Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
albiNOS 01

Broń palna, strzelanie i nie tylko.

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, że poważnie.

Co dostaniesz, jeśli pójdziesz do sklepu i poprosisz o naboje kalibru 9 mm?

 

8 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Spróbuj włożyć pocisk "makarowa" do lufy Lugera.. :0

Będzie trudno: pocisk naboju 9 mm Luger ma średnicę 9,01 mm, a pocisk naboju 9mm Makarow ma średnicę 9,27 mm.

Natomiast oba naboje - zarówno 22lr jak i .223 - mają średnicę 5,7 mm (a niektóre 22lr nawet 5,73*)

Kaliber naboju/pocisku to nie jest jego rozmiar!

 

8 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Nie prawda.. to jest pomiar kalibru lufy w polach, lub bruzdach..

Kaliber lufy jest z kolei dokładnie zdefiniowany przez Polską Normę: najmniejsza średnica przewodu lufy (czyli mierzymy w polach).

*Pociski do tej samej lufy mogą mieć różną się średnicę - byleby tylko dobrze strzelały.

 

9 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Zeno strzelałeś .22 LR na 300 m, czy kpisz...

[...]

Nie widziałem nigdy żadnej "tarczy z 22LR na 300m. to niestety nie doleci.. nawet z kątem strzelania a'la moździeż

 

Z kątem podniesienia a'la moździerz - większym niż 30 stopni - zasięg 22lr przekracza 1000 metrów.

Jak chcesz obejrzeć tarcze 22lr z 300 metrów, to poszukaj grup na FB albo pooglądaj fora strzeleckie. Z tym, że strzela się raczej do gongów, niż do tarcz

Na 300 metrów strzelałem z 22lr, ale mi wychodzi to bardzo źle średnio. Bo ja w ogóle bardzo źle średnio strzelam ;)

Są tacy, którzy to lubią i są w tym dobrzy.

 

Natomiast strzelanie na 100 metrów z 22lr to akurat jest norma. Ktoś tutaj dawał linka do filmików Omnis Arma. Jest taki, na którym strzelają z 22lr na 100 metrów. Z pistoletu. 

EDIT: Znalazłem, okazuje się, że strzelają z pistoletów 22 lr na 200 metrów:

Podoba mi się komentarz (spisuję ze słuchu): jeśli wydawało Ci się, że nie dasz rady, to teraz już wiesz, że jesteś w stanie celnie strzalić z pistoletu 22lr na 200 metrów.

 

A tutaj masz filmik gościa, strzelającego snajpersko z 22lr. Warto zwrócić uwagę, na komentarz:  Przy 223 to odpad jest mały i nie ma takiej zabawy.

^^^Tutaj akurat 230 metrów, ale jak wpiszesz w wyszukiwarkę "22lr long range" albo "22lr @ 300 yards" to dostaniesz bardzo dużo wartościowych wyników. Bo to jest coraz bardzie popularna konkurencja strzelecka.

 

Zamiast zarzucać mi kpiny i sugerować ignorancję (jeśli wiesz, co to oznacza), wystarczy, ze podziękujesz za linki i dostarczoną wiedzę B)


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten tekst, który wkleiłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zeno

 Dziękuję..

 Ja jestem TOTALNYM ignorantem :)

Nie znam się na broni, nie znam się na pociskach ich kalibrach, wogóle nic nie wiem.

 ACHA, nie strzelałem nigdy...🥵

Miłego...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Ja jestem TOTALNYM ignorantem :)

Nie znam się na broni, nie znam się na pociskach ich kalibrach, wogóle nic nie wiem.

Nie bądź wobec siebie tak aż bardzo krytyczny. Po prostu nie miałeś okazji postrzelać z 22lr na dalsze dystanse :)

 

7 minut temu, loco50 napisał(-a):

Przeczytaj ten tekst, który wkleiłem. 

Przeczytałem ten tekst. Anonimowy, więc nie wiem, czy napisał go jakiś gimnazjalista, czy sprzedawca w sklepie, ale jest on pełen błędów. Jeden przykład na początek (żeby pokazać, dlaczego nie można ufać tekstom w Internecie):

 

Obliczanie kalibru broni uzależnione jest od tego, w jakiej jednostce jest on wyrażony. W przypadku milimetrów lub cali określana jest wartość wewnętrznej średnicy lufy. Dla przykładu pistolet o kalibrze 7,62 mm po przeliczeniu na cale będzie wynosił .30 (1/3 cala).

