Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Do mnie doszedł SOG Terminus XR D2

 

O8d71OV.jpg

(zdjęcie z netu)

 

Po kilku dniach używania moje wrażenia są takie:

 

Na plus:

  • XR lock (jak SOG nazywa swoją wersję axis lock, czyli ten guziczek zwalniający ostrze) jest super. Jak już się ułożył po kilkunastu flickach to pięknie zwalnia ostrze, a potem super skleja przy zamykaniu. Najlepsza cecha tego noża.
  • łożyska pod piwotem sprawiają, ze ostrze lata jak w maśle, przy zwolnionej blokadzie XR lock ostrze chowa się samo pod własnym ciężarem
  • spójny, spokojny wygląd, taki taktyczny w wersji light
  • rozmiar idealny jak dla mnie, nie za duży, ale mieści całą dłoń i wszystkie paluchy leżą wygodnie
  • back flipper dobrze umiejscowiony, z łatwością się otwiera za jego pomocą
  • nie mam zastrzeżeń do wykonania i ostrości ostrza, no ale jestem nożowym noobem, może czegoś nie zauważam.
  • nie ma luzów

 

Na minus:

  •  guzy po obu stronach ostrza (te który służą do otwierania noża kciukiem, nie wiem jak to się fachowo nazywa) są fatalnie umiejscowione. Trzeba przyłożyć bardzo dużo siły, żeby za jego pomocą otworzyć noż. Problem tkwi w braku ergonomii, ten guz trzeba pchnąć najpierw w bok, a potem wyprowadzić go do góry, co jest niewygodne i trzeba się tego nauczyć. Lepiej jakby tego elementu w ogóle nie było, tym bardziej że noż można otworzyć na dwa inne sposoby
  • materiał, z którego zrobiona jest rekojeść jest jakiś taki grubo chamsko ciosany i nieprzyjemny dla dłoni. Zapewne chodziło o zapewnienie maksymalnie mocnego chwytu, ale to jest po prostu przesada. To jest twarde i ściera jak pilnik i - testowałem - można sobie spiłowac paznokcie albo stawardniały naskórek na dłoni.
  • klips do noszenia w kieszeni - jednym słowem mogę określić jako "debilny". Mocowany jest na szczycie rękojeśli, a nie typowo z boku. Przez to, po zachaczeniu o kieszeń, materiał spodni przylega nie tylko do boku rękojeści, ale też zachodzi na górę i się zagina. Wygląda to kiepsko i jest nieprzyjemne. A przy materiałowych spodniach albo jeansach to sprawia, że praktycznie nie da się wyjąć noża jedną ręką, co jest dyskwalifikacją. I do tego dochodzi powierzchnia rekojeści, która jest jak tarka - jak pociągniesz za mocno to zdzierasz materiał ze spodni. No, przepraszam za mocne słowa, ale ku**** mać czy SOG nie testował tego rozwiązania? Odkręciłęm klips po dwóch dniach i jest o niebo lepiej.
  • ząbkowanie na back flipperze jest trochę ostre i odrobinę kłuje w palucha, ale nie ma tragedii. 

 

Zapłaciłem za ten nóż ok. 280 zł razem z dostawą (Amazon Prime). Czy jestem zadowolony? W tej cenie - tak, myślę że ogdny polecenia. Ale nie jest to nóż moich marzeń. Gdybym zapłacił 100 zł więcej to bym był raczej zniechęcony. 

 

Chyba jednak kupię jeszcze Civivi Elementum i jak mi siądzie, to zastąpi tego Terminusa. 

I tu pytanie do Was - czy warto przy Civivi Elementum dopłacić circa 100 zł za okleinę z "ebony wood" (zakładam, że to nie jest prawdziwy heban, tylko drewno "w stylu"), czy nie ma sensu i wybrać okładziny z micarty? 

