Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Master Yoda

Kulinaria, co jeść, jak to zrobić.....? :)

Rekomendowane odpowiedzi

Zazdroszczą cwaniaczki :P


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki doskonale potraficie wszystko popsuć :(

Walić to jakie to było drewno, ważne że było fajnie. Naprawdę wiemy jak wędzić, czym wędzić i ile wędzić. Rozpaliliśmy ognisko tym co było (nie wiem czy do modrzew) i m nadzieję że teraz po tym co napisaliście nagle nie umrzemy

 

Wybacz - najgorsze to zboczenie zawodowe  -_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam olchy, ale świeżo ściętej ( mokrej) nie wiem czy dobrze, ale nieźle dymi ;). Czy olcha powinna być bez kory?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Drewno na pewno powinno być suche, niestety nie wróży to dobrze dla wędlin jak się mocno takie mokre teraz dymi. Ale ja tu nie chcę Cię zniechęcać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz - najgorsze to zboczenie zawodowe  -_-

To jest taki zawód " rozpalanie ogniska na kiełbasę " :)?


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam olchy, ale świeżo ściętej ( mokrej) nie wiem czy dobrze, ale nieźle dymi ;). Czy olcha powinna być bez kory?

No raczej bez kory - samo drewno dymi ale ładny dym i aromat dają właśnie trociny a raczej wióry spod heblarki (płatki) sypie się po trochę i wtedy mocno dymi 

Mam sporo olchy i ostatnio sezon wędzarniczy wkroczył w fazę szczytowania więc co rusz ktoś chce olchowych wiórków 

 

To jest taki zawód " rozpalanie ogniska na kiełbasę " :)?

 

Stolarz ale taki któremu już bokiem te wióry wychodzą i szuka zmian  -_-

Olcha ma to do siebie że nawet palona w warsztatowej kozie daje zapach jak by coś było wędzone - dym ma przyjemny zapach i dla tego jest wykorzystywany poza tym jest to drewno liściaste nie ma żywicy która jest bardzo niepożądana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koniec wędzenia wrzucam gałązki jałowca i ten zapach rzeczywiście jest niesamowity.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że przejdzie ta nowelizacja ustawy i palić ogniska będzie można tylko z licencją, bo serio niektórzy nie mają ani doświadczenia, ani wyobraźni i na przykład wezmą modrzew najgorsze z możliwych na ognisko i upieką na tym kiełbaski i nawet im nie wstyd.

Zgadzam się w 100% 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas z kolei wędzi się wyroby drzewem owocowym, przeważnie jest to jabłoń czy wiśnia, w końcowej fazie gałązki jałowca.

Uprzedzając pytania, robimy to na 'pałe', bez licencji i stosownych pozwoleń :-P

 

S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Mam nadzieję, że przejdzie ta nowelizacja ustawy i palić ogniska będzie można tylko z licencją, bo serio niektórzy nie mają ani doświadczenia, ani wyobraźni i na przykład wezmą modrzew najgorsze z możliwych na ognisko i upieką na tym kiełbaski i nawet im nie wstyd.

Dziś pójdę do kościoła i się wyspowiadam. A po powrocie na pokutę sam się ubiczuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak licencja na palenie ognisk... ma być jeszcze licencja na robienie kupy, żeby nie występowały bóle doopy... paranoja goni paranoje w tym kraju...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak licencja na palenie ognisk... ma być jeszcze licencja na robienie kupy, żeby nie występowały bóle doopy... paranoja goni paranoje w tym kraju...

Mnie by się przydała własnie, bo straszne zatwardzenie mam. :D Jednak tak czy owak stare doświadczone ludzie mówią, że do pieczenia mięsa, a szczególnie do wędzenia, to jedynie drewno drzew liściastych. Jednakowoż kiełbaski piekłem na "sosnowym" ognisku i wszystkim bardzo smakowały, bo tak własciwie liściaste to konieczne jedynie do pieczenia na rożnie w całości. Ostatnio jadłem koźlę z ogniska po serbsku... mniam... dużo by opowiadać...

Natomiast wędzenie z mojego doświadczenia najlepsze wychodzi z olchy i dębu, gdy na zimno to trociny, gdy na ciepło to większe kawałki drewna.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak co roku po Świętach pelne bedą śmietniki jedzenia ktore zakupione w nadmiarze , tam wyląduje....


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak co roku po Świętach pelne bedą śmietniki jedzenia ktore zakupione w nadmiarze , tam wyląduje....

