Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość

Pogadajmy o samochodach :-)

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Ceteth napisał(-a):

Ja się muszę zgodzić z @SzefSzefow. Parę lat temu dali mi na kilka dni zastępczego Avensisa. Z salonu od razu wyjechałem na 3 pasmową trasę, wciskam mocniej gaz i … wycie. Nie sądziłem, że z taką radością wrócę do wtedy manualnej Toyoty jaką jeździłem. Bardzo słabe wrażenia, na pewno nie chciałbym jeździć autem z taką skrzynią na co dzień. 

Do miasta ujdzie :) Na trasy jak wspomniałem; nie moja bajka.


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.01.2024 o 22:30, SzefSzefow napisał(-a):

Czasem spotykam sie z samochodami, ktore byly wyprodukowane lata temu, ale moznaby rzec, ze wygladaja nadal nowoczesnie i wcale nie wygladaja na swoje lata... jakby wyprzedzily swoja epoke 🤔

Jak dla mnie to:
 

Toyota Previa I (1990):
spacer.png

 

Mitsubishi Galant VIII (1996😞
spacer.png

 

Peugeot 406 Coupe (1997):
spacer.png

 

Opel Astra OPC (2012):
spacer.png

 

A dla Was?

Jako iż ominęła mnie zabawa, poniżej moja dycha. Pewnie gdybym dłużej pomyslał to pewnie bym coś podmienił.

 

10. Audi A2 - 1999

AudiA2.thumb.jpg.50794599c3d58a42e97747b0b7f001db.jpg

 9. Peugeot 406 Coupe - 1997

406Coupe.thumb.jpg.3aea7c25483f8f7969d574fb19da73fe.jpg

 8. Mitsubishi Eclipse 3gen - 1994

Eclipse.thumb.jpg.c4d54a6428c29f66ee81b89a0b61ca72.jpg

 7. Toyota Supra 4 gen. - 1993

supra4gen.thumb.jpg.73360dfc2d68ba8c00a3f9ddde438a29.jpg

 6. Aston Martin DB9/DBS - 2004

DB9.png.a91fe79cee301ed9c81053d9fd4194da.png

 5. Alfa Romeo Brera - 2005

318096422_alfaBrera.thumb.jpg.eb12fbb44aa912a7fe4ac397ed010e35.jpg

 4. BMW E46 M3 - 2000

m3CSL.thumb.jpg.09d6e70007ac66985d941fecdca03f88.jpg

 3. Nissan 370Z - 2008

Nismo.thumb.JPG.607b64476ed200e5a782611dfaff6b6f.JPG

 2. BMW Z8 - 2000

BMWZ8.jpg.45d538ef88dd669a0da7de49e257b59a.jpg

 1. Mercedes - BENZ SLR McLaren - 2004

SLR1.jpg.3fadd7a69b95d4437ad0e85c96c1e5ff.jpg

 

Myślałem również o Veyronie i Lexusie LFA, ale to jednak SLR musiał znaleźć się na 1.


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, trollu napisał(-a):

O jakim momencie mówimy w przypadku 3.5 V10 które ma przeszło 200 wolnossących koni z litra. Gdyby to było takie piękne to w samochodach mielibyśmy silniki z ścigaczy - 4 cylindry, litr pojemności i ponad 200KM. Tylko auto nie pojedzie z takim silnikiem a na pewno nie tak jakbyśmy tego chcieli. Teoretycznie cvt dałaby taka możliwość tylko każde ruszanie spod świateł brzmiałoby jak start wyścigu f1.

Wszystkie rozwiązania z jakimś pasem czy łańcuchem to kombinowanie i tyle, napęd ten sprawdza się tylko w skuterach. ATV, utv/SSV też mają pasy ale jak ktoś zaczyna ostrzej jeździć to pasy napędowe padają jak muchy a to nie są pojazdy które mają 2t wagi i mnóstwo Nm. Najnowsze CanAm czy Polaris mają mechaniczne zautomatyzowane skrzynie bo już się ludzie najedli strzępków pasa.

A cvt i duży moment obrotowy jest możliwe ale do samochodów musieliby zacząć wkładać przekładnie z ciągników jak Vario Fendta. Tylko cena, waga i pewnie hałas pompy wielotloczkowej byłaby nie do akceptacji 

Renault, podają 460Nm. 