 

 


It's not a hobby, it's a sickness.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MichTheOne napisał(-a):

Chyba jednak kupię jeszcze Civivi Elementum i jak mi siądzie, to zastąpi tego Terminusa. 

I tu pytanie do Was - czy warto przy Civivi Elementum dopłacić circa 100 zł za okleinę z "ebony wood" (zakładam, że to nie jest prawdziwy heban, tylko drewno "w stylu"), czy nie ma sensu i wybrać okładziny z micarty? 

 

 

Mam Civivi z takimi okładzinami. Też nie wiem czy to prawdziwy heban, jest bardzo twardy i z wyglądu bardzo jednolity. Gdyby nie pewne niedoskonałości tej okładziny to można by ją pomylić z czymś syntetycznym. Mam go ponad rok, używam jako taki elegancki nożyk na co dzień, do tego celu drewno super pasuje. Do lasu go nie biorę, jakiś jest taki do tego za ładny. 

Tylko że ja dopłacałem wtedy jakoś 50 dych, czy dołożyłbym 100 to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, xzb napisał(-a):

Mam Civivi z takimi okładzinami. Też nie wiem czy to prawdziwy heban, jest bardzo twardy i z wyglądu bardzo jednolity. Gdyby nie pewne niedoskonałości tej okładziny to można by ją pomylić z czymś syntetycznym. Mam go ponad rok, używam jako taki elegancki nożyk na co dzień, do tego celu drewno super pasuje. Do lasu go nie biorę, jakiś jest taki do tego za ładny. 

Tylko że ja dopłacałem wtedy jakoś 50 dych, czy dołożyłbym 100 to nie wiem.

 

Dzięki za info. Różnica w cenie to tak naprawdę 75 zł (283 zł za brązową Micartę vs 368 za ebony wood; ceny z  Allegro).

 

Jeszcze pomyślę. Bo chciałbym przetestować Micartę (nigdy nie miałem w dłoni), ale nie chcę rezygnować z chyba obiektywnie lepszej opcji. Pewnie pójdę w ebony :)


It's not a hobby, it's a sickness.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie polubisz z Terminusem to chętnie go zaadoptuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj będąc w CH Wola Park zaszedłem do Militariów. A tam szok .... po kilkuletniej przerwie pojawiło się Benchmade, tym razem w postaci BM-555. Ostatnio widziałem tę markę w Militariach jak brałem swojego 551, którego cenię i mam do dzisiaj. :)
Przy okazji obejrzałem też dwa egzemplarze Spyderco. Nie wiem jakie to modele, bo karteczki z nazwami na górnej półce były dla mnie nieczytelne, zaś sprzedawca jakoś niewyraźnie wymawiał ich familie. Ale do czego zmierzam .... nie miałem przyjemności dotychczas macać wyrobów tej firmy, więc tym razem nie mogłem sobie odmówić. No i teraz pewnie wypowiem herezje, ale dawno nie trzymałem w ręku produktów sprawiających tak tandetne wrażenie. Jakbym był na jakimś bazarze. Tak, tak, wiem że materiały, tradycja, etos i technologia. Itd itp .... Ale co z tego, jak pierwsze wrażenie taniości i obciachu.

Żeby nie wyjść na chama i prostaka, który tylko czycha żeby za darmo sobie popatrzeć i pomacać, kupiłem „Pomidorka” vel „Pikutka” z czarną rękojeścią w dobrej cenie 18,50 PLN i odszedłem z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku gładząc w kieszeni swoje ulubione BM 710 :wub:

 

ps. i tym oto chyba tanim sposobem uleczyłem się z chęci nabycia Paramilitary 2, która od jakiegoś czasu za mną „chodziła”. :unsure:

Edytowane przez Jędrula.wawa
Post scriptum

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Przedwczoraj będąc w CH Wola Park zaszedłem do Militariów. A tam szok .... po kilkuletniej przerwie pojawiło się Benchmade, tym razem w postaci BM-555. Ostatnio widziałem tę markę w Militariach jak brałem swojego 551, którego cenię i mam do dzisiaj. :)
Przy okazji obejrzałem też dwa egzemplarze Spyderco. Nie wiem jakie to modele, bo karteczki z nazwami na górnej półce były dla mnie nieczytelne, zaś sprzedawca jakoś niewyraźnie wymawiał ich familie. Ale do czego zmierzam .... nie miałem przyjemności dotychczas macać wyrobów tej firmy, więc tym razem nie mogłem sobie odmówić. No i teraz pewnie wypowiem herezje, ale dawno nie trzymałem w ręku produktów sprawiających tak tandetne wrażenie. Jakbym był na jakimś bazarze. Tak, tak, wiem że materiały, tradycja, etos i technologia. Itd itp .... Ale co z tego, jak pierwsze wrażenie taniości i obciachu.

Żeby nie wyjść na chama i prostaka, który tylko czycha żeby za darmo sobie popatrzeć i pomacać, kupiłem „Pomidorka” vel „Pikutka” z czarną rękojeścią w dobrej cenie 18,50 PLN i odszedłem z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku gładząc w kieszeni swoje ulubione BM 710 :wub:

 

ps. i tym oto chyba tanim sposobem uleczyłem się z chęci nabycia Paramilitary 2, która od jakiegoś czasu za mną „chodziła”. :unsure:

a co ja pisałem 15 stron wcześniej ?

"Nożyki w większości cepy straszne, połączenie plastiku z wyszukaną stalą. Dla przykładu duża Military to 900zł a ZT0452 to 1100zł. Przełożenie żadne bo i to nożyk za tysiaka, ale jak już go człowiek ma w ręce to zapomina jakie kokosy za niego zapłacił i to za dwa kawałki plastiku i trochę stali. Nie dziwie się, że Spyderco w obrębie jakiejś linii modelowej potrafi mieć fankluby. Ciężko to opisać, to trzeba spróbować. Pomacać jak to G10 obrabiają"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie Paramilitary 2 pasuje jak ta lala. Wykonanie na wysokim poziomie, nie ma się do czego doczepić zarówno w kwestii materiałowej, jak i wykończenia. Ja też uważam, że trzeba najpierw pomacać, poklikać, ponosić i chociaż ze dwie proce wystrugać. PM2 to solidność i ergonomia z dużych liter.


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mario1971 napisał(-a):

A mnie Paramilitary 2 pasuje jak ta lala. Wykonanie na wysokim poziomie, nie ma się do czego doczepić zarówno w kwestii materiałowej, jak i wykończenia. Ja też uważam, że trzeba najpierw pomacać, poklikać, ponosić i chociaż ze dwie proce wystrugać. PM2 to solidność i ergonomia z dużych liter.

Nie zaprzeczę, że użytkowo mogą to być całkiem całkiem noże. Żeby jednak nie było rozczarowań, dobrze przed zakupem sprawę wybadać organoleptycznie :)

@Burns tak, pamietam co pisałeś. Z tym jednak ze jesteś niekonsekwentny w swoich wypowiedziach i poczynaniach. Pczyniłeś zapis że w pewnym sensie MT to przerost formy nad treścią i nazajutrz kupiłeś troodona (lub podobnego). Nie jest to z mojej strony jakaś krytyka, też wychodzę z założenia że „tylko krowa nie zmienia poglądów”. :rolleyes:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Pczyniłeś zapis że w pewnym sensie MT to przerost formy nad treścią i nazajutrz kupiłeś troodona (lub podobnego). Nie jest to z mojej strony jakaś krytyka, też wychodzę z założenia że „tylko krowa nie zmienia poglądów”. :rolleyes:

Ja tobie tłumaczyłem już na PW, że od jakiegoś czasu wolę sam się przekonać niż robić internetowe doktoraty. Z każdej firmy mam po trochu.

