczekiwać.
 17. Inną kwestią jest to, że rzeczywistość filmowa zwykle znacznie odbiega od rzeczywistości realnej. A to niestety oznacza, że coś, co działa na filmie niekoniecznie będzie działało w realu. Natomiast zupełnie inną kwestią jest to, że w dzisiejszych czasach zegarek mechaniczny jest niezbyt często spotykanym wśród "normalnych ludzi" przedmiotem dla pasjonatów i może dlatego trochę mitologizujemy jego delikatność i wrażliwość. Natomiast powiedzmy 50 lat temu praktycznie nie istniały zegarki inne niż mechaniczne, a ludzie biegali, skakali, pracowali, być może niekórzy nawet strzelali nie martwiąc się o zegarki, a zegarki mimo to nadal działały.
 18. Rozmawiałem jakiś czas temu na ten temat że znajomym zegarmistrzem, który też strzela. Powiedział, że przeciętnemu automatowi nie powinno zaszkodzić strzelanie z broni krótkiej, ale mimo wszystko idąc na strzelnicę lepiej założyć zegarek kwarcowy.
 19. Karakal

  Citizen

  Obydwa mechanizmy mają solar, co jest bardzo wygodne, bo zegarek nie zatrzyma się w najmniej oczekiwanej chwili z powodu rozładowania baterii, a przynajmniej nie powinien. Nikt też nie będzie w nim grzebał wymieniając baterie. Z tą ekologia to bym nie przesadzał. Czasami mam wrażenie, że ta cala ekologia to tylko modne hasło pomagające cwaniaczkom wyciągnąć pieniądze z naszych kieszeni, ale to tylko takie moje prywatne przemyślenia.
 20. Karakal

  Citizen

  Czyli wychodzi, że to praktycznie takie same mechanizmy. Wielkie dzięki.
 21. Karakal

  Citizen

  Czy mechanizm e101 jest gorszy niz e168, czy są to mechanizmy podobnej klasy?
 22. Jak widać, nie wyraziłem się precyzyjnie. W klasycznym chronografie duży sekundnik stoi nieruchomo na godz. 12 bo to jest sekundnik stopera, ale jest jeszcze mały sekundnik zegara, umieszczony zależnie od modelu na godz. 6 albo na godz 3. Jajecznica ma jeden sekundnik wspólny dla stopera i zegara, który zależnie od trybu pracy wskazuje upływ czasu powiedzmy rzeczywistego albo upływ czasu od momentu włączenia stopera. W każdym razie jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
 23. Bardzo lubię chronografy, mają coś w sobie. Ze stopera korzystam od czasu do czasu, może nie jakoś bardzo często, ale jednak korzystam. W klasycznym chronografie bardzo fajne jest to, że użycie stopera nie wymaga żadnych przygotowań, naciskam górny przycisk i chronograf startuje. W "jajecznicy" jest inaczej, trzeba koronką wejść w tryb chronografu. Jeśli pozostanę w nim na stałe, sekundnik zegarka będzie stał nieruchomo na godzinie 12.
 24. Karakal

  Citizen

  Dzięki Daito za bardzo zdroworozsądkową odpowiedź. Wiem, ze kupując jakiegokolwiek Citizena błędu nie zrobię, ale mam małe doświadczenie z tą marką. Mam na razie tylko jednego Citizena, chronograf w lotniczym stylu, raczej z nieco niższej półki AN3620-01H Przyznam, ze kusi mnie ostatnio kilka Citizenow, zarówno z linii promaster, jak i zwykłych i dlatego zastanawiałem się, czy warto upierać się na promastera, niestety kosztem wyższej ceny, czy wystarczy kupić zwykłego Citizena, który wcale od promastera nie będzie gorszy, a na pewno tańszy.
 25. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przyznam, że obawiałem się, że obsługa stopera bez zdejmowania zegarka z nadgarstka będzie bardzo niewygodna a wręcz niemożliwa.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.