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem A6 w auto to też wszyscy do okoła psioczyli, sypnie się już tobie to lada dzień po niedzieli, było manuala sobie kupić. 
Auto miało około 100k przebiegu, ja chrupnąłem drugie tyle… wszystko zachowywało się tak jak powinno, identycznie jak tego dnia kiedy kupiłem to auto. 
Dopowiem jeszcze że było to 2.5Tdi, i za to też byłem swoiście napiętnowany 😜… no bo toż tam wszystko siada, od pompy po cholera wie co jeszcze… auto szybko zostało dłubnięte do 180 koni i śmigało jak należy, dodam tylko że kolejny właściciel też jakiś problemów nie miał z tym samochodem. 
Wydaje mi się że najlepiej zawsze wiedzą wszystko te osoby  które nigdy nie miały do czynienia z owym tematem, zasłyszały coś, i nigdy nie użytkowały takiego auta dłużej niż kilka dni (jak już) … lub zakupiły padlinę i sypało się wszystko co tylko mogło. 

Ilu kierowców, tyle też preferencji, nie można dać się zamknąć w jednym pudełku. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi np głównie chodzi o totalne psioczenie na temat cvt, gdzie te skrzynie mają wiele zalet i jak widać nawet ę Pinnacle of motorsport czyli F1 były próby i zostały zakazane, właśnie z powodu przewagi jaka ta skrzynia w tym momencie dawała. 

Jest filmik z jazd Coultharda można sobie oglądnąć, a że wyje. No cóż taka jest charakterystyka tej skrzyni. 

 

Ja się ino zastanawiam na jakim poziomie byłyby teraz ta technika gdyby jej wtedy w f1 nie zakazano 


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Autor1984 napisał(-a):

Jako iż ominęła mnie zabawa, poniżej moja dycha. Pewnie gdybym dłużej pomyslał to pewnie bym coś podmienił.

 

10. Audi A2 - 1999

AudiA2.thumb.jpg.50794599c3d58a42e97747b0b7f001db.jpg

 9. Peugeot 406 Coupe - 1997

406Coupe.thumb.jpg.3aea7c25483f8f7969d574fb19da73fe.jpg

 8. Mitsubishi Eclipse 3gen - 1994

Eclipse.thumb.jpg.c4d54a6428c29f66ee81b89a0b61ca72.jpg

 7. Toyota Supra 4 gen. - 1993

supra4gen.thumb.jpg.73360dfc2d68ba8c00a3f9ddde438a29.jpg

 6. Aston Martin DB9/DBS - 2004

DB9.png.a91fe79cee301ed9c81053d9fd4194da.png

 5. Alfa Romeo Brera - 2005

318096422_alfaBrera.thumb.jpg.eb12fbb44aa912a7fe4ac397ed010e35.jpg

 4. BMW E46 M3 - 2000

m3CSL.thumb.jpg.09d6e70007ac66985d941fecdca03f88.jpg

 3. Nissan 370Z - 2008

Nismo.thumb.JPG.607b64476ed200e5a782611dfaff6b6f.JPG

 2. BMW Z8 - 2000

imageproxy.php?img=&key=60f6b451b09b5df1BMWZ8.jpg.45d538ef88dd669a0da7de49e257b59a.jpg

 1. Mercedes - BENZ SLR McLaren - 2004

SLR1.jpg.3fadd7a69b95d4437ad0e85c96c1e5ff.jpg

 

Myślałem również o Veyronie i Lexusie LFA, ale to jednak SLR musiał znaleźć się na 1.

Ze sportowymi autami to wcale nie takie trudne (tylko A2 jest "cywilna"), bo one w zasadzie mało się zmieniają na przestrzeni lat. Pokażcie lepiej jakieś "zwyklasy", które przetrwały próbę czasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, facecik napisał(-a):

Ze sportowymi autami to wcale nie takie trudne (tylko A2 jest "cywilna"), bo one w zasadzie mało się zmieniają na przestrzeni lat. Pokażcie lepiej jakieś "zwyklasy", które przetrwały próbę czasu. 