Pamiko napisał mi przed wczoraj, że zaczyna to jakoś wyglądać a ja wiem, że może dokupię jeszcze Socom'a i na tym skończy się. Jest wysoka jakość więc mnie nie w/k (wiesz bo masz), ale to nie będzie mój konik, tylko jakiś etap.

O samej firmie zdania nie zmieniłem, nadal jest 50/50. O dużym pokazanym nożu OTF jakim jest SCARAB 2, też zdania jeszcze sobie nie wyrobiłem, dlatego nic nie piszę, jest bo jest. Tobie wydaje się, że to nazajutrz. To nie są noże, które leżą w polskiej piekarni z bułkami bo nie ma ich nawet w hamerykańskich piekarniach. Proces zakupu i sprowadzenie trwał ponad miesiąc i kolejność była odwrotna niż Ty w internecie widzisz proces odbioru. Przez to mam dwa. Gdyby to był zakup przez pomacanie w militariach, prawdopodobnie w posiadaniu byłby jeden - ten duży, bo ja średnio lubię małe nożyki o czym wspominałem wielokrotnie.

A Spyderco ? Możliwe, że wskoczy następny i następny...

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania kupiłem ostatnio Zetkę 0562TI Hinderer. Kawał noża, bardzo solidnie wykonany (żadnych luzów), perfekcyjnie (podkreślam to słowo, bo leży idealnie) dopasowany do mojej dłoni. Jedynym jego minusem jest szybkość/zwinność w trakcie otwierania i zamykania oraz ciężar. Jest niczym Mercedes GLS, brak mu tej zwinności i polotu, którą prezentuje PM2 od Spyderco. Gdybym miał wybierać do walki wręcz, wybrałbym PM2, a do cięcia grubszych drzew/szczap na opał - zdecydowanie ZT.  

Edytowane przez mario1971

To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Paramilitary fajna, ale IMO cena sklepowa też przeszacowana, ale ja biedny ;)

Ciągnie do tego modelu w sumie tylko przez niespotykany rodzaj blokady.

Więc o ile nie znajdę jakiejś taniej używki, to nie kupię :)

 

p.s. Kiepsko wykonane drogie noże to Emersony ;)


porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, porcelanowy napisał(-a):

Powitoł

Paramilitary fajna, ale IMO cena sklepowa też przeszacowana, ale ja biedny ;)

Ciągnie do tego modelu w sumie tylko przez niespotykany rodzaj blokady.

Więc o ile nie znajdę jakiejś taniej używki, to nie kupię :)

 

p.s. Kiepsko wykonane drogie noże to Emersony ;)

tu byłeś pytany ;)

 

40 minut temu, mario1971 napisał(-a):

Jedynym jego minusem jest szybkość/zwinność w trakcie otwierania i zamykania 

A Ty porównałeś go z drugą sztuką czy nie masz czegoś skopanego ? Przecież te noże działają jak złe, obojętnie czy nóż w poziomie, do góry nogami, łożyskiem w dół. łożyskiem do góry, energiczne pociągnięcie za fliper powinno obrócić ostrze o 180 do całkowitego zblokowania. Zamykanie natomiast w zależności jak fabrycznie dociska blokada, po zwolnieniu blokady i zabraniu kciuka powinno opaść samo lub na jedno lub dwa machnięcia w dół.

Teraz oświeciło mnie, czy Ty nie przyzwyczajony do framelock nie kładziesz palców na tą ruchomą ramę i ją dociskasz, przez co sam sobie utrudniasz otwarcie. Wtedy to nie wina noża, tylko twojego nacisku ?

5:30 - gościu to tłumaczy (zabierz palce wyżej na nieruchomą część rękojeści, masz pokazane jak trzymać w 6:18 i różnice między 5:30 a 6:18)

 

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Burns napisał(-a):

Z każdej firmy mam po trochu

No to tak jak ja ‼️Spróbować wszystkiego. Tylko pierwsza próba z Pająkiem wypadła słabo. No ale ja nie krowa .... ;)

MT tez wziąłem na próbę i tak jak Ty zacząłem od d*py strony, czyli od pizdryka :rolleyes:

 

Godzinę temu, porcelanowy napisał(-a):

Paramilitary fajna, ale IMO cena sklepowa też przeszacowana, ale ja biedny ;)

Ciągnie do tego modelu w sumie tylko przez niespotykany rodzaj blokady.