Ja wiem, ze to mało eleganckie podczas dyskusji internetowej zwracać uwagę na język używany przez interlokutora, ale tutaj składnia jest tak fatalna, że nie wiadomo o co chodzi autorowi:  Dla przykładu pistolet o kalibrze 7,62 mm po przeliczeniu na cale będzie wynosił .30 (1/3 cala).

Co będzie wynosiło .30 (1/3 cala)? Pistolet, kaliber?

Oczywiście .30 to nie jest 1/3 cala.

Pistolet o kalibrze 7,62 (w gruncie rzeczy jest tylko jeden, ale o tym później) ma lufę o średnicy przewodu około 7.8 mm, czyli 0.308 cala.

 

I drugi przykład, bardziej związany z Twoimi wątpliwościami:

Często używanym skrótem myślowym jest „amunicja kalibru”. W praktyce jednak amunicja nie ma kalibru i określenie to oznacza naboje do broni konkretnego kalibru.

Trochę to bełkotliwe, co nie?

Oczywiście, że amunicja nie ma kalibru w rozumieniu "najmniej średnicy przewodu" (bo pociski do jednej lufy mogą mieć różne średnice).

 

 

Autor podlinkowanego tekstu wspomniany "pistolet kaliber 7,62". Zajmę się więc nim (choć mógłbym czymś innym***). Chodzi oczywiście o TT wz. 33 (kilka jego pochodnych można pominąć).

Sto lat temu Rosjanie kupili od Niemców dużo pistoletów Mauser C96 zaprojektowanych do naboju 7,63x25mm (który wymiarowo był taki sam jak nabój Borhardt 7,65x25mm, a ten powstawał na maszynach, na których produkowano naboje do karabinu "kalibru 7,92 mm").

Do naboju 7,63x25mm Rosjanie zaprojektowali pistolet TT, który jednak nie za bardzo chciał współpracować z tym nabojem, w związku z tym wzmocnili ładunek prochowy. Nowy nabój znany jest jako 7,62x25mm i nie różnił się wymiarowo od naboju niemieckiego.  (Dla purystów: czasem wymiary łuski są podawane jako minimalnie mniejsze, ale wynika to z innych zwyczajów kreślarskich,a nie ze stanu faktycznego).

Nabój Borchardta 7,65x25mm, Mausera 7,63x25mm oraz sowiecki 7,62x25mm są wymiarowo tożsame. Wszystkimi z nich da się strzelić z - odpowiednio - Borchardta C93, Mausera C-96 i TT wz. 33. Tylko że używanie amunicji 7,62x25mm w pistoletach niemieckich może doprowadzić do ich zniszczenia, a używanie amunicji niemieckiej w pistoletach zaprojektowanych pod nabój od TT może prowadzić do problemów z przeładowaniem.

 

Jeśliby brać poważnie zalinkowany przez Ciebie tekst, w którym napisano amunicja nie ma kalibru i określenie to oznacza naboje do broni konkretnego kalibru (a kaliber wg Autora to to najmniejsza średnica przewodu lufy) to z Borchardta możemy strzelać amunicją do tetetki i vice versa.
 

I sam sobie odpowiedz na pytanie, czy kaliber to jest najmniejsza średnica przewodu lufy (nb. w Polskiej Normie nie ma nic o polach gwintu), czy kaliber to jest nazwa naboju (pocisku, rakiety, bomby, torpedy)...

:)

 

________________________________

***A w .38 możemy strzelać .357. Albo .454. Casull w .45LC. Albo 10mm auto w .40. Albo .223 w 22lr. Wszystkie te pary pocisków mają takie same średnice pocisków, pasujące do lufy o takiej samej najmniejszej średnicy przewodu.

 

 

 

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeno, abstrahując od tekstu. Kaliber to  jest średnica przewodu lufy mierzona w najwęższym miejscu po bruzdach w lufach gwintowanych. Wagomiar zostawmy w spokoju. Więc nie opowiadaj bzdur że to nazwa amunicji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaliber lufy to - jak chce Polska Norma - najmniejsza średnica przewodu lufy. Wbrew temu co wyżej napisałeś gwintowanie nie ma tu nic do rzeczy, zresztą największa kalibrowa awantura w IIIRP była związana z kalibrem luf gładkich (pistoletów hukowych). O wagomiarze nie wspominałem, ale skoro Ty to zrobiłeś, to według Polskiej Normy nie ma czegoś takiego jak kaliber 12. Jest najwyżej kaliber lufy 18,5 mm. Ale już według prawa (m.in. Ustawy o Broni i Amunicji, Prawa Łowieckiego, etc...) kaliber 12 istnieje.