 

Wg mnie "zwyklasem", którego design przetrwał próbę czasu jest np. Accord / acura tsx gen. 7 - świetnie narysowany samochód z 2002:

spacer.png

spacer.png

 

Idąc za ciosem możnaby podciągnąć mazdę 6 1.gen z 2002 - ale przez wygładzone linie i "Lexus looki" z tyłu zawsze mi się mniej podobała od Accord 7. oraz uważam, że się "gorzej zestarzała"...

spacer.png

spacer.png

 

Z mazdy bardziej ponadczasowy byłby może rx-7 ('92)  oraz rx-8 (prezentacja 2001) oraz nieśmiertelna mx-5. Może przypomnę 32-letnią dzisiaj piękność: 

 

spacer.png

spacer.png

 

Z bardzo pospolitych aut (nie koniecznie w Polsce) - wartym wspomnienia jest moim zdaniem 5-ta generacja mustanga - która pięknie nawiązała do klasyka w nowoczesnym (20 lat temu, w 2004 roku) stylu. Samochód ten był ważny o tyle, że przywrócił ogromny popyt na pony i muscle cary i w ślad za fordem szuflady ze starymi projektami otworzyli m.in.  chevrolet (Camaro w 2008) czy Chrysler (challenger w 2007)...

spacer.png

spacer.png

 

Można by tak długo się bawić, tylko skąd wziąć czas ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Londek napisał(-a):

Jak miałem A6 w auto to też wszyscy do okoła psioczyli, sypnie się już tobie to lada dzień po niedzieli, było manuala sobie kupić. 
Auto miało około 100k przebiegu, ja chrupnąłem drugie tyle… wszystko zachowywało się tak jak powinno, identycznie jak tego dnia kiedy kupiłem to auto. 
Dopowiem jeszcze że było to 2.5Tdi, i za to też byłem swoiście napiętnowany 😜… no bo toż tam wszystko siada, od pompy po cholera wie co jeszcze… auto szybko zostało dłubnięte do 180 koni i śmigało jak należy, dodam tylko że kolejny właściciel też jakiś problemów nie miał z tym samochodem. 
Wydaje mi się że najlepiej zawsze wiedzą wszystko te osoby  które nigdy nie miały do czynienia z owym tematem, zasłyszały coś, i nigdy nie użytkowały takiego auta dłużej niż kilka dni (jak już) … lub zakupiły padlinę i sypało się wszystko co tylko mogło. 

Ilu kierowców, tyle też preferencji, nie można dać się zamknąć w jednym pudełku. 

 

 

Istnieje coś takiego jak baza danych, statystyka. To że komuś (jednej osobie) się zepsuło innemu nie - nic nam nie mówi o awaryjnosci danego modelu. 

 

Oczywiście jeśli na rynku mamy do czynienia z patologią typu np. cofanie liczników, odbudowa aut niezgodnie ze sztuką (tzw. drutowanie) to statystyka będzie zaburzona...

 

Ale w bardziej cywilizowanych krajach np. USA, UK - na bazie szerokich badań rynku funkcjonuje rynek ubezpieczycieli, którzy wyliczają  składki ubezpieczenia od awarii dla konkretnych modeli uwzględniając częstotliwość i cenę napraw i tak np. za range rover składka będzie niebotycznie wyższa niż za toyotę Corolle. To nie wyklucza, że komuś corolla się zepsuje kilka razy, a pojedyncze osoby w range roverze pokonają sporo kkm bez większych awarii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do poprzedniej zabawy - moim zdaniem generalnie (na pewno znajdą się wyjątki), ale projekty nawiązujące do retro dobrze się starzeją i są ponadczasowe np.:

 

Rok 2000:

spacer.png

spacer.png

 

Rok 2007:

spacer.png

spacer.png

 

Również 2007 - ten w środku, nie ta ostatnia pokraka ;)

spacer.png

spacer.png

 

New Beetle itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, facecik napisał(-a):

Ze sportowymi autami to wcale nie takie trudne (tylko A2 jest "cywilna"), bo one w zasadzie mało się zmieniają na przestrzeni lat. Pokażcie lepiej jakieś "zwyklasy", które przetrwały próbę czasu. 

Jest to bardzo trudne, ze względu na fakt, że auta cywilne ulegają trendom w określonym przedziale na osi czasu. To co było modne w latach 80tych, przestało być w 90tych, to co modne w 90, zaczynało wyglądać karykaturalnie w 00, 10 itd...