Szaleńcy już robią zakupy to i przed świętami co nie co do śmietnika trafi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ szynki peklowane w tradycyjny sposób i później naturalnie wędzone mogą wisieć w chłodzie przez bardzo długi czas, nie sądzę by zaistniała konieczność ich wyrzucenia.  ;)

Nie jestem ani specjalistą od wędzenia, ani w klimatach kulinarnych, po prostu dwa razy do roku nachodzi mnie ochota na zadymianie. Wędzarnia przystosowana do wędzenia zimnym dymem, a w związku z tym, że szynek po wędzeniu nie poddaje obróbce termicznej w wodzie, wędzą się wolno ale za to długo. 

Ot taka zabawa popołudniami, przez kilka dni. Nie wiem czy dobrze czy nie, ale wszystkim smakują. :D

post-57210-0-01245300-1512906754_thumb.jpg

post-57210-0-50723300-1512906757_thumb.jpg

post-57210-0-47522200-1512906763_thumb.jpg

post-57210-0-19740200-1512906772_thumb.jpg

post-57210-0-80407300-1512906780_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Bardzo ładna wędzarnia :wub:

 

A ja w takim razie mam pytanie do specjalistów od wędzenia jeśli tacy są (nie do tych od wszystkiego bo tacy są na pewno) Jeśli wędzimy w małej temperaturze i nawet długo to czy powinno się parzyć mięso w wodzie czy nie? Ja parzę w 80 stopniach przez godzinę.

Edytowane przez Kwiatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna wędzarnia :wub:

 

A ja w takim razie mam pytanie do specjalistów od wędzenia jeśli tacy są (nie do tych od wszystkiego bo tacy są na pewno) Jeśli wędzimy w małej temperaturze i nawet długo to czy powinno się parzyć mięso w wodzie czy nie? Ja parzę w 80 stopniach przez godzinę.

Krótko wędzimy jedynie na ciepło, na zimno wędzimy tylko długo, ja gdy chciałem mieć "wieczną" szynkę to wędziłem nawet dwa tygodnie. Generalnie zależy to pd wędzarni, jak bardziej profesjonalna wędzarnia to wystarczy wędzić krócej. Nigdy nic nie parzyłem przed wędzeniem, lubię surowiznę, moczyłem jedynie w solance z dodatkiem ziół.

 

PS

Dwa tygodnie oczywiście nie bez przerwy, bo na to nie miałem czasu, ale po 2-4 godziny dziennie. A i wędzone na gorąco jest nietrwałe, wędzone na zimno nie potrzeba trzymać w lodówce, rekordowo miałem szynkę dwa lata (duża była).

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Ale ja parzę po wędzeniu, wędzimy około 10 godzin w temperaturze 50-60 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja parzę po wędzeniu, wędzimy około 10 godzin w temperaturze 50-60 stopni.

No tak, źle zrozumiałem, po wędzeniu patrzymy zależnie od gustów i upodobań, przymusu nie ma, ja wole surowe.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Dziękuję za informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby wędzę jedynie na ciepło, oprócz węgorza, który to potrzebuje bardziej skomplikowanego wędzenia (suszenie na gorąco, aż się otworzy; potem na zimno kilka godzin; a na koniec znowu na gorąco dla ścięcia skóry). Najlepsze ryby do wędzenia, to te tłuste.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas z kolei wędzi się wyroby drzewem owocowym, przeważnie jest to jabłoń czy wiśnia, w końcowej fazie gałązki jałowca.

Uprzedzając pytania, robimy to na 'pałe', bez licencji i stosownych pozwoleń :-P

 

S7

 

Dziś pójdę do kościoła i się wyspowiadam. A po powrocie na pokutę sam się ubiczuję.

 

Tak licencja na palenie ognisk... ma być jeszcze licencja na robienie kupy, żeby nie występowały bóle doopy... paranoja goni paranoje w tym kraju...

 

 

Dla większości ludzi drewno to jest drewno nie ma znaczenia grunt że się pali a że kopci i osmala smołą kiełbasę to już nie ma znaczenia przynajmniej szybciej jest gotowa

Jeśli o mnie chodzi możecie dorzucać kawałek papy - efekt ten sam ale jeszcze szybciej 

 

 

 

 drzewem owocowym

Drewnem - drzewo to jak jest całe razem z gałęziami i dzięciołem w pniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.