Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Amerykańskie zegarki kieszonkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie do mnie dotarł świeży nabytek.

Jest to South Bend z werkiem 429 w rozmiarze 12 na 19 kamykach w wersji digital, z końca lat 20-tych. Werk bardzo ładny - szlify, szatony, mikroregulacja, 4 adjustacje itd, ale "się wykotwiczył" i trzeba mu pomóc.

Koperta ma 45mm i jest w swietnej formie. Tarcze z cyframi godzin i minut niestety zdecydowanie gorsze.

Chyba dość rzadko spotykany egzemplarz, bo takiego samego nie spotkałem, a na domorosłą twórczość nie wygląda.

Mam zamiar przywrócić go do życia. Tylko skąd wziąć tarczki w dobrym stanie? Chyba przyjdzie pokochać, jakie są, albo odmalować...

Ostatnie zdjęcie przedstawia identyczny werk, jak w moim, ale jest z sieci. Ja nie umiem tak ładnie go sfotografować :(

post-23302-0-29793500-1321362116_thumb.jpg

post-23302-0-92982800-1321362125_thumb.jpg

post-23302-0-58912100-1321362491_thumb.jpg

Edytowane przez chronofil

Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek czołg - opancerzony do oporu, eh te werki to poezja. Gratki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna, ciekawa maszyna! Do tego piękny mechanizm. Co do tarczek - renowacja czegoś tak prostego nie powinna byc dla wyspecjalizowanego zakładu problemem - robią dużo trudniejsze rzeczy :)

 

BTW - co to jest to na deklu od środka ;) ?

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW - co to jest to na deklu od środka ;) ?

 

Tarczka sekundnika, która komuś spadła, a ze nie wiedział, co z nią zrobić, to połozył na deklu :)

Poza tym dzięki za miłe słowo :)

A tarczki chyba rzeczywiście dam do renowacji, bo są podrapane i w ogóle do d...., az się zastanawiam dlaczego, bo koperta w stanie niemal doskonałym, werk bez śladów jakichś ingerencji....:)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

Piękny zegarek - wiem bo mam na takim samym mechu ale ze wskazówkami

A propos - nie ma problemu z naprawą zapadki od nakręcania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach tak, te zapadki. Juz widziałem na ebayu parę rozwalonych mechanizmów po (udanych w sume do pewnego stopnia) próbach zastąpienia zapadki inną... . Trzeba z nimi uważać i nie ciągnąc ich zanadto... . Choć z drugiej strony naprawdę dobry mistrz mógłby taką dorobic, to nie jest zaawansowana inżycnieria...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach tak, te zapadki. Juz widziałem na ebayu parę rozwalonych mechanizmów po (udanych w sume do pewnego stopnia) próbach zastąpienia zapadki inną... . Trzeba z nimi uważać i nie ciągnąc ich zanadto... . Choć z drugiej strony naprawdę dobry mistrz mógłby taką dorobic, to nie jest zaawansowana inżycnieria...

 

E tam, zaraz dobry mistrz ;) Niedawno dorabiałem zapadkę do Hamiltona. Robota prosta, tylko strasznie wkurzająca, jak się to robi pilniczkami, dremelem, papierem ściernym i innymi przydasiami. Ale nawet się udało, choć "na zarobek" nie chciałbym tego robić :rolleyes:


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na mój opóźniony przez interwencję UC nabytek takie zdjęcia z cyklu znajdź różnicę :P

 

elginad00.jpg

 

elginad00b.jpg

 

Może nie dokładnie ten Wheeler, ale to Wheeler z podobnego okresu co to ogłoszenie - ot taka parka z kolekcji :P

 

I taki nowy Illinois.

 

springfieldinterior00.jpg

 

springfieldinterior03.jpg

 

Więcej tu:

 

http://pmwatch.republika.pl/usa_illinois_springfield_interior_0.html

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny jest ten hamerykaniec, a opłata doszła pewno przez episkopat bo zegarek Seta ;) UC.. no cóz, z czegoś żyć muszą niestety.

Edytowane przez armian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, Pawle, pogratulować! Piękna sztuka :)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja!

 

Polowałem na Bunna od Illinois , a dziwnym trafem stałem się właścicielem Takiego cuda! 21 kamieni , regulacja w pięciu pozycjach , mikroreg. :)

 

złte szatony ...........itd itp etcetera. Słowem pełny wypas i to w roku pańskim 1899 (tak odcyfrowałem z tabeli u Walthama)

 

Lekko dupnięty balans niezła tarcza, koperta bez przetarć, gruba pozłota , brak szkiełka .

 

Trochę tego jest ale jestem dobrej myśli . I tak bym go wziął dla samego wyglądu - majty spadają! ;)

 

Pozdrawiam wszystkich :)

post-34994-0-14074700-1322669747_thumb.jpg

post-34994-0-63022900-1322669782_thumb.jpg

post-34994-0-69086200-1322670084_thumb.jpg

post-34994-0-57070300-1322670090_thumb.jpg

Edytowane przez lamwoj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ohoho, Wojtku - piękny okaz Ci się trafił! Zazdroszczę :)

Do listy uzupełnień dopisz wskazówki, bo te go bardzo psują. Jak doprowadzisz do porządku to miód będzie ;)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem , te są od jakiegoś wojaka w oryginale są cieniutkie z łezkami na końcach .