W autach sportowych i super sportowych zwłaszcza takich z rodowodem nadaje się określoną formę i się ją rozwija. Np Miura określana jest jako jedno z najpiękniejszych aut wszech czasów. A ja raczej byłem i jestem fanem Countacha i to prawdopodobnie właściwe postrzeganie, bo platforma zaczęła być rozwijana. Diablo, Murcielago, Aventador. Każdy nastepny był rozwinięciem dzieła i się tego trzymają, więc łatwo tutaj pokusić się o odnalezienie ponadczasowego samochodu. To samo dotyczy Pagani, kiedy Pan Horacio zaprezentował Zondę każda następna była jej rozwinięciem: S, R, następnie Huayra i obecnie Utopia. A typowym przykładem, który może służyć za wzór rozwoju jednej ponadczasowej formy jest oczywiście Porsche.

Co do zwykłych aut; 406 Coupe takim jest, ale to jeden z wyjątków; bo zaprojektowany przez biuro Pininfarina, a więc przetrwał próbę czasu.

Aby ułatwić sobie zadanie wystarczy spojrzeć na modele, które prawie w niezmienionej formie są produkowane do dziś lub były do niedawna.

Np. G klasa, Defender, Wrangler.

To co podał Kolega @StaryWilka dokładnie Honda Accord w moim przekonaniu przetrwała próbę czasu, bo łączy wiele elementów wizualnych; ostre linie scalone są z łagodniejszą formą i to kształtuję harmonię, która przetrwała do dziś.

Sporo jest fajnych aut; Fiat Barchetta, Maxda RX-8, Honda S2000, Audi TT, BMW Z3, Mercedes SL(R230), Opel Tigra, Ford Puma, Ford Cougar, ale wszystkie jednak gdzieś tam w charakterystyce nawiązują do sportu. Honda Prelude, Nissan Skyline, etc.

A Ople Astry, Fordy Focusy, Skody Fabie, znajdują swoich następców dostosowanych do oczekiwanych trendów.

Edytowane przez Autor1984

"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, TomcioMiki napisał(-a):

A co myślicie o Civicu 🤔🤔

z27874441Q,Honda-Civic-VIII.jpg

Jest futurystyczny, to fakt - zwłaszcza środek pojazdu, ale ja zawsze mam takie, a nie inne skojarzenie...

 

Odkurzacz.jpg


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Autor1984 napisał(-a):

Jest futurystyczny, to fakt - zwłaszcza środek pojazdu, ale ja zawsze mam takie, a nie inne skojarzenie...

 

Odkurzacz.jpg

A taki?? Mało ich 🤗🤗

e47659db5e247298cc5729896ad4617a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co myślicie o Civicu
1679520470_z27874441QHonda-Civic-VIII.jpg.39a15fe22d41f06eb3ed6d02920cf6c6.jpg
Ja się cały czas igladam jak widzę VIII czy ix gen civica, ix jezdzilem prawie 3 lata, super wspominam to auto

Wysłane z mojego SM-S921B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, TomcioMiki napisał(-a):

A taki?? Mało ich 🤗🤗

e47659db5e247298cc5729896ad4617a.jpg

Z Hond, to raczej CRX DEL SOL.

Peugeot, który wstawiłeś jest tragiczny.

Ale to tylko moja opinia ;)

 

Z legendarnych Hond przypomniała mi się jedna z najlepszych, w której wkład miał sam Ayrton Senna, jak wiadomo jeden z najbardziej utalentowanych kierowców F1.

Dzięki Sennie samochód podobno zyskał znacznie więcej sztywności.

 

NSX.png

Edytowane przez Autor1984

"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, StaryWilk said:

Oczywiście jeśli na rynku mamy do czynienia z patologią typu np. cofanie liczników, odbudowa aut niezgodnie ze sztuką (tzw. drutowanie) to statystyka będzie zaburzona...

 

 Jak najbardziej zgadzam się z tym co napisałeś. 

 

8 hours ago, StaryWilk said:
8 hours ago, StaryWilk said:

UK - na bazie szerokich badań rynku funkcjonuje rynek ubezpieczycieli, którzy wyliczają  składki ubezpieczenia od awarii dla konkretnych modeli uwzględniając częstotliwość i cenę napraw i tak np. za range rover składka będzie niebotycznie wyższa niż za toyotę Corolle.