Też ten atut mi przyświeca, zobaczymy jak dalej. Trochę cena od d*py, ale nigdy nie mów nigdy :huh:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Burns napisał(-a):

 

A Ty porównałeś go z drugą sztuką czy nie masz czegoś skopanego ? Przecież te noże działają jak złe, obojętnie czy nóż w poziomie, do góry nogami, łożyskiem w dół. łożyskiem do góry, energiczne pociągnięcie za fliper powinno obrócić ostrze o 180 do całkowitego zblokowania. Zamykanie natomiast w zależności jak fabrycznie dociska blokada, po zwolnieniu blokady i zabraniu kciuka powinno opaść samo lub na jedno lub dwa machnięcia w dół.

Teraz oświeciło mnie, czy Ty nie przyzwyczajony do framelock nie kładziesz palców na tą ruchomą ramę i ją dociskasz, przez co sam sobie utrudniasz otwarcie. Wtedy to nie wina noża, tylko twojego nacisku ?

5:30 - gościu to tłumaczy (zabierz palce wyżej na nieruchomą część rękojeści, masz pokazane jak trzymać w 6:18 i różnice między 5:30 a 6:18)

 

Sprawdzę wieczorem raz jeszcze..., dzięki za film.


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, no bez przesady-PM2, Shaman, Manix 2 czy Police w stali to są noże do roboty. A Zetki to gablotowe cacka do "patrzania", cmokania, klikania i gładzenia🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, loco50 napisał(-a):

Panowie, no bez przesady-PM2, Shaman, Manix 2 czy Police w stali to są noże do roboty. A Zetki to gablotowe cacka do "patrzania", cmokania, klikania i gładzenia🤣

To u Ciebie jak randka z kobietą pokroju Gal Gadot i udawanie, że nie chce się jej bzyknąć 🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam. Fajna? 😁 

Nie mów Marcin, że tyrasz nożykiem za 1500-2000🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, loco50 napisał(-a):

Nie znam. Fajna? 😁 

Wyguglowałem :)

Taka se :ph34r:

Nie w moim typie ;)

 


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Wonderwoman😁. Też nie w moim. Ale, że z Izraela to na zasadzie posmakowania innej kuchni raz można 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, loco50 napisał(-a):

Nie znam. Fajna? 😁 

Nie mów Marcin, że tyrasz nożykiem za 1500-2000🤣

przecież Ty wymieniłeś modele za tysiaka,

chodziło mi o ogólnie pojętą kobietę jako piękną a nie konkretną,

tobie na pewno nie wszystkie moje noże podobają się, tak jak mi twoje, nawet jeżeli są luksusowe ;) 

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, loco50 napisał(-a):

Panowie, no bez przesady-PM2, Shaman, Manix 2 czy Police w stali to są noże do roboty. A Zetki to gablotowe cacka do "patrzania", cmokania, klikania i gładzenia🤣

Zetki zarąbiste są do używania. O wiele lepiej się sprawują od pajunków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Burns napisał(-a):

przecież Ty wymieniłeś modele za tysiaka,

chodziło mi o ogólnie pojętą kobietę jako piękną a nie konkretną,

tobie na pewno nie wszystkie moje noże podobają się, tak jak mi twoje, nawet jeżeli są luksusowe ;) 

No nie za tysiaka. W Shargu z rabatem za mniej🤣

A Zetki powyżej(przynajmniej te co mam) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mario1971 napisał(-a):

Sprawdzę wieczorem raz jeszcze..., dzięki za film.

Długo mamy czekać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.