 

Może gdzieś znajdę na targu? :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały Waltham, nic tylko pogratulować pozostaje. I zamknąć sie w sobie tradycyjnie :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Bylem u majstra ze swoim nowym nabytkiem i powiedzial, ze wlaniety jest mechanizm naciagu (wielce prawdopodobne, ze pokrecilem nazwy)

 

Chodzi o cos co jest przy walku, czy na walku, czy ogolnie gdzies w okolicach tubusa. Majster zdjal koronke i pozniej cos tam grzebal w tubusie i wydal orzeczenie wymienione powyzej lub prawie wymienione powyzej :mrgreen:

 

Mowil, ze to cos wystepowalo w amerykanskich kieszonkach takich jak Walthem czy Elgin

 

Bede wieeeelce szczesliwy jesli ktos cos takiego u siebie wykopie B)

 

IMG1106.jpg

IMG1109.jpg

 

Walek jest chyba jedynym problemem, bo przed chwila nakrecilem zegarek bez walka i pieknie cyka

 

Czy ktos moglby mi powiedziec, czy mam szanse doprowadzic go do porzadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walek jest chyba jedynym problemem, bo przed chwila nakrecilem zegarek bez walka i pieknie cyka

 

Czy ktos moglby mi powiedziec, czy mam szanse doprowadzic go do porzadku?

Szansa, że osobiście doprowadzisz zegarek do porządku jest niewielka, ale dobry zegarmistrz nie powinien mieć z tym kłopotu. B)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż jeszcze zdjęcia koperty, czy ma gwint i ew. "rękaw" (nie wiem do końca jak, to po polsku się nazywa ang. sleeve) wkręcony w kopertę, bo to te elementy sa najważniejsze.

Takie części da się dostać, za atlantykiem nie jest to kłopot, ale niestety trzeba by wiedzieć, jaki to ma być rozmiar, a z tym już trudniej...

 

Tu, na dole poniższej strony, napisałem, jak to działa:

 

http://pmwatch.republika.pl/usa_info_rem.html

 

Edit: jeżeli masz ten wkręcany "rękaw" to delikatnei go wykręć - jak dobrze zmierzysz, to moze uda się skombinować wałek, lub komplet do tej koperty, ale muszę mieć pomiary B)

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"rękaw" (nie wiem do końca jak, to po polsku się nazywa ang. sleeve)

Przy zegarkach kieszonkowych nazywa się to kominek (zegarki naręczne - tubus).


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale mnie chodzi o element, który w kominek sie wkręca. Nie wiem, jak sie to nazywa. Z Marcinem kiedys określaliśmy toto per "sprężynka", ale ostatnio stosuję dosłowne tłumaczenie z angielskiego lub "koszulka" - też brzmi nieźle, nawet chyba lepiej.

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale mnie chodzi o element, który w kominek sie wkręca. Nie wiem, jak sie to nazywa. Z Marcinem kiedys określaliśmy toto per "sprężynka", ale ostatnio stosuję dosłowne tłumaczenie z angielskiego...

Osobiście nie słyszałem polskiej osobnej nazwy na ten element kominka.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

Piękny mechanizm.

 

Spekulowałbym, że kolega ma wkręcony w kominek ten "zamek" ale jest on uszkodzony, bo inaczej po co była by potrzebna warjacja z wałkiem. Co do chodu to nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale podzielę się swoją obserwacją.

Mam walthama size 0, podobną sytuację mam również w 14-stce - jeżeli wałek naciągowy jest odciągnięty do pozycji ustawiania godziny to werk chodzi max 5 minut i staje, a jak wciskam koronkę do pozycji nakręcania ładnie rusza. Być może ten wałek jest przykrótki itd. Niemniej jednak zapewne się mylę co do tego przypadku, ale znamy za mało szczegółów.

 

A tak a propos ten mechanizm to 12-stka czy 14-stka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem, mechanizm to rozmiar 16. Co do waka - po wyciągnięciu koronki sprzęga się mechanizm zastawczy i opór na wskazówkach moze wzrosnąć na tyle, że zatrzyma zegarek - to normalne. Prosto mówiąc, echanizm musi wtedy dodatkowo obracać wałek!

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale mnie chodzi o element, który w kominek sie wkręca. Nie wiem, jak sie to nazywa. Z Marcinem kiedys określaliśmy toto per "sprężynka", ale ostatnio stosuję dosłowne tłumaczenie z angielskiego lub "koszulka" - też brzmi nieźle, nawet chyba lepiej.

 

 

Nazwę jaką słyszałem dla tej części to "koszyczek" i zresztą tak wygląda

 

pozdrawiam

 

Roman

 

notabene - poszukuję takowego dla hamiltona 912 jeśli byś miał to chętnie odkupię zamienię

bo jak nie to pozostaje tylko próba dogrzania protezy -brakuje mi dwóch łapek

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.