 

 

I tutaj się z tobą zgodzę, ostatnio kolega dostał przedłużenie ubezpieczenia na swojego RR z 2017 roku, płacił nie całe £1k… nowa składka £3k+, auto wylądowało na ogłoszeniu natychmiastowo, co gorsza to klienta nie ma i pewnie będzie ciężko to pogonić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Londek napisał(-a):

 

 Jak najbardziej zgadzam się z tym co napisałeś. 

 

 

 

I tutaj się z tobą zgodzę, ostatnio kolega dostał przedłużenie ubezpieczenia na swojego RR z 2017 roku, płacił nie całe £1k… nowa składka £3k+, auto wylądowało na ogłoszeniu natychmiastowo, co gorsza to klienta nie ma i pewnie będzie ciężko to pogonić. 

W przypadku RR ubezpieczyciele dużo sobie życzą bo podobno często kradzione samochody, szczególnie w Londynie.Nawet CEO apelował do firm ubezpieczeniowych, zarzucając złe wyliczenia składek https://www.bbc.co.uk/news/business-68188064 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, Rebrov said:

W przypadku RR ubezpieczyciele dużo sobie życzą bo podobno często kradzione samochody, szczególnie w Londynie.Nawet CEO apelował do firm ubezpieczeniowych, zarzucając złe wyliczenia składek https://www.bbc.co.uk/news/business-68188064 

 

To też jest jedna ze składnych, najlepsze jest to że czasami nawet LR nie chce ubezpieczać swoich aut 😵💫

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TomcioMiki napisał(-a):

Tak z rana 🤗🤗🤗

IMG20240213074943.jpg

 
Ładnie :)

Ja dzisiaj znów jadę z UAZem do mechanika. Ćwierka coś w napędzie. Mam nadzieję, że to tylko nienasmarowany krzyżak, bo tempo tego ćwierkania to na pewno nie koło. Ćwierka tylko podczas jazdy, szybciej niż koło i niezależnie od obrotów, zatem na pewno miedzy sprzęgłem a dyfrem. Oby to był krzyżak…

Ech - Krzysiek jak zawsze ma rację, straszne dziadostwo, 10000 miedzy przeglądami nie umie zrobić bez awarii…


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze, że mechanik ma za co żyć.

Ty zadowolony, on zadowolony my mamy o czym czytac - wszyscy są szczęśliwi  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pmwas napisał(-a):

 
Ładnie :)

Ja dzisiaj znów jadę z UAZem do mechanika. Ćwierka coś w napędzie. Mam nadzieję, że to tylko nienasmarowany krzyżak, bo tempo tego ćwierkania to na pewno nie koło. Ćwierka tylko podczas jazdy, szybciej niż koło i niezależnie od obrotów, zatem na pewno miedzy sprzęgłem a dyfrem. Oby to był krzyżak…

Ech - Krzysiek jak zawsze ma rację, straszne dziadostwo, 10000 miedzy przeglądami nie umie zrobić bez awarii…

 

Zastanawiam sie po co z kazda pier**la lecisz do mechanika... to jest rusek, on jest tak zaprojektowany zeby piszczal, cwierkal, niedomagal. Jezdzisz az przejdzie, albo sie rozkraczy. Wtedy idziesz do mechanika 😜


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SzefSzefow napisał(-a):

 

Zastanawiam sie po co z kazda pier**la lecisz do mechanika... to jest rusek, on jest tak zaprojektowany zeby piszczal, cwierkal, niedomagal. Jezdzisz az przejdzie, albo sie rozkraczy. Wtedy idziesz do mechanika 😜


Nie, z każdą pierdołą nie jeżdżę, ale wał napędowy czy sprzęgło to jednak powinno działać :D

Bo ze spryskiwacz działa czasem

za dziesiątym razem to trudno 😂


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, pmwas napisał(-a):


Nie, z każdą pierdołą nie jeżdżę, ale wał napędowy czy sprzęgło to jednak powinno działać :D

Bo ze spryskiwacz działa czasem

za dziesiątym razem to trudno 😂

 

Sprzeglo, wal... ale wymyslasz, po co to w UAZie, to pojedzie bez tech czesci 🤭


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.