 

Masz strzelbę? Zobacz, co masz wpisane w czerwoną książeczkę: najprawdopodobniej 12/76. I taką amunicję Ci sprzedadzą, a nie 12/89.

BTW: to dwa różne kalibry, czy dwa różne naboje?

 

Ile trzeba dać Ci przykładów na to, że techniczno-wojskowa definicja kalibru (jako najmniejszej średnicy przewodu lufy) jest w użyciu praktycznym trudna do zastosowania?  

 

 

Edytowane przez Zeno

Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cię Zeno bardzo. Ja podobnie jak mkl1 nie znam się. A broń widziałem w TV jak Bruce Willis z czegoś tam strzelał. 

Poza tym. Po co mieszasz broń kulową z gładką lufą?Przecież tam kaliber jest wagomiarowy. Chłopie poczytaj sobie co to jest. 

Edytowane przez loco50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zakończyć tą bezcelową i bezsensowną dyskusję wrzucam fotkę amunicji różnych typów i różnych producentów. Pokaz mi chociaż jedno opakowanie gdzie jest napisane że jest to amunicja KALIBRU..... 

 

 

 

 

DSC_0256.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, loco50 napisał(-a):

Żeby zakończyć tą bezcelową i bezsensowną dyskusję wrzucam fotkę amunicji różnych typów i różnych producentów. Pokaz mi chociaż jedno opakowanie gdzie jest napisane że jest to amunicja KALIBRU.....

 

Na każdym pudełku. A najlepiej to widać na amunicji .38 Special i .357 Magnum. 

Odpowiedz mi proszę na jedno pytanie: Do lufy jakiego kalibru pasują oba te naboje?

A/ 0.346 cala,

B/ 0.357 cala,

C/ 0.38 cala?

 

:)

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się. Już mówiłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piątkowo :)

image.png.4f0b7042f5582d30032df9b9b0b6db9f.png

 

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.09.2021 o 22:02, Zeno napisał(-a):

Wiem, że w UK mają chore zasady, ale naprawdę pozwolenie dostaje się na kaliber, a nie na broń?

 

Dostajesz na konkretną ilość sztuk konkretnego kalibru. Dodatkowo aplikujesz o ilość amunicji ktorą możesz kupić i posiadać. Przykładowo możesz dostać pozwolenie na karabinek półautomatyczny .22, karabinek bolt action .223, shotguna, 200 sztuk amunicji .22, 50 sztuk .223, 100 do shotguna. O każdy tłumik też trzeba występować osobno.

 

Jeśli masz już dany typ a chcesz kolejny, musisz sprzedać ten który już masz. Po jakimś czasie można sobie doaplikować o coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Marrone napisał(-a):

tłumik też trzeba

spróbuj u nas o tłumik poprosić.. 😁😁😁😁 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W PL, tłumik mozesz sobie kupić...

TYLKO nie montować na broni, bo wówczas zaczynasz posiadać "BROŃ SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNĄ"


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo można kupić antyradar ale nie można używać..

lub mieć i używać mocny łuk bloczkowy a posiadanie zabawkowej kuszy nie jest zgodne z prawem.

Ot "mój mały świat, mała popiołu garść.."..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie montuje się tłumika, a urządzenie ochrony słuchu! ;)


Zegarki to emocje i nawet najbogatsza historia oraz najlepsze parametry na papierze nie wygrają z głosem serca - Passero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dodge66 napisał(-a):

Dlatego nie montuje się tłumika, a urządzenie ochrony słuchu! ;)

 Zapis w UoBiA... zapytaj ustawodawcy...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marrone napisał(-a):

 

Dostajesz na konkretną ilość sztuk konkretnego kalibru. Dodatkowo aplikujesz o ilość amunicji ktorą możesz kupić i posiadać. Przykładowo możesz dostać pozwolenie na karabinek półautomatyczny .22, karabinek bolt action .223, shotguna, 200 sztuk amunicji .22, 50 sztuk .223, 100 do shotguna. O każdy tłumik też trzeba występować osobno.

 

Jeśli masz już dany typ a chcesz kolejny, musisz sprzedać ten który już masz. Po jakimś czasie można sobie doaplikować o coś więcej.

 

Jeśli podczas treningu zużyjesz 155 sztuk amunicji 22lr to nie możesz dokupić 200 kolejnych sztuk, zanim nie wypstrykasz się z tych 45, które pozostały?

Na strzelnicy prowadzą ewidencję zużytej amunicji, czy trzeba - jak w wojsku - zebrać łuski i oddać w magazynie?   

 

Pozostałości po kłopotach z IRA. Szkoda, że IRA nie ma od 20 lat, a durne zapisy pozostały.

 

 

2 godziny temu, dodge66 napisał(-a):

Dlatego nie montuje się tłumika, a urządzenie ochrony słuchu!

 

Z tego, co ostatnio czytałem, to UoBiA nie zabrania montowania tłumików, tylko nie zezwala na rejestrację broni szczególnie niebezpiecznych.

 

Jeśli ktoś uzna, że posiadasz broń szczególnie niebezpieczną, to jako pierwszy odpowiada ten, kto Ci ją zarejestrował.

A później ten, kto udzielił pozwolenia importowego dla takiej broni (ale to jest regulowane odrębną ustawą) :)

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

 Zapis w UoBiA... zapytaj ustawodawcy...

 

10 godzin temu, Zeno napisał(-a):

Z tego, co ostatnio czytałem, to UoBiA nie zabrania montowania tłumików, tylko nie zezwala na rejestrację broni szczególnie niebezpiecznych.

 

Jeśli ktoś uzna, że posiadasz broń szczególnie niebezpieczną, to jako pierwszy odpowiada ten, kto Ci ją zarejestrował.

A później ten, kto udzielił pozwolenia importowego dla takiej broni (ale to jest regulowane odrębną ustawą) :)

 

 

Jak zawsze wszystko zależy od intencji interpretującego ;) http://gss.gda.pl/tlumik-huku-czy-mozna-uzywac-broni-z-tlumikiem/

 

 


Zegarki to emocje i nawet najbogatsza historia oraz najlepsze parametry na papierze nie wygrają z głosem serca - Passero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mając gewerę w domu i chcąc ją posiadać dalej, lepiej nie kopać się z koniem :)

( czytaj: WPA,.... i ....)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WPA Katowice?

Zły dotyk boli całe życie ;)


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.09.2021 o 23:44, Zeno napisał(-a):

 

Jeśli podczas treningu zużyjesz 155 sztuk amunicji 22lr to nie możesz dokupić 200 kolejnych sztuk, zanim nie wypstrykasz się z tych 45, które pozostały?

Na strzelnicy prowadzą ewidencję zużytej amunicji, czy trzeba - jak w wojsku - zebrać łuski i oddać w magazynie?   

 

Pozostałości po kłopotach z IRA. Szkoda, że IRA nie ma od 20 lat, a durne zapisy pozostały.

 

 

Kluby prowadzą ewidencję zużytej amunicji. Łuski elegancko zmiatasz szczotką na szufelkę i wyrzucasz do stojącego w kącie pojemnika.

 

Jak zużyjesz 155 sztuk amunicji to możesz dokupić 150 i wtedy masz 195. Chyba że zostawisz napoczęte i podpisane pudełko w klubowym sejfie - to mi zaproponowali bo ja nie mogę w ogóle mieć amunicji w domu i zauważyłem że trochę tych pudełek tam trzymali.

 

A propos IRA - w UK w ogóle nie można posiadać broni krótkiej, to efekt szkolnych masakr z lat '90. Wyjątkiem jest... Irlandia Północna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez dariusz chlastawa
      Szanowni Państwo,
      Uprzejmie proszę o przesyłanie na adres mojego poselskiego biura:
      [email protected]
      petycji oraz stanowisk.
      W szczególności zależy mi na podpisanych i zeskanowanych pismach klubów i organizacji strzelectwa sportowego, a także kół, związków i stowarzyszeń łowieckich, myśliwskich, kolekcjonerskich, czarno-prochowych, rekonstrukcyjnych, pro-obronnych. Liczę także na podpisane stanowiska związków strzeleckich, centrali i oddziałów PZSS, organizacji promujących Obronę Terytorialną, miłośników asg itp.
      Materiały te przedstawię Ministrowi Sportu i Turystyki Witoldowi Bańce, a następnie wspólnie przedstawimy Państwa stanowisko Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi.
      Rzeczywiście mam przekonanie, że zmiany w tej dyrektywie są niepotrzebne i niekorzystne. W żaden sposób nie przyczynią się one
      do podniesienia naszego bezpieczeństwa. A wręcz przeciwnie! Oprócz tego dyrektywa godzi w sporty strzeleckie, które tak dynamicznie rozwijają się w ostatnim czasie.
      Proszę jednak wysyłać tylko maile z oficjalnymi stanowiskami w formie zeskanowanych i podpisanych uprzednio dokumentów.
      Serdecznie pozdrawiam,
      Jarosław Stawiarski,
      poseł na Sejm RP
      sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.